Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PayPal και αγορές παιχνιδιών τύπου steam ps store (online αγορές από εε) τα περνάει κανονικά η τράπεζα στο αφορολογητο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

1 ) ¨οτι περισέψει από τον έναν μεταφέρεται στον αλλον.

2) Οι αγορές με Revolut μετράνε στο αφορολόγητο  αν αγοράσεις από Ε.Ε. αλλά δεν καταγράφονται . 

Μπορεις να τις προσθέσεις μόνος σου 

3) Ναι μετράνε αν αγοράσεις από Ε.Ε. Αν δεν καταγράφονται  τις δηλώνεις μόνος σου.

4) Πως θα ξέρεις αν δεν εχεις σταθερό εισόδημα; Με την μέθοδο του υπολογισμού.

5) Μεταφορές σε κάρτες  δεν μετράνε παρά μόνο οι αγορές με τις κάρτες. 

Αν κτυπήσεις πάνω στους κωδικούς 049 και 050 θα διαβασεις ένα πολύ μεγάλο κείμενο όπου παραθέτω λίγα κομμάτια .

Γράψτε το ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., εσείς ή η σύζυγός σας ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης καθώς και για τα εξαρτώμενα μέλη αυτού όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 11 του ν.4172/2013, οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως ενδεικτικά κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες (χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid card)), μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e- banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), κ.λπ., το ελάχιστο ποσό των οποίων προσδιορίζεται ως ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματός του, για το οποίο δικαιούται την μείωση του φόρου, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:




Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο. 


Επίσης, σε περίπτωση κοινής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, όπου καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών. Ακόμη στην ίδια ως άνω περίπτωση, όταν ένας εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης πραγματοποιεί δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών αλλά δεν δικαιούται την προβλεπόμενη μείωση φόρου του άρθρου 16 του ν.4172/2013, το ποσό των δαπανών δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών.
 

Οταν λες τα δηλωνω μονος μου; Μεσω taxisnet; Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Luxx είπε

Οταν λες τα δηλωνω μονος μου; Μεσω taxisnet; Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Να έχεις υπόψη ότι αγορές από το εξωτερικό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γίνουν δεκτές, ακόμη και με αποδείξεις. Επίσης το αφορολόγητο με χρήση της κάρτας χτίζεται μόνο με κάρτες από τις Ελληνικές τράπεζες, με τη Revolut δεν μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Να έχεις υπόψη ότι αγορές από το εξωτερικό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γίνουν δεκτές, ακόμη και με αποδείξεις. Επίσης το αφορολόγητο με χρήση της κάρτας χτίζεται μόνο με κάρτες από τις Ελληνικές τράπεζες, με τη Revolut δεν μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο.

Οκ, θα το εχω στα υποψιν!

Ξερουμε ποιο ακριβως ειναι το ποσο που πρεπει να μαζευτει; Το 20% του συνολικου εισοδηματος ή λιγοτερο; Η γυναικα μου πρεπει ηδη να το εχει συμπληρωσει, εγω ειμαι αρκετα πισω. Ελπιζω οντως να συμψηφιστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luxx είπε

Οκ, θα το εχω στα υποψιν!

Ξερουμε ποιο ακριβως ειναι το ποσο που πρεπει να μαζευτει; Το 20% του συνολικου εισοδηματος ή λιγοτερο; Η γυναικα μου πρεπει ηδη να το εχει συμπληρωσει, εγω ειμαι αρκετα πισω. Ελπιζω οντως να συμψηφιστουν.

Για ΦΕΤΟΣ 30%, αν δεν το πάρουν ΠΙΣΩ, λόγω κορονοιου.

Εννοείται, ότι ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ, εφόσον κάνετε ΚΟΙΝΗ δήλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Να έχεις υπόψη ότι αγορές από το εξωτερικό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γίνουν δεκτές, ακόμη και με αποδείξεις. Επίσης το αφορολόγητο με χρήση της κάρτας χτίζεται μόνο με κάρτες από τις Ελληνικές τράπεζες, με τη Revolut δεν μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο.

Οι οδηγίες είναι σαφείς.  Γιατί να μην γίνουν δεκτές αγορές από εξωτερικο (Ε.Ε.) δεν το καταλαβαίνω Αν εννοείς από Κίνα φυσικά και δεν γίνονται δεκτές.  Οι οδηγίες είναι σαφείς.

 Γράψτε το ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., εσείς ή η σύζυγός σας ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης καθώς και για τα εξαρτώμενα μέλη αυτού όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 11 του ν.4172/2013, οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως ενδεικτικά κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες (χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid card)), μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e- banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), κ.λπ., το ελάχιστο ποσό των οποίων προσδιορίζεται ως ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματός του, για το οποίο δικαιούται την μείωση του φόρου, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

15 ώρες πριν, Luxx είπε

Οταν λες τα δηλωνω μονος μου; Μεσω taxisnet; Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κατι τελευταιο θελω να ρωτησω. Εαν κανω αγορες περισσοτερες απο το αφορολογητο, υπαρχει περιπτωση για εκπτωση στην εφορια; Νομιζω παλια ισχυε κατι τετοιο;

Και επισης, οταν καποιος μου κανει καταθεση ενα ποσο, επειδη εχει γινει μια συμφωνια σε μια online αγγελια, θα πρεπει να δικαιολογησω καπως αυτο το ποσο; Απο την αποψη οτι ειναι μαυρα χρηματα.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κατι τελευταιο θελω να ρωτησω. Εαν κανω αγορες περισσοτερες απο το αφορολογητο, υπαρχει περιπτωση για εκπτωση στην εφορια; Νομιζω παλια ισχυε κατι τετοιο;

Και επισης, οταν καποιος μου κανει καταθεση ενα ποσο, επειδη εχει γινει μια συμφωνια σε μια online αγγελια, θα πρεπει να δικαιολογησω καπως αυτο το ποσο; Απο την αποψη οτι ειναι μαυρα χρηματα.

