Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι το OnePlus 5 θα διαθέτει 8GB RAM, WQHD οθόνη και dual-camera setup


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αναλυση ελαχιστη διαφορα κανει στην καταναλωση. Ειναι απλα ενας μυθος που συνεχιζεται και αναπαραγεται.

Για να βλεπουμε και πως ηταν το ποστ σου πριν αρχισεις τα εντιτ και κοντρα εντιτ της χαζομαρας που ειπες. Εγω εδωσα λαθος νουμερο το διορθωσα σε αλλο ποστ και εν τελει εξαρχης ασχετος τελικου νουμερου ειχα δικιο. Εσυ παλι τρικυμια εν κρανιω.. say hello to my ignore list γιατι εισαι και εριστικος εκτος απο ημιμαθης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν αλλά... Έχω Nougat το οποίο τρέχει νεράκι σε συσκευή 3ετίας (1+1 όπως ανέφερα). Θεωρώ ότι η βάση πελατών της 1+ αποτελείται κυρίως από γκίκι (geeky ντε) κοινό που νομίζω πως λίγο το ενδιαφέρει αν θα του δώσει επίσημα η 1+ αναβάθμιση μιας και από πίσω η κοινότητα εργάζεται σκληρά στο software. Οπότε όποιος μπορεί να συμβιβαστεί με αυτό καλώς, αν όχι ας πάει σε iPhone.

 

Το μόνο παράπονο που έχω από την εταιρεία είναι η ποιότητα της κάμερας για flagship killer. Από την άλλη δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα όταν κοστίζει το 1/2 των flagships από day one.

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλεπουμε και πως ηταν το ποστ σου πριν αρχισεις τα εντιτ και κοντρα εντιτ της χαζομαρας που ειπες. Εγω εδωσα λαθος νουμερο το διορθωσα σε αλλο ποστ και εν τελει εξαρχης ασχετος τελικου νουμερου ειχα δικιο. Εσυ παλι τρικυμια εν κρανιω.. say hello to my ignore list γιατι εισαι και εριστικος εκτος απο ημιμαθης

Oι χαρακτηρισμοι στους οποιους καταφευγεις δειχνουν ποιος ειναι ο εριστικος και ποιος εχει αδικο.

Καλη συνεχεια, ειναι δυσκολος ο διαλογος με ατομα που λογω επιπεδου προχωρουν σε χαρακτηρισμους. Κακως παρασυρθηκα νομιζοντας οτι μπορει να γινει διαλογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LTE, GPS είναι κλειστά κατά την διάρκεια της παραπάνω χρήσης; Επίσης παρακάτω στην λίστα τι εφαρμογές είναι αυτές που αντλούν ενέργεια; Γιατί αν είναι 4 μέρες όπως λες μόνο με 2G και Wifi δίχως πολλά πολλά, δεν είναι και κατόρθωμα.

 

GPS δεν το έχει ανοιχτό παρά μόνο όταν χρησιμοποιώ πλοήγηση, στην συγκεκριμένη περίπτωση του screenshot έχει 0% GPS, ελάχιστο LTE γιατί είμαι μονίμως σε wi-fi αν και πολλές φορές κλείνω το wi-fi γιατί είναι ποιο αργό από LTE, γενικά είναι φάση που δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το κινητό αλλά στα στατιστικά αυτά συμπεριλαμβάνεται και ένα OTA update που έφαγε 10% της μπαταρίας μόνο το download + install του update.

Γενικά έχω πολύ καλό σήμα Cosmote σε σπίτι και γραφείο.

 

Φιλαράκο συγγνώμη αλλά δεν χρησιμοποιείς καθόλου το κινητό σου συνεπώς δεν έχει δύναμη το ποστ σου. Για να είναι το phone idle πρώτο, σημαίνει ότι η οθόνη δεν ανάβει σχεδόν ποτέ.

