Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι το OnePlus 5 θα διαθέτει 8GB RAM, WQHD οθόνη και dual-camera setup


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως τα 6 κατουRAM του 1+3Τ πετάνε και ουδένα πρόβλημα μέχρι τούδε από τις αρχές Δεκέμβρη που το πήρα.Τα 8 μάλλον είναι για να δείξουν ότι μπορούν.

 

 

Για το 1+3Τ, θα έλεγα ότι έχει τα λιγότερα προβλήματα από οιαδήποτε άλλο smartphone που έχω δουλέψει ή αποκτήσει (ΟΚ δεν είναι και πολλά, αλλά όλα κάποιο πρόβλημα-κρασάρισμα,μικρό ή μεγάλο, έβγαλαν στο πρώτο 5μηνο).

Πήρε και την 7.1.1 και είναι όλα τζιτζί.

 

Εάν κρατήσει αυτή η κατάσταση, η εταιρεία θα με έχει πελάτη και στο επόμενο(το 1+6?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το σκάνδαλο MegaPixel συμβαίνει ξανά ως Ram τώρα, τι έγινε γιατί απο 20,18 και 16 MegaPixel που όλοι δόξαζαν τα 12 ξαφνικά είναι το sweetspot? Έτσι θα γίνει και με τις RAM.

 

Δεν είναι upgrade, είναι marketing trick. Η 8GB Ram είναι ΑΧΡΗΣΤΗ. Εκτός φυσικά και αν έχεις 28 εφαρμογές ανοιχτές, τότε άλλο είναι το πρόβλημα...

 

Τα MP μειωθηκαν γιατι βελτιωθηκαν αλλες παραμετροι των καμερων.Δεν μπορει να γινει το ιδιο στις ram γιατι οσο και να βελτιωθει η ταχυτητα τους δεν αντικαθιστα την αναγκη για περισσοτερη ram, οι εφαρμογες και το λειτουργικο συνεχως αυξανουν σε μεγεθος.

Προς το παρον ειναι αχρηστη αλλα καποιοι οπως εγω κρατανε τα κινητα τους 3-4 χρονια.Σε βαθος χρονου ισως δεν ειναι και τοσο αχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάνδαλο MegaPixel συμβαίνει ξανά ως Ram τώρα, τι έγινε γιατί απο 20,18 και 16 MegaPixel που όλοι δόξαζαν τα 12 ξαφνικά είναι το sweetspot? Έτσι θα γίνει και με τις RAM.

 

Δεν είναι upgrade, είναι marketing trick. Η 8GB Ram είναι ΑΧΡΗΣΤΗ. Εκτός φυσικά και αν έχεις 28 εφαρμογές ανοιχτές, τότε άλλο είναι το πρόβλημα...

 

Σε αντίθεση με τα έξτρα mpixels η έξτρα ram είναι πάντα χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά βλέπω κόσμο να παραπονιέται γιατί γίνεται hardware upgrade σε μια κατηγορία συσκευών...

 

Οκ παιδιά με την ίδια λογική μπορείτε να γυρίσετε σε Pentium I με 256Mb ram. Και τότε την δουλειά μας την κάναμε... τι τα θέλουμε τα fancy hardware τώρα;

 

 

Το μελανο σημειο ειναι η υπερβολη στα specs εναντι του support.

Γινεται να υπερβαλουν στο support και λιγοτερο στα specs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάνδαλο MegaPixel συμβαίνει ξανά ως Ram τώρα, τι έγινε γιατί απο 20,18 και 16 MegaPixel που όλοι δόξαζαν τα 12 ξαφνικά είναι το sweetspot? Έτσι θα γίνει και με τις RAM.

 

Δεν είναι upgrade, είναι marketing trick. Η 8GB Ram είναι ΑΧΡΗΣΤΗ. Εκτός φυσικά και αν έχεις 28 εφαρμογές ανοιχτές, τότε άλλο είναι το πρόβλημα...

 

 

Έχω 7 φίλες/φίλους με iPhone 6 και πάνω. Οι 6 από αυτούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα σβήνουν χειροκίνητα εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Δύο τα τινά:

 

1) Δεν ξέρουν τι τους γίνεται (πιθανότερο)

2) Όντως υπάρχει πρόβλημα με τη RAM (λιγότερο πιθανό)

 

Οτιδήποτε συμβαίνει από τα δύο μπορούμε να βγάλουμε ένα "αφελές" συμπέρασμα για το customer base της aapl και τα προϊόντα της.

 

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε πρόβλημα με τον όγκο της RAM όταν αυτή έρχεται σε οικονομική μορφή. Αν δηλαδή έρθει η 1+ και μου πει "σου πουλάω το 1+5 στα 1200€ γιατί έχω τα καλύτερα χαρακτηριστικά και 8GB ram" τότε κι εγώ θα της δώσω τα (1+2) μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 7 φίλες/φίλους με iPhone 6 και πάνω. Οι 6 από αυτούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα σβήνουν χειροκίνητα εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Δύο τα τινά:

 

1) Δεν ξέρουν τι τους γίνεται (πιθανότερο)

2) Όντως υπάρχει πρόβλημα με τη RAM (λιγότερο πιθανό)

 

Οτιδήποτε συμβαίνει από τα δύο μπορούμε να βγάλουμε ένα "αφελές" συμπέρασμα για το customer base της aapl και τα προϊόντα της.