Τι έκπτωση δηλαδή; Το ποιο πιθανόν είναι να σε τσιμπήσουν για τα μαύρα,  άκου εκεί έκπτωση...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κατι τελευταιο θελω να ρωτησω. Εαν κανω αγορες περισσοτερες απο το αφορολογητο, υπαρχει περιπτωση για εκπτωση στην εφορια; Νομιζω παλια ισχυε κατι τετοιο;

Και επισης, οταν καποιος μου κανει καταθεση ενα ποσο, επειδη εχει γινει μια συμφωνια σε μια online αγγελια, θα πρεπει να δικαιολογησω καπως αυτο το ποσο; Απο την αποψη οτι ειναι μαυρα χρηματα.

Όχι, δεν έχεις έκπτωση.

14 λεπτά πριν, ptwma είπε

Τι έκπτωση δηλαδή; Το ποιο πιθανόν είναι να σε τσιμπήσουν για τα μαύρα,  άκου εκεί έκπτωση...

Τι εννοείς μαύρα; Εγώ έχω εισόδημα 10.000 και πρέπει να μαζέψω 3.000 σε αποδείξεις. Εγώ όμως μαζεύω 4.000. Το έξτρα χιλιάρικο είναι μαύρο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Και επισης, οταν καποιος μου κανει καταθεση ενα ποσο, επειδη εχει γινει μια συμφωνια σε μια online αγγελια, θα πρεπει να δικαιολογησω καπως αυτο το ποσο; Απο την αποψη οτι ειναι μαυρα χρηματα.

Αν είναι μικροποσό και για μια φορά, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας με αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Γιατί να μην γίνουν δεκτές αγορές από εξωτερικο (Ε.Ε.) δεν το καταλαβαίνω Αν εννοείς από Κίνα φυσικά και δεν γίνονται δεκτές

Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης σίγουρα δεν γίνονται δεκτές. Εντός Ε.Ε. κάποιες γίνονται δεκτές, κάποιες όχι. Εξάλλου είπα ότι δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνουν δεκτές, όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου πιθανότητα. Εγώ προσωπικά πάντως έχω κάνει πολλές αγορές εντός Ε.Ε. και μου έχουν πιαστεί ελάχιστες στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης σίγουρα δεν γίνονται δεκτές. Εντός Ε.Ε. κάποιες γίνονται δεκτές, κάποιες όχι. Εξάλλου είπα ότι δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνουν δεκτές, όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου πιθανότητα. Εγώ προσωπικά πάντως έχω κάνει πολλές αγορές εντός Ε.Ε. και μου έχουν πιαστεί ελάχιστες στο αφορολόγητο.

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει πως όλες ανεξαιρέτως οι αγορές που έχω κάνει από Κίνα είτε μέσω paypal είτε απευθείας με την χρεωστική μου κάρτα έχουν μετρήσει κανονικά στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει πως όλες ανεξαιρέτως οι αγορές που έχω κάνει από Κίνα είτε μέσω paypal είτε απευθείας με την χρεωστική μου κάρτα έχουν μετρήσει κανονικά στο αφορολόγητο.

Αν μου έλεγες από Ε.Ε. θα το περίμενα, αλλά από Κίνα πως γίνεται; Εντός Ε.Ε. για παράδειγμα μπορεί να ισχύουν οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές, αλλά η Κίνα έχει κάνει συμφωνία με την δικιά μας εφορία; Μήπως ο πωλητής μένει εντός Ε.Ε. και η πληρωμή γίνεται σε ευρωπαϊκό λογαριασμό, και απλώς το δέμα έρχεται από αποθήκη στην Κίνα; Ερώτηση κάνω, δεν ξέρω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

Αν μου έλεγες από Ε.Ε. θα το περίμενα, αλλά από Κίνα πως γίνεται; Εντός Ε.Ε. για παράδειγμα μπορεί να ισχύουν οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές, αλλά η Κίνα έχει κάνει συμφωνία με την δικιά μας εφορία; Μήπως η πληρωμή γίνεται σε ευρωπαϊκό λογαριασμό και απλώς το δέμα έρχεται από αποθήκη στην Κίνα;

Δεν ξέρω πως γίνεται, αυτό που ξέρω είναι πως τον Ιανουάριο μια πληρωμή κινητού 132€ στο gearbest μέσω paypal και τον Φεβρουάριο μια πληρωμή 3€ στο aliexpress έχουν προστεθεί κανονικά στις δαπάνες που χτίζουν το αφορολόγητο μου. Με χρεωστική κάρτα της Πειραιώς όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω πως γίνεται, αυτό που ξέρω είναι πως τον Ιανουάριο μια πληρωμή κινητού 132€ στο gearbest μέσω paypal και τον Φεβρουάριο μια πληρωμή 3€ στο aliexpress έχουν προστεθεί κανονικά στις δαπάνες που χτίζουν το αφορολόγητο μου. Με χρεωστική κάρτα της Πειραιώς όλα αυτά.

Εγώ πάλι έχω κάνει αγορές παιχνιδιών σε Steam, αν και όχι τα ίδια προϊόντα με σένα, και παρότι όλες οι αγορές έχουν γίνει μέσα από το Steam το ίδιο, κάποιες αγορές μου τις έχει περάσει στο αφορολόγητο και κάποιες όχι. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ίσως η πληρωμή να δρομολογείται αλλιώς αναλόγως που έχει έδρα ο πωλητής.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...