 

Το Tab 2 της Samsung (μοντέλο 2013) που έχω (για ξυπνητήρι) μου κρατάει σχεδόν έναν μήνα αφόρτιστο, τι έχει να λέει αυτό;

 

Η περίοδος που αναφέρετε το screenshot είναι όντος περίοδος που δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το κινητό, όταν το χρησιμοποιεί μου βγάζει 4 ώρες screen on time. Είτε το ένα θα συμβεί είτε το άλλο ή 4 ώρες screen on time ή πολλές μέρες σε χαμηλή χρήση. Το screenshot είναι όμως 100% legit δεν υπάρχουν 30% battery dray το βράδυ κτλπ που διαμαρτύρονται πολλοί καταναλωτές για συσκευές Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίοδος που αναφέρετε το screenshot είναι όντος περίοδος που δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το κινητό, όταν το χρησιμοποιεί μου βγάζει 4 ώρες screen on time. Είτε το ένα θα συμβεί είτε το άλλο ή 4 ώρες screen on time ή πολλές μέρες σε χαμηλή χρήση. Το screenshot είναι όμως 100% legit δεν υπάρχουν 30% battery dray το βράδυ κτλπ που διαμαρτύρονται πολλοί καταναλωτές για συσκευές Samsung.

Ναι τόσο είναι λογικό.

 

Πάντως δικέ μου σε πιστεύω. Το έκανα το ποστ απλά γιατί μου φάνηκε άδικο να συγκρίνουμε non on screen time. Του ξυπνητήριου tablet του χω βάλει MM και είναι κάπως έτσι τώρα:

 

j9807r.png

 

Και σκέψου η οθόνη ανάβει μόνο το πρωί για το ξυπητήρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως το υπόλοιπο κινητό θα κρατήσει τόσο.

 

ΟΚ μπορεί να είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός και μυγιάγγιχτος αλλά το 1+1 το έχω κρατήσει σχεδόν έτσι όπως το αγόρασα πριν από 3 χρόνια. Και δεν έχω βάλει ποτέ flip case!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς το ξέχασα στην οροφή του αυτοκινήτου και ενώ ήμουν καθ'οδόν έφυγε. Ευτυχώς η οθόνη δεν έπαθε τίποτα, άλλαξα το καπάκι και τώρα υπάρχουν μόνο γρατσουνιές στα πλάγια. Χωρίς θήκη και με screen protector όλα αυτά. Και ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να το αλλάξω ( με 1+3Τ ή 5) είναι η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τόσο είναι λογικό.

 

Πάντως δικέ μου σε πιστεύω. Το έκανα το ποστ απλά γιατί μου φάνηκε άδικο να συγκρίνουμε non on screen time. Του ξυπνητήριου tablet του χω βάλει MM και είναι κάπως έτσι τώρα:

 

j9807r.png

 

Και σκέψου η οθόνη ανάβει μόνο το πρωί για το ξυπητήρι.

Διάρκεια χωρις οθονη ισον τιποτα..  Με custom rom και το αρχαίο Galaxy s2 εχω βγαλει 20 μερες αναμονή (με την 2000 μπαταρία,  οχι την Original 1650 ). 

Το 99% των καινούριων κινητων δεν τα πιανουν αυτα γα νούμερα..  Ουτε το νοτε 4 που εχω τώρα παλι με custom. Χωρις την παραμικρή χρηση φυσικά,  ολα κλειστα αλλά τηλέφωνο ανοιχτό. 

Περασαν τοσα χρονια απο τοτε και δεν υπηρξε βελτίωση στα παντα,  αλλα χειροτερευση οσον αφορα την μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα της ανάλυσης μια χαρα τα λεει ο haha. 

Στο galaxy s7 edge,  ητε 1980χ βαλεις ητε την original ανάλυση,  οι διαφορές σε κατανάλωση σχεδον ανυπαρκτες.  Το ιδιο στο νοτε 4 που εχω κλπ.  Σε επιδόσεις υπάρχει διαφορά. 

 Η κατανάλωση ειδικά στις amoled,  αλλαζει αναλογα με το μέγεθος της οθόνης και οχι της ανάλυσης. 

