Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Windows 10 Creators Update – Τι καινούριο φέρνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υγ. Όσο για τα δεδομένα και την τηλεμετρία. Σε 3-4 χρόνια από τώρα δεν θα υπάρχει μεγάλη εταιρεία, που να μην χρησιμοποεί δεδομένα τηλεμετρίας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών και την πιο σωστή οργάνωσης της ίδιας της επιχείρησης με βάση της ανάγκες του πελάτη. Όσοι θεωρείτε ότι σας παραβιάζουν την ιδιωτικότητα μάλλον δεν ξέρετε προς τα που βαδίζει η ανάπτυξη της βιομηχανίας. Η MS είναι η NO.1 σε αυτόν τον τομέα, και πρόσφατα συζητούσα με άτομα που εργάζεται σε μεγάλη ταχυδρομική εταιρεία του εξωτερικού, και μου έλεγε πως συμφώνησαν ήδη για να αναλάβει την ανάπτυξη του δικτύου και την ανάλυση των οικονομικών στόχων της εταιρείας. Και όλα αυτά μέσα από τα στοιχεία που δίνει ο καθένας όταν στέλνει δέμα. Οπότε, παιδιά αφού κλείσετε τα δεδομένα τηλεμετρίας, την επόμενη φορά τα δέματα με περιστέρι. 

Το ότι η βιομηχανία πάει προς τα εκεί δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται παραβίαση της ιδιωτικότητας.

 

Επίσης, το παράδειγμα με την ταχυδρομική εταιρία που έδωσες δεν έχει καμιά σχέση με την τηλεμετρία. Έχει διαφορά μια ταχυδρομική εταιρία να χρησιμοποιεί τα δεδομένα που έχει από τη ζήτηση των πελατών της και με στατιστικά συμπεράσματα να οργανώνεται κατάλληλα, για μείωση δαπανών ή για ταχύτερες παραδόσεις, με το να συλλέγει τα προσωπικά δεδομένα των πελατών της και να στέλνει σπίτι τους άτομα προώθησης προϊόντων που τους "ταιριάζουν".

 

Φιλικά πάντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Γιατί σχεδόν κανείς δεν σχολιάζει τα privacy issues; Μου φαίνεται αλήθεια ασύλληπτη αυτή η μετριοπάθεια..

 

Κανέναν δεν τον ενδιαφέρει το οτι η Microsoft μπορεί να ξέρει τα αρχεία που έχει κάποιος στο σύστημα, τα προγράμματα που χρησιμοποιεί, και πιθανότατα το ποιος είναι;;

 

Την γνωρίζουμε την άποψη κάποιων: "Ε και; Σιγά που ενδιαφέρεται η Microsoft για τις γκόμενες που χαζεύω στο Facebook, ή το ότι την βρίσκω με πατουσοπορνό."

 

Οι παραπάνω "κάποιοι" μπορεί να έχουν υποτιμήσει τη σημαντικότητα του privacy και του προσωπικού τους ψηφιακού αποτυπώματος και δικαίωμά τους.

Εγώ προσωπικά δε θέλω να σκορπάω σαν στραγάλια πληροφορίες για το τι μου αρέσει, τι σκέφτομαι, και τι κάνω, σε μια από τις πιο δυνατές πολυεθνικές του πλανήτη.

 

Δε λέω να βάλουμε τα αλουμινόχαρτα στο κεφάλι και να καταστροφολογούμε.

Λέω οτί πρέπει τουλάχιστον να το συζητάμε σαν καταναλωτές!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα παντως δεν εχει ερθει ακομη η ειδοποιηση να την περασω. Απλα στις ενημερωσεις λεει αν θελω να ειμαι απο τους πρωτους μπλα μπλα και αν θελω να την βαλω νωριτερα μονος μου. Ας περιμενω λοιπον.

 

Εχω το καθαρο iso απο microsoft μαζι με το creators, αλλα ποιος καθεται να κανει format τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ. Όσο για τα δεδομένα και την τηλεμετρία. Σε 3-4 χρόνια από τώρα δεν θα υπάρχει μεγάλη εταιρεία, που να μην χρησιμοποεί δεδομένα τηλεμετρίας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών και την πιο σωστή οργάνωσης της ίδιας της επιχείρησης με βάση της ανάγκες του πελάτη. Όσοι θεωρείτε ότι σας παραβιάζουν την ιδιωτικότητα μάλλον δεν ξέρετε προς τα που βαδίζει η ανάπτυξη της βιομηχανίας. Η MS είναι η NO.1 σε αυτόν τον τομέα, και πρόσφατα συζητούσα με άτομα που εργάζεται σε μεγάλη ταχυδρομική εταιρεία του εξωτερικού, και μου έλεγε πως συμφώνησαν ήδη για να αναλάβει την ανάπτυξη του δικτύου και την ανάλυση των οικονομικών στόχων της εταιρείας. Και όλα αυτά μέσα από τα στοιχεία που δίνει ο καθένας όταν στέλνει δέμα. Οπότε, παιδιά αφού κλείσετε τα δεδομένα τηλεμετρίας, την επόμενη φορά τα δέματα με περιστέρι.

Άννα να ένα μήλο.

Άννα να ένα λειτουργικό σύστημα.

