Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ξαναπές μου τους υπολογισμούς σου αν θες γιατί σε έχω χάσει

Εγώ λέω πρόστιμο 22% στο ποσό που έπρεπε να μαζέψεις και δεν μάζεψες ασχέτως του όποιου άλλου συντελεστή , εσύ τι λες;

Δεν έχεις χάσει εμένα, γενικώς έχεις χαθεί, έχεις μπερδέψει το τι ισχύει στη δήλωση που θα κάνουμε φέτος για τα εισοδήματα του 2019 με το τι θα ισχύσει στη δήλωση που θα κάνουμε του χρόνου για τα εισοδήματα του 2020.

Παρόλα αυτά να στους ξαναδείξω:

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

το 22%, παρόλο που πιθανόν και να βγαίνει με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι εντελώς μπακαλίστικο.

Πχ στην δική σου περίπτωση, αν υποθέσουμε πως χονδρικά το εισόδημα σου είναι 13.300€ τότε ο φόρος που σου αναλογεί είναι 9% για τις πρώτες 10.000€ (900) και 22% για τις επόμενες 3.300 (726) άρα σύνολο 1.626€. Αν όμως έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 4.000€ (13.300 * 30%) τότε θα έχεις μια έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ απαιτούμενων δαπανών που ΔΕΝ έχεις πραγματοποιήσει θα πληρώσεις 194,25€ ή χονδρικά 19,3%.

Στην δική μου περίπτωση όμως που το δηλωθέν εισόδημα μου είναι 8.630€ ο φόρος που μου αναλογεί είναι 9% άρα 777€. Αν όμως έχω πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 2.589€ (8.630 * 30%) τότε θα έχω έκπτωση φόρου 777€, συνεπώς για κάθε 1.000€ δαπανών που ΔΕΝ έχω πραγματοποιήσει θα πληρώσω 300€ ή χονδρικά 30%.

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά, οπότε ας με διορθώσει κάποιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, alfeios είπε

Ξόδεψα 17100 με κάρτα

Είχα εισόδημα 14500 

Μου είχαν μείνει 3000 από την προηγούμενη χρονιά και τα ξόδεψα κι αυτά. 

Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Φτάνει να μην επαναλαμβάνεται κάθε χρονο

Έτσι είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κοίτα, όπως και να το πεις δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ας το πούμε πρόστιμο.

Τώρα επί της ουσίας έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο? Στα 2 παραδείγματα που έφερα το πρόστιμο κάθε άλλο παρά σταθερό ήταν επί του ποσού των δαπανών που δεν κατάφερε να συγκεντρώσει ο φορολογούμενος, στο ένα μου βγήκε 19,5% και στο άλλο 30%, ενώ κατά τη γνώμη σου είναι σταθερά 22%. Έκανα κάπου λάθος, και αν ναι που ακριβώς?

 

Εσύ μιλάς για τον φόρο εισοδήματος, το οποίο σωστά είπες ότι χωρίζει σε κλίμακες αναλόγως το συνολικό ύψους του ετήσιου εισοδήματος, και κάθε κλίμακα έχει διαφορετικό συντελεστή φόρου. Εμείς μιλάμε για άλλο φόρο που είναι επί του ποσού των αποδείξεων που δεν μάζεψες. Ο νόμος σε υποχρεώνει να μαζέψεις ένα ποσό αποδείξεων το οποίο είναι σταθερό ποσοστό επί το ετήσιο εισόδημα, ανεξαρτήτως ύψους, δηλαδή χωρίς κλίμακες, το λεγόμενο 30%. Αν κάποιος για παράδειγμα έχει ετήσιο εισόδημα 10.000 ευρώ, τότε πρέπει να μαζέψει 3.000 ευρώ σε αποδείξεις. Αν δεν μαζέψει το απαιτούμενο ποσό, τότε μπαίνει φόρος 22% στο ποσό των αποδείξεων που δεν μάζεψες, ο οποίος φόρος είναι διαφορετικός του φόρου εισοδήματος και υπολογίζεσαι σαν έξτρα. Προφανώς αν τα προσθέσεις όλα μαζί και βγάλεις ένα τελικό ποσό, θα βγει διαφορετικό ποσοστό ανά περίπτωση, αλλά ο φόρος για τις αποδείξεις είναι στάνταρ, 22%.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποια είναι αυτή η οδηγία της ΑΑΔΕ ?


