Προς το περιεχόμενο

70 εκ. κυρτά OLED panels από την Samsung παράγγειλε η Apple για το iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ δεν έχεις καταλάβει, το θέμα μας εδώ δεν είναι η τεχνολογία αλλά το marketing. Σε ποιο παλιές εποχές πρόλαβε και πλάσαρε πράγματα μέσω μάρκετινγκ. Τώρα δεν έχουν μείνει και πολλά που θα μπορούσε να βάλει, οπότε κατά 90% το πρόμο που κάνει είναι στο ότι θα παρουσιάσει ένα κινητό με αυτά τα χαρακτηριστικά, που άλλες εταιρίες έχουν εδώ και ένα δύο χρόνια. Σε τεχνολογικό επίπεδο ας μην το πιάσουμε καλύτερα. 

 

Edit. Δεν είναι μακριά η εποχή που μέσω διαφήμισης προσπαθούσε να μας πείσει ότι το ιδανικό μέγεθος οθόνης είναι οι 4.5" και όταν έβγαλε τα 6 και 6+ τα παρουσίασε ως κοσμογονία. 

Να το πιάσουμε σε τεχνολογικό επίπεδο, γιατί άμα συγκρίνουμε επιδόσεις και αρμονία με πληθώρα εφαρμογών και οικοσυστήματος θα τρέξουν τα Smartphones των 1000 € με Android να κρυφτούν. Παραδεχτείτε ότι από θέμα Hardware το iPhone βάζει κάτω τα άλλα Smartphones μόνο στην οθόνη υστερεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αγοραζει ο κοσμος tablet ειναι αυτoi  που κανουν βαρια χρηση του ιντερνετ και δεν θελουν να στραβωθουν  κοιτωντας ενα κινητο οσο μεγαλο και αν ειναι  δεν μπορει να αντικαταστασει την ποιοτητα θεασης ενος καλου tablet .

Τωρα μην μου πειτε οκ εγω δεν το χρειαζομαι γιατι βλεπω ταινιες στο κινητο μου...Προφανως δεν απευθυνεται σε αυτον τον κοσμο που εχει πολυ χαμηλα standards .

Eγω ας πουμε με το που μπαινω σπιτι ειμαι με το  tablet δεν ξαναπιανω κινητο ,στις διακοπες το ιδιο ,στην παραλια κ.ο.κ  και το ιδιο πανω κατω κανουν οσοι εχουν tablet .

Eιναι απαραιτητο δεν μπορω καν να διανοηθω πως δεν θα  εχω .

Έτσι ακριβως όπως βολεύει το ταμπλετ δε βολεύει τίποτα. Browsing , βιβλία, παιχνίδια, YouTube, οτιδήποτε. Μόλις μπαίνω σπίτι το κινητό παύει να υπάρχει, έτσι και σε διακοπές, στη σχολή όταν έχω να μείνω πολλές ώρες..

Η συσκευή που λιώνω πιο πολυ απ όλες.

Ειχα ενα iPad 3 & τωρα έχω pro 9.7". Μπαταρίαρα, ιδανικό μέγεθος, πολυ καλή οθόνη, δυνατά ηχεία, καλές κάμερες μπρος πίσω. Κυρίως η μπροστά μ ενδιαφέρει βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit. Δεν είναι μακριά η εποχή που μέσω διαφήμισης προσπαθούσε να μας πείσει ότι το ιδανικό μέγεθος οθόνης είναι οι 4.5" και όταν έβγαλε τα 6 και 6+ τα παρουσίασε ως κοσμογονία. 

 

Θεωρούσε ότι το ιδανικό μέγεθος οθόνης είναι αυτό που μπορείς να το χειρίζεσαι ανα πάσα στιγμή με ένα μόνο χέρι χωρίς δυσκολία. 

Δεν βλέπω κάτι παράλογο ή κάποιο marketing trick εδώ. Αναγκάστηκαν να προσαρμοστούν γιατί πολύ απλά ο κόσμος έδειξε ότι προτιμάει τις μεγάλες οθόνες από την ευχρηστία. 

Τα smartphones έγιναν πλέον το βασικό μέσο media consumption και ένα τέτοιο μέσο απαιτεί μεγάλη οθόνη. Η Apple το αναγνώρισε και έπραξε ανάλογα. Εν το μεταξύ ούτε ως "κοσμογονία" τα παρουσίασε. Αυτή την καραμέλα απλώς τη μασάτε μερικοί από το 2007...

 

 

Η ερώτηση είναι εάν έμενε μέχρι και σήμερα με τις 4" του iphone 5, φαντάζομαι ότι εσύ προσωπικά θα την επικροτούσες τώρα που δεν πήρε πίσω αυτά που είπε σωστά? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρούσε ότι το ιδανικό μέγεθος οθόνης είναι αυτό που μπορείς να το χειρίζεσαι ανα πάσα στιγμή με ένα μόνο χέρι χωρίς δυσκολία. 

Δεν βλέπω κάτι παράλογο ή κάποιο marketing trick εδώ. Αναγκάστηκαν να προσαρμοστούν γιατί πολύ απλά ο κόσμος έδειξε ότι προτιμάει τις μεγάλες οθόνες από την ευχρηστία. 

Τα smartphones έγιναν πλέον το βασικό μέσο media consumption και ένα τέτοιο μέσο απαιτεί μεγάλη οθόνη. Η Apple το αναγνώρησε και έπραξε ανάλογα.

