Προς το περιεχόμενο

Οι Premium χρήστες του Spotify θα έχουν πρώτοι πρόσβαση σε μερικά νέα άλμπουμ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φήμες τελικά επιβεβαιώθηκαν και έτσι το Spotify ανακοίνωσε σήμερα μια νέα συμφωνία με την Universal Music, μία από τις μεγαλύτερες δισκογραφικές εταιρείες στον κόσμο, η οποία φέρνει σημαντικές αλλαγές στην ακρόαση νέων άλμπουμ από όσους δεν διαθέτουν κάποιο συνδρομητικό πακέτο στην υπηρεσία.

Συγκεκριμένα σύμφωνα με το Spotify, μερικά από τα νέα άλμπουμ που θα κυκλοφορεί από τώρα και στο εξής η Universal Music, θα είναι αποκλειστικά διαθέσιμα στους Premium συνδρομητές της υπηρεσίας έως και 2 εβδομάδες πριν αυτά εμφανιστούν στους υπόλοιπους χρήστες. Όπως δηλώνει ο CEO του Spotify, Daniel Ek, «γνωρίζαμε ότι η κυκλοφορία νέων άλμπουμ για όλους τους χρήστες της υπηρεσίας μας δε θα διαρκούσε για πάντα και γι'αυτό δουλέψαμε σκληρά για να βρούμε την κατάλληλη ευέλικτη πολιτική». Ο Ek προσθέτει ακόμα ότι «οι καλλιτέχνες που ανήκουν στη Universal μπορούν να επιλέξουν να κυκλοφορήσουν τη μουσική τους πρώτα στους συνδρομητές του Spotify και για διάστημα 2 εβδομάδων, δίνοντάς τους έτσι την ευκαιρία να ακούσουν νωρίτερα απ' όλους τη δουλειά τους».

 

Σημαντική είναι η διευκρίνηση ότι η συμφωνία των δύο εταιρειών αφορά μόνο τα άλμπουμ και όχι τα singles τα οποία θα εξακολουθήσουν να είναι διαθέσιμα και για τους μη συνδρομητές, από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας τους. Επιπλέον η συμφωνία αυτή αναμένεται να ακολουθηθεί και από τις υπόλοιπες δύο κορυφαίες δισκογραφικές εταιρείες, τη Sony Music και τη Warner Music ανοίγοντας έτσι το δρόμο του χρηματιστηρίου για το Spotify.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφήνετε τις μαλακίες λέω γω Spotify και Apple με τα Exclusive Releases και αφήστε τον κόσμο να γραφτεί σε όποια υπηρεσία θέλει; άντε γιατί κατάντησε αηδία η φάση σε στύλ εγω την έχω ποιο μεγάλη... την βιβλιοθήκη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει λογική κίνηση. Δεν είναι και only exclusive σε premium χρήστες. Απλά θα έχουν προσβαση σε καινούρια album λίγες μέρες νωρίτερα.

Δεν βλεπω κάτι μεμπτό σε αυτή την κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να το κάνεις, το YT έχει απείρως μεγαλύτερη βιβλιοθήκη και είναι και δωρεάν. Έχω spotify αλλά δε με βλέπω να το συνεχίζω, η βιβλιοθήκη του είναι πολύ περιορισμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να το κάνεις, το YT έχει απείρως μεγαλύτερη βιβλιοθήκη και είναι και δωρεάν. Έχω spotify αλλά δε με βλέπω να το συνεχίζω, η βιβλιοθήκη του είναι πολύ περιορισμένη

Εξαρτάτε πάντα τι ακούς, εγώ πχ χρησιμοποιώ Apple Music βρίσκω σχεδόν τα πάντα αλλά όταν τώρα ψάχνω κάτι το εναλλακτικό ή Ελληνικό Hip-Hop κλπ τα βρίσκω απο αλλού και τα βάζω στην iCloud βιβλιοθήκη μου ή τα κατεβάζω μέσω YT++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε πάντα τι ακούς, εγώ πχ χρησιμοποιώ Apple Music βρίσκω σχεδόν τα πάντα αλλά όταν τώρα ψάχνω κάτι το εναλλακτικό ή Ελληνικό Hip-Hop κλπ τα βρίσκω απο αλλού και τα βάζω στην iCloud βιβλιοθήκη μου ή τα κατεβάζω μέσω YT++.

 

Ναι, φυσικά εξαρτάται τι ακούς. Έχω το premium ( για να το χρησιμοποιώ και στο ps4 όταν παίζω κιόλας χωρίς διαφημίσεις ) αλλά δε βλέπω το λόγο να το συνεχίσω. Για κανά mainstream τύπου drake και ariana grande είναι καλό, καλύτερο από YT γιατί έχει καλή ποιότητα ήχου, αν έχεις καλό εξοπλίσμό φυσικά. Το πρόβλημα είναι όμως ότι αυτά τα mainstream συμφέρει περισσότερο να τα αγοράσεις σε cd πλέον που κοστίζουν ψίχουλα και να τα σπάσεις σε flac αρχεία να τα παίζεις στο foobar με ακόμα καλύτερη ποιότητα από το spotify premium ή υπάρχουν ακόμα και σε torrent τα περισσότερα σε flac.

