Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλόχες, σκέφτομαι να προχωρήσω στο upgrade του 8350 με Ryzen 7 1700 και την ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, οι μνήμες Corsair CMK16GX4M2B3200C16 Vengeance LPX 16 GB (2x8 GB) DDR4 3200 MHz C16 XMP 2.0 High Performance Desktop Memory Kit θα παίζουν οκ με την συγκεκριμένη motherboard στα ~3000MHz? Υπάρχει κάποιο άλλο φθηνότερο kit που θα μου προτείνατε για ταχύτητες ~3000MHz? Πρέπει να ακολουθήσω την λίστα με τις supported?
 
Η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από Ευρωπαϊκό Amazon λόγω εταιρικού ΑΦΜ.
 
Thanx!  :ph34r:

 

ΥΣ.

Δεν θα ασχοληθώ με OC.

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις είδα ότι ο r7 1700 σε asus x370 pro, όταν κάνω cpuz benchmark δεν ανεβάζει σε 3.7 single core boost όταν κάνει το cpuz single core benchmark. Έχω την τελευταία έκδοση bios και όλα stock. Μήπως κάνω κάτι λάθος???

Ανεβαίνει ως 3.18ghz που είναι ακριβώς η ταχύτητα και στο multi. Την ταχύτητα την βλέπω από το windows task manager όσο τρέχει το benchmark.

Θυμάμαι με ρην gigabyte mobo παλαιότερα ανέβαινε 3.7 σε single core benchmark cpuz

Edit. Από ότι είδα το hwinfo και hwmonitor καταγράφουν 3750mhz max. Επομένως υποθέτω ότι είναι λάθος του cpuz ο τρόπος που κάνει bench

 

edit2: παρατήρησα ακόμα πως τρέχοντας cinebench single core, κανένας πυρήνας δεν έχει 100% cpu usage και κανένας πυρήνας δεν πάει 3700MHz. Μάλλον, για να είμαι πιο ακριβής, ένας πυρήνας ανεβαίνει 3700 αλλά για πολύ λίγο, και μετά πέφτει πάλι 3200. Κατά τη διάρκεια του bench περίμενα να στρεσάρεται ασταμάτητα ο ένας πυρήνας, αφού single core δοκιμάζω.

Υποθέτω πως κάτι παίζει με τα windows fall creators update, γιατί ενώ τρέχω single core bench, κάνει share το load σε πολλούς πυρήνες.

 

post-55997-0-03638700-1510131585_thumb.png

post-55997-0-45025900-1510131713_thumb.png

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει τελική απόφαση για αυτό ... άλλη έχει καλύτερα VRM άλλη έχει USB C 3,2 GEN 2, άλλη είναι πολύ φθηνή για αυτά που προσφέρει,  είναι θέμα προτεραιοτήτων .
Φθηνή <80 euro : Asrock B350m pro4 + Msi B350 Mate 
Μεσαίο >90 <100 euro : Κόστος Asus Β350 plus
Ακριβές >100 euro : Asus Β350 Strix

 

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/mainboards/44135-ryzen-mainboards-fuer-100-euro-vier-b350-boards-im-test.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει τελική απόφαση για αυτό ... άλλη έχει καλύτερα VRM άλλη έχει USB C 3,2 GEN 2, άλλη είναι πολύ φθηνή για αυτά που προσφέρει, είναι θέμα προτεραιοτήτων .

Φθηνή <80 euro : Asrock B350m pro4 + Msi B350 Mate

Μεσαίο >90 <100 euro : Κόστος Asus Β350 plus

Ακριβές >100 euro : Asus Β350 Strix

 

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/mainboards/44135-ryzen-mainboards-fuer-100-euro-vier-b350-boards-im-test.html

Ασχετο τις μνημες τις παρηγγειλες τλκ?

 

Ακυρο το ειδα στο αλλο νημα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

Ναι και περιμένω Λογικά την άλλη Τετάρτη μου είπαν .... Ελπίζω να ταιριάξουν εύκολα

Εμενα με παιδεψαν λιγο γτ η μητρικη εβαζε timmings οτι να ναι...Σε καποια ειχε βαλει αλλες τιμες για το ενα dimm και αλλες για το αλλο δεν το ειχα ξανασυναντησει αυτο...

Παντως εκατσα εχθες και βρηκα τα πιο γρηγορα stable timmings (ετρεξα το windows memory diagnostic tool). Αμα χρειαστεις βοηθεια στειλε μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ , να είσαι σίγουρος θα το κάνω ... :D 
Τελικά πάω και για τροφοδοτικό, Το Thermaltake TR2 700 GOLD που είχα επιστράφηκε και θα μου κόψουν πιστωτικό. 

Τελικά και τα τροφοδοτικά ανέβηκαν ε? όχι μόνο οι μνήμες ... 
 

Βλέπω να φτιάνω PC τα Χριστούγεννα ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ , να είσαι σίγουρος θα το κάνω ... :D

Τελικά πάω και για τροφοδοτικό, Το Thermaltake TR2 700 GOLD που είχα επιστράφηκε και θα μου κόψουν πιστωτικό.

Τελικά και τα τροφοδοτικά ανέβηκαν ε? όχι μόνο οι μνήμες ...

 

Βλέπω να φτιάνω PC τα Χριστούγεννα ... :D

Ολα τραβανε τον ανηφορο εκτος απο τους μισθους αστα να πανε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...