Προς το περιεχόμενο

Κάθε Μάρτιο και Σεπτέμβριο μπορούμε να περιμένουμε νέα έκδοση των Windows 10 από την Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω αλλα εχεις τροπους αντιμετωπισης

 

1) Αν εχεις pro, μπορεις ακομα να ελεγξεις πως συμπεριφερονται τα Updates με το gpedit.msc. Να το κανεις να κατεβαζει μονο κατ'εντολη σου η να κατεβαζει αυτοματα και να εγκαθιστα κατ'εντολη σου.

Αυτο εχω κανει εγω. Βεβαια παραμενει ενοχλητικο γιατι καθε μερα με ρωταει για το defender definitions update, το οποιο ευτυχως δεν απαιτει επανεκκινηση

Οι ρυθμίσεις για όποιον ενδιαφέρεται είναι αυτές:

γραμμή εντολών > gpedit
 
Ρυθμίσεις υπολογιστή > Πρότυπα διαχείρισης > Στοιχεία των Windows > Windows Update:
 
 
  • Ρύθμιση παραμέτρων των Αυτόματων ενημερώσεων___(2-Ειδοποίηση για λήψη και για εγκατάσταση)
  • Ενεργοποίηση Ειδοποιήσεων λογισμικού___(Ενεργοποιημένο)
  • Να επιτρέπεται η άμεση εγκατάσταση στις Αυτόματες ενημερώσεις___(Απενεργοποιημένο)
  • Ενεργοποίηση προτεινόμενων ενημερώσεων μέσω των Αυτόματων ενημερώσεων___(Ενεργοποιημένο)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα μπορεί, αλλά το 50% των υπολογιστών του πλανήτη που έχουν windows, έχουν windows 7 ακόμα.

Βέβαια δεν είναι το θέμα μας αυτό, εγώ σχολίασα αυτό που είπες πιο πάνω, το οποίο είναι κλασικό logical fallacy.

Αν θέλεις να κερδίσεις κάτι από αυτό, όλα καλά.

peace

 

(αναφέρομαι στο φίλο ablaoubla)

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο επιχειρημα περα του "με παρακολουθει η ms !1!" και του "δεν θελω υποχρεωτικες ενημερωσεις" που δεν ειναι καν επιχειρηματα, σε παραδεχομαι. Εχεις?

Βεβαια δεν ειναι το θεμα μας αυτο αλλα το οτι αντι να λες για λογικα σφαλματα θα μπορουσες να παραθετεις πραγματικα νουμερα οχι ..απο καρδιας

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems#Desktop_and_laptop_computers

Βλεπουμε λοιπον πως το πολυ του χρονου τετοια εποχη θα τα εχουν ξεπερασει τα 7αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω βρει 2 bugs στο creators update. Ο windows media player δεν κάνει αναζήτηση στα ελληνικά. Εμφανίζει κάτι περίεργες γραμμές αντί για γράμματα. Ίδιο πρόβλημα και σε λεξικό της Magenta όπου δεν διαβάζεις καν τα μενού.

Το δεύτερο: Προσπαθήστε να μετακινήσετε πέρα δώθε ένα μη μεγιστοποιημένο παράθυρο του office. Η κίνηση είναι σπασμωδική και με καθυστέρηση. Έχω ήδη στείλει τα σχόλιά μου στο κέντρο σχολίων. Ελπίζω να το διορθώσουν.

Το προβλημα που λες οτι εχει το office (εγω εχω το office 365) σε 4 υπολογιστες που το κοιταξα δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο επιχειρημα περα του "με παρακολουθει η ms !1!" και του "δεν θελω υποχρεωτικες ενημερωσεις" που δεν ειναι καν επιχειρηματα, σε παραδεχομαι. Εχεις?

Βεβαια δεν ειναι το θεμα μας αυτο αλλα το οτι αντι να λες για λογικα σφαλματα θα μπορουσες να παραθετεις πραγματικα νουμερα οχι ..απο καρδιας

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems#Desktop_and_laptop_computers

Βλεπουμε λοιπον πως το πολυ του χρονου τετοια εποχη θα τα εχουν ξεπερασει τα 7αρια.

 

Ευχαριστώ για τη διόρθωση, απ´ ότι φαίνεται δεν είναι πλέον 48% και 26%, αλλά 40 και 27.

