Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο και στα Windows 10 το djay Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παραπάνω είναι ανοησίες, το ίδιο φανατισμένος μπορεί να είναι κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί Android, windows, linux και το υπερασπίζεται μέχρι αηδίας. Έχουμε δει-διαβάσει πολλά τέτοια περιστατικά, υπάρχουν απλά αυτοί που αγοράζουν κάτι γιατί τους εξυπηρετεί και αυτοί που αγοράζουν κάτι γιατί είναι "in" και "Cool" μια βόλτα στο Instagram λέει πολλά όταν ποζάρουν με τα iPhone ή τα Galaxy με ασορτί νυχάκι πλαστικό τα γκομενάκια.

 

Συμφωνώ 100% οτι το φαινόμενο δεν περιορίζεται στα apple products.

Απλά η apple είναι απο τις εταιρίες που ξεκίνησε, με μεγάλη συνοχή, να κάνει τους καταναλωτές της να νιώθουν οτι παίρνουν κάτι παραπάνω απο συσκευή. Φυσικά υπάρχουν και άλλες, και αυτό το βλέπεις και σε άλλες κατηγορίες όπως ανέφερες: είδος OS, κάρτες γραφικών, επεξεργαστές, κονσόλες κλπ κλπ.

 

Γενικότερα όπου βέπεις τα γνωστά ατέρμονα debates για προϊόντα (γίνονται σε αυθονία στo insomnia), είναι σαν να βλέπεις ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών να διαφωνούν.

Δεν βασίζονται απαραίτητα σε λογικά επιχειρήματα, σπάνια θα υπάρξει κοινό έδαφος, και συνήθως καταλήγει σε τσακωμό (ή και δολοφονία αν κοιτάξεις προς Ρωσσία μεριά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαι αλλά είναι μεγάλη υπερβολή τώρα να δώσει καποιος 1000€ για macbook για να παίζει μόνο μουσική. Επίσης ο ήχος είναι το ιδιο.

 

Μην ξεχνάμε για τα macbook pro 16 που έχει μόνο 2 θύρες usb-c και πρέπει να αγοράζεις αντάπτορες.

Μιλάμε για real audio καταστάσεις.Και εγώ δεν είμαι υπέρ της χρήσης mac μόνο για djing αλλά καταλαβαίνω την ασφάλεια που νιώθει ένας dj όταν χρησιμοποιεί mac.Επίσης δίνει άλλο prestige γιατί οι περισσότεροι καταξιωμένοι dj's χρησιμοποιούν mac.Χρήστης windows laptop είμαι...

Επίσης για τον φίλο που μίλησε μόνο για βινύλια.Είμαστε στο 2017.Νόμιζα ότι τα λύσαμε αυτά τα θέματα από το 2007 που εμφανίστηκαν οι πρώτοι σοβαροί επαγγελματικοί controllers και τα προγράμματα έγιναν αξιόπιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έκανα αναφορά σε android, windows, linux. Σχολίασα την λανθασμένη κατ' εμέ καταναλωτική συμπεριφορά να αγοράζεις κάτι με θρησκευτική ευλάβεια.

 

EDIT: Και μιας και τα γεγονότα με πρόλαβαν, δες τι εννοώ διαβάζοντας το ποστ πάνω από αυτό που έγραψα τώρα και βρες μου ένα (1) ουσιαστικό επιχείρημα. "Να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε" που λέει και ο κύριος αυγολέμονος.  :P

Καλά και τα δικά σου ποστ να δει κανείς πάντα κλαίγεσαι για την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συγκρίνουμε τωρα το mac osx με windows .Εδω ειναι ο παραλογισμος και το αστειο σε ολο του το μεγαλειο , Το ενα ειναι λογισμικο και το αλλο lego με τουβλακια . Για να καταλαβη και ο μεσος ελληνας που δεν εχει δει ουτε με κυαλια λογισμικο mac osx  , Το ενα ειναι bugatti και το αλλο fiat  και αυτο παλι παιζει, 

 

Να διευκρινήσω ότι λέει τα windows bugatti και το os fiat... Σύμφωνω!!! :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για real audio καταστάσεις.Και εγώ δεν είμαι υπέρ της χρήσης mac μόνο για djing αλλά καταλαβαίνω την ασφάλεια που νιώθει ένας dj όταν χρησιμοποιεί mac.Επίσης δίνει άλλο prestige γιατί οι περισσότεροι καταξιωμένοι dj's χρησιμοποιούν mac.Χρήστης windows laptop είμαι...

Επίσης για τον φίλο που μίλησε μόνο για βινύλια.Είμαστε στο 2017.Νόμιζα ότι τα λύσαμε αυτά τα θέματα από το 2007 που εμφανίστηκαν οι πρώτοι σοβαροί επαγγελματικοί controllers και τα προγράμματα έγιναν αξιόπιστα

 

Nαι αλλά ο ήχος είναι ψηφιακος 16bit/44KHz και ειδικά σε μεγάλη ένταση η διαφορά είναι αρκετά αντιλιπτική + που οι περισσοτεροι φορτώνουν MP3 ή κατεβασμένο από youtube οπότε οσο εξοπλισμο και να εχεις ο ηχος δεν θα γινει καλυτερος.

