Προς το περιεχόμενο

Modem/router Netgear AC1900 Nighthawk d7000 @amazon.de στα 93 ευρώ(τελική με τα μεταφορικά). [TΕΛΟΣ]


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα οι photos της κεραίας, γιατί δε μου μοιάζουν με

Link.png Site: αυτήν που γράφει ALPHA etc. με μεγάλα γράμματα?(και η τιμή για γνήσια δεν κάνει βέβαια)

Αν πάντως έχουν απόδοση 9dbi(που δε το νομίζω με 2.69€), είναι μια χαρά κεραία...

Προσωπική άποψη όμως, για καλό router και πιο σωστή δουλεία, δίνω κάτι παραπάνω για μια καλή κεραία, πχ Link.png Site: αυτήν , μιας και τις alpha τις θεωρώ κι εγώ vfm, και είναι και 5ghz και αποφεύγω τις μαϊμουδιές και τις χειροτεχνίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βάζουμε κατευθυντικές κεραίες (πολλά dbi)  αν το θέλουμε για χρήση μέσα σε σπίτι. Όποιος έχει μεγάλο σπίτι, βάζει κανένα καλώδιο και δεύτερο - τρίτο AP.  Τα πολλά watt και οι κατευθυντικές δεν είναι λύση.  Ότι κεραία έχει το laptop την ίδια πρέπει να έχει και το ρούτερ. Αμφίδρομη επικοινωνία είναι. Δεν είναι πομπός TV και δέκτες.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζουμε κατευθυντικές κεραίες (πολλά dbi)  αν το θέλουμε για χρήση μέσα σε σπίτι. Όποιος έχει μεγάλο σπίτι, βάζει κανένα καλώδιο και δεύτερο - τρίτο AP.  Τα πολλά watt και οι κατευθυντικές δεν είναι λύση.  Ότι κεραία έχει το laptop την ίδια πρέπει να έχει και το ρούτερ. Αμφίδρομη επικοινωνία είναι. Δεν είναι πομπός TV και δέκτες.   

omni είναι αυτές των links.Δε νομίζω ότι το παρών θέμα είναι και το σωστό για να μιλήσουμε για το τι χρειάζεται για να έχεις σωστή κάλυψη και εμβέλεια wi-fi όμως.

Εννοείται όμως, για να μη μπερδευτεί κανείς και νομίζει ότι με 2-3 καλές κεραίες στο modem θα λύσει το πρόβλημα του wi-fi,  την όποια κεραία που έχεις για να στέλνει, πρεπει να βάλεις και την ανάλογη για να λαμβάνει.Εγώ πχ, έχω βάλει 2 9 dbi directional antennas(+ 1 omni) σε asus modem και στέλνω σήμα σε asus router με ΙΔΙΕΣ κεραίες σε απόσταση 30+μ με μηδενικές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κάποια διαφορά στο σήμα πάντως όσο έπιανα πιάνω. Θα βάλω taiwan που λέει πάει 1000. Με τα 600 καμία διαφορά από τα 100 πάντως.

Εγώ με region Ηνωμένες Πολιτείες έχω σήμα σε δεύτερο διαμέρισμα, στο οποίο πριν δεν είχα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με region Ηνωμένες Πολιτείες έχω σήμα σε δεύτερο διαμέρισμα, στο οποίο πριν δεν είχα.

Εμένα το xiaomi έχει

Korea

China

Taiwan

Europe

 

Δεν έχει Αμερική. Είδα ότι η taiwan δίνει 1000mw η Κορέα κίνα 600 και οι ευρωπαϊκές χώρες όλες 100. Έβαλα Korea καμία διαφορά. Τώρα έβαλα taiwan είναι κάπως καλύτερα. 2.4ghz μόνο τις 2 κεραίες στα 5ghz τις έχω κλειστές.

Υπάρχει πρόγραμμα που να δείχνει πόσα mw εκπέμπει ένα ρουτερ? Έχω το Wifi analyzer δείχνει τα db σήματος αλλά δεν καταλαβαίνεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί ο black66.gr να μας πει τι έγραφε στην περιγραφή του router που επέλεξε; Γιατί τα περισσότερα αναφέρουν συγκεκριμένα θέματα στην εξωτερική εμφάνιση του προϊόντος.

