Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το θέμα με το στοίχημα, για αυτά που κέρδισες δεν βγαίνει βεβαίωση κερδών; Άρα έπαιξες π.χ. 10.000 και κέρδισες 9.000 άρα συνεπάγεται ότι έπαιξες "πρωτογενώς" 1.000 δικά σου. Λέω τώρα εγώ, δεν παίζω τυχερά οπότε δεν παίρνω και όρκο πώς πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια χαζη ερωτηση. οι αγορες που κανεις για να χτισεις το αφορολογητο πρεπει να ειναι απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας σου; πχ αμα εχει καποιος 3 λογαριασμους σε 3 διαφορετικες τραπεζες και ο ενας ειναι μισθοδοσιας και οι αλλοι 2 ταμιευτηριου, το αφορολογητο θα χτιστει απο τις ηλεκτρονικες αγορες που θα κανεις και θα παει αθροιστικα απο τις 3 τραπεζες ή μονο απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας; αν ναι, εχουν καποιο συστημα οπου εχουν συγκεντρωμενους τους τραπεζικους λογαριασμους σου στο ονομα σου απο τις τραπεζες ή πρεπει να τις δηλωσεις καπου μονο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

μια χαζη ερωτηση. οι αγορες που κανεις για να χτισεις το αφορολογητο πρεπει να ειναι απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας σου; πχ αμα εχει καποιος 3 λογαριασμους σε 3 διαφορετικες τραπεζες και ο ενας ειναι μισθοδοσιας και οι αλλοι 2 ταμιευτηριου, το αφορολογητο θα χτιστει απο τις ηλεκτρονικες αγορες που θα κανεις και θα παει αθροιστικα απο τις 3 τραπεζες ή μονο απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας; αν ναι, εχουν καποιο συστημα οπου εχουν συγκεντρωμενους τους τραπεζικους λογαριασμους σου στο ονομα σου απο τις τραπεζες ή πρεπει να τις δηλωσεις καπου μονο σου;

αθροιστικα με βαση το ΑΦΜ σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

μια χαζη ερωτηση. οι αγορες που κανεις για να χτισεις το αφορολογητο πρεπει να ειναι απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας σου; πχ αμα εχει καποιος 3 λογαριασμους σε 3 διαφορετικες τραπεζες και ο ενας ειναι μισθοδοσιας και οι αλλοι 2 ταμιευτηριου, το αφορολογητο θα χτιστει απο τις ηλεκτρονικες αγορες που θα κανεις και θα παει αθροιστικα απο τις 3 τραπεζες ή μονο απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας; αν ναι, εχουν καποιο συστημα οπου εχουν συγκεντρωμενους τους τραπεζικους λογαριασμους σου στο ονομα σου απο τις τραπεζες ή πρεπει να τις δηλωσεις καπου μονο σου;

Αρκεί, οι κάρτες να είναι στο όνομα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αρκεί, οι κάρτες να είναι στο όνομα σου.

και να προσθεσω επιπλέον και αν γινεται με ebanking μεταφορα λογαριασμων, να γίνεται από το δικο σου ebanking, ασχέτως αν χρεωνεται λογαριασμός στον οποιο εισαι συνδικαιουχος και οχι ο κυριος δικαιουχος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, το 30% σε ποιο εισοδημα υφισταται; διαβασα οτι λεει για το πραγματικο εισοδημα. αυτο σημαινει οι 14 μικτοι μισθοι - φορο εισοδηματος - ασφαλιστικες εισφορες - εκτακτες εισφορες; αρα επι του καθαρου μισθου;  δηλαδη ως τι λογιζεται το πραγματικο εισοδημα για εναν μισθωτο χωρις αλλες πηγες εισοδηματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, colombiano747 είπε

επισης, το 30% σε ποιο εισοδημα υφισταται; διαβασα οτι λεει για το πραγματικο εισοδημα. αυτο σημαινει οι 14 μικτοι μισθοι - φορο εισοδηματος - ασφαλιστικες εισφορες - εκτακτες εισφορες; αρα επι του καθαρου μισθου;  δηλαδη ως τι λογιζεται το πραγματικο εισοδημα για εναν μισθωτο χωρις αλλες πηγες εισοδηματος;

