Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Αυτό με το υποχρεωτικό ξόδεμα χρηματων είναι ο ορισμός του αντισυνταγματικού νταβατζιλικίου. 

Εγώ βγάζω πχ 45χιλ τον χρονο. Γιατί με το ζόρι πρέπει να ξοδεύω (και με καρτα μαλιστα) 1200-1300 ευρώ τον μήνα ενώ έχω δικό μου σπίτι και τρώω σε συγγενείς πχ άρα μπορώ να την βγάζω και με 100-200 ευρώ (ειδικά φέτος με την καραντινα)
 Γουστάρω να τα κάνω μασούρια ρε φίλε για να αγοράσω αύριο ένα σπίτι ή μια αμαξάρα τα οποία ούτε καν αυτά μετράνε για το αφορολογητο!!!
Με ποιο δικαιώμα το κράτος θέλει να κάνει κουμάντο στα έξοδα μου και στο πορτοφόλι μου? Μαζί τα βγάλαμε? 
Αισχρός νόμος. 

Είναι μια ΕΠΙΠΛΕΟΝ φορολογιση 6,6%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Αυτό με το υποχρεωτικό ξόδεμα χρηματων είναι ο ορισμός του αντισυνταγματικού νταβατζιλικίου. 

Εγώ βγάζω πχ 45χιλ τον χρονο. Γιατί με το ζόρι πρέπει να ξοδεύω (και με καρτα μαλιστα) 1200-1300 ευρώ τον μήνα ενώ έχω δικό μου σπίτι και τρώω σε συγγενείς πχ άρα μπορώ να την βγάζω και με 100-200 ευρώ (ειδικά φέτος με την καραντινα)
 Γουστάρω να τα κάνω μασούρια ρε φίλε για να αγοράσω αύριο ένα σπίτι ή μια αμαξάρα τα οποία ούτε καν αυτά μετράνε για το αφορολογητο!!!
Με ποιο δικαιώμα το κράτος θέλει να κάνει κουμάντο στα έξοδα μου και στο πορτοφόλι μου? Μαζί τα βγάλαμε? 
Αισχρός νόμος. 

Τα βλέπεις από άλλη πλευρά. Αυτό κάνουν όλοι. Κανείς δε σε υποχρεώνει να ξοδέψεις.

Ούτε εμένα μ αρέσει αυτό, δε θα επεκταθώ πολύ όμως. Αλλά έχει μια λογική. Να σου εξηγήσω σύντομα ποια είναι αυτή.

Καταρχήν όποιο σύστημα φορολόγησης και να εφαρμοστεί κάποιος δε θα είναι ευχαριστημένος. Αυτός που πληρώνει ποτέ δεν είναι χαρούμενος. (Ειδικά αν πληρώνει και τζάμπα).

Δες το λίγο από την άλλη, Αν εσύ λοιπόν βγάζεις 45χιλ δε σου λέει κανείς ότι πρέπει να ξοδέψεις κάποιο ποσό για να μη πληρώσεις φόρο. Σου λέει, σου κάνω τη χάρη να σε φορολογήσω λιγότερο, αν μου αποδείξεις ότι έχεις ξοδέψει ένα ποσό. Αν εσύ έχεις ξοδέψει ψίχουλα, σημαίνει ότι σου περισσεύουν αρκετά. Άρα τι λογικότερο από το να σου φορολογήσω το περίσευμα; Δηλαδή αν δε φορολογήσω εσένα που σου περισσεύουν τόσα, ποιον θα φορολογήσω;

Μη ξεχνάς ότι αναγκαστικά κάποιος πρέπει να πληρώνει φόρους σε αυτή τη ζωή.

Θα ήταν ακόμα πιο δίκαιο (είπαμε δεν υπάρχει τελειότητα) αν μετρούσαν όλα τα έξοδα.

Αν κάποιος βγάζει 45χλ και τα ξοδεύει όλα να μη πληρώσει φράγκο.

Αν κάποιος βγάζει 10χλ και ξοδεύει το 1, όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, πρέπει να πληρώσει.