 

Από κει και πέρα θα ήθελα να αναφέρω πως το συγκεκριμένο router είναι πολύ γρήγορο, με δυνατό σήμα, σταθερό, και έχει και αρκετά γρήγορο USB για NAS χρήση. Επίσης οποίος ενδιέφερε πολύ για NAS ίσως θα έπρεπε να κοιτάξει προς κάποια μοντέλα linksys τα οποία είναι πάρα πολύ γρήγορα ( >100MB/sec USB σε Ethernet) αλλά όχι και τόσο σταθερά.

Δεν διάλεξα κάποιο συγκεκριμένο αλλά στην τύχη το πρώτο που μου έβγαλε στη σειρά.Νομίζω πάντως ότι οι περιγραφές όπως: 

 

Geringfügiger Schönheitsfehler auf der Ober-, Vorderseite oder an den Seitenwänden des Artikels. Geringfügiger Schönheitsfehler auf der Unter- oder Rückseite des Artikels. Wechselmedium fehlt. Zubehör hat eventuell Schönheitsfehler. Artikel kann neu verpackt geliefert werden. Amazon-Kundenservice und Rücknahmegarantie (bis zu 30 Tagen) bei jedem Kauf.

 

είναι εντελώς τυπικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα βλέπω φεύγει για εμένα, προς παρασκευή θα έχει έρθει και θα σας πω ακριβώς εντυπώσεις. έβλεπα το 1ο που είδα (από τα used) και με τα μεταφορικά μου βγήκε στα 88 ευρώ. οψομεθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το συγκεκριμένο, αλλά το έστειλα πίσω για 2 λόγους

1. Δε δούλεψε ποτέ με το IP-TV πρωτόκολλο

2. Ζήτησα support από τη NetGear και μου απάντησαν 3 εβδομάδες μετά, ρωτώντας αν εξυπηρετήθηκα...

 

Βέβαια, σε αυτή την τιμή, είναι εξαιρετική προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic - Ontopic

Αναζητώντας πρόσφτα και εγώ support για ένα άλλο modem router τους η Netgear δεν δεχθηκε να απαντήση ούτε σε email και με παρέπεμπε να αγοράσω πλάνο υποστήριξης για να μου απαντήσουν ή να απευθυνθώ δωρεάν στη "κοινότητα" τους στα forum της Netgear όπως και έκανα. Η άκυρες και ειρωνικές απαντήσεις πηγαίναν σύνεφο. Αν σου "καθίση" το προιόν τους με τη μία καλώς αν όχι...

 

Στο θέμα μας πάντως βλέπω ότι οι Γερμανοί ανεβάζουν συνέχεια τις τιμές των μεταχειρισμένων d7000 μιας και βλέπουν ενδιαφέρον.

Από 78+ όταν άνοιξε το thread μετά τα πήγαν στα 81,70 και τώρα 85+

Αν θέλει ο Ts ας ενημερώνει τον τίτλο μιας και προφανώς δεν ισχύει το 93 τελική.

Τώρα κατα πόσο παραμένει προσφορά ας κρίνει ο matrixxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. ακόμα και αν τα 78Ε έχουν γίνει 85Ε σε σχέση με τα 200+ που έχει εδώ δεν εξακολουθεί να είναι προσφορά ?. Τώρα όσον αφορά τα θέματα support που θίγεται, προφανώς ο καθένας ζυγίζει για εκείνον τη μετράει περισσότερο και πράττει. Προσωπικά πήρα το ρίσκο και έριξα παραγγελία. Αν δεν με καλύψει από θέμα κατάστασης έχω όλες τις επιλογές ανοιχτές και για επιστροφή 30 ημερών όπως αναφέρει το amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτό που έχει πιο εύκολη παραμετροποίηση?

 

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00MMMO9M4/ref=sr_1_1_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1492521973&sr=1-1&keywords=asus+dsl-ac68u

 

Στα 114 αλλά καινουργιο....απο εξωτερικό πωλητή έχεις την ίδια εγγύηση με Amazon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτό που έχει πιο εύκολη παραμετροποίηση?

 

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00MMMO9M4/ref=sr_1_1_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1492521973&sr=1-1&keywords=asus+dsl-ac68u

 

Στα 114 αλλά καινουργιο....απο εξωτερικό πωλητή έχεις την ίδια εγγύηση με Amazon?

Στα 114 δεν το βλέπω από κάποιον πωλητή καινούριο

Σίγουρα πάντως δεν έχεις την ίδια εγγύηση/εξυπηρέτηση σε σχέση με αγορά από amazon σαν πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...