Είναι το 30% επί του φορολογητέου, όχι επί του καθαρού-πραγματικού. Φορολογητέο =μεικτά μείον φόρους για ΙΚΑ-συντάξεις. Μετά πραγματικό= φορολογητέο μείον ετήσιος φόρος που παρακρατείται κάθε μήνα για να μην πληρώσεις στη δήλωση. Δηλαδή το φορολογητέο είναι μεγαλύτερο ή ίσο με το πραγματικό. Αν είσαι κάτω από το αφορολόγητο 8600 τότε φορολογητέο= πραγματικό. Αν είσαι παραπάνω τότε είναι μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το 2020 θα έχω καθαρό ετήσιο εισόδημα κάπου 9.500€.Εχω ξοδέψει έως τώρα με κάρτα 4.000€.Θα έχω πρόβλημα με την φορολογική δήλωση που έχω ξεπεράσει το 30%;Μπορεί να μην έχω καθόλου επιστροφή η να πρέπει να δώσω;

Πέρυσι είχα μικρότερο εισόδημα, νομίζω κάπου στα 8.500€.Είχα ξοδέψει 2.500€ και είχα πάρει επιστροφή από την εφορία 70€.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Για το 2020 θα έχω καθαρό ετήσιο εισόδημα κάπου 9.500€.Εχω ξοδέψει έως τώρα με κάρτα 4.000€.Θα έχω πρόβλημα με την φορολογική δήλωση που έχω ξεπεράσει το 30%;Μπορεί να μην έχω καθόλου επιστροφή η να πρέπει να δώσω;

Πέρυσι είχα μικρότερο εισόδημα, νομίζω κάπου στα 8.500€.Είχα ξοδέψει 2.500€ και είχα πάρει επιστροφή από την εφορία 70€.

Χρειάζεται να έχεις το 30%.

Αν έχεις παραπάνω, δεν έχει σημασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Για το 2020 θα έχω καθαρό ετήσιο εισόδημα κάπου 9.500€.Εχω ξοδέψει έως τώρα με κάρτα 4.000€.Θα έχω πρόβλημα με την φορολογική δήλωση που έχω ξεπεράσει το 30%;Μπορεί να μην έχω καθόλου επιστροφή η να πρέπει να δώσω;

Πέρυσι είχα μικρότερο εισόδημα, νομίζω κάπου στα 8.500€.Είχα ξοδέψει 2.500€ και είχα πάρει επιστροφή από την εφορία 70€.

Την επιστροφή από την εφορία θα την είχες πάρει για άλλους λόγους, όχι γιατί κάλυψες τις ελαχιστες απαιτούμενες αποδείξεις. Αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι πχ αύξηση κατά τη διάρκεια του έτους, μη πληρωμή κάποιου μηνιάτικου από τον εργοδότη κλπ. δεν θα πάρεις επιστροφή μόνο και μόνο επειδή έπιασες ή και ξεπέρασες το 30%. Το να έχεις παράπανω αποδείξεις αυτό που μπορεί να σε δυσκολέψει άλλες χρονιές είναι αν θέλεις να δικαιολογήσεις μέγαλα έξοδα (πχ αγορά αυτοκινήτου). Για αυτό καλό ειναι να πιάνουμε κάτι παραπανώ από το 30% για να είμαστε καλυμμένοι αλλά να μην το παρακάνουμε πχ. να μην έχεις έξοδσα πάνω από το 50%. Για τα επιπλέον, αν θελεις να πληρωνεις με κάρτα,  βγάλε μια n26/revolut και πλήρωνε με αυτήν.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, runner69 είπε

Είναι το 30% επί του φορολογητέου, όχι επί του καθαρού-πραγματικού. Φορολογητέο =μεικτά μείον φόρους για ΙΚΑ-συντάξεις. Μετά πραγματικό= φορολογητέο μείον ετήσιος φόρος που παρακρατείται κάθε μήνα για να μην πληρώσεις στη δήλωση. Δηλαδή το φορολογητέο είναι μεγαλύτερο ή ίσο με το πραγματικό. Αν είσαι κάτω από το αφορολόγητο 8600 τότε φορολογητέο= πραγματικό. Αν είσαι παραπάνω τότε είναι μεγαλύτερο.

