Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω αναμεσα στους λεβητες φυσικου αεριου (αυτονομη θερμανση) Ferroli ,Bosch και Immergas ποιος ειναι καλυτερος?

Eπισης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη σαν εταιρεια εγκαταστασης η J & P aerion energy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να φροντίσεις να είναι στους επίσημους εγκ/τες η εταιρεία που θα διαλέξεις. Κατα τα αλλα, η εγκ/ση ειναι πολύ εύκολη υπόθεση.

Για λέβητα, να διαλέξεις με συμπυκνωση και αντιστάθμιση , δίνει έξτρα οικονομία.

Για μάρκες, δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ riello έχω και είμαι πολύ Happy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ferroli και Ιmmergas είναι από τους πιο επωνυμους και αξιοπιστους. Στα συν η ευκολία εύρεσης ανταλλακτικων. Για τους Bosch δεν ξέρω αν και δεν είχα διαβάσει τα καλύτερα λόγια σε μηχανολογικα φόρουμ.

 

Γενικά Ferroli, Immergas, Baxi, Buderus είναι εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η εύλογη απορία είναι όμως, αφού είναι εγγύηση η Buderus που είναι θυγατρική της Bosch, τόσο χάλια είναι αυτοί της μητρικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εύλογη απορία είναι όμως, αφού είναι εγγύηση η Buderus που είναι θυγατρική της Bosch, τόσο χάλια είναι αυτοί της μητρικής?

Αυτό δεν το ήξερα. Κ εγώ φαντάζομαι ότι δεν θα είναι χάλια μιας κ πρόκειται για επωνυμη μάρκα. Αλλά από την άλλη σκέψου πόσες διάφορες έχουν τα διάφορα είδη θυγατρικών,π.χ αυτοκινητα κτλ. Κ εγώ ανέφερα αυτά που έχω διαβάσει σε διαφορά φόρουμ όταν έκανα την δική μου έρευνα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάποια μοντέλα είναι εμφανισιακά ίδια (άλλο χρώμα ok) και τα specs copy/paste. :P

 

Δεν γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες, απλά μου φαίνεται παράξενο να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εύλογη απορία είναι όμως, αφού είναι εγγύηση η Buderus που είναι θυγατρική της Bosch, τόσο χάλια είναι αυτοί της μητρικής?

Δεν είναι θυγατρική τις Bosch συνεργάτες είναι (σαν κοινοπραξία κάτι) σε μερικά εξαρτήματα του λεβητα...

Τώρα στο θέμα ποιο ολοκληρωμένα συστήματα και αξιόπιστα (πάντα κατά την γνώμη και εμπειρία μου σαν εγκαταστατης - συντηρητης) απο αυτά που αναφέρθηκαν είναι τα baxi και μια ακόμα που δεν αναφέρθηκε η Ariston... Τώρα ο κάθε εγκατάστασης δουλεύει με τις δικές του εταιρίες και σίγουρα τις προτείνει για καλύτερες για δύο λόγους 1ον μεγαλύτερο κέρδος ανά μονάδα και 2ον επειδή έχει γνώση πάνω σε αυτές (από θέματα βλαβων κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση επίτοιχου λέβητα στο διαμέρισμα. Έχω πάρει αρκετές προσφορές (6) και μετά από μελέτη έχω καταλήξει σε 2.

Από τις 6 μελέτες που έχω πάρει, οι 3 μου προτείνουν λέβητα κάπου στις 25-28 Kw, ενώ οι άλλες 3 πάνε ένα επίπεδο επάνω στα 32-34 Kw. Τρέχα γύρευε τώρα ποιος έχει δίκιο.
Το σπίτι είναι μεγάλο (140 τμ), ψηλοτάβανο (3,10 μ.), 4ου ορόφου (50 μέτρα σωληνώσεις από τον μετρητή έως τον λέβητα), 12 σώματα παλιά τύπου ακαν, πρόσφατα όμως έβαλα νέα θερμομονωτικά κουφώματα και εξωτερική θερμομόνωση και στις 2 όψεις. Σκοπός μου είναι να ανοίξω το λέβητα τον Νοέμβριο και να τον ξανακλείσω τον Μάρτιο.
Είμαστε 2 άτομα προς στιγμή, αλλά τον Νοέμβριο θα γεννηθεί το πρώτο μας παιδί και γι’ αυτό κάνω όλες αυτές τις εργασίες. Στόχος μου είναι να έχω τους περισσότερους χώρους σε μία σταθερή θερμοκρασία 20-22, ενώ κάποια δωμάτια που δεν θα τα χρησιμοποιούμε θα τα έχω σε χαμηλότερη θερμοκρασία για εξοικονόμηση μέσω θερμοστατικών κεφαλών.
Συνεπώς οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Για την περίπτωσή μου, πώς στο καλό θα ξέρω αν χρειάζομαι 28αρι ή 34αρι λέβητα; Μένω νότια προάστεια, δεν θεωρώ ότι θα έχω τόσο έντονη ανάγκη θέρμανσης, από την μία σκέφτομαι μήπως με τον πιο μεγάλο λέβητα καλύπτω καλύτερα τις ανάγκες μου ειδικά τις ημέρες με πολύ κρύο (συν ζεστό νερό χρήσης) και από την άλλην σκέφτομαι μήπως με τον μεγαλύτερο λέβητα καταναλώνω περισσότερο και το βρω μπροστά μου στους λογαριασμούς.