Με τα βινυλια έχεις πολύ real ήχο και δεν θα έχεις κανένα άγχος αν κολλήσει το μηχανημα κλπ γιατι καθε laptop και macbook υπαρχει περιπτωση να κολλησει ή να εχεις glitches κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και τα δικά σου ποστ να δει κανείς πάντα κλαίγεσαι για την Apple.

 

Δεν κατηγορώ ποιος κλαίγεται και γιατί. Απλά καλό είναι να υπάρχουν τα επιχειρήματα που να πατούν στην στοιχειώδη λογική. Και για να παραφράσω το δεύτερό μου ποστ γιατί φαίνεται να μην το κατάλαβες. Αν (=υπόθεση) για πολλούς (είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς) το δυνατό κομμάτι του mac os είναι οι αποκλειστικότητες σε επαγγελματικές εφαρμογές κάτι που σιγά σιγά χάνεται μιας και μεταφέρονται και σε άλλες πλατφόρμες, τότε του αξίζει να πιάσει πάτο και να μην το κρατάνε ζωντανό οι δογματισμένοι καταναλωτές.

 

Τα επιχειρήματα με συγκρίσεις τύπου υπερατού (για τους παλιότερους) δεν μου λένε απολύτως τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατηγορώ ποιος κλαίγεται και γιατί. Απλά καλό είναι να υπάρχουν τα επιχειρήματα που να πατούν στην στοιχειώδη λογική. Και για να παραφράσω το δεύτερό μου ποστ γιατί φαίνεται να μην το κατάλαβες. Αν (=υπόθεση) για πολλούς (είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς) το δυνατό κομμάτι του mac os είναι οι αποκλειστικότητες σε επαγγελματικές εφαρμογές κάτι που σιγά σιγά χάνεται μιας και μεταφέρονται και σε άλλες πλατφόρμες, τότε του αξίζει να πιάσει πάτο και να μην το κρατάνε ζωντανό οι δογματισμένοι καταναλωτές.

 

Τα επιχειρήματα με συγκρίσεις τύπου υπερατού (για τους παλιότερους) δεν μου λένε απολύτως τίποτα.

Συμφωνώ, αλλά τα "επιχειρήματα" δεν είναι λίγο σχετικά πλέον;

 

Πχ. Να μην σου αρέσουν τα Win10 λόγο Privacy δεν είναι good enough λόγος για κάποιους ενώ για άλλους είναι. Ποιός είναι "σωστός" εδώ;

Πχ2. Δεν μου αρέσει ο γοογλης και αγοράζω iPhone είναι good enough;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υποστηρίζεται τα OS X έναντι windows 10 με ξεπερνάει. Η μέρα με την νύχτα. Τα windows κάνουν τα πάντα με απόλυτη ασφάλεια πολύ ωραιότερο περιβάλλον εργασίας πολύ καλύτερες εφαρμογές πολύ καλύτερα παιχνίδια πολύ καλύτερο hardware. Τα OS X και τα mac είναι απλά έτη φωτός πίσω. Έχω και Mac sierra και windows 10. Ακόμα και το iPhone που έχω καλύτερα συγχρονίζει με windows 10.

Κατεβείτε από το καλάμι των OS X και του φανμποισμου. Δεν προσφέρουν τίποτα πια. Βάζουν μια λειτουργία μετά από 5 update και κάνετε λες και είναι καινοτομία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά τα "επιχειρήματα" δεν είναι λίγο σχετικά πλέον;

 

Πχ. Να μην σου αρέσουν τα Win10 λόγο Privacy δεν είναι good enough λόγος για κάποιους ενώ για άλλους είναι. Ποιός είναι "σωστός" εδώ;

Πχ2. Δεν μου αρέσει ο γοογλης και αγοράζω iPhone είναι good enough;

 

Εν μέρει είναι σχετικά γι αυτό, προσωπικά, δεν ψάχνω τον σωστό και τον λάθος. Πχ. δέχομαι εκείνον που θα μου πει ότι "εγώ αγοράζω iPhone για την μούρη και τα γκομενάκια και παραδέχομαι ότι ενδεχομένως να υπολείπεται σε παραμετροποίηση σε σχέση με άλλα κινητά αλλά δεν με νοιάζει". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υποστηρίζεται τα OS X έναντι windows 10 με ξεπερνάει. Η μέρα με την νύχτα. Τα windows κάνουν τα πάντα με απόλυτη ασφάλεια πολύ ωραιότερο περιβάλλον εργασίας πολύ καλύτερες εφαρμογές πολύ καλύτερα παιχνίδια πολύ καλύτερο hardware. Τα OS X και τα mac είναι απλά έτη φωτός πίσω. Έχω και Mac sierra και windows 10. Ακόμα και το iPhone που έχω καλύτερα συγχρονίζει με windows 10.

Κατεβείτε από το καλάμι των OS X και του φανμποισμου. Δεν προσφέρουν τίποτα πια. Βάζουν μια λειτουργία μετά από 5 update και κάνετε λες και είναι καινοτομία.

Αφού τα Windows 10 έχουν καλύτερο hardware τι να συζητάμε.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα Windows 10 έχουν καλύτερο hardware τι να συζητάμε.

Ακριβώς δεν χρειάζεται να συζητάμε. Κάτσε με τα Mac γιατί όταν θα χρειαστείς δύναμη γραφικά και ψηφιακό ήχο κάτι που το λειτουργικό σου δεν περνάει lossless ήχο θα τρέξεις να ανοίξεις windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...