Οκ επηρεάζεται και απο την gpu που δουλεύει παραπανω για να οδηγήσει την υψηλότερη ανάλυση,  αλλα ανάλογα τo soc. Πολλά soc βγαζουν αυτες τις αναλύσεις σχεδόν με την ιδια κατανάλωση.  Ειδικα τα ισχυρα καινούρια soc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο SD835 παρέχει υποστήριξη για 8GB, why not;

Why yes?  

Το έχουμε καταλάβει οτι το Android χρησιμοποιεί ουσιαστικά τη ram ως ssd?  Την χρησιμοποιεί (απο ενα πόσο ραμ και πανω) απλα ως αποθηκευτικο χωρο,  οπου κραταει καθε εφαρμογή που ανοίγεις ωστε ΑΝ και ΟΤΑΝ την ξανα ανοιξεις,  να μη την ξανα φορτωσει,  αλλα να την επαναφερει απο τη ραμ. 

 Μεχρι ενα σημείο,  αυτο είναι μια χαρα μεθοδος για φορητη συσκευή και κατι χρήσιμο ειδικα στο multitasking. 

Αυτο το σημείο είναι τα 4 γιγα.  Υπάρχουν παμπολες αναλυσεις πανω σε αυτο και πολλοί μηχανικοι κλπ που δουλεύουν σε htc,  Samsung,  one plus κλπ που το εχουν επισημανει και οι ιδιοι. 

Μπαίνει απλα και μόνο επειδη ο κοσμος εχει μαυρα μεσάνυχτα πως δουλεύει η ραμ στο Android.  ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν εχει με το πως δουλεύει στα Windows. 

Αλλα,  οκ why not?  Ας μπει και ας μη χρειάζεται. 

Μονο που αυξανει την κατανάλωση,  και ητε το πιστεύετε ητε οχι,  ρίχνει και ελαφρως την ταχύτητα (πλην όσων εφαρμογών κραταει στη ραμ). 

Κατα κανονα τα κινητα με 6, 8 ραμ,  δουλεύουν σαν να εχουν 4 μετα απο καποια ωρα καθως το λειτουργικό κλεινει απο ενα υψος ραμ και πανω τις εφαρμογές..  Δεν εχει νοημα να εχεις 8 γιγα και να κραταει απο κατω το παιχνίδι που ετρεξες χτες και θα ξανατρεξεις σε 1 βδομαδα και αν.. 

Και οποιος καταλαβαινει καταλαβαίνει..  Δε θα το συνεχίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάρκεια χωρις οθονη ισον τιποτα..  Με custom rom και το αρχαίο Galaxy s2 εχω βγαλει 20 μερες αναμονή (με την 2000 μπαταρία,  οχι την Original 1650 ). 

Το 99% των καινούριων κινητων δεν τα πιανουν αυτα γα νούμερα..  Ουτε το νοτε 4 που εχω τώρα παλι με custom. Χωρις την παραμικρή χρηση φυσικά,  ολα κλειστα αλλά τηλέφωνο ανοιχτό. 

Περασαν τοσα χρονια απο τοτε και δεν υπηρξε βελτίωση στα παντα,  αλλα χειροτερευση οσον αφορα την μπαταρία. 

 

Δεν μιλάω για συσκευή που μένει στο ράφι, μιλάω για συσκευή που την έχω πάνω μου τέσσερις μέρες χωρίς φόρτιση, δέχομαι και κάνω κλείσεις, ακούω λίγο μουσική με bluetoothe στο αμάξι, χρησιμοποιώ viber, mail, web κτλπ απλά δεν κάθομαι να σερφάρω με τις ώρες ή να δω επεισόδια, παρεμπιπτόντως επαναλαμβάνω ότι το συγκεκριμένο screenshot έχει και OTA update μέσα. Μία χαρά χρήση γίνεται για τέσσερις μέρες χωρίς φόρτιση απλά όχι πολύ screen on time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...