Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά! Προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να στήσω ένα σύστημα από την αρχή κι ενώ έχω διαλέξει να ξεκινήσω με cpu Ryzen 5 1400 και - μέχρι να επανέλθουν οι τιμές στα φυσιολογικά - gpu (Zotac Geforce GTX1060 3GB AMP! Edition), δυσκολεύομαι να βρω μια μητρική γύρω απ' την οποία θα στήσω όλο το σύστημα. Την θέλω δηλαδή να μου κρατήσει για χρόνια (ν' αλλάζουν όλα γύρω της κι αυτή να παραμένει εκεί), να μην ξεπερνά τα 230€ και να είναι vfm. Το chipset το θέλω οπωσδήποτε x370 (πιο future-proof απ' το Β350), για oc δεν έχω πολλές απαιτήσεις, θ' ασχοληθώ λίγο στην αρχή και βλέπουμε. Μετά από πάρα πολλές αναγνώσεις σε ελληνικά και ξένα forum και ratings, αμφιταλατεύομαι ανάμεσα στην Asrock Fatal1ty x370 Gaming X και στην Taichi. Το ερώτημά μου ανάμεσα σε αυτές τις δύο μητρικές αφορά καθαρά την τιμή. Αξίζουν τα 70€+ παραπάνω για ό,τι περισσότερο προσφέρει η Taichi; Φυσικά και είμαι ανοιχτός σε εναλλακτικές προτάσεις, αρκεί τα υπέρ κάποιας εναλλακτικής μητρικής να είναι πολύ ανώτερα απ' τα δυνατά σημεία αυτών των δυο.

Αsus prime x370 pro με 150 ευρουδακια. Ουτε b350, ουτε μητρικη ανω του διακοσαρικου. Εφοσον οπως λες σκοπευεις να αναβαθμισεις σε μελλοντικο επεξεργαστη αν καταλαβα απο τα γραφομμενα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερα Β350 + 1600

Αλλιώς την X370 prime της Asus όπως αναφέρουν παραπάνω.

Συμφωνώ μαζί σου, είναι η καλύτερη προσωρινή λύση, αλλά μελλοντικά τι; Μπορώ να στηριχτώ στο chipset των B350; Προτιμώ η μητρική μου να είναι πιο future proof και ν' αλλάξω τον επεξεργαστή, παρά τ' αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχει διαφορα σε future proof η b350 με τις χ370, ιδιο σοκετ ειναι. Αλλα καλητερα vrm. Επισης δεν νομιζω να ανέβουν οι ενεργειακες απαιτησεις των επόμενων γενιών μιας και θα πηγαινει σε ολο και μικροτερη λιθογραφια + οτι η αρχιτεκτονική των τωρινών ρυζιων ειναι η χειροτερη πιθανη κατασταση.στις επομενες γενιεε θα ωριμάσει κιαλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αsus prime x370 pro με 150 ευρουδακια. Ουτε b350, ουτε μητρικη ανω του διακοσαρικου. Εφοσον οπως λες σκοπευεις να αναβαθμισεις σε μελλοντικο επεξεργαστη αν καταλαβα απο τα γραφομμενα σου.

Σωστά κατάλαβες... Οκ, ας πούμε ότι δεν παίρνω την Taichi... Την Asus την έχουν θάψει αρκετά στο newegg και όπου αλλού υπάρχει συζήτηση για x370 (π.χ. reddit). Η Asrock Fatal1ty x370 Gaming X στα 160€ πώς σου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά κατάλαβες... Οκ, ας πούμε ότι δεν παίρνω την Taichi... Την Asus την έχουν θάψει αρκετά στο newegg και όπου αλλού υπάρχει συζήτηση για x370 (π.χ. reddit). Η Asrock Fatal1ty x370 Gaming X στα 160€ πώς σου φαίνεται;

Την εχουν θαψει ως προς τι? Γτ εγω δεν εχω κανενα θεμα. Αν εχεις να δωσεις λεφτα για πιο ακριβες no problem τωρα δεν εχω πολυ διαβασει για τις asrock καλυτερα να σου πει κανενα παιδι που τις εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράζεις με βάση το VRM τότε η Prime είναι πολύ καλή επιλογή.

Ειδικά για τον επεξεργαστή που θέλεις να βάλεις είναι και υπερβολή.

Αλλιώς ένα ποιοτικό Β350 και τελειώνεις(εγώ αυτό θα έκανα).

 

