Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 3.7 τι να σου απαντήσουμε ?

Ανέβα και άλλο  τουλάχιστον στα 3.8 

Εγώ είμαι με 3.8 στα 1.325v

Στα 4 με πολύ ρεύμα (πάνω από 4.25v 1.425v ) οπότε δεν μπορώ για 24/7 

3.8 στα 1.2875. Και 3.9 στα 1.37. Νομιζω θα μεινω στα 3.8, δεν εχει νοημα. Τι λες; 

Πάντως αυτή η taichi.... 48C prime95 @3.8GHz... Τέρμα κρύα vrm.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά είναι αυτά που λέτε ... η αρχιτεκτονική έχει ψωμί να δώσει για 2 χρόνια ...
και όποιος φοβάται ας πάει σε μία φθηνή X370 ... Κερδισμένος θα βγεί ... https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216_730265/AM4-AMD-X370.html

120 MOBO + R5 1500X ή 1600 και είσαι super με 8GB στα 100 euro ή 16GB στα 170 ή γρήγορη στα 200 ... 
Με ένα συνολάκι από 390 μέχρι 520 και κάνεις παπάδες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.8 στα 1.2875. Και 3.9 στα 1.37. Νομιζω θα μεινω στα 3.8, δεν εχει νοημα. Τι λες; 

Πάντως αυτή η taichi.... 48C prime95 @3.8GHz... Τέρμα κρύα vrm.

Μια χαρά είσαι  :-)

 

Η taichi δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα vrm . Μπορείς να δώσεις όσο ρεύμα θέλεις τα vrm θα παραμείνουν κρύα . Το μόνο πρόβλημα είναι τα volt στην CPU . Δεν πρέπει να περάσεις τα 4.25V και δεν πρέπει να ανεβάσεις πολύ το LLC . Στην asus στο Bios έχουμε το μικρότερο 1 lvl και το μεγαλύτερο LVL 6 . Μπορούμε να έχουμε max lvl 3 γιατί άμα ανέβουμε παραπάνω η τάση ανεβαίνει ακαριαία πολύ παραπάνω  .     

προσοχή

Στην Taichi είναι ακριβός ανάποδα δηλ. το lvl 1 είναι το lvl 6 στην asus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι  :-)

 

Η taichi δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα vrm . Μπορείς να δώσεις όσο ρεύμα θέλεις τα vrm θα παραμείνουν κρύα . Το μόνο πρόβλημα είναι τα volt στην CPU . Δεν πρέπει να περάσεις τα 4.25V και δεν πρέπει να ανεβάσεις πολύ το LLC . Στην asus στο Bios έχουμε το μικρότερο 1 lvl και το μεγαλύτερο LVL 6 . Μπορούμε να έχουμε max lvl 3 γιατί άμα ανέβουμε παραπάνω η τάση ανεβαίνει ακαριαία πολύ παραπάνω  .     

προσοχή

Στην Taichi είναι ακριβός ανάποδα δηλ. το lvl 1 είναι το lvl 6 στην asus 

LLC2 έχω μου φάνηκε το πιο καλό. Btw στο hwinfo από 1.2875 πέφτω 1.275. Αυτό είναι το λεγόμενο vdroop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το llc είναι πολύ . Δοκίμασε με auto στην αρχή να δούμε που είναι σταθερό με 3.8 

 

https://www.youtube.com/watch?v=xuXIT_CHdcs

https://www.youtube.com/watch?v=MwM7HmREc5Y

Δεν βλέπω πάντως να μου κάνει ιδιαίτερο overvolt. Και απόσο είδα στο overclock.net στο 2 καταλήξανε οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το llc είναι πολύ . Δοκίμασε με auto στην αρχή να δούμε που είναι σταθερό με 3.8 

 

Το ίδιο παρατηρώ με τον φίλο pogchamp από πάνω. Με llc2 δίνω στο bios 1.312v και στο cpu-z παίρνω ακριβώς 1.312v και στο hwinfo 1.287v σε full load. Αντίθετα μάλιστα, αντί για over voltage παρατηρώ ότι είναι πολύ ομαλή η τροφοδοσία και σχετικά λίγο το vdroop. Γενικότερα βλέπω ότι οι περισσότεροι με taichi προτείνουν llc2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο παρατηρώ με τον φίλο pogchamp από πάνω. Με llc2 δίνω στο bios 1.312v και στο cpu-z παίρνω ακριβώς 1.312v και στο hwinfo 1.287v σε full load. Αντίθετα μάλιστα, αντί για over voltage παρατηρώ ότι είναι πολύ ομαλή η τροφοδοσία και σχετικά λίγο το vdroop. Γενικότερα βλέπω ότι οι περισσότεροι με taichi προτείνουν llc2

Nice!

στο SOC LLC το άφησες auto? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και auto και llc2 στο SOC αλλά το αποτέλεσμα είναι να δώσει 0.9xx και στις 2 περιπτώσεις.

Τελικά τι άφησες; Εμένα με llc3 είναι σταθερά στο 1.106 (hwinfo64)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι άφησες; Εμένα με llc3 είναι σταθερά στο 1.106 (hwinfo64)

 

Με llc2 είμαι και αν δεν είχες ρωτήσει δεν θα το είχα δει... έχει πάει και μένα στο 1.106 τώρα με τις μνήμες στα 3466. Όσο τις είχα στα 3200 ήταν στο 0.9...κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με llc2 είμαι και αν δεν είχες ρωτήσει δεν θα το είχα δει... έχει πάει και μένα στο 1.106 τώρα με τις μνήμες στα 3466. Όσο τις είχα στα 3200 ήταν στο 0.9...κάτι

Εμένα οι μνήμες , hynix m-die, lpx3200 πάνε έως 3066 με XMP. 3200 bootarw αλλά τρώω bsod κάπου στο desktop. Πάντως με cas 37 αν τις πάω είναι πιο σταθερές. Και με Tras 38 κάπου διάβασα ότι θα παίξουν 3200. Έχει νόημα να τις πάω όμως 3200 με Tras 38? ή καλύτερα 3066 με Tras 36?

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρετε ότι όταν βάζουμε επιθετικό Llc (lvl1, lvl2 στην ASRock και lvl4 lvl5 lvl6 στην asus ) στην cpu τότε έχουμε spike volt που δεν μπορούν να διαβάσουν τα προγράμματα ή τα πολυμετρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα εχω την asrock b350 pro 4 με το τελευταιο bios update και τις μνημες gskill F4-3200C16D-16GTZB και τις αναγνωριζει μονο στα 2133

αλλαξα το xmp profile και τις σεταρα στα 2933 αλλα τιποτα. το ιδιο και στα 2443 και γενικα σε οποα δοκιμη εγινε

υπαρχει καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...