Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη η νεα πλατφορμα της AMD ειναι καινουργια και εχει ιδιαιτεροτητες, καποια παιδια ζητησαν να φτιαχτει αυτο το νημα ωστε ολοι οσοι εχουμε αγορασει Ryzen,να παραθετουμε τις εμπειριες μας στα παντα σχετικα με τις μητρικες μας.

 

Ετσι θα δημιουργηθει ενα νημα με πληροφοριες χρησιμες ωστε αλλα μελη που επισης θα μπουν σε αυτη τη διαδικασια να ξερουν τι να προσεξουν και τι να περιμενουν, αν αντιμετωπισουν τυχον μικροπροβληματα και να γραψουν τι τους αρεσει και τι οχι,αν υπαρχει κατι αρνητικο,στην μητρικη που αγορασαν.

 

(Εγω θα ξεκινησω να γραφω τις δικες μου εμπειριες,αφου εγκαταστησω το δικο μου υλικο,προς το παρον εχω πολυ δουλεια και μαλλον θα το κανω η σημερα το βραδακι η αυριο.)

 

Θα ειναι ενα χρησιμο νημα-οδηγος. :-)

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ περιμένω σε καμιά ώρα την ASrock B350 Fatal1ty Gaming K4 αλλά δυστυχώς θα το στήσω απ τις 18 και μετά.. 

 

EDIT: Μόλις ήρθε ! 

PS: Μην αγοράσετε sata cables για τους δίσκους, έχει μέσα 2 καλώδια με κλιπάκια κιόλας. Δεν το ήξερα πως θα έχει και παρήγγειλα χθες άλλα 2 :P

Επεξ/σία από UsualSuspect__
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις μνήμες (τουλάχιστον προσωρινά) είναι καλο αυτό το βίντεο και εξηγεί γιατί οι Samsung μνήμες κάνουν clock πιο ψηλά και γιατί δουλεύουν οι Flare X/Fortis (είναι αποκλειστικά Samsung B-die):

 

https://www.youtube.com/watch?v=frw9HRwqODk

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!!!

Ανυπομονούμε να μας πείτε την εμπειρία σας γιατί είμαστε αρκετή που περιμένουμε της δικές σας κριτικες για την καινούργια πλατφόρμα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα σεταρισμα με το 1 μονο dimm της μνημης για αρχη, Load UEFI defaults, save και reboot για καθαρισμα του BIOS, εγκατασταση Windows 10 1607 Anniversary Edition απο USB σε κατα προτιμηση UEFI installation, μιας και απο οτι φαινεται τα Ryzen συστηματα ειναι ποιο γρηγορα εκει, αποφυγη εγκαταστασης των οδηγων της AMD για το Chipset, δεν χρειαζονται, αποφυγη αναβαθμισης σε Creators Update μεσω του Windows Update, μεινετε σε 1607 τουλαχιστον για μερικους μηνες ακομη κλικαροντας το Defer Features updates στο Advanced Options του Windows Update.

 

Καλες εγκαταστασεις και προσοχη στο bios update το οποιο ειναι ρισκο αυτην την περιοδο σε μητρικες διχως Dual Bios υποστηριξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον τελειωσα με την δουλεια αλλα υπαρχουν κοινωνικες υποχρεωσεις,οποτε μαλλον απο αυριο θα σεταρω το συστημα μου.Αλλα ας πω τι πηρα. Biostar B350GT5, XFX RX 480 8gb hard swap, Ryzen 5 1600 και για ram CORSAIR CMK16GX4M2B3000C15 VENGEANCE LPX BLACK 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ γιατι η Biostar τις ειχε στις συμβατες μνημες και δεν ηταν και πολυ ακριβες συγκριτικα με καποιες αλλες. :)

 

Η μητρικη μου εχει 2 θεσεις για led μια για το cooler του Ryzen και μια για ενα πολυ ποιοτικο fan 12αρη που δινει δωρο με noise dampeners στις ακρες,αυτο που φαινεται στις φωτο με μπλε χρωμα. Επισης μεσω bios υποστηριζει διαφορους χρωματισμους led σε μερικα σημεια πανω στην μητρικη. Αλλο ενα δωρο που κανουν ειναι ενα premium account στο World of Tanks. Με την X370 δινουν δωρο 240αρη ssd αλλα ειναι limited offer οποτε αν παραγγειλετε να ρωτησετε πρωτα αν ισχυει ακομη αυτη η προσφορα. (Τωρα αν καποιος ενδιαφερθει για Biostar μονο ενα καταστημα τις φερνει Αθηνα,ψαξτε στο Skroutz '' am4 biostar '' και θα δειτε ποιο ειναι.)

 

Αυτα προς το παρον.