Γιατι πολύ απλά, όταν ξοδεύεις το κράτος παίρνει τη μίζα του (ΦΠΑ). Από κάποιον που έχει ξοδέψει (αποδεδειγμένα) 45χλ, το κράτος έχει πάρει τόσα χρήματα. Από κάποιον που ξόδεψε 1χ τι πήρε το κράτος; Τίποτα δε πήρε. Δε πρέπει να πάρει. Από τη στιγμή που του περισσεύουν κιόλας;

Το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει ανταπόδοση γι αυτό και η όλη φασαρία. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

Τα βλέπεις από άλλη πλευρά. Αυτό κάνουν όλοι. Κανείς δε σε υποχρεώνει να ξοδέψεις.

Ούτε εμένα μ αρέσει αυτό, δε θα επεκταθώ πολύ όμως. Αλλά έχει μια λογική. Να σου εξηγήσω σύντομα ποια είναι αυτή.

Καταρχήν όποιο σύστημα φορολόγησης και να εφαρμοστεί κάποιος δε θα είναι ευχαριστημένος. Αυτός που πληρώνει ποτέ δεν είναι χαρούμενος. (Ειδικά αν πληρώνει και τζάμπα).

Δες το λίγο από την άλλη, Αν εσύ λοιπόν βγάζεις 45χιλ δε σου λέει κανείς ότι πρέπει να ξοδέψεις κάποιο ποσό για να μη πληρώσεις φόρο. Σου λέει, σου κάνω τη χάρη να σε φορολογήσω λιγότερο, αν μου αποδείξεις ότι έχεις ξοδέψει ένα ποσό. Αν εσύ έχεις ξοδέψει ψίχουλα, σημαίνει ότι σου περισσεύουν αρκετά. Άρα τι λογικότερο από το να σου φορολογήσω το περίσευμα; Δηλαδή αν δε φορολογήσω εσένα που σου περισσεύουν τόσα, ποιον θα φορολογήσω;

Μη ξεχνάς ότι αναγκαστικά κάποιος πρέπει να πληρώνει φόρους σε αυτή τη ζωή.

Θα ήταν ακόμα πιο δίκαιο (είπαμε δεν υπάρχει τελειότητα) αν μετρούσαν όλα τα έξοδα.

Αν κάποιος βγάζει 45χλ και τα ξοδεύει όλα να μη πληρώσει φράγκο.

Αν κάποιος βγάζει 10χλ και ξοδεύει το 1, όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, πρέπει να πληρώσει.

Γιατι πολύ απλά, όταν ξοδεύεις το κράτος παίρνει τη μίζα του (ΦΠΑ). Από κάποιον που έχει ξοδέψει (αποδεδειγμένα) 45χλ, το κράτος έχει πάρει τόσα χρήματα. Από κάποιον που ξόδεψε 1χ τι πήρε το κράτος; Τίποτα δε πήρε. Δε πρέπει να πάρει. Από τη στιγμή που του περισσεύουν κιόλας;

Το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει ανταπόδοση γι αυτό και η όλη φασαρία. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

 

 

Αυτό πάει τελείως αντίθετα όμως στο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του εισοδήματος μου. Δεν με αφήνει να αποταμιεύσω ή να ξοδέψω τα λεφτά μου όπως εγώ θέλω και είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου.
Εγώ μπορει να θέλω να μαζέψω 100χιλ για να ανοιξω ένα μαγαζι αύριο. Ή να αγοράσω φέτος ένα σπίτι να το μισθωνω. Το κράτος μου το απαγορεύει αυτό στην πράξη καθώς μου λέει οτι πρέπει να ξοδέψω ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ τα λεφτά μου σε καταναλωτικά αγαθά. 
Αυτό εκτός από παράλογο ειναι και αντισυνταγματικό. Υπάρχουν ήδη προσφυγές για αυτό αλλά μέχρι να τελεσιδικήσει στο ΣτΕ θα το τρώμε στη μάπα για χρόνια όπως πόσα άλλα που ψήφισαν και κριθηκαν μετά αντισυνταγματικά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

Τα βλέπεις από άλλη πλευρά. Αυτό κάνουν όλοι. Κανείς δε σε υποχρεώνει να ξοδέψεις.

