Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Windows 10 Creators Update – Τι καινούριο φέρνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κατεβασα και εγω.Ολα οκ περα οτι μου χαλασε λιγο τους drivers της καρτας ηχου.Αλλα οκ τους εσβησα και τους ξαναπερασα και ολα κομπλε.

 

Επισης σβηστε τον φακελο windows.old που δημιουργει μετα την αναβαθμιση.Ειναι γυρω στα 20gb.

Μόνο αν δεν θέλεις να κάνεις rollback. Αν το κάνεις όμως, κάν' το μέσω Disk Cleanup, όχι με το χέρι. Εξάλλου νομίζω ότι σβήνεται μόνο τους μετά από 30 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν δεν θέλεις να κάνεις rollback. Αν το κάνεις όμως, κάν' το μέσω Disk Cleanup, όχι με το χέρι. Εξάλλου νομίζω ότι σβήνεται μόνο τους μετά από 30 μέρες.

Καλα σιγουρα εαν δεν θες να πας σε προηγουμενη εκδοση.Και εγω με cleanup το εκανα.Απλα το αναφερω γιατι εγω στην τυχη τον ειδα και μου ειχε φαει 20gb απο τον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα περάσετε τρέχετε και αυτο

 

https://www.oo-software.com/en/shutup10

 

Κλείνετε τα περισσότερα και κάνετε επανεκκίνηση και είστε κομπλέ από privacy. Θέλει πάλι ρυθμίσεις τα services από την αρχή.

 

Πηγαινετε εδώ:

http://www.blackviper.com/service-configurations/black-vipers-windows-10-service-configurations/

 

Και κάνετε disable αυτά που έχει safe μέσα από το services.msc.

Θα έχετε έναν άλλο υπολογιστή μετά από αυτά. Ούτε δεδομένα θα στέλνονται στην MS ούτε παραπανίσια services θα τρέχουν στο background.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τελικά σε μένα δεν έπαιξαν καλά. Μου ξαναπέρασε drivers γραφικών, 10 τουλάχιστον φορές AMD HDMI audio ,καμιά εφαρμογή που είναι στο taskbar δεν εμφανίζεται, μου ρύθμισε αυτόματα το email μεσω του windows email app αλλά ποτέ δεν είχα κάνει σύνδεση απο windows app, ούτε απο edge, ξερύθμισε οτι privacy settings είχα κάνει, το antimalware service excecutable σκανάρει δίχως αύριο (δεν πιάνει ένα παλιό registry tweak), ξαναεμφανίστηκε το  telemetry (άσε που έδωσε πριν το update ότι υπήρχε στο PC για compatibility) .

 

 Για να μη παλεύω με την αγία τριάδα (antimalware, telemetry , module installer) έβαλα 7αρια σε virtual και πλέον επίσημα Linux user.

 

 Καλή συνέχεια και happy beta testing :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου μάμησε το desktop και έκανα roll back.

Είχα κάνει φορματ πριν από ένα μήνα και έκανα 3 μέρες να το στήσω, γιατί βάζω αρκετές εφαρμογές ( προγράμματα μουσικής (cubase, sonar και αρκετά vst instruments), επεξεργασίας βίντεο και εικόνας κτλ.)

 

Χθες το βράδυ μου ήρθε το update. Το έκανα και μετά την τελευταία επανεκκίνηση, μπαίνει στα Windows και αντιμετωπίζω το χάος το ίδιο!!!

 

- Σχεδόν ότι εφαρμογή είχα περάσει είχε χαθεί, παρόλα αυτά υπήρχαν όλα τα link στο start menu! Το κουλό ήταν ότι δεν είχαν χαθεί όλες! Ορισμένες, αλλά λίγες, έμειναν ανέπαφες.

- Δεν δούλευε η εφαρμογή του OCZ RD400 NVMe που είχα περασμένη, ενώ φαινόταν εγκατεστημένη.

- Δεν λειτουργούσε η κάρτα τηλεόρασης που έχω, Aver Media TD310. Οι drivers ήταν περασμένοι, αλλά η εφαρμογή μου έκανε νούμερα.

 

Το roll back που έκανα, δεν με γύρισε στην προηγούμενη κατάσταση πλήρως. Ορισμένες εφαρμογές συνέχισαν να έχουν πρόβλημα. Οπότε ο εκνευρισμός μου πλέον ήταν διπλός!

