Προς το περιεχόμενο

Μπαταρια αυτοκινητου


PANOS93GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, RIO1ANTIRIO είπε

είναι αξιόπιστη η ένδειξη που δείχνει, και σαν μηχάνημα?  ο μηχανικός μου είπε όλα αυτά που κουμπώνουμε σε αναπτήρα πολλές φορές  κάνουν αρκετό κακό σε μπαταριά και ασφάλειες αυτοκίνητου 

Δυστυχως δεν ειμαι ειδικος να κρινω την αξιοπιστια του. Απλα, για μια προχειρη ενδειξη, πιστευω κατι εχεις να δεις. Αν δω κατι πολυ πεσμενο πχ, ε τοτε μαλλον πρεπει να ψαχτω περισσοτερο. Δεν το εχω μονιμως στον αναπτηρα. Απλα μια φορα το μηνα το βαζω, και βλεπω ενδειξη.

Αν ξερει κανεις κατι περισσοτερο γι'αυτους τους φορτιστες κινητων με usb, που δειχνουν και volt μπαταριας, ποσο αξιοπιστα ή ποση αποκλιση εχουν, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, RIO1ANTIRIO είπε

είναι αξιόπιστη η ένδειξη που δείχνει, και σαν μηχάνημα?  ο μηχανικός μου είπε όλα αυτά που κουμπώνουμε σε αναπτήρα πολλές φορές  κάνουν αρκετό κακό σε μπαταριά και ασφάλειες αυτοκίνητου 

Δέν γράφει οχι, μου είπαν και varta στα 55 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εχει καποιος ή ξερει την λειτουργια αυτου του φορτιστη ULTIMATE SPEED ULGD 5.0 A1?

Toν συνδέεις στους πόλους της μπαταρίας πρώτα και μετά στο ρευμα .Πατάς το κουμπί να πάει στο εικονίδιο με το αμάξι και τον αφήνεις να φορτίσει..Καλό είναι να μην είναι συνδεμένη η μπαταρία στο αμάξι. Τι άλλο θες να μάθεις;Είναι πολύ απλό .

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Toν συνδέεις στους πόλους της μπαταρίας πρώτα και μετά στο ρευμα .Πατάς το κουμπί να πάει στο εικονίδιο με το αμάξι και τον αφήνεις να φορτίσει..Καλό είναι να μην είναι συνδεμένη η μπαταρία στο αμάξι. Τι άλλο θες να μάθεις;Είναι πολύ απλό .

Πρωτη χρηση συνδεθηκε σε μπαταρια 12V 230AH. Εδειξε 6.2V. Δεν ξεκιναει να την φορτιζει.. Πατησα 1 φορα το κουμπι και δεξια στο εικονιδιο που εχει το σχεδιο της μπαταριας στο πανω μερος εβγαλε 6V στιγμιαια..  Μετα πατησα 2 φορες το κουμπι και αρχισε να αναβοσβηνει το 6.2v περιπου για 2λεπτα αλλα και παλι δεν ξεκινησε η φορτιση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

230??

Αποκλείεται να είναι συμβατός για τέτοια μπαταρία.

Ναι ειναι max μεχρι 120ah στα 12V.  Γι αυτο στο αρχικο μου ποστ αναφερω καποιος που να τον ξερει ή να τον εχει!  Αυτο που κανει ειναι φυσιολογικο? Κανονικα δεν επρεπε να βγαζει error?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Πρωτη χρηση συνδεθηκε σε μπαταρια 12V 230AH. Εδειξε 6.2V. Δεν ξεκιναει να την φορτιζει.. Πατησα 1 φορα το κουμπι και δεξια στο εικονιδιο που εχει το σχεδιο της μπαταριας στο πανω μερος εβγαλε 6V στιγμιαια..  Μετα πατησα 2 φορες το κουμπι και αρχισε να αναβοσβηνει το 6.2v περιπου για 2λεπτα αλλα και παλι δεν ξεκινησε η φορτιση!

Mόνο 6 βολτ;Είναι νεκρή η μπαταρία,μην περιμένεις να την φορτίσει.Αν έχεις και μια άλλη συνδεσε τις  ( συν με συν και πλην με πλην ) ωστε να ανέβουν τα βολτ και ίσως να την φορτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Πρωτη χρηση συνδεθηκε σε μπαταρια 12V 230AH. Εδειξε 6.2V. Δεν ξεκιναει να την φορτιζει.. Πατησα 1 φορα το κουμπι και δεξια στο εικονιδιο που εχει το σχεδιο της μπαταριας στο πανω μερος εβγαλε 6V στιγμιαια..  Μετα πατησα 2 φορες το κουμπι και αρχισε να αναβοσβηνει το 6.2v περιπου για 2λεπτα αλλα και παλι δεν ξεκινησε η φορτιση!