Ούτε εμένα μ αρέσει αυτό, δε θα επεκταθώ πολύ όμως. Αλλά έχει μια λογική. Να σου εξηγήσω σύντομα ποια είναι αυτή.

Καταρχήν όποιο σύστημα φορολόγησης και να εφαρμοστεί κάποιος δε θα είναι ευχαριστημένος. Αυτός που πληρώνει ποτέ δεν είναι χαρούμενος. (Ειδικά αν πληρώνει και τζάμπα).

Δες το λίγο από την άλλη, Αν εσύ λοιπόν βγάζεις 45χιλ δε σου λέει κανείς ότι πρέπει να ξοδέψεις κάποιο ποσό για να μη πληρώσεις φόρο. Σου λέει, σου κάνω τη χάρη να σε φορολογήσω λιγότερο, αν μου αποδείξεις ότι έχεις ξοδέψει ένα ποσό. Αν εσύ έχεις ξοδέψει ψίχουλα, σημαίνει ότι σου περισσεύουν αρκετά. Άρα τι λογικότερο από το να σου φορολογήσω το περίσευμα; Δηλαδή αν δε φορολογήσω εσένα που σου περισσεύουν τόσα, ποιον θα φορολογήσω;

Μη ξεχνάς ότι αναγκαστικά κάποιος πρέπει να πληρώνει φόρους σε αυτή τη ζωή.

Θα ήταν ακόμα πιο δίκαιο (είπαμε δεν υπάρχει τελειότητα) αν μετρούσαν όλα τα έξοδα.

Αν κάποιος βγάζει 45χλ και τα ξοδεύει όλα να μη πληρώσει φράγκο.

Αν κάποιος βγάζει 10χλ και ξοδεύει το 1, όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, πρέπει να πληρώσει.

Γιατι πολύ απλά, όταν ξοδεύεις το κράτος παίρνει τη μίζα του (ΦΠΑ). Από κάποιον που έχει ξοδέψει (αποδεδειγμένα) 45χλ, το κράτος έχει πάρει τόσα χρήματα. Από κάποιον που ξόδεψε 1χ τι πήρε το κράτος; Τίποτα δε πήρε. Δε πρέπει να πάρει. Από τη στιγμή που του περισσεύουν κιόλας;

Το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει ανταπόδοση γι αυτό και η όλη φασαρία. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

 

Η 'λογικη' είναι να περιορίσει την φοροδιαφυγή.

Μπορεί όμως να επιτευχθεί αυτό ?

ΠΩΣ θα 'αναγκασεις' την παροχή υπηρεσιας να πιαστεί ? Πώς θα πιαστεί ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος, ο μπογιατζής, ο δικηγόρος, ο ιατρός κτλ ? Αν τους ζητήσεις απόδειξη δεν θα σου πουν πχ 100+ ΦΠΑ 24%, αλλά θα σου πει: 100€ μαύρα, 200€ με απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ίσως εκεί να πάτησε η κοπέλα και να μη ξόδευε από το λογαριασμό της. πιστεύοντας ότι δε θα χρειαστούν αποδείξεις

Και αυτό. Επίσης, προβληματιζομουν μήπως υπήρχε κάποιο θέμα να φαίνεται κάποια "κινητικότητα" στο λογαριασμό από τη στιγμή που ήμουν άνεργη και για αυτό πλήρωνα από τις κάρτες των δικών μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Αυτό πάει τελείως αντίθετα όμως στο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του εισοδήματος μου. Δεν με αφήνει να αποταμιεύσω ή να ξοδέψω τα λεφτά μου όπως εγώ θέλω και είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου.
Εγώ μπορει να θέλω να μαζέψω 100χιλ για να ανοιξω ένα μαγαζι αύριο. Ή να αγοράσω φέτος ένα σπίτι να το μισθωνω. Το κράτος μου το απαγορεύει αυτό στην πράξη καθώς μου λέει οτι πρέπει να ξοδέψω ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ τα λεφτά μου σε καταναλωτικά αγαθά. 
Αυτό εκτός από παράλογο ειναι και αντισυνταγματικό. Υπάρχουν ήδη προσφυγές για αυτό αλλά μέχρι να τελεσιδικήσει στο ΣτΕ θα το τρώμε στη μάπα για χρόνια όπως πόσα άλλα που ψήφισαν και κριθηκαν μετά αντισυνταγματικά. 