 

Ευτυχώς, πριν από δέκα μέρες και αφού είχα στρώσει όπως ήθελα το σύστημα, είχα δημιουργήσει αντίγραφο ασφαλείας με το acronis. Το επανέφερα και ησύχασα.

 

Μείνετε μακριά προς το παρόν αν δοκιμάζεται να κάνετε upgrade. Αναμονή κανένα μήνα ακόμα μέχρι να λύσουν όλα του τα προβλήματα. 

 

Αν κατεβάσετε αντίγραφο και κάνετε fresh install τότε μη φοβάστε τίποτα.

 

Αναφορικά να πω, πως το σύστημα μου έχει τα εξής:

i7 7700K,

ASUS Z270 TUF MARK 1,

MSI GTX 1080 GAMING X,

CREATIVE ZXR,

FOCUSRITE SAFFIRE PRO 24 DSP (Firewire),

OCZ RD400 NVMe 512GB +

SAMSUNG SSD 850 EVO 500GB +

SEAGATE SV35.6 ST2000VX000 2TB +

SEAGATE SV35.6 ST1000VX000 1TB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απο τους μεγαλύτερους αποτρεπτικούς παράγοντες για να βάλω τα 10 ήταν και είναι η τραμπουκική συλλογή δεδομένων μου απο τη Microsoft.

 

Έχω μείνει στον Ιούλιο του 15' που υπήρξε γενική κατακραυγή πάνω στο θέμα.

Διαβάζω τώρα εδώ ότι υπάρχει κάποια βελτίωση. Δε διευκρινίζεται όμως σε τι βαθμό υπάρχει βελτίωση..

 

 

 

privacywin10a.jpg

 

 

 

Τι σημαίνει "Απαραίτητα δεδομένα"; Απο ποιον ορίζεται τι είναι απαραίτητο;

Δε γίνεται να απενεργοποιηθεί πλήρως η αποστολή δεδομένων;

 

Επειδή έμεινε αναπάντητο το ερώτημά σου

Εδώ είναι η μικρή λίστα με τα δεδομένα που αποστέλλονται στη Microsoft, όταν τη ρύθμιση την έχεις στο basic level

https://technet.microsoft.com/itpro/windows/configure/basic-level-windows-diagnostic-events-and-fields

 

Το αν υπάρχει βελτίωση, σε σχέση με τον Ιούλιο του 15;

Η απλή λογική λέει ότι δεν υπάρχει.

Απλά τώρα η Microsoft αναφέρει συγκεκριμένα τι πληροφορίες αποστέλλονται σε αυτήν. Πριν το creator's update απλά δεν ήξερες. Μπορεί να ήταν οι ίδιες, μπορεί περισσότερες, μπορεί λιγότερες.

 

Κυκλοφορούν πολλά 3rd party apps και τρόποι βέβαια να αντιμετωπίσει το telemetry κάποιος. Άλλα πιο απλά, άλλα πιο απαιτητικά στη χρήση, ανάλογα με τον χρόνο και τον κόπο που θέλει να αφιερώσει κάποιος και την μεγαλύτερη βεβαιότητα για το αποτέλεσμα που θέλει να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά νομίζω ότι έτσι μεγάλα updates των OS πρέπει να γίνονται clean install. 
 
Ναι είναι χρονοβόρο αλλα μιλούμε για αλλαγή χιλιάδων αρχείων. 

 

 

Προφανώς δεν κάνεις τίποτε που να σου αποφέρει χρήματα με το μηχάνημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις να σβησει το recovery partition που δημιουργησε το win10 creators update?Αυτο φαινεται στην διαχ.δισκων...Εκανα εκκαθαριση συστηματος αλλα το partition συνεχιζει να υπαρχει.Φαινεται να εχει δεδομενα 390ΜΒ απο τα 450 συνολο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απ' ότι φαίνεται εγώ είμαι κολόφαρδος η ξέρω να ψωνίζω ο πούστης. Σε 2 computer έκανα update και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Παρά μόνο άργησε να βρει μια firewire κάρτα ήχου όταν την ξανα-άναψα μετά από το update στο Custom build. Tο Precision to άφησα εχθές το βράδυ σήμερα το πρωί το βρήκα να με περιμένει στο welcome telemetry configuration. Βέβαια σε κάποια φάση έβγαλε ένα μήνυμα κάτι για selfdestruct που δεν πρόλαβα να διαβάσω γιατί ήμουν next next next accept. Τώρα μου έβγαλε κάτι σαν ρολογάκι πάνω δεξιά σε αντίστροφη μέτρηση που μπαίνει σε full screen στο lock screen και πραγματικά είναι πάρα πολύ όμορφο. Μου αρέσει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι -πέραν του ιδιαίτερα σημαντικού προβλήματος με τις ελληνικές γραμματοσειρές- με το Creators Update έχασα από την Έναρξη τη λίστα με τις συχνότερα χρησιμοποιούμενες εφαρμογές - και η σχετική επιλογή (Έναρξη > Ρυθμίσεις > Εξατομίκευση > Έναρξη) είναι αχνή και δεν είναι δυνατόν να αλλαχθεί.