Αναφερομαι σε αυτο που ειχε παραθεσει ο φιλος λογιστουλης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει κανένας άλλος φόρς.

Ο νόμος λέει ότι για μισθωτούς έχεις απαλαγή φόρου   1950 μέχρι 2100 ευρώ. Αυτό το αφορολόγητο δεν σου χορηγείται αν δεν μαζέψεις αποδείξεις. 

Προκειμένου να διατηρηθεί η μείωση φόρου του άρθρου 16, ο φορολογούμενος απαιτείται να πραγματοποιήσει δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη – μέλη της Ε.Ε. ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής το ελάχιστο ποσό των οποίων προσδιορίζεται ως ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματός του σύμφωνα με την κλίμακα της περίπτωσης α΄ της παρ.3 του άρθρου 16.

Σελίδα 83 των οδηγιών

 

 

Ένας είναι ο φόρος όχι δύο

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη χρησιμοποιείτε κάρτες αν δεν υπάρχει λόγος. Βγάζετε τα μάτια σας με τα ίδια σας τα χέρια. Τόσο δύσκολο να το καταλάβετε αυτό;

σε πολλά πράγματα βολεύει. πχ αγορές από internet, πληρωμές ΔΕΗ.... αλλά όταν πάτε σε μαρκετ, βενζινάδικα... ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσετε κάρτα αν έχετε πιάσει το αφορολόγητο;

Αναφέρομαι κυρίως σε άτομα που έχουν τέτοια θέματα με αυξημένα έξοδα σε σχέση με τα έσοδα, αλλά όχι μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Δεν υπάρχει κανένας άλλος φόρς.

Ο νόμος λέει ότι για μισθωτούς έχεις απαλαγή φόρου  μέχρι 2100 ευρώ. Αυτό το αφορολόγητο δεν σου χορηγείται αν δεν μαζέψεις αποδείξεις. 

Ένας είναι ο φόρος όχι δύο

Σωστός...

Και υπολογίζεται με βάση την πρώτη κλίμακα που υπάγεται και το αφορολόγητο (22% για το 2019 και λογικά 9%-αν δεν αλλάξει-για το 2020)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόλου δεν βγάζουμε τα μάτια μας όταν ψωνίζουμε με καρτες πα΄νω από το απαιτούμενο ποσό. Γιατί δεν έχουμε να κρύψουμε. 

Εγώ έχω εισόδημα φέτος 9900 αλά ξόδεωα με κάρτες 21.000 

Αυτές είναι δάνειο . Τα περισσότερα θα πληρωθούν σε 24 ή 36 δόσεις το 2020 και το 2021 .

Δεν αποτελούν απόδειξη εξόδου οι αγορές με κάρτα αλλά οι πληρωμές με κάρτα.   Οι αγορές είναι δάνειο.

Επίσης αν οι καταθέσεις σου μειώνονται μπορεις να ξοδέψεις και 30.000 με έσοδα 10.000 

Αυτο που δεν μπορεις να κάνεις είναι να αγοράζεις 30.000 , με έσοδα 10.000 να πληρώνεις το σύνολο του λογαριασμού και την ίδια στιγμή οι καταθέσεις σου να αυξάνονται. 

Αλλά αυτά ας τα προσέχουν οι φοροφυγάδες. η δική μου δήλωση είανι πεντακάθαρη . Εισόδημα 9900 έξοδα 21.000 .

