Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Και το 100% του εισοδήματος να πιάσεις δεν είναι πρόβλημα. 

Φυσικά και μπορεις να χρησιμοποιείς την κάρτα σου για όλες σου τις συναλλαγές.

Ακόμα και 200 % και 300 % δεν είναι πρόβλημα αν οι καταθέσεις σου μειώνονται. 

Αλλά να ξοδευεις 300% και οι καταθέσεις σου να αυξάνονται είναι πρόβλημα.

Μακάρι να είχα σοβαρό ποσό σε κατάθεση, ότι ποσό έχω, μαζεύεται στην κάρτα λογαριασμού μισθοδοσίας και απο'κεί γίνονται όλες οι πληρωμές.Ουσιαστικά φαίνονται τα πάντα.

Κάποιες φορές που πληρώνω κάποια φθηνά πράγματα πχ ψωμί η 1 μπύρα απο περίπτερο με μετρητά δεν βλέπω να κόβουν απόδειξη, πρίν τον κορωνοϊό έκοβαν, νομίζω πως τώρα είναι πιο έντονο το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Μα δεν φορολογούνται αυτά που μπαίνουν στην τσέπη. 

Φορολογείται το εισόδημα μας και αφού η εταιρεία που δουλευουμε μας κρατήσει τον φόρο , τα υπόλοιπα μπαίνουν στην τσέπη. Απόλυτα λογικό.

Ναι δεν αντιλέγω σε αυτό. Αλλά εδώ σου ζητάνε να κανεις αγορές 30% σε κάποιο ποσό που δεν παίρνεις ποτε ολόκληρο. Άρα, αφού το 30% αναφέρεται στο φορολογητέο εισόδημα, ουσιαστικά σου ζητάνε να ξοδέψεις παραπάνω από το 30% των χρημάτων που μπαίνουν στην τσέπη σου. Μιλάμε για 35-40% και πάει λέγοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα αν πω ότι αυτή η γκρίνια με το 30% μου φαίνεται υπερβολική θα με κράξετε ε;

Ναι ξέρω ότι κάποια έξοδα δε μετράνε, αλλά και πάλι δε μπορεί κάποιος να συμπληρώσει σε αγορές το 30%?

Μάρκετ δε πάτε; καύσιμα δε βάζετε στο αυτοκίνητο? service δε κάνετε; ρούχα δεν αγοράζετε; καμία συσκευή; θέρμανση στο σπίτι; Δεη; τηλέφωνο.

ε δε γίνεται ρε παιδιά να μη μπορεί να συμπληρωθεί. Εντάξει θα υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αλλά πόσες είναι; Το έχουν κάνει μέγα θέμα μερικοί. Με αέρα κοπανιστό ζείτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά σου ζητάνε περισσότερα από τα λεφτά που μπαίνουν στην τσέπη σου. 

Αλλά δεν είναι παράλογο να ζητά κανείς να φορολογούνται τα λεπτα που μπαίνουν στην τσέπη του και όχι αυτά που κερδίζει; 

Ναι είναι πάνω από το 30 % της τσέπης.

Είναι πάνω από το 40 % της τσέπης μείον ενοίκιο και κοινόχρηστα  που δεν πληρώνεται  με καρτα, και πάει  λέγοντας....

Για αυτό ακριβώς και σου ζητάνε το 30 % μόνο και όχι το 100%.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bitbit είπε

τώρα αν πω ότι αυτή η γκρίνια με το 30% μου φαίνεται υπερβολική θα με κράξετε ε;

Ναι ξέρω ότι κάποια έξοδα δε μετράνε, αλλά και πάλι δε μπορεί κάποιος να συμπληρώσει σε αγορές το 30%?

Μάρκετ δε πάτε; καύσιμα δε βάζετε στο αυτοκίνητο? service δε κάνετε; ρούχα δεν αγοράζετε; καμία συσκευή; θέρμανση στο σπίτι; Δεη; τηλέφωνο.

ε δε γίνεται ρε παιδιά να μη μπορεί να συμπληρωθεί. Εντάξει θα υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αλλά πόσες είναι; Το έχουν κάνει μέγα θέμα μερικοί. Με αέρα κοπανιστό ζείτε;

Εγώ θα σε κράξω για τη λογική σου, και συγκεκριμένα σε 2 σημεία:

1. Για το ότι όποιος δεν ξοδεύει τουλάχιστον το 30% του εισοδήματος του - και μάλιστα όχι οπουδήποτε, αλλά ειδικά  σε συγκεκριμένες κατηγορίες δαπανών - ζει με αέρα κοπανιστό.