Βρήκα τη λύση στο παραπάνω πρόβλημα και την αναφέρω για να υπάρχει:

Πηγαίνουμε Έναρξη > Ρυθμίσεις > Προστασία προσωπικών δεδομένων > ενεργοποιούμε το "Να επιτρέπεται στα Windows η παρακολούθηση εκκινήσεων εφαρμογών για τη βελτίωση της Έναρξης και των αποτελεσμάτων αναζήτησης".

Στη συνέχεια μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τη δυνατότητα εμφάνισης των πιο συχνά χρησιμοποιούμενων εφαρμογών πηγαίνοντας Έναρξη > Ρυθμίσεις > Εξατομίκευση > Έναρξη > ενεργοποιούμε το "Εμφάνιση εφαρμογών που χρησιμοποιούνται συχνότερα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά νομίζω ότι έτσι μεγάλα updates των OS πρέπει να γίνονται clean install. 
 
Ναι είναι χρονοβόρο αλλα μιλούμε για αλλαγή χιλιάδων αρχείων. 

 

 

Προφανώς δεν κάνεις τίποτε που να σου αποφέρει χρήματα με το μηχάνημά σου.

 

 Με συγχωρείς @paparovic ,αλλά μάλλον ούτε και εσύ κάνεις κάτι που να σου αποφέρει χρήματα ,αν τρέχεις τα 10άρια (και πόσο μάλλον να περνάς τέτοιες ενημερώσεις σε επαγγελματικό PC ).

 Τα 7άρια βάζει ο κόσμος (τουλάχιστον στην επαρχία...) και αν υπάρξει πρόβλημα με πρόγραμμα που να θέλει συγκεκριμένη ενημέρωση βάζουμε μόνο αυτή (μετα απο full backup)

 Μέχρι τώρα δεν έτυχε να ακούσω κάτι για πρόγραμμα που να ζητά τα 10άρια και μόνο.

 

Μη το παίρνεις προσωπικά ,απλά μπορεί εγώ να είμαι οπισθοδρομικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Με συγχωρείς @paparovic ,αλλά μάλλον ούτε και εσύ κάνεις κάτι που να σου αποφέρει χρήματα ,αν τρέχεις τα 10άρια (και πόσο μάλλον να περνάς τέτοιες ενημερώσεις σε επαγγελματικό PC ).

 Τα 7άρια βάζει ο κόσμος (τουλάχιστον στην επαρχία...) και αν υπάρξει πρόβλημα με πρόγραμμα που να θέλει συγκεκριμένη ενημέρωση βάζουμε μόνο αυτή (μετα απο full backup)

 Μέχρι τώρα δεν έτυχε να ακούσω κάτι για πρόγραμμα που να ζητά τα 10άρια και μόνο.

 

Μη το παίρνεις προσωπικά ,απλά μπορεί εγώ να είμαι οπισθοδρομικός :)

 

Τα 7 ακομα και αν βρεις να τα αγορασεις, σε λιγοτερο απο 2 χρονια θα ληξουν. Καινουρια μηχανηματα, και επαγγελματικα φυσικα αγοραζονται με 10.

Το να πραττει καποιος λες και τα 7 θα συνεχισουν να υπαρχουν εις τον αιωνα τον απαντα ειναι μαλλον κακη τακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bspus είναι μεγάλη συζήτηση και ο όρος επαγγελματική χρήση περιλαμβάνει πολλά επαγγέλματα . Το αφήνω το θέμα μιας και είμαι τελείως oftopic... (με συγχωρείς κιόλας!)

 

Πάντως (προσωπικά τουλάχιστον) δε θα έκανα από τώρα το update ,ειδικά αν ήταν PC της δουλειάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...