Προς το περιεχόμενο

70 εκ. κυρτά OLED panels από την Samsung παράγγειλε η Apple για το iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό φημολογείται ότι η Apple πρόκειται να χρησιμοποιήσει οθόνη τεχνολογίας OLED κατασκευασμένη από τη Samsung, σε τουλάχιστον ένα από τα μοντέλα iPhone που πρόκειται να παρουσιάσει φέτος.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Nikkei, η Samsung θα είναι ο μοναδικός, τουλάχιστον για φέτος, προμηθευτής των 70 εκατομμυρίων οθονών OLED της Apple. Οι οθόνες θα χρησιμοποιηθούν στο νέο iPhone 8, που αναμένεται να ανακοινωθεί το Φθινόπωρο παράλληλα με τα iPhone 7s και iPhone 7s Plus.
Σε αντίθεση με το iPhone 8, τα μοντέλα “7s” πρόκειται να διατηρήσουν τις οθόνες τεχνολογίας LCD όπως οι προκάτοχοί τους, καθώς και τα μεγέθη τους, στις 4,7 ίντσες και 5,5 ίντσες. Από την άλλη, το iPhone 8 θα διαθέτει οθόνη OLED με διαγώνιο 5,2 ιντσών (αν και έχουν κυκλοφορήσει διάφορες φήμες, τουλάχιστον συμφωνούν στην ωφέλιμη… επιφάνεια).

 

Το iPhone 8 δεν πρόκειται να κοστίζει λιγότερα από χίλια δολάρια σύμφωνα με αναλυτές πάντως, κάποιοι από τους οποίους επίσης εκτιμούν, ότι η Apple θα πουλήσει μόνο φέτος 55 εκατομμύρια μονάδες iPhone 8. Η επιτυχία του νέου μοντέλου, σύμφωνα με εκτιμήσεις, πρόκειται να αποφέρει κέρδη ρεκόρ για την εταιρεία με έδρα το Cupertino. Η Samsung σύμφωνα με αναφορές, είναι προετοιμασμένη για παραγωγή έως και 95 εκατομμυρίων πάνελ για το iPhone 8, σε περίπτωση που η ζήτηση ξεπεράσει τις προσδοκίες.

 

Μία πηγή από την βιομηχανία που “γνωρίζει σχετικά με το design του iPhone” αποκάλυψε ότι και τα τρία μοντέλα που θα παρουσιαστούν θα υποστηρίζουν ασύρματη φόρτιση. Επίσης λέγεται πως το iPhone 8 θα διαθέτει “3D sensor” που θα επιτρέπει την αναγνώριση προσώπου, ενώ αναμένεται να μην διαθέτει φυσικό πλήκτρο “home”. Τα δύο μοντέλα “7s” πρόκειται να εξοπλίζονται επίσης με τον ίδιο “3D sensor”, ωστόσο θα διατηρήσουν το home button.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά για ο όσους φανατίζονται με διάφορα στρατόπεδα και εταιρίες.

Επίσης φαίνεται για ακόμα μια φορά ότι η Apple δανείζεται πλέον ιδέες από εταιρίες Android (αλλά συνήθως κάνει καλύτερες υλοποιήσεις)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε τώρα ποια υλοποίηση θα είναι η καλύτερη, Let the colossus battle begin! Η κυρτή οθόνη τύπου Edge προσωπικά στην παρούσα υλοποίηση είναι για εμένα No-Go. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω. 

 

Η Samsung είναι η πρώτη που κυκλοφόρησε κινητό χωρίς καν Borders αριστερά/δεξιά. [αν και προσωπικά το βρίσκω άχρηστο/άβολο]

 

Αν το δούμε αυτό στο Iphone8 τότε μην δω εδώ μέσα "η σαμσουνγκ αντιγράφει την apple"... 

 

5/4/2017 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω. 

 

Η Samsung είναι η πρώτη που κυκλοφόρησε κινητό χωρίς καν Borders αριστερά/δεξιά. [αν και προσωπικά το βρίσκω άχρηστο/άβολο]

 

Αν το δούμε αυτό στο Iphone8 τότε μην δω εδώ μέσα "η σαμσουνγκ αντιγράφει την apple"... 

 

5/4/2017 

Μην αγχώνεσαι, αν βάλει Edges ίδιες με του Samsung που εύχομαι να μην τις βάλει γιατι τις βρίσκω άβολες, θα είμαι από τους πρώτους που θα το κράξουν και ας είμαι iPhone Fan. ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ϋστατη προσπάθεια της Apple να κάνει catch up με τον ανταγωνισμό.

Πέρα από αυτό όμως εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση, έχουμε Απρίλιο και το iPhone 8 θα ανακοινωθεί το φθινόπωρο. Δεν είναι λίγο αργά για την Apple να παραγγέλνει τώρα τις οθόνες? θέλω να πω, φανταζόμουν πως μια εταιρεία όπως η Apple που βγάζει όλο κι όλο ένα κινητό το χρόνο, και φημολογείται ότι κάνει τρομερούς ελέγχους στη ποιότητα των υλικών και της ευχηστίας και μπλα μπλα μπλα, θα είχε έτοιμες γραμμές παραγωγής για επόμενα μοντέλα από τουλάχιστον 1 χρόνο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ϋστατη προσπάθεια της Apple να κάνει catch up με τον ανταγωνισμό.

Πέρα από αυτό όμως εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση, έχουμε Απρίλιο και το iPhone 8 θα ανακοινωθεί το φθινόπωρο. Δεν είναι λίγο αργά για την Apple να παραγγέλνει τώρα τις οθόνες? θέλω να πω, φανταζόμουν πως μια εταιρεία όπως η Apple που βγάζει όλο κι όλο ένα κινητό το χρόνο, και φημολογείται ότι κάνει τρομερούς ελέγχους στη ποιότητα των υλικών και της ευχηστίας και μπλα μπλα μπλα, θα είχε έτοιμες γραμμές παραγωγής για επόμενα μοντέλα από τουλάχιστον 1 χρόνο πριν.

Ίσως τώρα επιλέξανε το πρωτότυπο που θα βγει στην αγορά, γιατί είχε ακουστεί ότι είχαν αρκετά πρωτότυπα στα οποία έκαναν δοκιμές, προφανώς τα Panel είναι για την παραγωγή αφού επέλεξαν το μοντέλο που θα βγάλουν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υλοποίηση του AR και οι 3D sensors θα είναι το κεντρικό ενδιαφέρον στο επόμενο iPhone, όχι η οθόνη του. Και πάω στοίχημα ότι η Apple θα εστιάσει εκεί.

 

Η κυρτή OLED οθόνη είναι μόνο για τους fans του Android να έχουν να λένε ότι η Apple προσπαθεί να κάνει catch-up με τον ανταγωνισμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι σχετικη εκπληξη αν η apple βαλει κυρτη OLED οθονη.

 

OLED ειναι αναμενομενο να βαλει μιας και εδω και χρονια ειναι ανωτερες και ειναι λογικο να ακολουθησει και η apple προσφεροντας και αυτη την καλυτερη τεχνολογια οθονων.

Αλλα το βαλει κυρτη ακολουθοντας το παραδειγμα της samsung μου φαινεται περιεργο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...