Πήγα σε ένα κατάστημα να πάρω μελομακάρονα και μου λέει η πωλήτρια. 6€ αν πάρεις πάνω από 1 κιλό. Αλλιώς η τιμή είναι...ούτε που θυμάμαι γιατί εγώ πήρα 4 κιλά. Τρώω πολλά

Με ανάγκασε η πωλήτρια να πάρω τόσα; όχι, Απλά μου έκανε προσφορά.

έτσι και το κράτος. Δε σε αναγκάζει να ξοδέψεις. σου λέει ο φόρος είναι 22% αλλά εγώ θα σου κόψω κάτι αν μου φέρεις αποδείξεις. Αν δε μου φέρεις πληρώνεις τον κανονικό φόρο. Δε σε αναγκαζει κανείς. όπως δε με ανάγκασε στο φούρνο να πάρω πάνω από 1 κιλό μελομακάρονα. μια χαρά μπορείς να αποταμιεύσεις. Δηλαδή τι πρέπει να κάνει για να θεωρείς ότι σε αφήνει να αποταμιεύσεις;

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

Πήγα σε ένα κατάστημα να πάρω μελομακάρονα και μου λέει η πωλήτρια. 6€ αν πάρεις πάνω από 1 κιλό. Αλλιώς η τιμή είναι...ούτε που θυμάμαι γιατί εγώ πήρα 4 κιλά. Τρώω πολλά

Με ανάγκασε η πωλήτρια να πάρω τόσα; όχι, Απλά μου έκανε προσφορά.

έτσι και το κράτος. Δε σε αναγκάζει να ξοδέψεις. σου λέει ο φόρος είναι 22% αλλά εγώ θα σου κόψω κάτι αν μου φέρεις αποδείξεις. Αν δε μου φέρεις πληρώνεις τον κανονικό φόρο. Δε σε αναγκαζει κανείς. όπως δε με ανάγκασε στο φούρνο να πάρω πάνω από 1 κιλό μελομακάρονα. μια χαρά μπορείς να αποταμιεύσεις. Δηλαδή τι πρέπει να κάνει για να θεωρείς ότι σε αφήνει να αποταμιεύσεις;

 

 

Ρε φίλε σόρρυ κιόλας αλλά τι γελοίο παράδειγμα ήταν αυτό. Εδώ μιλάμε για κράτος και δικαιωματα και συ μου φέρνεις σαν παράδειγμα μελομάκαρονα? Άκυρο τελείως. Αυτό που κάνει το κράτος στο παράδειγμα σου είναι οτι μου λέει με το ζόρι πρεπει να φας μελομακάρονα!! Ενώ εγώ θέλω να ξοδέψω τα λεφτά μου σε ακινητα πχ ή σε αμαξια ή σε μετοχές ή σε χρυσό. Μια χαρά φόρο του πληρώνω και σε αυτά και μάλιστα πολυ περισσότερους!!!

Το κράτος δεν με αφήνει να επενδύσω αλλα με υποχρεώνει να καταναλώσω!!!

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Στα του θέματος η κοπέλα μπορεί να βάλει λεφτά στον λογαριασμό της ή απο κάποιον γνωστό και να καταναλώσει από εκεί το ποσό. Να πληρώσει τίποτα λογαριασμούς ή το σουπερ μάρκετ ή καποια αγορά δώρων/παιχνιδιων κτλπ. Χριστούγεννα έρχονται καταναλώνουν ολοι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ φασαρία για το τίποτα. Τζάμπα ασχολούμαστε, το ποσό είναι μικρό.

