Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος με τους τονους κειμενου σε crossplatform ionic app


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες, αυτες τις μερες φτιαχνω το app για το petlocator σε ionic 3.

 

Παρατηρησα πως σε πολλα σημεια το κειμενο σε ios ειναι χωρις text-transform ενω στο android ειναι σε uppercase με αποτελεσμα να εμφανιζεται ετσι το κειμενο: «ΥΠΟΒΟΛΉ».

 

Μπορω φυσικα να βαλω στο css οταν ειναι android να μην το κανει uppercase, το θεμα ειναι με αυτο το τροπο δεν ξεφευγεις απο το UX του λειτουργικου;

 

Τι προτεινετε; Να μην βαζω τονους στη λεξη ωστε να εμφανιζεται «Υποβολη» (ios) και «ΥΠΟΒΟΛΗ» στο android; Ποσο μπορει να επηρεασει το UX αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο πρόβλημα. Εγώ δεν χρησιμοποιώ κάποιο framework, ενώ ασχολούμαι με webview εφαρμογές android και δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Μήπως υπάρχει κάποιο default value στο ionic;

 

Αν το κείμενο το έχεις lowercase στον κώδικά σου, έτσι θα πρέπει να εμφανίζεται και στο app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα components φτιάχνονται έτσι γιατί προφανώς υπάρχουν OS guidelines, το πιο σωστό θα ήταν να έχεις uppercase σε Android και lower με τόνο σε ios, με platform detection, τύπου

import { Platform } from 'ionic-angular';
...
constructor(public _platform: Platform) {}
...
let buttonText = this._platform.is('ios') ? "Πάτησέ με" : "ΠΑΤΗΣΕ ΜΕ";

http://ionicframework.com/docs/api/platform/Platform/

 

 

off topic: γιατί ionic τελικά και όχι nativescript? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πηγα nativescript γιατι με τσαντιζει σε καποια σημεια της, τη φτιαχνω τωρα σε ionic που ειναι πολυ πιο ευκολο για να γινει public γρηγορα και μετα θα παω σε nativescript ή react native (δε ξερω αν γινεται στα app stores). Παντως με ionic μου βγαινει πολυ smooth.

 

H λυση που προτεινεις ειναι η σωστη, θελει refactor μπολικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πηγα nativescript γιατι με τσαντιζει σε καποια σημεια της, τη φτιαχνω τωρα σε ionic που ειναι πολυ πιο ευκολο για να γινει public γρηγορα και μετα θα παω σε nativescript ή react native (δε ξερω αν γινεται στα app stores). Παντως με ionic μου βγαινει πολυ smooth.

 

H λυση που προτεινεις ειναι η σωστη, θελει refactor μπολικο...

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αν είναι τόσο εύκολη η μετέπειτα αλλαγή από ionic σε κάποιο από τα δύο native frameworks που ανέφερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...