αρα για αυτους που παιρνουν πανω απο 8600 εινα πλασματικο το 30% γιατι ουσιαστικα σου ζητανε μεγαλυτερο ποσοστο αναλογικα με τα χρηματα που μπαινουν στην τσεπη σου.  τελεια λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, colombiano747 είπε

αρα για αυτους που παιρνουν πανω απο 8600 εινα πλασματικο το 30% γιατι ουσιαστικα σου ζητανε μεγαλυτερο ποσοστο αναλογικα με τα χρηματα που μπαινουν στην τσεπη σου.  τελεια λογικη.

Μα δεν φορολογούνται αυτά που μπαίνουν στην τσέπη. 

Φορολογείται το εισόδημα μας και αφού η εταιρεία που δουλευουμε μας κρατήσει τον φόρο , τα υπόλοιπα μπαίνουν στην τσέπη. Απόλυτα λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, runner69 είπε

Την επιστροφή από την εφορία θα την είχες πάρει για άλλους λόγους, όχι γιατί κάλυψες τις ελαχιστες απαιτούμενες αποδείξεις. Αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι πχ αύξηση κατά τη διάρκεια του έτους, μη πληρωμή κάποιου μηνιάτικου από τον εργοδότη κλπ. δεν θα πάρεις επιστροφή μόνο και μόνο επειδή έπιασες ή και ξεπέρασες το 30%. Το να έχεις παράπανω αποδείξεις αυτό που μπορεί να σε δυσκολέψει άλλες χρονιές είναι αν θέλεις να δικαιολογήσεις μέγαλα έξοδα (πχ αγορά αυτοκινήτου). Για αυτό καλό ειναι να πιάνουμε κάτι παραπανώ από το 30% για να είμαστε καλυμμένοι αλλά να μην το παρακάνουμε πχ. να μην έχεις έξοδσα πάνω από το 50%. Για τα επιπλέον, αν θελεις να πληρωνεις με κάρτα,  βγάλε μια n26/revolut και πλήρωνε με αυτήν.

Τα 4.000€ συμπληρώθηκαν με 440€ που πλήρωσα την Πέμπτη με κάρτα την ασφάλεια αυτοκινήτου 6μηνη και τέλη κυκλοφορίας αμάξι και παπί, έπρεπε να κάνω ανάληψη και να  πληρώσω με μετρητά, βλακεία μου.Οπότε καλύτερα να πληρώσω με μετρητά τα επόμενα έξοδα μέχρι τέλος του έτους γιατί κάπου στα 4.800€ θα φτάσω πάνω κάτω το 50% του καθαρού ετήσιου εισοδήματος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 100% του εισοδήματος να πιάσεις δεν είναι πρόβλημα. 

Φυσικά και μπορεις να χρησιμοποιείς την κάρτα σου για όλες σου τις συναλλαγές.

Ακόμα και 200 % και 300 % δεν είναι πρόβλημα αν οι καταθέσεις σου μειώνονται. 

Αλλά να ξοδευεις 300% και οι καταθέσεις σου να αυξάνονται είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Τα 4.000€ συμπληρώθηκαν με 440€ που πλήρωσα την Πέμπτη με κάρτα την ασφάλεια αυτοκινήτου 6μηνη και τέλη κυκλοφορίας αμάξι και παπί, έπρεπε να κάνω ανάληψη και να  πληρώσω με μετρητά, βλακεία μου.Οπότε καλύτερα να πληρώσω με μετρητά τα επόμενα έξοδα μέχρι τέλος του έτους γιατί κάπου στα 4.800€ θα φτάσω περίπου το 50% του καθαρού εισοδήματος.

Τα τέλη κυκλοφορίας δεν μετράνε ως δαπάνη μείωσης φόρου, υπόψιν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...