Βάλε τα χρήματα στο λογαριασμό σου και πλήρωσε με την κάρτα σου τα διάφορα έξοδα της οικογενείας. 

ΔΕΗ, τηλέφωνα, μάρκετ....

πιανόμαστε από το τίποτα για να δημιουργήσουμε φασαρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 10:02 ΜΜ, GREGORYMO είπε

ΘΕΜΑ, να υπολογιστουν την επόμενη χρονιά, δεν παίζει.

Σκέψου, ότι οι συναλλαγές που θα κάνεις 31-12 θα μετρήσουν την ΙΔΙΑ χρονιά.

Τα πράγματα δεν είναι έτσι. Οι συναλλαγές με κάρτες μετράνε στο αφορολόγητο με βάση την ημερομηνία εκκαθάρισής τους και όχι πραγματοποίησής τους. 

Σε μερικές περιπτώσεις οι δύο ημερομηνίες συμπίπτουν (δηλαδή οι συναλλαγές εκκαθαρίζονται αυθημερόν) αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η εκκαθάριση έπεται της πραγματοποίησής κατά 1 έως 3 ημέρες. 

Επομένως, μην αφήνεις τη συμπλήρωση του αφορολόγητου για τις 30 ή 31/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τραγικο το 30%,δεν ξερω αν εχουν μεριμνησει για αυτους που εχουν τεκμαρτο εισοδημα λογω αυτοκινητου η κατοικιας και μηδενικο εισοδημα,ειναι πολυ αδικημενη κατηγορια στο συγκεκριμενο θεμα.

Επιπλεον εχουν βαλει καποιες θλιβερες δικλιδες,οπως το να μην μετρανε φορολογικες υποχρεωσεις,στις οποιες πολλα νοικοκυρια ξοδευουν πολυ μεγαλο μερος του εισοδηματος τους καθε χρονο. Μια αλλη δικλιδα που ειτε εχουν βαλει ηδη η ακουσα οτι προετοιμαζουν για το 2021 ειναι οτι οι λογαριασμοι δεκο θα μετρανε ΜΟΝΟ αν ειναι στο ονομα του ατομου που εκανε την συναλλαγη.δεν θα μετραει δηλαδη το ποσο στο αφορολογητο αν πληρωσεις την δεη του θειου σου πχ.

Ενα αλλο θεμα ειναι ο τζογος,δεν εχουν ξεκαθαρισει αν μετραει η οχι,ειναι ουσιαστικα ουδετερη ζωνη,με διαφορα αποτελεσματα. Ενα πολυ συνηθες παραδειγμα ειναι οτι καποιος με μηδενικο εισοδημα καταθετει 50 ευρω σε μια στοιχηματικη εταιρια,κανει αναληψη 500 ευρω,και μετα ξανακαταθετει και τα 500.ετσι του παρουσιαζονται αγορες 550 ευρω,ενω εχει βγαλει απο την τσεπη μολις 50.Θα μου πεις που ειναι το κακο,συμπληρωσε χωρις κοπο ηλεκτρονικες αγορες.Ναι ομως εμφανιζει λεφτα με μηδενικο εισοδημα,και αν σας φαινονται λιγα τα 550 ωστε να παρεμβει η εφορια για μαυρο χρημα για καντε το επι 10 η επι 100. Μια αλλη τρυπα ειναι οτι μπορει καποιος να συμπληρωσει το αφορολογητο μεσω οπαπ(οσοι ξερουν ξερουν) που παλι ειναι κινηση ''παιζω με την φωτια'' γιατι οπως ειπα στην αρχικη προταση,δεν εχουν ξεκαθαρισει το πεδιο του τζογου σε οτι αφορα το αφορολογητο.Ειναι ξεκαθαρα ουδετερη ζωνη.