Άννα να μια ταχυδρομική υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, με product key από Windows 10 Pro μπορώ να κάνω install απευθείας από το iso της Microsoft για τα Creator's Update; Ή πρέπει να περάσω τα Pro και μετά να κάνω τα updates μέχρι και το Creator's Update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, με product key από Windows 10 Pro μπορώ να κάνω install απευθείας από το iso της Microsoft για τα Creator's Update; Ή πρέπει να περάσω τα Pro και μετά να κάνω τα updates μέχρι και το Creator's Update;

 

Εχουν μπει ποτε τα 10 pro στο συγκεκριμενο μηχανημα? Αν ναι, και θες να κανεις καθαρη εγκατασταση, τοτε δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, βαζεις κατευθειαν την τελευταια εκδοση. Αν οχι, δεν ειμαι σιγουρος, πιθανως να δουλεψει και κατευθειαν με το κλειδι που εχεις

 

 

Σε μενα παντως δεν εχει ερθει ακομη η ειδοποιηση να την περασω. Απλα στις ενημερωσεις λεει αν θελω να ειμαι απο τους πρωτους μπλα μπλα και αν θελω να την βαλω νωριτερα μονος μου. Ας περιμενω λοιπον.

 

Εχω το καθαρο iso απο microsoft μαζι με το creators, αλλα ποιος καθεται να κανει format τωρα.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις format. Τρεχεις το setup απο το iso (δηλαδη απο το dvd/usb που θα φτιαξεις) και κανεις αναβαθμιση.

 

Εχω μηχανημα που εχει παει απο τα 7 στα 8, 8.1 και ολες τις εκδοσεις των 10 μονο με αναβαθμισεις. Δεν εχω κατι κατα της καθαρης εγκαταστασης αλλα πραγματικα μου δουλευει τοσο καλα που δεν υπαρχει λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν μπει ποτε τα 10 pro στο συγκεκριμενο μηχανημα? Αν ναι, και θες να κανεις καθαρη εγκατασταση, τοτε δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, βαζεις κατευθειαν την τελευταια εκδοση. Αν οχι, δεν ειμαι σιγουρος, πιθανως να δουλεψει και κατευθειαν με το κλειδι που εχεις

 

Ναι, αυτήν την στιγμή δουλεύουν με αυτό το product key. Απλά επειδή έχω σοβαρά θέματα με τον Windows Explorer (κάνει συνέχεια refresh, κρασάρει κι έχω και κάτι hangs που μου χουν σπάσει τα νεύρα). Κι επειδή είναι ακόμα σχετικά φρέσκο το σύστημα, 1-2 μήνες, λέω να του κάνω ένα φορματ κι ένα πιο προσεκτικό στήσιμο από την αρχή να δω μήπως κάποιο συγκεκριμένο software δημιούργησε το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν μπει ποτε τα 10 pro στο συγκεκριμενο μηχανημα? Αν ναι, και θες να κανεις καθαρη εγκατασταση, τοτε δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, βαζεις κατευθειαν την τελευταια εκδοση. Αν οχι, δεν ειμαι σιγουρος, πιθανως να δουλεψει και κατευθειαν με το κλειδι που εχεις

 

 

 

Δεν χρειαζεται να κανεις format. Τρεχεις το setup απο το iso (δηλαδη απο το dvd/usb που θα φτιαξεις) και κανεις αναβαθμιση.

 

Εχω μηχανημα που εχει παει απο τα 7 στα 8, 8.1 και ολες τις εκδοσεις των 10 μονο με αναβαθμισεις. Δεν εχω κατι κατα της καθαρης εγκαταστασης αλλα πραγματικα μου δουλευει τοσο καλα που δεν υπαρχει λογος

ειμαι ηδη με 10. απλα φοβαμαι μηπως δεν κατσει καλα μετα το update στην creators

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλο πασχα, αν ξερει κανεις απο dell να με βοηθησει να απεγκαταστησω το dell data protection encryption το οποιο δεν με αφηνει να εγκαταστησω την νεα αναβαθμιση εστω και με teamviewer θα το εκτιμουσα αφανταστα.οποιος μπορει ας μου στειλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά νομίζω ότι έτσι μεγάλα updates των OS πρέπει να γίνονται clean install. 
 
Ναι είναι χρονοβόρο αλλα μιλούμε για αλλαγή χιλιάδων αρχείων. 

 

 

Στην προηγούμενη χιλιετία ίσως τώρα πια δεν χρειάζεται. Έχεις την αίσθηση ότι στο clean install γίνεται πιο γρήγορο το μηχάνημα, αλλά μόλις αρχίσεις να περνάς τα προγράμματα σου είσαι στα ίδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι ντιπ χαζοι εκει στην microsoft.

 

Αντι για creators update και αλλα τετοια φλουφλικα θα μπορουσαν να ονομασουν την νεα εκδοση Kreator update και να ειχαν και κανενα τετοιο λογοτυπο:

 

logo_Large_102025.jpg

 

Αμαν ολα εγω πχια!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήθελα κα ασχολήθηκα ο λακαμάς;

Έκανα καθαρή εγκατάσταση το νέο update σε netbook της Asus και τώρα δεν δουλεύουν πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Τόσα χρόνια ασχολούμαι με υπολογιστές, πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Να σημειωθεί ότι δούλευε τόσο καιρό μια χαρά με 10άρια!

 

Δοκίμασα διάφορα γιατροσόφια από internet μα αποτέλεσμα μηδέν, δουλεύω ένα netbook με πληκτρολόγιο και ποντίκι USB. Πάλι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραυματική η εμπειρία με το CU. Μόλις το έστησα, σταμάτησαν να δουλεύουν οι email clients μου εκτός φυσικά από το app της microsoft. Πιο συγκεκριμένα thunderbird και emclient (αγορασμένο) δεν κατεβάζουν από IMAP Server ούτε σε gmail, ούτε σε outlook, ούτε σε yahoo. Έφυγε με την μια. Τραγικοί οι τύποι.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...