 

 

Η ερώτηση είναι εάν έμενε μέχρι και σήμερα με τις 4" του iphone 5, φαντάζομαι ότι εσύ προσωπικά θα την επικροτούσες τώρα που δεν πήρε πίσω αυτά που είπε σωστά? 

Μάλιστα σε μία παρουσίαση που είχαν σαν MetaWords στο παρασκήνιο "What customers want from us?" βασισμένο στα Feedback έγραφε Bigger Screens πριν την κυκλοφορία του iPhone 6, δεν έχει να κάνει με την Apple αλλά με το τι θέλει ο πελάτης.  Δεν τους συμφέρει να χάσουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  στη σχολή όταν έχω να μείνω πολλές ώρες.. 

 

σε σπουδές για κάποιο λόγο κι εγώ το είχα βρει αρκετά χρήσιμο, με βόλευε πολύ να το έχω δίπλα μου να βλέπω πράγματα από να κοιτάω σημειώσεις

 

μάλιστα σκάναρα πολύ πράγμα και το έβλεπα στο tablet συμμαζεμένα ή κοιτούσα τα pdf που έβγαζαν οι καθηγητές απευθείας από εκεί 

 

βέβαια αυτό δε ξέρω πόσο τους βολεύει όλους, προπτυχιακά (προ tablet εποχών και με πολύ βασικά τα smartphone) ήμουν από τους ελάχιστους που ξέρω που μπορούσαν να διαβάζουν από οθόνη, οι περισσότεροι ήθελαν τυπωμένα σε χαρτί 

 

ίσως για τους πιο μικρούς είναι πιο εύκολα τα πράγματα σε οθόνη, όσο ανεβαίνουμε ηλικίες γενικά η εξοικείωση με τη τεχνολογία μειώνεται δραματικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έτυχε να έχω αρκετό καιρό και 1080p & 2K θα πω ότι για λόγους αυτονομίας προτιμώ το πρώτο μιας και δεν θεωρώ τραγική την Full HD σε μία οθόνη παλάμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πιστεύετε ότι εταιρίες κολοσσοί (που "παίζουν" με κάτι δις) όπως Apple, Samsung λειτουργούν με τη λογική του μπακάλη της γειτονιά σας? 

 

Είστε όντως τόσο αφελείς ή σοβαρολογείτε?

 

προσωπικά είμαι αφελής όπως τόσος κόσμος, γι' αυτό και μας έχουν σαν ρομποτάκια να αγοράζουμε στα ίδια χρήματα παρόμοιες συσκευές κάθε χρόνο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι αυτοι οι billdanos και λοιποι φανμπουζ να μας πουν ποσο αβολο ειναι το edge !?? χαχαχαχααχ

 

ωραια παντως το σκεφτομουν να ξαναγυρισω σε iphony καποια στιγμη μετα τις τραυματικες εμπειριες του 5 και του 6 

 

προς το παρον θα τσιμπησω ενα s8 plus 

 

ελπιζω τα φανμπουζ τωρα να καταλαβουν ποσο.. φανμπουζ ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν ξέρεις... Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο που η Samsung έβαλε haptic feedback κάτω από το home button του S8 ακολουθόντας το παράδειγμα της Apple αλλά το έκανε τελικά.

 

Οπότε δεν θα εκπλαγώ ιδιαίτερα αν η οθόνη του iPhone 8 είναι κυρτή γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό έχει πολύ καιρό που φημολογείται.

Aρα ο ενας αντιγραφει τον αλλον? Το κραταω αυτο και περιμενω παρομοια αντιμετωπιση στο επομενο θεμα που θα παιχτουν οι γνωστοι αγνωστοι να μας πουν για την samsung που αντιγραφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα πιος αντιγραφει ποιον 

ολοι αντεγραψαν την απλ

 

αλλα

 

το να εισαι τοσο στοκτον που να λες οτι οχι δεν ειναι απιστευτες και πολυ καλυτερες οι αμολεντ και πως χιλιες φορες τα 720π 

ενταξει δεν ειναι σοβαρο

 

και οριστε η αποδειξη

 

edge λειτουργια δεν ξερω αν θα εχει αλλα η κυρτοτητα και τα λοιπα θα ειναι ιδια εξαλου και του ετζ μικρη ειναι

 

θυμαμαι ειχα το iphone 5 και μολις ειδα το s3 το εδωσα την επομενη μερα στεγνα λογω οθονης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο υπαρχουν τα ppi και οχι η καθε ''και καλα'' τεχνολογια της apple.

Το "Retina Display" δεν είναι τεχνολογία, είναι ο όρος που χρησιμοποιεί η Apple για τις οθόνες υψηλής πυκνότητας, δηλαδή οθόνες με μεγάλο αριθμό ppi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Retina Display" δεν είναι τεχνολογία, είναι ο όρος που χρησιμοποιεί η Apple για τις οθόνες υψηλής πυκνότητας, δηλαδή οθόνες με μεγάλο αριθμό ppi

Ναι οκ, ενα νουμερο αρκει οπως κανουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, ενα νουμερο αρκει οπως κανουν ολοι.

 

Την άλλη φορά θα σε ρωτήσουν πως θα προωθήσουν πιο σωστά τα προϊόντα τους, συγγνώμη που το ξέχασαν. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...