Τις οδηγίες δεν σκέφτηκες να τις διαβάσεις? :)

Εγώ πάντως που τις έχω διαβάσει έχω διαπιστώσει ότι ο συγκεκριμένος φορτιστής εφόσον μετρήσει ρεύμα κάτω από 7,5 volt θεωρεί την μπαταρία κατεστραμμένη και δεν ξεκινάει καν τη φόρτιση, χωρίς να βγάλει error, απλά μετά από 1,5 λεπτό μπαίνει σε stand by mode.

Επίσης το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι 5,0A, συνεπώς μπορεί να φορτίσει έως 120άρες μπαταρίες. Αν του βάλεις μεγαλύτερη τα 5,0A όχι μόνο δεν αρκούν για να τη φορτίσει, αλλά ούτε καν να τη συντηρήσει.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προλάβει να μετρήσω την μπαταρία στο αυτοκίνητο ακόμα

Μου είπανε ότι :
-Αργεί λίγο να πάρει το πρωί.
-Έχασε την ώρα/ημερομηνία το αυτοκίνητο.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει το 2ο αν έχει πρόβλημα η μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και το βιβλίο με τις οδηγίες, όχι πως πιστεύω πως θα κάτσεις να το διαβάσεις, απλά μπορεί να φανεί χρήσιμο σε καναν άλλον:

https://www.lidl-service.com/static/2929605641/296069_NI_EN.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τις οδηγίες δεν σκέφτηκες να τις διαβάσεις? :)

Εγώ πάντως που τις έχω διαβάσει έχω διαπιστώσει ότι ο συγκεκριμένος φορτιστής εφόσον μετρήσει ρεύμα κάτω από 7,5 volt θεωρεί την μπαταρία κατεστραμμένη και δεν ξεκινάει καν τη φόρτιση, χωρίς να βγάλει error, απλά μετά από 1,5 λεπτό μπαίνει σε stand by mode.

Επίσης το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι 5,0A, συνεπώς μπορεί να φορτίσει έως 120άρες μπαταρίες. Αν του βάλεις μεγαλύτερη τα 5,0A όχι μόνο δεν αρκούν για να τη φορτίσει, αλλά ούτε καν να τη συντηρήσει.

Ναι εριξα μια ματια..🙄  Καπου πηρε το ματι μου να λεει οταν ειναι κατω απο 3,8V βγαζει error! Γραφει σε ποιες περιπτωσεις δεν ξεκιναει η φορτιση?

Ξερω οταν πατας 2 φορες αναβοσβηνει περιπου για 2λεπτα.. δινει παλμους στην μπαταρια και μετα σου βγαζει τα προγραμματα να επιλεξεις..

Αρα λειτουργει σωστα..! γιατι δεν εχω αλλη εύκαιρη μπαταρια να δοκιμασω..

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τις οδηγίες δεν σκέφτηκες να τις διαβάσεις? :)

Εγώ πάντως που τις έχω διαβάσει έχω διαπιστώσει ότι ο συγκεκριμένος φορτιστής εφόσον μετρήσει ρεύμα κάτω από 7,5 volt θεωρεί την μπαταρία κατεστραμμένη και δεν ξεκινάει καν τη φόρτιση, χωρίς να βγάλει error, απλά μετά από 1,5 λεπτό μπαίνει σε stand by mode.

Επίσης το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι 5,0A, συνεπώς μπορεί να φορτίσει έως 120άρες μπαταρίες. Αν του βάλεις μεγαλύτερη τα 5,0A όχι μόνο δεν αρκούν για να τη φορτίσει, αλλά ούτε καν να τη συντηρήσει.

Ναι εριξα μια ματια..🙄  Καπου πηρε το ματι μου να λεει οταν ειναι κατω απο 3V βγαζει error! Γραφει σε ποιες περιπτωσεις δεν ξεκιναει η φορτιση?

Ξερω οταν πατας 2 φορες αναβοσβηνει περιπου για 2λεπτα.. δινει παλμους στην μπαταρια και μετα σου βγαζει τα προγραμματα να επιλεξεις..

Αρα λειτουργει σωστα..! γιατι δεν εχω αλλη εύκαιρη μπαταρια να δοκιμασω..

Καλό θα ήταν να διαβάζεις αυτά που κάνεις quote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...