Και οι καταθέσεις μου μειώθηκαν κατά 20.000 

Που υπάρχει πρόβλημα;

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Εσύ μιλάς για τον φόρο εισοδήματος, το οποίο σωστά είπες ότι χωρίζει σε κλίμακες αναλόγως το συνολικό ύψους του ετήσιου εισοδήματος, και κάθε κλίμακα έχει διαφορετικό συντελεστή φόρου. Εμείς μιλάμε για άλλο φόρο που είναι επί του ποσού των αποδείξεων που δεν μάζεψες. Ο νόμος σε υποχρεώνει να μαζέψεις ένα ποσό αποδείξεων το οποίο είναι σταθερό ποσοστό επί το ετήσιο εισόδημα, ανεξαρτήτως ύψους, δηλαδή χωρίς κλίμακες, το λεγόμενο 30%. Αν κάποιος για παράδειγμα έχει ετήσιο εισόδημα 10.000 ευρώ, τότε πρέπει να μαζέψει 3.000 ευρώ σε αποδείξεις. Αν δεν μαζέψει το απαιτούμενο ποσό, τότε μπαίνει φόρος 22% στο ποσό των αποδείξεων που δεν μάζεψες, ο οποίος φόρος είναι διαφορετικός του φόρου εισοδήματος και υπολογίζεσαι σαν έξτρα. Προφανώς αν τα προσθέσεις όλα μαζί και βγάλεις ένα τελικό ποσό, θα βγει διαφορετικό ποσοστό ανά περίπτωση, αλλά ο φόρος για τις αποδείξεις είναι στάνταρ, 22%.

Φίλε μου όλοι για το ίδιο πράγμα μιλάμε, για τον φόρο εισοδήματος, δεν υπάρχει φόρος επί του ποσού των αποδείξεων που δε μάζεψες. Η έκπτωση φόρου - στην περίπτωση που έχεις μαζέψει τις απαιτούμενες αποδείξεις - υπολογίζεται πάνω στον φόρο εισοδήματος, έτσι υπολογίζεται ο τελικός φόρος εισοδήματος που θα πληρώσεις.

Το 22% επί του ποσού αποδείξεων που δεν μάζεψες ίσχυε για τα εισοδήματα μέχρι και του 2019. Για τα εισοδήματα του 2020 έχουν αλλάξει και οι συντελεστές φόρου εισοδήματος, και το ύψος της έκπτωσης φόρου, και το ποσοστό των δαπανών επί του εισοδήματος, πλέον το 22% δεν ισχύει.

Έχω ήδη παραθέσει αναλυτικά δύο διαφορετικά παραδείγματα που το αποδεικνύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Καθόλου δεν βγάζουμε τα μάτια μας όταν ψωνίζουμε με καρτες πα΄νω από το απαιτούμενο ποσό. Γιατί δεν έχουμε να κρύψουμε. 

Εγώ έχω εισόδημα φέτος 9900 αλά ξόδεωα με κάρτες 21.000 

Αυτές είναι δάνειο . Τα περισσότερα θα πληρωθούνσε 23 ή 36 δόσεις το 2020 και το 2021 .

Δεν αποτελούν απόδειξη εξόδου οι αγορές με κάρτα αλλά οι πληρωμές με κάρτα.   Οι αγορές είναι δάνειο.

Επίσης αν οι καταθέσεις σου μειώνονται μπορεις να ξοδέψεις και 30.000 με έσοδα 10.000 

Αυτο που δεν μπορεις να κάνεις είναι να αγοράζεεις 30.000 , με έσοδα 10.000 και την ίδια στιγμή οι καταθέσεις σου να αυξάνονται. 

Αλλά αυτά ας τα προσέχουν οι φοροφυγάδες. η δική μου δήλωση είανι πεντακάθαρη . Εισόδημα 9900 έξοδα 21.000 .

