Προς το περιεχόμενο

Άρνηση Δέματος λόγω Τελωνείου, γίνεται να πάρω τα λεφτά μου πίσω;


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε φίλε ξεκόλλα.

επειδή σου έκατσε στραβή κατηγορείς αυτούς.

σε τι ακριβώς σου φταίνε, θα μας τρελάνεις;

πάλι καλά που δε ζήτησες να σου πληρώσουν και το τελωνείο.

Μου φταίνε στο γεγονός ότι τους ρώτησα ξανα και ξανα πριν και μετα την αποστολη και με γράψανε στα τέτοια τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέσα στο site στο τελος της σελιδας το γραφει ξεκάθαρα.

 

http://www.gearbest.com/about/shipping-methods.html

 

About customs tax

 

Taxes may apply for imported goods/services and is regulated by the country law. GearBest is not responsible for any tax invoice charged on its products. Shipping rates are estimates and may depend on different policies and tax rates applied per country. Please contact local customs for clarity and information.

 

Όσον αφορά το service και την πολιτική του καταστήματος από τα χειρότερα στην Κίνα.

Τους έχω μαύρισμα εδώ και πολλά χρόνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πολιτική του κάθε site την αγνοω, τo κάθε site μπορεί να γράφει τα δικά του.

 

Κατά την γνώμη μου από την στιγμή που χρησιμοποιείται PayPal, υπάρχει η πολιτική του PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα σου κάνει το paypal στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Πιστεύεις, ειλικρινά, ότι θα σου επιστρέψει τα χρήματα όταν το δέμα που παρήγγειλες με DHL έφτασε στη χώρα και δεν το παρέλαβες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φταίνε στο γεγονός ότι τους ρώτησα ξανα και ξανα πριν και μετα την αποστολη και με γράψανε στα τέτοια τους.

ρε φιλε τι ειναι αυτα που λες? Τι θα πει τους ρωτησες?   Δεν διαβαζεις στα forum εδω και ενα 3 μηνο οτι γινεται ψιλο χαμος με τα τελωνεια ακομα και με Ελτα? Οι αγορες απο τριτες χωρες δεν ειναι για ολους! Αφου δεν ηξερες γιατι δεν ρωταγες  για τους τροπους αποστολης,  και τωρα τα ριχνεις στο καταστημα!  Δεν το ηξερες οτι οπιαδηποτε μεθοδος αποστολης με courier  περναει απο τελωνειο και σε γδερνουν?  Να μου ελεγες οτι επελεξες να σου ερθει με απλο Ελτα    και να στο στελνανε με dhl ,τοτε ναι θα ειχες απολυτο δικιο. αλλα τωρα εσυ φταις μην τα ριχνεις στο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πολιτική του κάθε site την αγνοω, τo κάθε site μπορεί να γράφει τα δικά του.

 

Κατά την γνώμη μου από την στιγμή που χρησιμοποιείται PayPal, υπάρχει η πολιτική του PayPal.

To paypal σε προστατεύει σε περίπτωση απάτης. Εδώ δεν έγινε τίποτα μεμπτό. Τι λέει η πολιτική του paypal δηλαδή για αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πολιτική του κάθε site την αγνοω, τo κάθε site μπορεί να γράφει τα δικά του.

 

Κατά την γνώμη μου από την στιγμή που χρησιμοποιείται PayPal, υπάρχει η πολιτική του PayPal.

Χαχαχαχα ωραιος τωρα μας τρελανες τελειως. Αγνοια ειχες για το τι περναει τελωνειο και τι οχι, και φταιει το gearbest που δεν εκανε την νταντα να σε δασκαλεψει. Και οι γνωμες ειναι σαν τις κ..τρυπιδες, ολοι εχουν μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πολιτική του κάθε site την αγνοω, τo κάθε site μπορεί να γράφει τα δικά του.

 

Κατά την γνώμη μου από την στιγμή που χρησιμοποιείται PayPal, υπάρχει η πολιτική του PayPal.

μα το paypal σε προστατεύει σε περίπτωση απάτης, ελαττωματικού προϊόντος (not arrived as decribed) και τα λοιπά. Τι να κάνει στη περίπτωσή σου. Και άντε πες ανοιξες dispute, με το tracking που θα δώσει το Gearbest έκλεισε αμέσως το case για τη συναλλαγή αυτή και δεν ανοίγει με τίποτα ξανά.

 

Επέλεξες DHL, αποδέχθηκες του όρους συναλλαγών του Gearbest που δεν τους διάβασες και τώρα ζητάς και ρέστα. Ήσουν ελλειπώς ενημερωμένος, το Gearbest δεν φθαίει, στα γράφει στο site του άσχετα αν δεν τα διαβάζεις. Είναι δική σου ευθύνη θα πληρώσεις τώρα. Έτσι το παθα και γω και έμαθα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό με την πολιτική του κάθε site την αγνοω, τo κάθε site μπορεί να γράφει τα δικά του.