 

 

Αλλά όσον αφορά λίγο πιο ψαγμένα κομμάτια, remix, mashups και live εκτελέσεις, ούτε καν, το spotify είναι πάρα πολύ πίσω από το YT, η βιβλιοθήκη του είναι ανύπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να το κάνεις, το YT έχει απείρως μεγαλύτερη βιβλιοθήκη και είναι και δωρεάν. Έχω spotify αλλά δε με βλέπω να το συνεχίζω, η βιβλιοθήκη του είναι πολύ περιορισμένη

1. Μέτρια ποιότητα ήχου σε συγκρίσει με το Spotify.
2. Intro μαλακίες σε διαφορα video clips όπου αν κανεις playlist περιμένεις σε κάποια τραγούδια 2 λεπτά να ξεκινήσει.
3. Offline playlists. Ότι το καλύτερο feature του Spotify.
4. Συγχρονισμός και άμεση συνεχεια τραγουδιού από κινητό σε pc και πάει λέγοντας.
5. Γαμάτα playlists του Spotify που δημιουργεί σύμφωνα με αυτά που ακούς ώστε να βρίσκεις νέα τραγούδια. Καμια σχέση με την μαλακια του youtube που λέγεται recommended.
6. Άπειρα γαμάτα playlists.
7. Άμεσα ακούς οποιο τραγούδι θες χωρίς ΚΑΝΕΝΑ buffering σε αντίθεση με το youtube
 
Μπορώ να γράψω και αλλα, αλλα κατάλαβες το point μου. Αν νομίζεις ότι το youtube είναι καλο για μουσική τότε έχεις μείνει πολύ πίσω.
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Μέτρια ποιότητα ήχου σε συγκρίσει με το Spotify.
2. Intro μαλακίες σε διαφορα video clips όπου αν κανεις playlist περιμένεις σε κάποια τραγούδια 2 λεπτά να ξεκινήσει.
3. Offline playlists. Ότι το καλύτερο feature του Spotify.
4. Συγχρονισμός και άμεση συνεχεια τραγουδιού από κινητό σε pc και πάει λέγοντας.
5. Γαμάτα playlists του Spotify που δημιουργεί σύμφωνα με αυτά που ακούς ώστε να βρίσκεις νέα τραγούδια. Καμια σχέση με την μαλακια του youtube που λέγεται recommended.
6. Άπειρα γαμάτα playlists.
7. Άμεσα ακούς οποιο τραγούδι θες χωρίς ΚΑΝΕΝΑ buffering σε αντίθεση με το youtube
 
Μπορώ να γράψω και αλλα, αλλα κατάλαβες το point μου. Αν νομίζεις ότι το youtube είναι καλο για μουσική τότε έχεις μείνει πολύ πίσω.

 

Καλά όλα αυτά και τα αναγνωρίζω σαν χρήστης του premium. Aλλά τι να τα κάνω αν το τραγούδι που θέλω να ακούσω δεν υπάρχει καν στο spotify? De facto το YT είναι καλύτερο λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά και τα αναγνωρίζω σαν χρήστης του premium. Aλλά τι να τα κάνω αν το τραγούδι που θέλω να ακούσω δεν υπάρχει καν στο spotify? De facto το YT είναι καλύτερο λοιπόν

Για το ένα τραγούδι που θες εσύ, πήγαινε στο YT. Για τα υπόλοιπα, Spotify. Το έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο πάντως. Κράζουμε και ας τους τα σκάμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε τι λέτε! Youtube για μουσική; 128kbps μέγιστο; Και ψεύτικο 128 φυσικά γιατί έχει φαει επεξεργασία καμποση.

Το Spotify, αν πληρώσεις, όντως stremαρει σε 320kbps και είναι πραγματικά 320. Αλλα αξίζει;

Θέλει πολυ περισσότερο ψάξιμο απο απλά μια αναζήτηση στο Youtube η μουσική παιδιά... Βέβαια αν δεν σε νοιάζει η ποιότητα, δεν ασχολείσαι αν,και κατεβάζεις απ'οπου να'ναι απλα και μονο για να ακούς.

 

Υ.Γ. Συγνώμη αν στο σχόλιο μου φαίνομαι να θέλω να δημιουργήσω ένταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ένα τραγούδι που θες εσύ, πήγαινε στο YT. Για τα υπόλοιπα, Spotify. Το έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο πάντως. Κράζουμε και ας τους τα σκάμε.. 

Μα για αυτό κράζουμε επειδή τους τα σκάμε και σαν πελάτες έχουμε απαιτήσεις.

 

Πάντως η καλύτερη ποιότητα ήχου που έχω βρει είναι flac και wav στο foobar, αν έχεις καλό εξοπλισμό ειδικά ( εγώ όταν θα κάτσω στο pc να χαζέψω/ακούσω μουσική θα βάλω τα akg 712 με το smsl m6 dac/amp ) είναι όλα τα λευτά. Σε αφήνει κιόλας να τα mixαρεις τα τραγούδια και μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...