Προς το περιεχόμενο

2,9 εκατ. πωλήσεις κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα το 2016, με αλλαγές στις πρώτες θέσεις των κατασκευαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως πρεπει να εννοει μονο μαρκες που εχουν ερθει με επισημα μεσα... γιατι η τουρμποξ που εχει σκατα κινητα να ειναι τοσο υψηλα μου κανει τρομερη εντυπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί? Τι κακό ποιοτικά έχει το Mi Max? Το έχω και σου λέω είναι τοπ κινητό. Και το Mi Max 2 που έρχεται θα είναι ακόμα καλύτερο.

 

Ξεκολλήστε - κάνει το 1/4 και ποιοτικά είναι το 85% έτσι όπως το εννοείς εσύ.

Δεν σου είπα ότι δεν είναι ποιοτικό αλλά σε σχέση με το S7 Edge είναι πολύ κάτω.

 

Μην εθελοτυφλείς. Μόνο την οθόνη και την κάμερα να βάλουμε το S7 είναι πολλές κατηγορίες πάνω. Για τα λεφτά του το Mi MAX είναι αρκετά καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που περιέχει στοιχεία βίας (πώλησης), παρακαλώ να αναρτηθεί κανονικά διότι δεν θέλω να θίξω την εταιρεία αλλά τον πωλητή και ίσως έμμεσα την πολιτική της εκάστοτε εταιρείας. Πήγα με ένα φίλο σε ένα πλαίσιο στη Θεσσαλονίκη για να ρωτήσω για συσκευές για ηλικιωμένους επειδή έμαθα ότι υπάρχει μία MLS που έχει τη δυνατότητα να δώσει φωνητικά την εντολή ο ηλικιωμένος και να καλέσει χωρίς να πληκτρολογήσει κάτι.μου λέει το παλικάρι δειχνοντας μου αποκλειστικά τα turbo-x (που είναι η πλαίσιο ουσιαστικά) ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα! Ε πώς λέω αυτός που μου το είπε πήρε για την μητέρα του, δεν μου είπε ψέματα...Και λέει ο θεός, πάλι δείχνοντας μου ένα turbo-x ότι θα πρέπει να είναι smartphone και δεν συνίσταται για ηλικιωμένους επειδή θέλει email κτλ...Και για να μην τα γράφω όλα δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να πει "δεν πουλάμε MLS κύριε..." Προσπαθούσε να με πάει σε turbo-x με το ζόρι... Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να θίξω το ίδιο το πλαίσιο. μπορώ να φανταστώ πως απέκτησαν το 4% μέσω διαφημίσεων σε τηλεόραση κτλ αλλά από ότι βλέπω αν πας εκεί αδιάβαστος δύσκολα θα πάρεις κάτι άλλο... Αυτά...

Κι εγώ πριν 2 χρόνια είχα πάει στο Πλαίσιο να πάρω ένα κινητό με κουμπάκια επειδή είχε βλάβη το iPhone μου και το είχα αφήσει στο service. Θυμάμαι να τους λεω ότι θέλω το τάδε Nokia (το οποίο είχε 50€) και να μου λέει η πωλήτρια ότι οοοοχι θα πάρεις το τάδε Turbo x smartphone που είναι στην ίδια τιμή!! Και να της λεω ότι όχι εγώ θέλω ένα με κουμπάκια διότι το προτιμάω από ένα φτηνό smartphone επειδή το θέλω μόνο για τηλέφωνο, και τα φτηνά smartphones (ειδικά αν είναι turbo x), ακόμα και στην λειτουργία τηλεφώνου κολάνε, δεν πιάνει η αφή κλπ, ενώ αυτό με τα κουμπάκια θα έκανε σωστά τη δουλειά του. Και αυτή επέμενε μέχρι που με το ζόρι κατάφερα και πήρα το Nokia....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο και οι δύο ,πιστεύω όμως ότι είναι άδικο να συγκρίνουμε δύο προϊόντα που έχουν διαφορά στην τιμή, όσο ένα πλυντήριο ή ένα λάπτοπ. Τα xiaomi είναι κορυφαία στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί σου δίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που πληρώνεις και κυρίως αξιοπιστία. Είναι γνωστό ,ότι την καλύτερη κάμερα την έχει το iphone και την καλύτερη οθόνη η samsung.Oταν όμως δίνω τις ''κάλτσες μου'' για να αποκτήσω μία συσκευή λογικό θα είναι ,να πρέπει να ''ψήνει και ελληνικό καφέ''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το 1/3 του πληθυσμού της Ελλάδας αγόρασε καινούριο smartphone μέσα στο 2016 (της κρίσης).

Μην ξεχνάς ότι καινούργιο smartphone  είναι και το vodafone ή turbo x των 60ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω xiaomi mi max αν είχε το λογότυπο της Samsung επάνω θα έκανε πάνω από 400 ευρώ...θα το καταλάβει κανείς μόνο αν το πιάσει στα χέρια του...(είχα note 4,s7 edge...) πραγματικά πέφτει κλεψιά από τις μεγάλες εταιρίες.

Κοίτα, να είχες s7 edge και να πήρες το xiaomi κάπου χωλαίνει...

Πιο πιθανό μου φαίνεται να έχει τύχει να το χρησιμοποιήσεις και απλά να λες (καθόλου πιστικά) ότι το έιχες, για να πενέψεις το "καμάρι" σου το mi max.

 

ΥΓ. Γιατί τέτοιο κομπλεξ κατοτερότητας οι περισσότεροι εδω μέσα, σταματήστε να συγκρίνετε την βούρτσα με την..