 

Κατά την γνώμη μου από την στιγμή που χρησιμοποιείται PayPal, υπάρχει η πολιτική του PayPal.

Δεν κατάλαβα γιατί τα αγνοείς?

 

Κανονικά είσαι υποχρεωμένος βάση νόμου να φορολογηθείς για ότι φέρνεις για χώρα εκτός Ευρώπης? Ναι

 

Πήρες κινητό εκτός Ευρώπης? Ναι άρα πρέπει να πληρώσεις φόρο, αν ανοίξεις Case paypal θα σου πούνε παρέλαβε και αν δεν είσαι ευχαριστημένος το στέλνεις πίσω για να πάρεις refund ΜΌΝΟ ΌΜΩΣ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, όχι μεταφορικά όχι έξοδα τελωνείου

 

Επειδή καλό μάθαμε και δεν πληρώνουμε τελωνείο δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνοντας παραγγελία με DHL ήταν σαν να ήθελες να σταματήσει στο τελωνείο,

 

Αν ανοίξεις case χαμένος θα βγεις δεν θα σε δικαιώσει το PayPal γιατί τα έξοδα τελωνείου είναι ευθύνη του αγοραστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φταίνε στο γεγονός ότι τους ρώτησα ξανα και ξανα πριν και μετα την αποστολη και με γράψανε στα τέτοια τους.

Εφόσον δε σου απάντησαν στην απορία σου για τελωνεία, γιατί έκανες τελικά την αγορά, χωρίς να σου επιλυθεί η απορία;

Ήσουν διατεθειμένος να πάρεις το ρίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια μισό λεπτό ρε παλικάρια, λέτε ότι για το τελωνείο δεν ευθύνονται αυτολι και αυτό ισχύει. Μια κανονική εταιρίλα που λειτουργεί μέσω ταχυδρομελιων προσφέρει 

Στις 21/4/2017 στις 9:32 ΠΜ, Inuyasha είπε

Δεν κατάλαβα γιατί τα αγνοείς?

Κανονικά είσαι υποχρεωμένος βάση νόμου να φορολογηθείς για ότι φέρνεις για χώρα εκτός Ευρώπης? Ναι

Πήρες κινητό εκτός Ευρώπης? Ναι άρα πρέπει να πληρώσεις φόρο, αν ανοίξεις Case paypal θα σου πούνε παρέλαβε και αν δεν είσαι ευχαριστημένος το στέλνεις πίσω για να πάρεις refund ΜΌΝΟ ΌΜΩΣ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, όχι μεταφορικά όχι έξοδα τελωνείου

Επειδή καλό μάθαμε και δεν πληρώνουμε τελωνείο δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνοντας παραγγελία με DHL ήταν σαν να ήθελες να σταματήσει στο τελωνείο,

Αν ανοίξεις case χαμένος θα βγεις δεν θα σε δικαιώσει το PayPal γιατί τα έξοδα τελωνείου είναι ευθύνη του αγοραστή

Από το τελωνείο είστε; Αν δέχονται επιστροφή αφού το παραλάβεις είναι το ίδιο πράγμα με το να δέχονται επιστροφή αφού το απορρίψεις, μάλιστα σε κανονικά Ευρωπαικά καταστήματα στο προτείνει και οι ίδια η εταιρία, δηλαδή αν αλλαξες γνώμη να αρνηθείς την παραλαβή του για να επιστραφει για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Και ειδικά τον τελευταίο καιρό όπου πολλά δέματα από Κίνα απλά χάνονται θα έλεγα ότι είναι ιδανική περίπτωση. Το αρνείσαι και κάνεις το κορόιδο. Αν το φερουν πίσω καλώς, δικό τους το πρόβλημα. Προσωπικά ότι έστειλα πίσω Κίνα ποτέ δεν έφτασε στον προορισμό του, στην καλύτερη μου είπαν ότι κάτι είδαν να έφτασε στο ταχυδρομείο τους αλλά δεν μπορούσαν να το πάρουν και δεν μου έδιναν τα λεφτά μου πίσω. Απαράδεκτες καταστάσεις , γι αυτό σιγά-σιγά η ιστορία με τις Κινέζικες αγορές φτάνει στο τελος της. Προσωπικά θα τους έλεγα ότι απλα δεν έλαβα το δέμα και θα το αφηνα να επιστρέψει. Δεν μπορούν να δουν με τον τρόπο που τα στέλνουν αν το δέμα παραλαμβάνεται από τον πελάτη καν εκτός αν πάει με κούριερ. Από τη στιγμή που φεύγει από την Κίνα και μέχρι να το παραλάβει ο πελάτης τα ίχνη του αγνοούνται, γι'αυτό χάνονται τόσα δέματα.

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...