Παρ´ όλα αυτά το σχόλιο μου είχε να κάνει με το γλωσσικό σχήμα σου το οποίο ΕΙΝΑΙ ψευδές δίλλημα.

Ούτε για windows 10 μίλησα (των οποίων είμαι χρήστης), ούτε για ενημερώσεις.

 

Θα μιλήσω τώρα όμως.

Windows 10: Ένα λειτουργικό που πρωτο-ανακοινώθηκε το 2014 και έχει προωθηθεί όσο τίποτα.

θα ξεπεράσει σε ποσόστωση τα 7 το πολύ μέχρι το 2018.

...

Μεγάλη επιτυχία.

 

(Όλοι οι καινούριοι υπολογιστές έχουν δεκάρια.

Αυτός είναι και ο λόγος που εν τέλει θα αυξηθούν τα ποσοστά τους,

όχι γιατί θα ανακαλύψουν οι χρήστες τη μεγαλοσύνη τους) :-)

 

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Windows_10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους σπαζονται με τις αυτοματες ενημερωσεις υπαρχει δυνατοτητα για απενεργοποιηση μεχρι 1 μηνα

Και μετα οταν εχεις περιθωριο βαζεις και κατεβαζει τις ενημερωσεις μαζεμενα

Το σπαστικο ειναι οτι οι μεγαλες ενημερωσεις κανουν update τα windows σαν να γινεται εγκατασταση εξαρχης απο πανω

Λενε οτι αυτο δεν θα γινεται στις επομενες μεγαλες ενημερωσεις και θα αναβαθμιζονται μονο τα αρχεια που χρειαζεται και οχι συνολικη εγακατασταση οπως γινοταν μεχρι τωρα με κατι GB ενημερωσεων...να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το windows old που αφήνει στο δίσκο και πιάνει πόσα gb τι θα γίνει?

συγνώμη εισαι μεσα σε ενα τεχνολογικό σαιτ και δεν ξερεις πως το κάνουν αυτό ; εγω ενας απλος χρήστης ειμαι και το ξέρω... απλα το λεω γιατι μου φαίνεται παράξενο.. αν δεν θέλεις να ξαναγυρίσεις στην προηγούμενη εκδοσή των windows πας στην εκκαθάριση δίσκων και απο εκει το σβηνεις .. διαφορετικα διαγράφεται απο μονο του στο περας ενος μηνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είμαι ο μόνος που προτημώ πειρατικά windows 10 απο αυθεντικά. Ούτε updates ούτε τίποτα στα σπασμένα. Και ότι απενεργοποιείς δεν θα σου το ξανάενεργοποιησουν με κάποιο update.

να τα κατεβάσεις πειρατικά εχεις το μυαλό αλλα τo πας στο services.msc και να κλίσεις το windows update service δεν μπορείς?

 

"Τρεξε ενα live cd με windows η linux και σβηστο."

 

χαχαχα εντάξει αυτο μου θύμισε όταν ειχα βαλει linux 10 ωρες ψαξιμο για κατι που κάνεις στα win με 3 click.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο επιχειρημα περα του "με παρακολουθει η ms !1!" και του "δεν θελω υποχρεωτικες ενημερωσεις" που δεν ειναι καν επιχειρηματα, σε παραδεχομαι. Εχεις?

 

 

Το ψευδες διλημμα δεν το ειπε για να σου αποδειξει οτι δεν ειναι καλη ιδεα να τρεχεις windows 10. Αυτο που εννοουσε ειναι οτι δεν εχεις τις επιλογες

1) Windows 10 οπως τα σερβιρει η MS

2) Καποιο Linux

 

Αλλα οτι υπαρχει ολοκληρο φασμα αναμεσα τους που μπορει να καλυψει κοσμο πολυ καλυτερα. Ακομα και το απλο να τρεχεις τα 10 με παραμετροποιησεις που τα κανουν λιγοτερο ενοχλητικα.

 

 

 

Τρεξε ενα live cd με windows η linux και σβηστο.

 

Δε χρειαζεται. Δεξι κλικ στο δισκο, properties - general - Disk cleanup clean up system files

 

Θα μιλήσω τώρα όμως.

Windows 10: Ένα λειτουργικό που πρωτο-ανακοινώθηκε το 2014 και έχει προωθηθεί όσο τίποτα.

θα ξεπεράσει σε ποσόστωση τα 7 το πολύ μέχρι το 2018.

...

Μεγάλη επιτυχία.