 

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=872#overview

post-73690-0-44566800-1492178026_thumb.jpg

post-73690-0-56465300-1492178050_thumb.jpg

post-73690-0-03641600-1492178077_thumb.jpg

Επεξ/σία από benign
  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις πυροβόλησα...ελπίζω να μην έριξα άσκαστα...https://www.amazon.fr/gp/product/B01ACODPHI/

Χωρίς μητρική καν ακόμη δεν ξέρω αν ήταν και η πιο έξυπνη κίνηση...αλλά όσο διάβασα είναι λέει καλή επιλογή για Ryzen...και εδώ πανάκριβες...βέβαια έχουν θεωρητικά 1 με 2 μήνες για αποστολή αλλά το amazon γενικά ξαναστοκάρει γρήγορα...άσε που μέχρι να έρθουν οι mini-itx μητρικές λογικά θα έχουν έρθει και οι ram...για πείτε απαλεψιά έκανα πιστεύετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφησω τον οβολο μου και εγω

CPU 1700
MOBO Asus C6H
RAM CMK16GX4M2B3200C16 v5.39 (Hynix)
Bios 1002

Εβαλα DOCP Standard, 3200 16-18-18 και 1,35v για τις μνημες και απλα δουλευει

Αφησα τα παντα Auto και CPU multiplier 36 (3600mhz) και χωρις καμια αλλη αλλαγη και πολυ stress test ειμαι σταθερος.
Μια γρηγορη αποπειρα για 4GHZ με vcore 1.38 και vSoc 1.125 και εφτασα μεχρι τα windows και crash

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφησω τον οβολο μου και εγω

 

CPU 1700

MOBO Asus C6H

RAM CMK16GX4M2B3200C16 v5.39 (Hynix)

Bios 1002

 

Εβαλα DOCP Standard, 3200 16-18-18 και 1,35v για τις μνημες και απλα δουλευει

 

Αφησα τα παντα Auto και CPU multiplier 36 (3600mhz) και χωρις καμια αλλη αλλαγη και πολυ stress test ειμαι σταθερος.

Μια γρηγορη αποπειρα για 4GHZ με vcore 1.38 και vSoc 1.125 και εφτασα μεχρι τα windows και crash

 

 

Πάλεψε για 3,8 για αρχή με την μικρότερη τάση και μετά σιγά σιγά ανεβάζεις μέχρι να βρεις που αξίζει να υπερχονίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλεψε για 3,8 για αρχή με την μικρότερη τάση και μετά σιγά σιγά ανεβάζεις μέχρι να βρεις που αξίζει να υπερχονίσεις.

To σκεφτομαι να σου πω. Και τα 3.6 ειναι υπερ αρκετα για τα επομενα 1-2 χρονια, επισης η mobo εχει τα θεματακια τις ακομα που κανει reset τα voltages on hard-boot ενω δε χανει τις ρυθμισεις, και κανει λιγο παιδεμα τα restarts απο failed OC. Προφανως και θα παιξω αλλα για 4-4.1 push με βλεπω απο το Μαιο με ποιο σταθερα Bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σε gigabyte ab350 gaming έχω 2 θέματα... 

 

1. ενώ μπορούσα να μπω στο bios από οποιαδήποτε usb θύρα κι αν ήταν το wifi στικάκι, από το απόγευμα και μετά μπορώ μόνο από τις usb που δίνει η CPU (USB 3.1 gen1). Θυμάμαι πως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι μητρικές είναι λίγο επιλεκτικές για το ποια usb θα δουλέψει για το bios... επομένως δεν με χαλάει, αρκεί να μην είναι θέμα. Όλες οι USB όμως δουλεύουν κανονικά. 

2. από μία - και μόνο μία - USB που είναι στο front panel, όταν βάζω usb stick, δεν κάνει τον ήχο στα windows 10 (δοκίμασα και με windows 8) ότι έχει μπει συσκευή. Επείσης, δεν είναι το εικονίδιο στην taskbar για να κάνω eject... Ενώ κανονικά λειτουργεί, και μπορώ να δω το flashάκι στο my computer, δεν μπορώ να το κάνω eject από taskbar. Επίσης, από device manager, δεν μπορώ να βάλω policy removable device... δεν υπάρχει καν η κάρτα policy. Δοκίμασα με πολλά flashάκια, και σε όλες τις θύρες usb. Μόνο στην συγκεκριμένη έχει θέμα. Επίσης, η συγκεκριμένη usb μοιράζεται το ίδιο header με άλλη USB που λειτουργεί ως πρέπει. 

ΔΕΝ έχω βάλει drivers της AMD, και είναι windows 10 clean install (έκανα και windows 8 clean install). Μοιρίζομαι ασθμβατότητα;;; Επίσης, δοκίμασα και με άλλο front panel, πάλι τα ίδια... επομένως είναι σίγουρα το header. Το 1 usb κάνει ήχο και είναι removable device το flash, ενώ το άλλο δεν κάνει ήχο και δεν είναι removable device. Από το my computer βέβαια, μπορώ να κάνω eject και λειτουργούν όλα κανονικά. Επίσης, δοκίμασα και με εξωτερικούς δίσκους, τα ίδια... Βασικά, ότι συσκευή και να βάλω, ενώ λειτουργεί κανονικά, δεν κάνει τον γνωστό ήχο ότι μπήκε νέα συσκευή και τι θες να κάνω με αυτή. 

Υποψιάζομαι ασυμβατότητα;;;

Καμμιά ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...