Δεν είναι όλα τα κινητά για όλες τις τσέπες, τι να κάνουμε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τώρα τα Xiaomi έρχονται μέσω Info Quest, οπότε είμαι σίγουρη πως η ίδια στατιστική έρευνα θα είναι εντελώς διαφορετική για το 2017.

Επίσης, σοκαρίστηκα με το πόσο λίγα (ή και πολλά;;;) είναι τα ψώνια που θέλουν ακριβά κινητά στη χώρα μας.

Πάλι καλά, το κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να έχουν όλοι κινητά αξίας ενός μηνιάτικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιοι απο εδω μεσα εχετε ψαχτει και πηρατε xiaomi στα 150 ευρω απο κινα μην σας κανει εντυπωση γιατι το turbo x εχει αυτες τις πωλησεις.Η πιτσιρικα που θελει κινητο στα 14 ο επαγγελματιας που θελει να αλλαξει την συσκευη του αυτος που θελει ενα κινητο να κανει την δουλεια του δεν καθετε να κοιταει bezel εκδοση snapdragon η γιατι να παρω android 6 τωρα που εχει βγει η εκδοση 7.Ολοι οι παραπανω πανε στα πλαισιο,γερμανος,κοτσοβολος,wind,vodafone οπου πιστευω οτι διακινουν το 80-90%(ποσοστο που θα ηταν χρησιμο να το ανακοινωσει η ερευνα)  των πωλησεων εκει υπαρχουν οι πωλητες οι οποιοι προμοταρουν συσκευες αναλογα με το κερδος που εχει το μαγαζι απο την πωληση τους και ετσι εχουμε τα αποτελεσματα της ερευνας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο και οι δύο ,πιστεύω όμως ότι είναι άδικο να συγκρίνουμε δύο προϊόντα που έχουν διαφορά στην τιμή, όσο ένα πλυντήριο ή ένα λάπτοπ. Τα xiaomi είναι κορυφαία στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί σου δίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που πληρώνεις και κυρίως αξιοπιστία. Είναι γνωστό ,ότι την καλύτερη κάμερα την έχει το iphone και την καλύτερη οθόνη η samsung.Oταν όμως δίνω τις ''κάλτσες μου'' για να αποκτήσω μία συσκευή λογικό θα είναι ,να πρέπει να ''ψήνει και ελληνικό καφέ''.

Τα Xiaomi δεν είναι κορυφαία στον πλανήτη. Είναι μία κινέζικη εταιρεία με VFM συσκευές όπως είναι και η Zuk (Lenovo) , Oppo κτλ. To Iphone δεν έχει την καλύτερη κάμερα. Την καλύτερη κάμερα έχουν κατα γενική ομολογία τα : S7, S8, LG G6, Pixel κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο και οι δύο ,πιστεύω όμως ότι είναι άδικο να συγκρίνουμε δύο προϊόντα που έχουν διαφορά στην τιμή, όσο ένα πλυντήριο ή ένα λάπτοπ. Τα xiaomi είναι κορυφαία στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί σου δίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που πληρώνεις και κυρίως αξιοπιστία.

...

Σε ποιον πλανήτη?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο και οι δύο ,πιστεύω όμως ότι είναι άδικο να συγκρίνουμε δύο προϊόντα που έχουν διαφορά στην τιμή, όσο ένα πλυντήριο ή ένα λάπτοπ. Τα xiaomi είναι κορυφαία στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί σου δίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που πληρώνεις και κυρίως αξιοπιστία. Είναι γνωστό ,ότι την καλύτερη κάμερα την έχει το iphone και την καλύτερη οθόνη η samsung.Oταν όμως δίνω τις ''κάλτσες μου'' για να αποκτήσω μία συσκευή λογικό θα είναι ,να πρέπει να ''ψήνει και ελληνικό καφέ''.

Είπα να αποφύγω το σχόλια, αλλά αυτή η λογική ...σπάζει κόκκαλα! Από πότε κάτι είναι "κορυφαίο" σε ο,τιδήποτε επειδή είναι value for money?

Καλά κάνεις και δεν ξοδεύεις πολλά, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι ψώνισες από τη "λαϊκή" επειδή μέχρι εκεί φτάνει το πορτοφόλι σου και όχι επειδή είναι καλύτερη από τα μεγάλα μαγαζιά!

 

Όσο για την αξιοπιστία, κάποτε θα πρέπει να μιλήσουν για τα Xiaomi όσοι λίγοι είχαν Xiaomi πριν πάρουν όλοι Xiaomi...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τώρα τα Xiaomi έρχονται μέσω Info Quest, οπότε είμαι σίγουρη πως η ίδια στατιστική έρευνα θα είναι εντελώς διαφορετική για το 2017.

Επίσης, σοκαρίστηκα με το πόσο λίγα (ή και πολλά;;;) είναι τα ψώνια που θέλουν ακριβά κινητά στη χώρα μας.

Πάλι καλά, το κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να έχουν όλοι κινητά αξίας ενός μηνιάτικου.

Κοπελιά μη φανατιζεσαι έτσι.

Χαρακτηριζεις ανθρώπους ψώνια γιατί βγάζουν περισσότερα λεφτά από σένα και υποθέτω γιατί δεν έχουν πειστεί από την ανωτερότητα των Xiaomi.

Λες και όσοι έχουν ακριβό κινητό βγάζουν 500 ευρώ και έδωσαν όλο τον μισθό, αποκλείεται να βγάζουν 2000-3000 και να έδωσαν το ίδιο ακριβώς ποσοστό του μισθού τους με αυτόν που πήρε ένα κινέζικο.

Μαζευτείτε επιτέλους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...