Προς το περιεχόμενο

Η Tesla αποκάλυψε τους νέους της ηλιακούς συλλέκτες που τοποθετούνται πάνω από την υπάρχουσα στέγη σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα ειμαι υπερ των ανανεωσιμων πηγων ενεργειας. Αν μου δινοταν η δυνατοτητα να απαλλαγω εντελως απο την Δεη και να εχω ρευμα και ζεστο νερο απο το φως του ηλιου, σαφεστατα και το προτιμω. Δυστυχως η Ελλαδα σε αυτα ειναι πισω.

 

Εαν σου περισσεύουν περίπου 15.000 ευρώ, έχεις ήλιο χωρίς βουνά ή πολυκατοικίες να τον εμποδίζουν κι έχεις κι αέρα, μπορείς να το κάνεις και να έχεις ενέργεια για τουλάχιστον 25 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μπροστά να ήταν που θα τα βάζαμε; Στις πολυκατοικίες;

 

Tαρατσες, εξοχικα και γενικα οπου γινεται. Οπως βρισκουμε χωρο για τους ηλιακους θερμοσιφωνες και για τους μετρητες και τους καυστηρες του φυσικοτ, θα βρουμε και για αυτα. Ναι οκ. Ειναι λιγο μεγαλα αλλα θα μπορουσαν να εγκατασταθουν μαζικα σε εκτασεις τυπου Νιαρχου. Δηλαδη αν φτασεις στο σημειο να μπορεις να το κανεις, θα κολλησεις στο που θα βαλλεις το πανελ? Εχω 300 ευρω ΔΕΗ Εκαθαρριστικο και 200 Εναντι. Στην αναγκη βγαινω μπαλκονι και κραταω το πανελ με τα χερια! Τα τελευταια χρονια η τιμη της βενζινης, ο ενφια και η ΔΕΗ εχουν εξελιχθει σε καρκινωμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ήλιο έχουμε... αέρα στις θαλάσσιες περιοχές για ανεμογεννήτριες έχουμε.

Τί δεν έχουμε ?

Εθνική-ελληνική κυβέρνηση.

 

Ναι η κυβέρνηση φταίει που δεν δέχονται νησιώτες ΑΠΕ στα νησιά τους...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tαρατσες, εξοχικα και γενικα οπου γινεται. Οπως βρισκουμε χωρο για τους ηλιακους θερμοσιφωνες και για τους μετρητες και τους καυστηρες, θα βρουμε και για αυτα. Ναι οκ. Ειναι λιγο μεγαλα αλλα θα μπορουσαν να εγκατασταθουν μαζικα σε εκτασεις τυπου Νιαρχου. Δηλαδη αν φτασεις στο σημειο να μπορεις να το κανεις, θα κολλησεις στο που θα βαλλεις το πανελ? Εχω 300 ευρω ΔΕΗ Εκαθαρριστικο και 200 Εναντι. Στην αναγκη βγαινω μπαλκονι και κραταω το πανελ με τα χερια! Τα τελευταια χρονια η τιμη της βενζινης, ο ενφια και η ΔΕΗ εχουν εξελιχθει σε καρκινωμα!

 

Για να εξηγηθώ λίγο κ για το παραπάνω που έγραψα, για να έχεις αυτονομία με ένα σύστημα 3~5ΚW θα πρέπει να εξορθολογήσεις την καταναλωσή σου και αυτό ΔΕΝ γίνεται σε αστικά κέντρα (πολυκατοικίες). Κοινώς ΔΕΝ πρέπει να παίζει η τηλεόραση συνέχεια στο backround, ΟΧΙ κατεβαστήρια 24/7/365, ΟΧΙ φώτα αναμένα χωρίς λόγο κτλ κτλ. Απλά πολύς κόσμος καταναλώνει υπερβολικό ρεύμα στο νοικοκυριό του. Δε νοείται 2017 και να χρήσιμοποιείς ας πούμε λάμπες πυρακτώσεως για φωτισμό, είναι εντελώς λάθος. Τα λεντ ξεπέρασαν τα προβληματά τους κι είναι εκεί. Oι CFL επίσης. Δε νοείται να χρησιμοποιείς κλιματιστικό κλάσης C κ D. Ψυγείο επίσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας λόγος για ηλιακούς συλλέκτες και πράσινα άλογα...γιατι να βάλω τέτοια πάνελ, όταν έχω βαρέλι νερού 200L με βάνα για ντουζάκι με 50€ στο εξοχικό στη χαλκιδική και κάνω άνετος και χαλαρός το ντουζάκι μου κάθε μέρα; Δεν χρειαζόμαστε καμία TESLA και ΜΕΣΛΑ στην Ελλάδα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξηγηθώ λίγο κ για το παραπάνω που έγραψα, για να έχεις αυτονομία με ένα σύστημα 3~5ΚW θα πρέπει να εξορθολογήσεις την καταναλωσή σου και αυτό ΔΕΝ γίνεται σε αστικά κέντρα (πολυκατοικίες). Κοινώς ΔΕΝ πρέπει να παίζει η τηλεόραση συνέχεια στο backround, ΟΧΙ κατεβαστήρια 24/7/365, ΟΧΙ φώτα αναμένα χωρίς λόγο κτλ κτλ. Απλά πολύς κόσμος καταναλώνει υπερβολικό ρεύμα στο νοικοκυριό του. Δε νοείται 2017 και να χρήσιμοποιείς ας πούμε λάμπες πυρακτώσεως για φωτισμό, είναι εντελώς λάθος. Τα λεντ ξεπέρασαν τα προβληματά τους κι είναι εκεί. Oι CFL επίσης. Δε νοείται να χρησιμοποιείς κλιματιστικό κλάσης C κ D. Ψυγείο επίσης.