Και οι καταθέσεις μου μειώθηκαν κατά 20.000 

Που υπάρχει πρόβλημα;

Αυτό ακριβώς, αν εχω αγοράσει με την καρτα 20Κ αλλά εχω πληρώσει 15Κ με τον αναλογούν τόκο κεφαλαίου στην τράπεζα μου, αυτό δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stratos_21 είπε


Αναφερομαι σε αυτο που ειχε παραθεσει ο φιλος λογιστουλης 

ΝΑΙ, απλά στην επόμενη σελίδα 75, γράφει ότι οι φορολογούμενοι φέρουν οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης για ότι γράψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, απλά στην επόμενη σελίδα 75, γράφει ότι οι φορολογούμενοι φέρουν οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης για ότι γράψουν.

Το ειδα αυτό για αυτό ρωτάω , υπάρχει μια ασάφεια, θα δηλώσω το πραγματικό αφού έτσι κι αλλιώς δεν εχω να κρύψω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το αφορολογητο.

1) Εγω που ειμαι παντρεμενος και δουλευουμε και οι δυο, το αφορολογητο πηγαινει αθροιστικα ή ο καθενας πρεπει να χτισει το δικο του αφορολογητο; Αν πηγαινει αθροιστικα, πως ακριβως το εξακριβωνουν;

2) Αξιζει για αγορες απο το εξωτερικο να κανω με Ελληνικη καρτα για να χτισω το αφορολογητο; Τοσα χρονια κανω με revolut για να γλυτωνω προμηθεια + συναλλαγμα.

3) Αγορες με Ελληνικη καρτα η οποια ειναι συνδεδεμενη στο Paypal, μετρανε κανονικα στο αφορολογητο; Εδω ο φιλος γραφει οτι για αγορα απο κινεζικο καταστημα δε του τη μετρησαν.

4) Σχετικα με το ebanking που σου δειχνει τι ποσα εχεις πληρωσει μεχρι στιγμης, πως θα ξερω το ακριβες ποσο που πρεπει να συμπληρωσω, εαν ο μισθος μου δεν ειναι σταθερος καθε χρονο; Θα το υπολογιζω στο περιπου; Πχ, φετος δουλευει και η γυναικα, ενω περυσι δεν δουλευε, οποτε θα πρεπει να κανουμε περισσοτερες αγορες.

5) Οταν κανω μεταφορα χρηματων στη revolut, και γενικοτερα οποιαδηποτε κινηση χρηματων, μετρανε στο αφορολογητο ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το αφορολογητο.

1) Εγω που ειμαι παντρεμενος και δουλευουμε και οι δυο, το αφορολογητο πηγαινει αθροιστικα ή ο καθενας πρεπει να χτισει το δικο του αφορολογητο; Αν πηγαινει αθροιστικα, πως ακριβως το εξακριβωνουν;

2) Αξιζει για αγορες απο το εξωτερικο να κανω με Ελληνικη καρτα για να χτισω το αφορολογητο; Τοσα χρονια κανω με revolut για να γλυτωνω προμηθεια + συναλλαγμα.

3) Αγορες με Ελληνικη καρτα η οποια ειναι συνδεδεμενη στο Paypal, μετρανε κανονικα στο αφορολογητο; Εδω ο φιλος γραφει οτι για αγορα απο κινεζικο καταστημα δε του τη μετρησαν.

4) Σχετικα με το ebanking που σου δειχνει τι ποσα εχεις πληρωσει μεχρι στιγμης, πως θα ξερω το ακριβες ποσο που πρεπει να συμπληρωσω, εαν ο μισθος μου δεν ειναι σταθερος καθε χρονο; Θα το υπολογιζω στο περιπου; Πχ, φετος δουλευει και η γυναικα, ενω περυσι δεν δουλευε, οποτε θα πρεπει να κανουμε περισσοτερες αγορες.

5) Οταν κανω μεταφορα χρηματων στη revolut, και γενικοτερα οποιαδηποτε κινηση χρηματων, μετρανε στο αφορολογητο ή οχι;

1) Το αφορολόγητο αρχικά υπολογίζεται ξεχωριστά. Ο καθένας το βλέπει στο δικό του ebanking. Αν ωστόσο σε κάποιον λείπουν αποδείξεις, μπορεί το ποσό να συμπληρωθεί από τις "παραπάνω αποδείξεις" του άλλου.