Μην το κουράζουμε!!!  :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαστε και στο υπογράφω OP δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα με τα b350 με τους μελλοντικούς 4-6 core. Για τους 8-core θα ισχύσει ότι και τώρα (καλά vrm για ασφαλές overclock). Οτιδήποτε άλλο θα είναι αυτοκτονία για την AMD εκεί βασίζεται στο φτηνό upgradeability. Τώρα αν για κάποιο λόγο βγάλει κάνα τσιπάκι στυλ FX 9590 από πλευράς κατανάλωσης αργότερα ίσα ίσα για να τη βγει στην Intel θα υπάρξει και η απαραίτητη οδηγία με ποιες μητρικές θα παίξει (δε θα ξαναδούμε πυροτεχνήματα σε 970 δηλαδή).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει με το πρώτο process στα 14nm τόσο καλές ενεργειακές απαιτήσεις, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μην παίξουν επάνω οι ryzen + και οι ryzen 2 λόγω ενεργειακών απαιτήσεων...ίσα ίσα θα πηγαίνει όλο και καλύτερα αν πάρεις υπόψην και τους threadripper που τους έβγαλε με ένα ελαφρώς πιο ώριμο process και τουρμπάρουν πάνω από 4 από την μάνα τους...Θα είναι όντως αυτοκτονία και θα φάει μαύρο από όλους που προτιμήσαμε να την στηρίξουμε στην αξιολογότατη προσπάθεια που έχει κάνει με τους ryzen...αν θελήσει να το παίξει intel με τα socket θα φάει φάπα που θα είναι όλη δική της. Θεωρώ όμως πως το Λιζάκι είναι ξύπνιο κορίτσι και καταλαβαίνει τι γίνεται...πρώτα ετοιμάζει φάπα στους 8 από άνοιξη και μέχρι τότε θα έχει και το apu κομμάτι με τους ryzen με μικρή vega...όσο φάνηκε από τα laptop από τα πρώτα leaks ρίχνει τρελή φάπα στην gpu της intel και χτυπάει επιδόσεις gtx1030!!! Από igpu αυτά ε!!! Δηλαδή από thin and light laptops...προσεκτικές κινήσεις θέλει και όχι αυτοκτονίες...και οι ryzen-threadripper θα συνεχίσουν να πηγαίνουν μια χαρά γιατί είναι σαφέστατα εξαιρετική αρχιτεκτονική και scalable μέχρι εκεί που δεν πάει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως ! η amd δεν βγαζει απο  τα chipset που πουλαει στις εταιριες μητρικων. στην ουσια το chipset ειναι ενσωματωμενο στον επεξεργαστη πλεον ( το μεγαλυτερο κομματι) σε 2η φαση οπως ειπε και ο παραπανω ειναι τερμα scaleable και εχει τονισει οτι το αμ4 θα παρει οτι γενια cpu βγει μεχρι το 20 νομιζω (μεχρι το 19 σιγουρα). Δηλαδη και τα 7nm. 


επεξεργαστες θελει να πουλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ολόσωστος, το ότι η cpu είναι soc είναι πια η μεγαλύτερη αλλαγή προς όφελος της amd και των καταναλωτών...ακόμη 4 pci lanes οι νέοι ryzen+ πχ; Αλλάζεις και έχεις άλλες 4 pci lanes, ούτε αν μητρική και το chipάκι το υποστηρίζει ούτε τίποτα...δεν θα κρέμεται από τα @@ των κατασκευαστών μητρικών τόσο πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω μερικες επιλογες που κανουν οι εταιριες , εχω την Χ370 Asus Strix... Toν τελευταιο μηνα εχω ξενερωσει πολυ με μερικες κινησεις της μαμας Asus ..

1) Ολα τα Fans στο pc τα ελεγχω απο το software της ASUS το AI Suite 3 ... 
Αυτο το software εχει την επιλογη να ρυθμισεις τα fans με τιμες θερμοκρασιας απο ολους τους αισθητηρες του συστηματος (CPU, GPU ,MOBO , PCH) ..
Mε το καινουριο update αφαιρεσε την επιλογη να κανω curve στα fans με βαση την GPU και οχι τoν CPU ... Γιατι να το αφαιρεσει αφου ειναι αρκετα χρησιμο ?

 

2) Mεχρι και το προηγουμενο Bios οι επιλογες που ειχε ηταν σχεδον ιδιες με την C6H , με το τελευταιο bios ακρωτηριασαν εντελως τις επιλογες ... Δεν με αφηνει ουτε να βαλω voltage στο boot για ram και δεν με αφηνει να ρυθμισω τα p states ... 

 

3) ( δεν το ειχε ποτε αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ) Η mobo εχει 2 εξοδους για rgb και το aura αντι να τις εχει ξεχωριστα , ωστε να μπορω ας πουμε να βαλω static color στο strip και κανα εφε στο wraith rgb , τα εχει μαζι και ειναι αρκετα σπαστικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι κάποιο bug. Μπορεί και όχι. Αλλα οπως το λες φαινεται για ακρωτηριασμό μητρικής. Κρίμα και έγινε πρώτη επιλογη αφου απεκλεισα αορους 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι κάποιο bug. Μπορεί και όχι. Αλλα οπως το λες φαινεται για ακρωτηριασμό μητρικής. Κρίμα και έγινε πρώτη επιλογη αφου απεκλεισα αορους 5

 

Ελπιζω να το διορθωσουν με επομενο bios ... Σκεψου τα p states εχει μονο Enable και Disable , ενω στην αρχη μεσα στο Ζen options ηταν ΙΔΙΑ με την C6H .....

 

Eπισης ακομα αντιμετωπιζω temperature bug οταν ειναι το SenseMI enabled .... Διαβαζει 0c idle και 10 σε load

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά . Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση . Λέω να βάλω την εξής μητρική Asrock AB350 Pro4 (ATX) την κανονική όχι την μίνι και σκέφτομαι να βάλω τις εξής Ραμ :  Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz. To θέμα μου είναι η μητρική παίζει σε αυτές τις συχνότητες 2133,2400,2933,3200 Mhz  , οι ραμ θα είναι οκ ή θα υπάρχει πρόβλημα? Έψαξα στην σελίδα της μητρικής και μου αναφέρει αυτές   https://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html ως κατάλληλες αλλά όχι τις προαναφερθήσες corsair....Έχω μπερδευτεί πολύ . Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει συνεχόμενες επανεκκινήσεις ή να έχω κάποιο ζήτημα ?? Θα είναι νέο το σύστημα.  (Το έχω ποστάρει και σε άλλο θρεντ συγγνώμη)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά 3.7 πιανεις στο νεροε μια b350 και τον 1700. Με τα καινούργια αμα πεσει η καταναλωση μπορει να εχεις 4-4.2 σιγουρα και με τις x370 4.2-4.4. Αν ανεβάσουν τα ρολογια οπως θελω να πιστευω. Kαι ολα αυτα με το ιδιο tdp. Ήδη εχουμε δει τη βελτιωση των πυρήνων και της αρχιτεκτονικής απο τους TR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...