2. Από λέβητες είμαι μεταξύ του Vaillant ecoTEC VUW Pro 286 (o 28άρης) http://thermogas.gr/levites-aeriou-ecotec-vuw-pro και του Radiant R2K 34 (ο 34άρης) http://ang-tech.gr/radiant-r2k/ . 
Ποιος θεωρείται πιο αξιόπιστος τεχνολογικά; Εννοώ να αντέξει περισσότερο στον χρόνο και να μου βγάλει λιγότερα προβλήματα. 
Επίσης, με ποιόν από τους δύο θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση, δεδομένων όλων των άλλων συνθηκών;


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν λες μελέτες εννοείς από μηχανολόγους μηχανικούς?

 

1. Αν είναι ο λέβητας μεγαλύτερος από ότι χρειάζεσαι θα καις παραπάνω από το να είχες έναν μικρότερο ο οποίος σε κάλυπτε και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από απ όλα για τις απώλειες του διαμερισματος σου πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό για να σου κάνει μια μελέτη θέρμανσης. Γύρω στα 70 ευρώ κοστίζει και νομίζω ότι αξίζει μιας κ πέρα από την ισχύ του λεβητα θα υπολογίσεις και τι σώματα θα χρειαστείς σε κάθε χώρο.

 

Όμως... Μιας κ έχεις ακαν θα σε συμβούλευα να τα κρατήσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις παλαιότερα οι εγκαταστατες τοποθετουσαν εμπειρικα μεγαλύτερα σώματα από ότι χρειάζεται το συγκεκριμένο σπίτι. Στην περίπτωση σου αφού άλλαξες και τα κουφώματα το σπίτι σου χρειάζεται ακόμη μικρότερα σώματα. Όμως οι λεβητες συμπηκνωσης που αναφέρεις για να αποδώσει η συμπυκνωση τους πρέπει να λειτουργούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και όχι στους 80 βαθμούς όπως το καλοριφερ. Αφού μάλιστα έχει σκοπό να το έχεις σταθερά ρυθμισμενο όλο το χειμώνα το κέρδος σου θα είναι το μέγιστο αν για παράδειγμα ο λεβητας λειτουργεί χαμηλότερα από 65 βαθμούς. Σε συνδυασμό με τα υπερδιαστασιολογημενα σώματα θα καλυπτεσαι άνετα.

 

Τώρα για την ισχύ του λεβητα θεωρώ πως ένας 28αρης είναι αρκετός. Αλλά κ πάλι η μελέτη μηχανικού θα σου πει ακριβώς.

 

Για τις εταιρίες που αναφέρεις κ οι δύο είναι κορυφαίες στο χώρο με τη radiant να δίνει 10 χρόνια εγγύηση βέβαια κ απ ότι έχω διαβάσει τα μηχανήματα της είναι απροβληματιστα.

 

Ότι κ να βάλεις όμως ζητά να έχει αντισταθμιση. Οπωσδήποτε.....

Σε συνδυασμό με τη συμπυκνωση κ την λειτουργία σε χαμηλές θερμοκρασίες η απόδοση του λεβητα φτάνει το 108% περίπου με μείωση της κατανάλωσης έως και 40%.

 

Ελπιζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα για την ισχύ του λεβητα θεωρώ πως ένας 28αρης είναι αρκετός. Αλλά κ πάλι η μελέτη μηχανικού θα σου πει ακριβώς.

Πιστεύω ότι ο μηχανικός θα του πει ακόμα μικρότερο και θα τρομάξει.

 

Έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα στους λέβητες "δώσε μώρε να 'χει!"... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...