2)Αγορές από το εξωτερικό γενικότερα δεν νομίζω να μετρούν στο αφορολόγητο.

3) Μάλλον όχι. Γιατί δεν το τσεκάρεις στο ebanking σου; Κάνε μια τέτοια συναλλαγή και δες αν τη μέτρησε στο αφορολόγητο.

4) Όπως και με τους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν έχουν στανταρ εισόδημα, δεν γίνεται να το υπολογίσεις. Δυστυχώς ο νόμος δεν το προέβλεψε. Σου λέει, κάνε συναλλαγές και βλεπουμε!

5) Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Luxx είπε

Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το αφορολογητο.

1) Εγω που ειμαι παντρεμενος και δουλευουμε και οι δυο, το αφορολογητο πηγαινει αθροιστικα ή ο καθενας πρεπει να χτισει το δικο του αφορολογητο; Αν πηγαινει αθροιστικα, πως ακριβως το εξακριβωνουν;

2) Αξιζει για αγορες απο το εξωτερικο να κανω με Ελληνικη καρτα για να χτισω το αφορολογητο; Τοσα χρονια κανω με revolut για να γλυτωνω προμηθεια + συναλλαγμα.

3) Αγορες με Ελληνικη καρτα η οποια ειναι συνδεδεμενη στο Paypal, μετρανε κανονικα στο αφορολογητο; Εδω ο φιλος γραφει οτι για αγορα απο κινεζικο καταστημα δε του τη μετρησαν.

4) Σχετικα με το ebanking που σου δειχνει τι ποσα εχεις πληρωσει μεχρι στιγμης, πως θα ξερω το ακριβες ποσο που πρεπει να συμπληρωσω, εαν ο μισθος μου δεν ειναι σταθερος καθε χρονο; Θα το υπολογιζω στο περιπου; Πχ, φετος δουλευει και η γυναικα, ενω περυσι δεν δουλευε, οποτε θα πρεπει να κανουμε περισσοτερες αγορες.

5) Οταν κανω μεταφορα χρηματων στη revolut, και γενικοτερα οποιαδηποτε κινηση χρηματων, μετρανε στο αφορολογητο ή οχι;

1 ) ¨οτι περισέψει από τον έναν μεταφέρεται στον αλλον.

2) Οι αγορές με Revolut μετράνε στο αφορολόγητο  αν αγοράσεις από Ε.Ε. αλλά δεν καταγράφονται . 

Μπορεις να τις προσθέσεις μόνος σου 

3) Ναι μετράνε αν αγοράσεις από Ε.Ε. Αν δεν καταγράφονται  τις δηλώνεις μόνος σου.

4) Πως θα ξέρεις αν δεν εχεις σταθερό εισόδημα; Με την μέθοδο του υπολογισμού.

5) Μεταφορές σε κάρτες  δεν μετράνε παρά μόνο οι αγορές με τις κάρτες. 

Αν κτυπήσεις πάνω στους κωδικούς 049 και 050 θα διαβασεις ένα πολύ μεγάλο κείμενο όπου παραθέτω λίγα κομμάτια .

 

Γράψτε το ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., εσείς ή η σύζυγός σας ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης καθώς και για τα εξαρτώμενα μέλη αυτού όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 11 του ν.4172/2013, οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως ενδεικτικά κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες (χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid card)), μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e- banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), κ.λπ., το ελάχιστο ποσό των οποίων προσδιορίζεται ως ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματός του, για το οποίο δικαιούται την μείωση του φόρου, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:




Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο. 


Επίσης, σε περίπτωση κοινής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, όπου καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών. Ακόμη στην ίδια ως άνω περίπτωση, όταν ένας εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης πραγματοποιεί δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών αλλά δεν δικαιούται την προβλεπόμενη μείωση φόρου του άρθρου 16 του ν.4172/2013, το ποσό των δαπανών δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών.
 

 

 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...