Προς το περιεχόμενο

Modem/router Netgear AC1900 Nighthawk d7000 @amazon.de στα 93 ευρώ(τελική με τα μεταφορικά). [TΕΛΟΣ]


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Debugging και προσβαση στο telnet.

Στον internet explorer γράφουμε:

http://192.168.0.1/setup.cgi?todo=debug και πατάμε enter.

*Εγώ έχω αλλάξει την default ip από 192.168.0.1 σε 192.168.1.1 οπότε για μένα ισχύει:

http://192.168.1.1/setup.cgi?todo=debug

 

2. Eνεργοποίηση telnet.

Ανοίγουμε τη γραμμή εντολών ως διαχειριστής και δίνουμε την εντολή:

telnet 192.168.0.1 (σε εμένα 192.168.1.1)

 

3. Στο επόμενο βήμα (log in) θα γράψουμε root και πατάμε enter.

 

4. Κάποια χαρακτηριστικά για τη γραμμή μπορούμε να δούμε με τις εντολές

adslctl info --stats

&

adslctl info --vendor

 

5. Η εντολή που δίνουμε για αλλαγή του snr είναι

adslctl configure --snr ΧΧ

όπου ΧΧ βάζουμε το ποσοστό που θέλουμε να κατέβει. πχ

adslctl configure --snr 50

Οι τιμές αυτές είναι εντάξει ή να προσπαθήσω να τις ρίξω;

post-378638-0-25705800-1492817661_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούριο θέμα, αλλά ο Γερμανός έχει το Netgear R7000 (σκέτο ρούτερ) μόνο 99,89€:

https://www.germanos.gr/product/router-netgear-dual-band-ac1900-premium/20301674/

Φθηνότερη τιμή στο skroutz 145€

https://www.skroutz.gr/s/4590268/NetGear-R7000.html

 

Αυτό πως και δεν το έχει σχολιάσει κανένας ?

Μάλλον χρειαζόταν νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί ο black66.gr να μας πει τι έγραφε στην περιγραφή του router που επέλεξε; Γιατί τα περισσότερα αναφέρουν συγκεκριμένα θέματα στην εξωτερική εμφάνιση του προϊόντος.

 

Από κει και πέρα θα ήθελα να αναφέρω πως το συγκεκριμένο router είναι πολύ γρήγορο, με δυνατό σήμα, σταθερό, και έχει και αρκετά γρήγορο USB για NAS χρήση. Επίσης οποίος ενδιέφερε πολύ για NAS ίσως θα έπρεπε να κοιτάξει προς κάποια μοντέλα linksys τα οποία είναι πάρα πολύ γρήγορα ( >100MB/sec USB σε Ethernet) αλλά όχι και τόσο σταθερά.

Εγω αγορασα ενα likenew. Η συσκευασια ηταν οπως περιγραφει ο TS τον οποιο και να ευχαριστησω για μια απο τις πιο vfm αγορες.

Θα αγοραζα καινουριο αλλα δεν υπηρχε η επιλογη για αποστολη στην Ελλαδα οταν επεσε η παραγγελια.

Μετα απο 3 μερες συγκατοικησης να παραθεσω τις αποψεις μου. 

Ο λογος αγορας ηταν για να εχω σταθερο wifi σημα κυριως μιας και με την πληθωρα συσκευων που εχουμε πλεον αρκετοι ειναι θεμα.

Η συνδεση μου ειναι wind και με το zyxel που δινει η μαμα εταιρια ειχα θεματα με αποσυνδεσεις συσκευων, μπουκωματα, ρεσετ κανα 2 φορες τη βδομαδα και απωλεια σηματος σε μπαλκονι και απομακρυσμενα δωματια κυριως με τα smartphones. Πιο παλια επαιζα με το Asus DSL-N14U το οποιο στη πραξη ηταν πιο σταθερο απο το  zyxel αλλα δεν ειχε δυνατο wifi. Powerline ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα και δεν με βολεψανε (χανανε σημα και αυτα η αποσυντονιζοταν εαν τυχαινε και επεφτε το ρευμα).

Πλεον δεν υπαρχουν αποσυνδεσεις και μπουκωματα (ακομη και αν κατεβαινουν τορρεντ σε ενα υπολογιστη και σε αλλον παιζει το stremio). Αψογη και σταθεροτατη λειτουργία σε ολες τις συσκευες.