2. Που πιστεύεις πως οι θιγόμενοι από κάποιο άδικο μέτρο δεν θα έπρεπε να διαμαρτύρονται εφόσον είναι λίγοι σε ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη βρε παιδιά, από απορία. 

Αν πχ κάποιος έχει κάνει επενδύσεις και πές φέτος τέλος Δεκέμβρη πουλάει μια επένδυση με υπεραξία 30000 ευρώ. Τότε πρέπει μέσα σε ξέρω γω 2 μέρες να πάει να ξοδέψει το 30% αλλιώς θα φορολογηθεί 6+ χιλιάρικα; 

Και τώρα πιο πρακτικό θέμα που με καίει. Η μητέρα μου έλαβε πριν λίγες μέρες αναδρομικά συντάξεις του πατέρα μου που απεβίωσε πριν 14 μήνες. Πρέπει μεσα στο Δεκέμβρη να ξοδέψει το 30% χρημάτων που δεν της είχαν δοθεί τόσους μήνες που πάλεβε να τα βγάλει πέρα σε μαλακίες για να μην πληρώσει μαμισιάτικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Συγνώμη βρε παιδιά, από απορία. 

Αν πχ κάποιος έχει κάνει επενδύσεις και πές φέτος τέλος Δεκέμβρη πουλάει μια επένδυση με υπεραξία 30000 ευρώ. Τότε πρέπει μέσα σε ξέρω γω 2 μέρες να πάει να ξοδέψει το 30% αλλιώς θα φορολογηθεί 6+ χιλιάρικα; 

Και τώρα πιο πρακτικό θέμα που με καίει. Η μητέρα μου έλαβε πριν λίγες μέρες αναδρομικά συντάξεις του πατέρα μου που απεβίωσε πριν 14 μήνες. Πρέπει μεσα στο Δεκέμβρη να ξοδέψει το 30% χρημάτων που δεν της είχαν δοθεί τόσους μήνες που πάλεβε να τα βγάλει πέρα σε μαλακίες για να μην πληρώσει μαμισιάτικα; 

Το απαιτούμενο ποσό δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής από το 2020 και μετά ορίζεται στο 30% του πραγματικού εισοδήματος, που προκύπτει στην ημεδαπή ή/και στην αλλοδαπή και προέρχεται από μισθωτή εργασία και συντάξεις, από επιχειρηματική δραστηριότητα και από ακίνητη περιουσία και μέχρι 20.000 ευρώ δαπανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Συγνώμη βρε παιδιά, από απορία. 

Αν πχ κάποιος έχει κάνει επενδύσεις και πές φέτος τέλος Δεκέμβρη πουλάει μια επένδυση με υπεραξία 30000 ευρώ. Τότε πρέπει μέσα σε ξέρω γω 2 μέρες να πάει να ξοδέψει το 30% αλλιώς θα φορολογηθεί 6+ χιλιάρικα; 

Και τώρα πιο πρακτικό θέμα που με καίει. Η μητέρα μου έλαβε πριν λίγες μέρες αναδρομικά συντάξεις του πατέρα μου που απεβίωσε πριν 14 μήνες. Πρέπει μεσα στο Δεκέμβρη να ξοδέψει το 30% χρημάτων που δεν της είχαν δοθεί τόσους μήνες που πάλεβε να τα βγάλει πέρα σε μαλακίες για να μην πληρώσει μαμισιάτικα; 

Τι ποσό πήρε δηλαδή που το 30% να είναι τόσο τρομερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Τι ποσό πήρε δηλαδή που το 30% να είναι τόσο τρομερό ?

Τι σημασία έχει; 

Σου φαίνεται εσένα λογικό το κράτος να μην σου έχει δώσει τη σύνταξη του αποθάνοντα συζύγου σου εδώ και 14 μήνες και να στα δώσει όλα μαζεμένα τέλος Νοέμβρη και να σου πεί ότι στον επόμενο μήνα πρέπει να έχεις ξοδέψει το 30% σε σουπερ μαρκετ και λοιπές πληρωμές για το φορολογικό έτος 2020;

Τα χρήματα αυτά δεν τα είχε στα χέρια της για τους 11 μήνες αυτού του χρόνου και θα πρέπει να φορολογηθεί αν δεν ξοδέψει το 1/3 σε 35 ημέρες. Ποιος είναι ο σκοπός ενός τέτοιο μέτρου; Να φορολογήσει έξτρα την χήρα συνταξιούχο επειδή δεν ξόδεψε χρήματα που δεν είχε;

