Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

ειναι κακο ,αν ισχυει , γιαυτους που αγορασαν καποιον ryzen 7 . γιατι οπως φαινεται θα γινουν ryzen 5 της καινουργιας σειρας.

Μια χαρά είναι, γιατί θα είναι συμβατοί με τις υπάρχουσες μητρικές! Αλλά προσωπικά πολύ αμφιβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ότι θα είναι τέτοια Ρολόγια/πυρήνες.

 

Ότι θα είναι συμβατοί και στο ίδιο power envelope σίγουρα θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται μεγάλη υπερβολή. Κρατάω μικρο καλάθι.

Υπερβολή ήταν και πριν μερικούς μήνες 8πυρηνος σε τιμή κάτω από χήνα αλλά έγινε και μάλιστα στο μισό.

Η amd θέλει να κρατήσει και να αυξήσει το userbase άρα θα συμπέσει το κέρδος και θα κρατήσει το ήδη υπάρχον πελατολόγιο με υποστήριξη του ΑΜ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολή θεωρώ το 5.1 σε 24 threads για τον ryzen+(όπως τον είχαν πει αρχικά) βλέποντας τα τωρινα δεδομένα των ryzen. Είναι τεράστιο βήμα που μου φαίνεται δύσκολο.

Μακάρι να γίνει βέβαια και θα το υποστηρίξω Day 1. Το εύχομαι, απλά κρατάω μικρό καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είπε 5.1 24 thread's;

Τα 4500 all cores τα περιμένω πάντως και όταν με το καλό βγούν θα κάνω την μετάβαση ;)

αχνοφαινοταν στην φωτο που ποσταρε ο adtakhs. δεν ξερω γενικα τα 12 / 24 εστω και σε 4.5 μου φαινονται υπερβολικα καλα. αμα ισχυει πραγματικα το λιζακι παει για 2η βιλα στο ντουμπαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ASUS x370 pro με το τελευταίο 1001 bios και μνήμες corsair 3000 (https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html), ενεργοποιώντας το docp βάζει τις μνήμες στα 1.4v αυτόματα, ενώ το κανονικό xmp profile έχει 1.35v. Μπορώ φυσικά να το αλλάξω, αλλά πειράζει αν το αφήσω ως έχει;

 

Σε 1.35v το pc κάνει boot κανονικά χωρίς καμία διαφορά, αλλά ακόμα δεν έχω τρέξει memory test να δω αν είναι σταθερό.

 

Θυμάμαι πως σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις bios έβαζε με docp στα 1.35v ή 1.38v το ανώτερο, ανάλογα το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τρέχω memory test στα 1.35v, μέχρι τώρα στο 50% coverage δεν έχει error. Θα το αφήσω 400% coverage και θα ενημερώσω. Άραγε, αν το αφήσω 1.4v, υπάρχει περίπτωση να πάρω τις μνήμες ή τη μητρική στο χέρι ή είναι ασφαλής τάση?

 

Στο bios δεν είδα καμία αλλαγή. Από ότι είδα όμως, με c5 και c6 erp ενεργοποιημένα (ώστε να μην δίνει καθόλου ρεύμα πουθενά σε power off state), όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει ανάβει αμέσως, ενώ με όλα τα προηγούμενα bios είχε μία ελαφριά καθυστέρηση. Σίγουρα κάτι έχει αλλάξει αλλά οπτικά δεν βλέπω κάτι.

 

Μην πέρνεις όμως τον λόγο μου ως δεδομένο, καθώς δεν θυμάμαι ακριβώς το μενού του προηγούμενου version. Αλλά και στο oc.net, στο thread με τα modded bios λένε πως δεν έχει διάφορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εμενα δεν με χαλαει αντιθετως . χαιρομαι με τα αλματα που εχει κανει στους επεξεργαστες γιαυτο και ηρθα σε amd και δεν ψηνομαι να παω πισω σε ιντελ. ευχομαι να δουμε 6 πυρηνες στα 100 ευρω :D ΚΟΛΑΣΗ

Και μένα δεν με χαλάει αν ισχύει εκτός από το ότι θα σκοτώσω τον 1600 μου κανένα 60-70αρι για τον επόμενο r5 8/16 ή όπως αλλιώς θα λέγεται!!! Κλάμα... Χαχα...ο χαμός θα γίνει στις apus πάντως αν κρίνουμε από την mobile 2700 που έχει μεγαλύτερο cinebench από r5 1400 με 15 watt tdp!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα δεν με χαλάει αν ισχύει εκτός από το ότι θα σκοτώσω τον 1600 μου κανένα 60-70αρι για τον επόμενο r5 8/16 ή όπως αλλιώς θα λέγεται!!! Κλάμα... Χαχα...ο χαμός θα γίνει στις apus πάντως αν κρίνουμε από την mobile 2700 που έχει μεγαλύτερο cinebench από r5 1400 με 15 watt tdp!!!!

Αμα τον δωσεις τοσο τον περνω εγω. Το κλείνουμε αππ τώρα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τον δωσεις τοσο τον περνω εγω. Το κλείνουμε αππ τώρα!

Γιατί πόσο νομίζεις ότι θα φτάσουν αν οι r3 φτάσουν 6/12;;; Εύκολα θα βρίσκεις άντε αν όχι 70 κοντά στα 90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε στα 100 θα παιζει η σειρά 3.Αμα εχει και καλύτερα ρολογια βλεοω τους 1600 στο 70αρι. Καλα μεγαλα λόγια ακομα. Πάντως μακαρι να ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...