Αυτο ομως που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι το USB. Πεταξα πανω τον δισκο με τις ταινιες και πλεον σε απομακρυσμενα σημεια οταν ανοιγει η ταινια παιζει σα να ειναι απο εσωτερικο σκληρο χωρις να υπαρχει lag η buffering ακομη και οταν πεταγεται απο ενα σημειο σε αλλο

Αψογο μοντεμ και συνισταται ανεπιφυλακτα η αγορα του. Το αν θα το παρει καποιος used η καινουριο ειναι εντελως αλλο θεμα αναλογα των θελω και του πορτοφολιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευκές? Υπάρχει επιλογή χρώματος ή κάποιος έχει σφάλμα από μας??? Και το link αν σου είναι εύκολο να παίξουμε λιγο?

 

Αν η συνδεδεμενη συσκευη υποστηριζει 1000mbps (gigabit) τα λαμπακια ειναι ασπρα, αν υποστηριζει μονο 100mbps ειναι κοκκινα.

Κάπου είδα ότι το modem του θέματος υποστηρίζει torrent client ισχύει?

 

Δεν ξερω για το 7000 αλλα το 7800 εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς κάνει αυτή η λειτουργία;

 

Συνδεεις εναν εξωτερικο δισκο η φλασακι και μπορεις να βαζεις το modem να κατεβαζει torrents χωρις να εχεις το PC σου ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η συνδεδεμενη συσκευη υποστηριζει 1000mbps (gigabit) τα λαμπακια ειναι ασπρα, αν υποστηριζει μονο 100mbps ειναι κοκκινα.

 

Δεν ξερω για το 7000 αλλα το 7800 εχει.

 

Έχει και το R7000. Μόλις το παρέλαβα. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λαμπακια εγιναν λευκα απο κοκκινα οταν αλλαξα καλωδιο ethernet. Το νεο ειναι cat6 εαν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Παντως για οποιον το χρειαζεται για wifi range, ειναι παρα πολυ καλο(δεν εχω δοκιμασει και καποια αλλη συσκευη εκτος του παροχου). Σε 3οροφο σπιτι, το τοποθετησα στον μεσαιο οροφο και εχω σημα παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεεις εναν εξωτερικο δισκο η φλασακι και μπορεις να βαζεις το modem να κατεβαζει torrents χωρις να εχεις το PC σου ανοιχτο.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στα παρακάτω ερωτήματα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;

 

Σε αυτό το router μπορούμε να καταχωρησουμε οποίο free dynamic dns θέλουμε ή έχει λίστα με συγκεκριμένους μόνο παρόχους;

 

Επίσης, έχει ρύθμιση για auto on/off του wifi τις ώρες που θέλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στα παρακάτω ερωτήματα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;

 

 

 

Δίνει επιλογές NETGEAR, NoIP Και DynDNS

 

(στην επιλογή NETGEAR κάνεις -φαντάζομαι δωρεάν- εγγραφή στην dns υπηρεσία της netgear)

 

Να σημειώσω ότι το torrent client αποθηκεύει και σε τοπικό δίκτυο αν θες, πχ σε κάποιο NAS, όχι μόνο σε συσκευές που είναι πάνω στο ρούτερ.

 

 

εδιτ: ναι, μπορείς να προγραμματίσεις ον-οφφ για το wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφετε ότι δεν κάνει για γραμμή voip εννοείτε ότι θα πρέπει να είναι πάνω και το router του παρόχου ή ότι δεν θα δουλεύει καθόλου το netgear του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφετε ότι δεν κάνει για γραμμή voip εννοείτε ότι θα πρέπει να είναι πάνω και το router του παρόχου ή ότι δεν θα δουλεύει καθόλου το netgear του θέματος;

Δεν θα εχεις τηλεφωνια. Η τηλεφωνικη γραμμη σε voip βγαινει μεσα απο ειδικες/επιπλεον θυρες του μοντεμ και επισης πρεπει να το σεταρεις στο μενου και με αλλες ρυθμισεις.

τα voip modem ειναι καπως ετσι απο πισω. Το τηλεφωνο συνδεεται στις θυρες Fon 1 η Fon 2. Ενω στις συνηθισμενες PSTN γραμμες συνδεεται απευθειας στο splitter

81hTQ67j%2BVL._SL1500_.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...