Προχειροτητες επι προχειροτητων, εχουν μαζευτει οι μαθητευομενοι μαγοι και κανουν δοκιμες και πειραματα,τα οποια φυσικα θα εχουν και αντικτυπο,οταν ενας 20χρονος με μηδενικο εισοδημα και αυτοκινητο θα πρεπει να κανει 1000 ευρω ηλεκτρονικες αγορες για παραδειγμα,αλλιως θα πρεπει να σκασει 220 ζεστα ευρω στον δικο μας uncle sam(επαναλαμβανω με μηδενικο εισοδημα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή θεωρείς ότι ένας 20χρονος με μηδενικό εισόδημα ( μη μελος οικογένειας δηλαδή με δική του φορολογική δήλωση ) ζει με μηδέν χρήματα και μάλιστα οδηγεί και αυτοκίνητο στο όνομα του ; Ε αν καταφέρνει να τρέφεται  με μηδέν χρήματα και να βάζει βενζίνη με μηδεν χρήματα και να αγοράζει αυτοκίνητο με μηδενικό εισόδημα , θα βρει τον τρόπο να πληρώσει την εφορία , με αυτά τα μηδενικά χρήματα.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Πήγα σε ένα κατάστημα να πάρω μελομακάρονα και μου λέει η πωλήτρια. 6€ αν πάρεις πάνω από 1 κιλό. Αλλιώς η τιμή είναι...ούτε που θυμάμαι γιατί εγώ πήρα 4 κιλά. Τρώω πολλά

Με ανάγκασε η πωλήτρια να πάρω τόσα; όχι, Απλά μου έκανε προσφορά.

έτσι και το κράτος. Δε σε αναγκάζει να ξοδέψεις. σου λέει ο φόρος είναι 22% αλλά εγώ θα σου κόψω κάτι αν μου φέρεις αποδείξεις. Αν δε μου φέρεις πληρώνεις τον κανονικό φόρο. Δε σε αναγκαζει κανείς. όπως δε με ανάγκασε στο φούρνο να πάρω πάνω από 1 κιλό μελομακάρονα. μια χαρά μπορείς να αποταμιεύσεις. Δηλαδή τι πρέπει να κάνει για να θεωρείς ότι σε αφήνει να αποταμιεύσεις;

 

Δεν ειναι φόρος αυτό που λες, πρόστιμο ειναι. Αν ήθελε το κράτος φόρους ας τους φορολογουσε όλους με λιγο παραπάνω και όχι όπως το έχουνε κάνει τώρα. Μόνο σε προβλήματα και επιπλέον σκοτούρες μας έχει βάλει για το πως να καλύψουμε, ευτυχώς θα είμαι από τους τυχερούς γιατί θα ανήκω στις εξαιρέσεις και θα μπορώ να βάζω χειρόγραφα. 

41 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Δηλαδή θεωρείς ότι ένας 20χρονος με μηδενικό εισόδημα ( μη μελος οικογένειας δηλαδή με δική του φορολογική δήλωση ) ζει με μηδέν χρήματα και μάλιστα οδηγεί και αυτοκίνητο στο όνομα του ; Ε αν καταφέρνει να τρέφεται  με μηδέν χρήματα και να βάζει βενζίνη με μηδεν χρήματα και να αγοράζει αυτοκίνητο με μηδενικό εισόδημα , θα βρει τον τρόπο να πληρώσει την εφορία , με αυτά τα μηδενικά χρήματα.

Τα λεφτά για όλα αυτά θα του τα δίνουν οι γονείς του δεν θα τα βρίσκει μονος. Και δεν χρειάζεται να πληρώνει εφορία διότι ήδη έχουν φορολογηθεί οι γονείς του. Έχει ήδη το τέλος κυκλοφορίας και το τεκμαρτο είναι ήδη αρκετά εφόσον δεν βγάζει δικό του εισόδημα. 

Πάντως για να μην λέμε ότι να ναι. Λίγοι γονείς πλέον θα αγοράσουν αμάξι για το παιδί τους και θα κάθονται να επιβαρυνονται αν το παιδί δεν εργάζεται. Παλαιότερα το έκαναν αρκετοί τώρα δεν νομίζω εκτός αν έχουν υψηλό εισόδημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...