Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαιζες με μεγαλες τασεις και δεν αντεξε; 

 

Την ωρα που κρασαρε, δεν ειχε μεγαλη ταση, 1.31v-1.32v επαιζε το cpu.

 

Στην καρτα γραφικων ειχα πειραξει το power limiter και ετρεχα furmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβλεπα ενα video εχθες στο youtube και ο τυπος ειχε δωσει ταση offset να παει στα 1.42 , τo hwinfo και λοιπα ελεγαν τοσο και παραπανω αλλα ο τυπος το μετραγε και με βολτομετρο πισω απο την cpu και εδειχνε 1.38v . Δεν ειναι και να τα πολυ εμπιστευεσαι αυτα. αμα ειχες δωσει πανω απο 1.35 δεν θα αντεξε η μητρικη λογικα. εκει ειναι τα ορια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα ενα video εχθες στο youtube και ο τυπος ειχε δωσει ταση offset να παει στα 1.42 , τo hwinfo και λοιπα ελεγαν τοσο και παραπανω αλλα ο τυπος το μετραγε και με βολτομετρο πισω απο την cpu και εδειχνε 1.38v . Δεν ειναι και να τα πολυ εμπιστευεσαι αυτα. αμα ειχες δωσει πανω απο 1.35 δεν θα αντεξε η μητρικη λογικα. εκει ειναι τα ορια τους.

 

Δεν ηταν πολυ η ταση θεωρω, offset 0.068 ειχα, καπου στα 1.31v - 1.32v εδιναν vcore hwinfo/monitor και το line calibration δεν ηταν σε extreme ρυθμιση.

 

Ολα για αλλαγη τα παω και τον 1400 και το mobo, για προσωρινα τα ειχα ετσι και αλλιως.

 

Απο το mobo γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος, δεν περιμενα βεβαια και κατι καλυτερο με ουτε 90€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ερωτηση, ισως του επεσε βαρυ το overclocking, ισως τραβηξε αρκετο ρευμα απο την pci-e η 1080, ποιος ξερει, μπορει απλα να ηταν προβληματικο board. Η αληθεια ειναι οτι ανοιγει, αλλα δεν ποσταρει, δεν κανει κανενα μπιμ, δεν ποσταρει ουτε με αλλη καρτα, δεν ποσταρει με την μια απο τις 2 ram (τις δοκιμασα μεμονομενα σε ολα τα slot), εκανα φυσικα clear cmos, τιποτα.

 

Αφηνω και ενα ανοιχτο ενδεχομενο να καηκε το cpu, γιατι το οτι δεν δινει καθολου beep codes ειναι θεμα.

 

 

Την ωρα που κρασαρε, δεν ειχε μεγαλη ταση, 1.31v-1.32v επαιζε το cpu.

 

Στην καρτα γραφικων ειχα πειραξει το power limiter και ετρεχα furmark.

Για το τροφοδοτικό είσαι σίγουρος οτι λειτουργεί; Μήπως τα "τίναξε" αυτό;

Για να σε προλάβω, ναι υπάρχει περίπτωση να "ανοίγει" (λεντάκια, ανεμιστήρες) αλλά να μην ποστάρει λόγω τροφοδοτικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τροφοδοτικό είσαι σίγουρος οτι λειτουργεί; Μήπως τα "τίναξε" αυτό;

Για να σε προλάβω, ναι υπάρχει περίπτωση να "ανοίγει" (λεντάκια, ανεμιστήρες) αλλά να μην ποστάρει λόγω τροφοδοτικού.

Όχι δεν είναι το psu, δοκίμασα και με άλλο. Η mobo η cpu είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο τροφοδοτικο ειχες και με ποιο αλλο δοκιμασες αν επιτρεπεις?:)

 

 

Corsair Gs800 και δοκίμασα με ένα vs550 που έχω σε άλλο μηχάνημα. Και τα 2 έχουν 8pins και στις 2 περιπτώσεις δοκιμασα με τα πάντα ξηλωμενα, με μονο μια απλή 5450 που τραβάει ελάχιστο ρεύμα.

 

Εγώ θα δοκίμαζα resit cpu

Αν εννοείς να βγάλω βάλω cpu, έχει γινει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα κουμπωσα τις ballistix elite 3466 cl16

 

Ενεργοποιησα docp και γυρισαν μονες τους στα 3200. Παρόλα αυτα δεν ηταν σταθερες. Η αληθεια ειναι οτι η μητρικη μου εχει πολλα θεματα να τρεξει μνημες πανω απο 3066 stable. Για να ειναι stable επρεπε να βαλω χειροκίνητα procODT στα 60ohm. Oτιδηποτε αλλο εκτος του 60 ηταν unstable ακομα και με ελεινα timmings.

 

post-341170-0-91823700-1509807823_thumb.png

 

Με τη βοηθεια του ryzen DRAM Calculator εφτιαξα ολα τα timmings ανεβαζοντας και την ταση 1.385volts

Xαμηλότερα timmings στην δικη μου μητρικη τουλαχιστον δεν παιζουν.

 

post-341170-0-71553500-1509807877_thumb.png

 

 

Για πανω απο 3200mhz ουτε για αστειο... bootloop και τα σχετικα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνω και εγώ παραγγελία .

 

Α! είναι τελικά Samsung B-Die γιατί βλέπω το B-die αλλά δεν βλέπω κατασκευαστή ? 

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι πραγματικα... σε εμενα δεν επαιζαν με χαμηλά timmings οπως τα samsung αλλα ειναι καλυτερες απο τις hynix mfr που ειχα πρωτα και δεν επαιζαν με τπτ στα 3200 stable.

Δεν ξερω αν η Micron βγαζει δικα της b-dies παντως samsung δεν εγραφε πουθενα στο thaiphoon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις BIOS update από usb? Flashback?

Δεν έχει κάποιο κουμπάκι, αλλά υποτίθεται ότι αν βάλεις ένα φλασάκι με χύμα το bios θα κάνει update. Δυστηχως δεν φαίνεται να δουλεψε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση δεν παίζει ? Κουράστηκα μόνο που διάβασα τι έχεις προσπαθήσει για να το αναστήσεις :-D

Έχει, amazon στο περίμενε δηλαδή. Άσε εγώ να δεις πως ξενέρωσα που βλέπω την 1080 πάνω στο γραφείο να κάθεται. Αύριο παραλαμβάνω την crosshair και θα αναστηθεί μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...