Να ξεκαθαρίσω: Δεν μιλάω για είσπραξη μειώσεων συντάξεων από το παρελθόν. Μιλάω για σύνταξη αναδρομικά 14 μήνες. Ολόκληρη την σύνταξη. Την οποία η μητέρα μου δεν έλαβε εδώ και 14 μήνες γιατι ανακαλύψαμε μετά κόπων και βασάνων ότι είχαν χάσει τον φάκελο της αίτησης και τον βρήκαν μετά από κάτι μήνες. 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Τι σημασία έχει; 

Σου φαίνεται εσένα λογικό το κράτος να μην σου έχει δώσει τη σύνταξη του αποθάνοντα συζύγου σου εδώ και 14 μήνες και να στα δώσει όλα μαζεμένα τέλος Νοέμβρη και να σου πεί ότι στον επόμενο μήνα πρέπει να έχεις ξοδέψει το 30% σε σουπερ μαρκετ και λοιπές πληρωμές για το φορολογικό έτος 2020;

Τα χρήματα αυτά δεν τα είχε στα χέρια της για τους 11 μήνες αυτού του χρόνου και θα πρέπει να φορολογηθεί αν δεν ξοδέψει το 1/3 σε 35 ημέρες. Ποιος είναι ο σκοπός ενός τέτοιο μέτρου; Να φορολογήσει έξτρα την χήρα συνταξιούχο επειδή δεν ξόδεψε χρήματα που δεν είχε;

Να ξεκαθαρίσω: Δεν μιλάω για είσπραξη μειώσεων συντάξεων από το παρελθόν. Μιλάω για σύνταξη αναδρομικά 14 μήνες. Ολόκληρη την σύνταξη. Την οποία η μητέρα μου δεν έλαβε εδώ και 14 μήνες γιατι ανακαλύψαμε μετά κόπων και βασάνων ότι είχαν χάσει τον φάκελο της αίτησης και τον βρήκαν μετά από κάτι μήνες. 

Καθόλου λογικό.

Ναι μεν είσαι μια ειδική περίπτωση αλλά δείχνει ότι εδώ υπάρχει ΘΕΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, g0dfather είπε

Φίλε όλα αυτά που συζητάμε προφανώς αφορούν εισοδήματα του προηγούμενου έτους. Π.χ ό,τι εισπράξεις το 2020 θα το βάλεις στη δήλωση του 2021 και θα πρέπει να κάνεις 30% δαπάνες με κάρτα μέσα στο 2021. Για τα αναδρομικά δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει...

Φίλε τα έχεις μπερδέψει πάρα πολύ... 30% δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πρέπει να κάνει μέσα στο 2020, όχι μέσα στο 2021.

Όσο για τα αναδρομικά δεν ισχύει κάτι διαφορετικό, αν τα εισπράξει μέσα στο 2020 τότε θεωρούνται εισόδημα του 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε τα έχεις μπερδέψει πάρα πολύ... 30% δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πρέπει να κάνει μέσα στο 2020, όχι μέσα στο 2021.

Όσο για τα αναδρομικά δεν ισχύει κάτι διαφορετικό, αν τα εισπράξει μέσα στο 2020 τότε θεωρούνται εισόδημα του 2020.

Εξαρτάται βέβαια, αν τα αναδρομικα αφορούν παλαιότερα χρονια και όχι το τρέχον 2020, τοτε κανεις τροποποιητικες δηλωσεις για τα παλαιοτερα χρονια. Δεν θεωρείται εισόδημα του 2020 όπως ειναι και το σωστό. Τωρα ο φίλος παραπανώ που λέει για μαζεμένη συντάξη εντός του 2020 (και θα αφορούσε το 2020), έχει δίκιο. Αδικείται σε αυτή την περίπτωση.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, runner69 είπε

Εξαρτάται βέβαια, αν τα αναδρομικα αφορούν παλαιότερα χρονια και όχι το τρέχον 2020, τοτε κανεις τροποποιητικες δηλωσεις για τα παλαιοτερα χρονια. Δεν θεωρείται εισόδημα του 2020 όπως ειναι και το σωστό. Τωρα ο φίλος παραπανώ που λέει για μαζεμένη συντάξη εντός του 2020 (και θα αφορούσε το 2020), έχει δίκιο. Αδικείται σε αυτή την περίπτωση.

Λάθος κάνεις, αν τα αναδρομικά τα πάρεις μέσα στο 2020 τότε είναι εισόδημα του 2020, άσχετα αν τα χρήματα αυτά αφορούσαν παλαιότερα έτη. Αν είναι δυνατόν να κάνεις τροποποιητικές σε παλιότερα χρόνια με αποτέλεσμα και να αλλάξει ο φόρος παλαιότερων ετών που είχες ήδη πληρώσει, και πρόστιμα για εκπρόθεσμες τροποποιητικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...