 

 

Μην το βλεπεις ετσι. Ανεκαθεν ο μεγαλυτερος αντιπαλος της MS ηταν ο εαυτος της. Με τα μειωμενα upgrades πλεον και την υιοθετηση των 7 ως το de facto λειτουργικο για business δεν μου φαινεται λιγο να το ξεπερασει σε 3 χρονια λειτουργιας, παρα τις οποιες βρωμικες τακτικες της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω στους φίλους που τα βρίσκουν "όλα καλά" με τα updates των 10αριών.. Σοβαρά;!;

 

Φαντάζομαι όλοι σας είχατε και 7 και 8άρια ακόμα πριν τα 10. Δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα δεν σας άρεζε περισσότερο το σύστημα ενημερώσεων των windows 7 ας πούμε;;;

 

Δεν ήταν απλούστερη και πιο κατανοητή και πιο λειτουργική η επιλογή από ένα κ...μενού στο update που σου έλεγε πως θέλεις να τα λαμβάνεις;

4.jpg

 

Διάλεγες εσύ τι θέλεις και σε βολεύει απλά και "καλαθάρα". Τώρα ακούω γράφετε, 

"θα τρέξεις το ταδε script"

"θα απενεργοποιήσεις το τάδε service"

"θα hackάρεις το τάδε registry"

"θα...."

 

Σοβαρά αυτό θα κάνω; Αυτό είναι πρόοδος; Θα τρελαθούμε;!;  :confused:

 

Ξυπνάς ένα πρωί, βιάζεσαι να κάνεις την δουλειά σου ανοίγεις το laptop σου και αυτό βάζει update και τελειώνει μετά από 20 λεπτά; (όσο κάνει το κάθένα και 5 να είναι πολλά είναι). Με το έτσι θέλω;;;

 

Εγώ δούλευα το "Check for updates and let me choose whether to download and install them". Τόσο απλά τόσο καθαρά! Και όλα ήταν ρολόι. Προγραμμάτιζα ΤΙ, ΠΟΙΑ, και ΠΟΤΕ θα γίνει. Κοιτούσα και επέλεγα ΠΟΙΑ updates θα πάρω τώρα και πια αργότερα και πια ποτέ. 

 

Τι κάθεστε τώρα και δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα. Στο θέμα windows update χάσαμε επιλογές για να εξυπηρετήσουμε τους σκοπούς της MS. Σε κανένα λειτουργικό δεν γίνονται με το ζόρι updates είναι ενάντια και σε πολιτικές ασφαλείας εταιριών και αντιτίθενται σε στοιχειώδεις κανόνες administration. Να μη τα εξηγούμε εδώ google patch management and deployment policies που τώρα η ms το πήρε πάνω της και το έκανε περίπου υποχρεωτικό. Έχουν βγάλει σπυριά όλοι οι administrators.. Και μετά ρωτάτε γιατί μένουν σε 7 σε επίπεδο επιχείρησης (όχι οικίας που είναι άλλο θέμα πιο ελαστικό αλλά το ίδιο ενοχλητικό). 

 

Υ.Γ. Το epic fail λάθος της με τα updates και την διστακτικότητα να υιοθετήσουν τα 10άρια και για αυτό εταιρίες κυρίως το έχει αναγνωρίσει η MS "χαλαρώνοντας" στα τελευταία version της την "αυστηρή υποχρεωτικότητα" των updates. αναμένω περετέρω χαλάρωση μέχρι να γυρίσει το αγαπημένο μου option (και όχι δεν θεωρώ λύση το hackaρισμα του λειτουργικού με όσα γράφετε). 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows update παιδιά είναι standard εδώ και κάτι χρόνια κάθε 2η Τρίτη του μήνα στης 20:00 με σπάνια emergency updates τα οποία είναι και <100MB. Τώρα ΑΝ  δεν μπορείτε να κάνετε ένα check για update πριν πάτε για ύπνο για να είστε κομπλέ την επόμενη μέρα το πρόβλημα είναι καθαρά pebkac και όχι windows 10/updates.

Τώρα αν το πρόβλημα είναι τα emergent updates των 100mb και παίρνουν ώρα για install..θα ρωτήσω τι σκ...α μπρίκι έχετε και κάνει 30 λεπτά για 100mb update; 

Και ο άλλος λέει DJ και δεν θέλει windows γιατί φοβάται να ανοίξει το laptop και του κάνει update στο boot....

PEBKAC 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...