 

Ναι αλλα δεν ειναι για ολους παντα ευκολο το ενεργειακο σπιτι κλασης Α+++ Βλεπεις το ενεργοβορο ψυγειο κανει 300 ευρω και το ψυγειο που δεν πινει καθολου ρευμα κανει 2000 ευρω. Ολοι θελουν το ψυγειο και το aircondition που δεν πινει αλλα οταν ακουνε τις τιμες το ξανασκεφτονται. Το ιδιο ισχυει και για τον θερμοσιφωνα. Ενας απλος 4000Watt κανει 100 ευρω. Αν πεις να πας σε εναν ηλικακο της προκοπης εισαι 800 -1000 ευρω με το καλημερα. Ενταξει μιλαμε για Μαλτεζος με 2 120αρια ηλιακα πανελ αλλα και παλι. Ειναι 10 φορες η τιμη πανω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας λόγος για ηλιακούς συλλέκτες και πράσινα άλογα...γιατι να βάλω τέτοια πάνελ, όταν έχω βαρέλι νερού 200L με βάνα για ντουζάκι με 50€ στο εξοχικό στη χαλκιδική και κάνω άνετος και χαλαρός το ντουζάκι μου κάθε μέρα; Δεν χρειαζόμαστε καμία TESLA και ΜΕΣΛΑ στην Ελλάδα...

 

Αυτο που λες δουλευει το καλοκαιρι αλλα τον χειμωνα οχι. Το καλοκαιρι δεν θες καν βαρελι νερου. Μπανιο με το λαστιχο που ποτιζεις τον κηπο. Το νερο ζεματαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ολα τα καλα σαν χωρα, αερα ηλιο,βουνα,χιονια,θαλασσες αρα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας...

 Ισως φταιει οτι οποιος τα εχει ολα,δεν προσπαθει και επαναπαυεται... Εχουν κρατη με @ρχιδια ολες οι χωρες που η΄ δεν θα χει ποτε ηλιο, η΄ θα εχουν 8 μηνες τον χρονο (-) σε θερμοκρασια και ειναι κλεισμενοι στα σπιτια τους 10 μηνες τον χρονο και βγαινουν μονο για να πανε στην δουλεια τους...  Θα μπορουσαμε να εχουμε την ενεργεια μας απο την ιδια την φυση...Αυτη μας παρακαλαει κι εμεις την μουτζωνουμε...

 

Ειναι τοσο σαπιο το κρατος μας με τοσα μιζεροσυμφεροντα που ποτε δεν θα αλλαξει κατι...

Μονο με reset... το οποιο σημαινει ειτε απο  φυσικη καταστροφη ειτε απο πολεμο.... Λυπαμαι που ειμαι τοσο απαισιοδοξος...

 

Ειναι τοσα πολλα ακομα που μπορουμε να πουμε αλλα θα χαλαστουμε παλι ψυχολογικα με την καταντια μας αρα....καλη καρδια...(Σε ελευθερη μεταφραση,στα σκατα)

 

Άντε πες εμείς είμαστε για τα πανηγύρια, Ιταλία και Ισπανία γιατί δεν κάνουν κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πες εμείς είμαστε για τα πανηγύρια, Ιταλία και Ισπανία γιατί δεν κάνουν κάτι παρόμοιο;

 

 

Ε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γι αυτους... Εδω ζω κι εδω βλεπω απο πρωτο χερι πως  συμπεριφερομαστε..

 

Κι επισης επειδη λενε οτι μοιαζουμε σαν λαος και με τις δυο αλλες χωρες που λες, πολυ πιθανο να ειναι και αυτοι για τα πανηγυρια απλα η διαφορα ειναι οτι εμεις..δεν παιζομαστε με τιποτα... Τους εχουμε για πλακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Βλεπεις το ενεργοβορο ψυγειο κανει 300 ευρω και το ψυγειο που δεν πινει καθολου ρευμα κανει 2000 ευρω. 

 

Υπερβολή η συγκεκριμένη τιμή για ψυγείο που δεν είναι ντουλάπα... :P

Ολοι θελουν το ψυγειο και το aircondition που δεν πινει αλλα οταν ακουνε τις τιμες το ξανασκεφτονται. Το ιδιο ισχυει και για τον θερμοσιφωνα. 