 

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε πρόβλημα με τον όγκο της RAM όταν αυτή έρχεται σε οικονομική μορφή. Αν δηλαδή έρθει η 1+ και μου πει "σου πουλάω το 1+5 στα 1200€ γιατί έχω τα καλύτερα χαρακτηριστικά και 8GB ram" τότε κι εγώ θα της δώσω τα (1+2) μου.

Είναι άτομα τραγικά, έχω και εγώ τέτοιους γνωστούς. Ενώ δεν χρειάζεται να κλίνουν τις εφαρμογές το κάνουν.. και όταν τους ρωτάω γιατί; Μα και στο παλιό μου Samsung αυτό έκανα... μην το ψάχνεις, όσο για τα 8GB RAM μου φαίνονται υπερβολικά για Stock Android αλλά περι ορέξεως.. όσο περισσότερα τόσο καλύτερα. Ακόμα και αυτοί που κλείνουν συνέχεια τις εφαρμογές σε Stock Android 6.0++  δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είχα στο παρελθόν Stock Android Smartphone με 3GB RAM και δεν χρειαζόταν από την Marshmallow και μετά να κλείνεις τις εφαρμογές γιατί έκανε πολύ καλή διαχείριση του Multitasking παρόμοια με αυτή του iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε κινητά με υψηλή τιμή και η μνήμη πάει στράφι την ώρα που τα windows τρέχουν και με 2 γίγκα αλλά και τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα. Οπότε υπερβάλλουν μόνο και μόνο γα λόγους μάρκετινγκ...και τίποτα περισσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό κόστος η λίγη παραπάνω RAM, η δυνατότητα να τρολάρει άλλους κατασκευαστές με την RAM "αξία ανεκτίμητη".

Όσο για την μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και κατανάλωση μπαταρίας όταν stock nugat βγάζει 4 μέρες σε συσκευή τριετίας δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το επόμενο OnePlus, ίσως τις πρώτες μέρες να έχουν κάποια θέματα που θα λυθούν με το πρώτο update.

 

gallery_184578_1528_9418.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουν 4gb στο s8 γκρίνια βάζουν 8gb στο 1+5 πάλι γκρίνια. Κάτι μου λέει πως μερικοί δεν ξέρουν τι θέλουν...

 

 

Απλώς δεν ξερεις τι λες. Το μόνο που θελουμε ειναι μια συσκευη με πολυ΄μνημη αλλά οχι παρα πολύ. Με μπαταρια 20.000 mah αλλά συσκευη μισο χιλιοστο. Με καμερα που βγαζει νυχτα οπως μερα με dslr σενσορα αλλά να μην εξεχει. Θελουμε updates γρήγορα αλλά οχι πολλά γιατι ποιος τα κανει τωρα. Και θελουμε να κοστιζει λιγοτερο απο 1000 (γιατι δεν τα εχουμε) αλλά περισσοτερο απο 300 (γιατι δεν ειμαστε και τσιπηδες)

 

Δεν καταλαβαίνω που ειναι το προβλημα σου

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό κόστος η λίγη παραπάνω RAM, η δυνατότητα να τρολάρει άλλους κατασκευαστές με την RAM "αξία ανεκτίμητη".

 

Όσο για την μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και κατανάλωση μπαταρίας όταν stock nugat βγάζει 4 μέρες σε συσκευή τριετίας δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το επόμενο OnePlus, ίσως τις πρώτες μέρες να έχουν κάποια θέματα που θα λυθούν με το πρώτο update.

 

gallery_184578_1528_9418.png

LTE, GPS είναι κλειστά κατά την διάρκεια της παραπάνω χρήσης; Επίσης παρακάτω στην λίστα τι εφαρμογές είναι αυτές που αντλούν ενέργεια; Γιατί αν είναι 4 μέρες όπως λες μόνο με 2G και Wifi δίχως πολλά πολλά, δεν είναι και κατόρθωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό κόστος η λίγη παραπάνω RAM, η δυνατότητα να τρολάρει άλλους κατασκευαστές με την RAM "αξία ανεκτίμητη".

 

Όσο για την μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και κατανάλωση μπαταρίας όταν stock nugat βγάζει 4 μέρες σε συσκευή τριετίας δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το επόμενο OnePlus, ίσως τις πρώτες μέρες να έχουν κάποια θέματα που θα λυθούν με το πρώτο update.

 

gallery_184578_1528_9418.png

Τι σχεση εχει το λογισμικο με την μπαταρια? 50% της καταναλωσης σε μπαταρια ειναι η οθονη( αμα το δουλευεις το κινητο). Μεγαλυτερη αναλυση σημαινει περισσοτερα πιξελ αρα και αναλογικα μεγαλυτερη καταναλωση, συγκεκριμενα αν θυμαμαι καλα 1.8 φορες μεγαλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά βλέπω κόσμο να παραπονιέται γιατί γίνεται hardware upgrade σε μια κατηγορία συσκευών...

 

Οκ παιδιά με την ίδια λογική μπορείτε να γυρίσετε σε Pentium I με 256Mb ram. Και τότε την δουλειά μας την κάναμε... τι τα θέλουμε τα fancy hardware τώρα;

 

 

ποτέ δεν υπηρχε pentium 1 με τοση ραμ. Απο pentium 3 και πανω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...