 

Τα Α+ και Α++ A/C είναι πλέον "μονόδρομος".  Μόνο αν πάρεις premium σειρά πληρώνεις παραπάνω κι όχι γιατί έχει μόνο καλύτερη κατανάλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τώρα Αμοργό και το έχω συζητήσει αρκετές φορές με τους ντόπιους γιατί δεν συμφωνούν για ανεμογεννητριες μπορώ να σας πω ότι έχουν απόλυτο δίκιο. Πολύ απλά το ρεύμα που θα παράγεται από αυτές δεν θα μένει στο νησί για δική τους εκμετάλλευση έτσι ώστε να επωφεληθούν άμεσα. Με λίγα λόγια η ΔΕΗ τα θέλει όλα δικά της, για αυτό χρειάζεται καθολική εγκατάσταση στα νησιά και γενέες αποφάσεις για να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα.Η απάντηση πάει πιο πολύ προς τον thresh.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τώρα Αμοργό και το έχω συζητήσει αρκετές φορές με τους ντόπιους γιατί δεν συμφωνούν για ανεμογεννητριες μπορώ να σας πω ότι έχουν απόλυτο δίκιο. Πολύ απλά το ρεύμα που θα παράγεται από αυτές δεν θα μένει στο νησί για δική τους εκμετάλλευση έτσι ώστε να επωφεληθούν άμεσα. Με λίγα λόγια η ΔΕΗ τα θέλει όλα δικά της, για αυτό χρειάζεται καθολική εγκατάσταση στα νησιά και γενέες αποφάσεις για να υπάρχει θετικό αποτέλεσμα.

Οπότε να σταματήσει και η επιδότηση στα νησιά και να πληρώνουν οι κάτοικοι 1€/Kwh, θα είναι ποιο δίκαιο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να σταματήσει και η επιδότηση στα νησιά και να πληρώνουν οι κάτοικοι 1€/Kwh, θα είναι ποιο δίκαιο.
Μπορείς να μου πεις το ποσό της επιδότησης; Μήπως μιλάς για το γελοίο ποσό των 30εκ ευρώ σε όλη την επικράτεια;Μάλλον δεν διάβασες τις τελευταίες γραμμές του post που προ ανέφερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι τέτοια δεν υπάρχουν ήδη. Εννοώ σχετικά μικρά φωτοβολταικά. Βαριέμαι να ψάχνω. Ίσως τα παραπάνω να είναι πιο αποδοτικά από άλλα. Πληροφορίες με διαστάσεις, αποδόσεις κλπ θα ήταν πιο χρήσιμες για να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα. Να υποθέσω ότι και η φωτογραφία δεν είναι πραγματική;

 

 

Σε γενικές γραμμές θα ψιλοσυμφωνήσω με τον fsbmaniac. Η ΔΕΗ δεν είναι υπεύθυνη για την τωρινή κατάσταση στον χώρο της ενέργειας. Οι κυβερνήσεις φταίνε.

Με λίγο ψάξιμο μπορείτε να βρείτε τα σκάνδαλα με τον μυτιληναίο, όπως επίσης και την όλη φάση με τις ΑΠΕ από ιδιώτες.

Εν συντομία η ΔΕΗ αναγκάστηκε να αγοράζει ενέργεια (μέσω υπουργικών αποφάσεων) σε τρελές τιμές. Στο ζήτημα των ΑΠΕ και γενικότερα επενδύσεων σε νέες τεχνολογίες στον τομέα της ενέργειας, απαγορεύτηκε στη ΔΕΗ να κάνει επενδύσεις όταν απελευθερώθηκε η αγορά ενέργειας περίπου στις αρχές του 2000. Ο λόγος ότι και καλά πρέπει να αφήσει άλλες εταιρείες να μπουν στο χώρο οπότε αν κάνει επενδύσεις θα είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Για τον ίδιο λόγο αναγκαστικά η τιμολόγηση του ρεύματος αυξήθηκε, για να συμφέρει τους ιδιώτες να μπουν στην αγορά.

Επίσης οι άσχετες χρεώσεις που μπαίνουν στους λογαριασμούς της ΔΕΗ (μέχρι πριν λίγο καιρό και το γνωστό χαράτσι...) δεν είναι ευθύνη της ΔΕΗ.

Βέβαια τελικά αποδείχθηκε πόσο μεγάλο φιάσκο ήταν και οι ιδιώτες δεν ήθελαν τίποτα άλλο από το να αγοράσουν την ίδια τη ΔΕΗ. Όχι να επενδύσουν.

Μία win win κατάσταση για όλους τους εμπλεκόμενους. Βουλευτές-μεσάζοντες-ιδιώτες.

Θα μου πείτε. Δηλαδή η ΔΕΗ είναι/ήταν τέλεια και δεν φταίει σε τίποτα; Εννοείται πως όχι. Μπορούμε να βρούμε δεκάδες "ελαττώματα", λάθοι, σπατάληση δημόσιων πόρων κλπ.

Όμως το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...