Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, di maria kun είπε

ναι δεν εβαλαν παγια εντολη αυτο το θυμαμαι ααλλα ειχα την εντυπωση οτι ισχυε μονο για ρευμα οχι και για αεριο,αλλα θα μου πεις ιδια λογικη που εχει το ρευμα οτι δηλ μπορω να αλλαξω παροχο και να επιστρεψουν την εγγυηση εχει και το αεριο οταν ληξει το συμνολαιο.....στο νερο σοβαρα τι φαση σαρκαστικα το λες?

Εγγύηση ποσού 100 ευρώ (για τους ενοικιαστές/οικιακό τιμολόγιο)

https://www.eyath.gr/thelo-na-syndetho/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2020 στις 5:21 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Σε λέβητα αερίου για να ανεβάζει πίεση 3 bar και να ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας, κάτι πηγαίνει στραβά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε υπερβολική πίεση του νερού που δίνεις στον λέβητα, σε μικρό ή υπερπιεσμένο δοχείο διαστολής αλλά και σε άλλους λόγους. 

Λοιπόν ήρθε επιτέλους ένα παλικάρι που τα ήξερε καλά και αφού βάλαμε αέρα μέσα στο εσωτερικό δοχείο διαστολής μου είπε το εξής.

Επειδή τα σώματα που έχω είναι τύπου φέτες και όχι panel που βγήκανε πιο μετά, χρειάζεται πολύ νερό και το εσωτερικό δοχείο διαστολής του baxi δεν φθάνει.

Με άλλα λόγια ο baxi επαρκεί για 7 σώματα πάνελ άλλα όχι για 7 σώματα με φέτες.

Οπότε κατά το καλοκαίρι θα τον φωνάξω πάλι να μου βάλει ένα εξωτερικό δοχείο διαστολής που να χωράει πιο πολύ νερό για να μην ζορίζεται το μηχάνημα.

Από ότι μου είπε η θέρμανση δεν πρέπει να ανεβαίνει πάνω από τα 2 bars πίεση.

Το άσχημο βέβαια είναι ότι αυτό θα το μάθεις αφού μιλήσεις με άλλα 9 άτομα που δεν το ξέρουν και θα φτάσεις στον 10ο που γνωρίζει ή επειδή μπήκες στο insomnia.

Γενικά από ότι μου είπε κανένας δεν κάθεται να κάνει μελέτη όταν γίνεται εγκατάσταση λέβητα.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι να βάλω φυσικό αέριο γιατί περιμένουμε παιδί. Το θέμα ειναι οτι υπάρχει το ενδεχόμενο σε ένα εξάμηνο-οκτάμηνο να μετακομίσουμε εξωτερικό. Το σπίτι είναι ιδιόκτητο διαμέρισμα σε πολυκατοικία που παλιότερα εβαλε φυσικο αέριο αλλα τα τελευταία 4 χρονια δεν λειτουργεί η κεντρική θέρμανση και τη βγάζουμε με θερμοπομπούς. Εχω πάρει προσφορές για εγκατάσταση. Αυτο που δεν μπορώ να βρω online είναι οι χρεώσεις ανά μήνα αν δεν χρησιμοποιείς το αέριο. Διάβασα κάπου ότι μπορείς να αιτηθείς να πληρώνεις μονο το πάγιο. Ξέρετε πόσο ειναι αυτο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 4,50€ ανά μήνα είναι το πάγιο και αυτό θα καλείσαι να πληρώνεις (επί 12 μήνες) αν έχεις μηδενικές καταναλώσεις. Αυτό ισχύει στα περισσότερα διαθέσιμα προγράμματα που υπάρχουν αλλά πρόσεξε τι αναφέρει αυτό που θα επιλέξεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα.
Στην πολυκατοικία της μητέρας μου, ένας - ένα αρχίσαμε να αυτονομούμαστε.
Ξεκίνησε η μητέρα μου και σύντομα ο επόμενος. Να σημειώσω ότι τελικά 6 στους 7 κατοίκους θα αυτονομηθούν με αέριο και ο 7ος ακόμα δεν μας κοινοποιεί τις προθέσεις του αλλά προφανώς κάτι θα κάνει κι εκείνος.

Το ερώτημα είναι, πώς απαλλάσσονται από τα χιλιοστά θέρμανσης όσοι φεύγουν από την κεντρική θέρμανση;
Έχω δύο λύσεις στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι λογικές (κι αν τις σκέφτομαι σωστά):

1) Κατεβάζουμε το πάγιο από 10% που είναι τώρα, σε 0%. Με αυτό τον τρόπο ο καθένας πληρώνει όσο καίει, άρα αυτοί που έχουν αυτονομηθεί και αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση, δεν πληρώνουν τίποτα. 
2) Τα χιλιοστά πρέπει πάντα να βγαίνουν χίλια από όσο ξέρω. Άρα με κάποιο τρόπο (αλγόριθμο..; ) η εταιρεία κοινοχρήστων θα πρέπει να μετακυλίσει / μοιράσει τα δικά μας χιλιοστά θέρμανσης στους άλλους κατοίκους.

Προφανώς το να γίνεται νέα μηχανολογική μελέτη για αναπροσαρμογή / επανυπολογισμό των χιλιοστών θέρμανσης κάθε φορά που κάποιος φεύγει, δεν είναι εφικτό λόγω του κόστους. Θα το αρνηθούν όλοι. Όπως επίσης δεν είναι εφικτό να γίνει μία μελέτη αφού αυτονομηθούν όλοι (που γι' αυτό αναμένεται να φτάσουμε άνοιξη).

Ποια η γνώμη σας;

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν έχει να προτείνει κανείς κάνα εγκαταστατη Θεσσαλονίκη ας μου στείλει pm. Πρώτη φορά στην συγκεκριμένη αγορά και δεν έχω κανέναν να μου προτείνει. Ήδη ξεκίνησα στα τυφλά μέσω ίντερνετ αλλά ας πάω και σε κανέναν που να έχει καμία σύσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν η διαφορά τιμής μεταξύ πετρελαίου και φυσικού αερίου είναι κατα μέσο όρο περίπου 25%? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, villasg είπε

Η τιμή του φυσικού αερίου αναπροσαρμόζεται ανά δίμηνο στο 80% της τιμής του πετρελαίου

αρα θεωρητικα το κοστος ειναι μειωμενο κατα 20% ή λογω καλύτερης καυσης  για παράδειγμα μειωνεται περισσότερο?

Σιγουρα 20% είναι βελτίωση ( ανάλογα με την χρήση προφανως) αλλά μου κάνει εντύπωση όταν ακούω σχολια οπως σωθήκαμε κλπ. 

Απο οτι καταλαβαίνω πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένο ώστε να έχει νόημα η διαφορά και να γίνει απόσβεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Σιγουρα 20% είναι βελτίωση ( ανάλογα με την χρήση προφανως) αλλά μου κάνει εντύπωση όταν ακούω σχολια οπως σωθήκαμε κλπ. 

Οντως σωθηκαμε θα πω κι εγω απο την πλευρα μου αλλα......

Πληρωνα καθε χρονο 2500 χιλιαδες για πετρελαιο και δεν ζεσταινομασταν.Τωρα ΟΛΟ το χρονο πληρωσα για φυσικο αεριο 600-650 ευρω.Εχω κανει κι αλλα πραγματα βεβαια για να φτασω σε αυτο το νουμερο με το εξοικονομω.

Οτι πληρωνεις λιγοτερα με το αεριο πληρωνεις αλλα για να σωθεις πρεπει να κανει κι επιπλεον πραγματα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οντως σωθηκαμε θα πω κι εγω απο την πλευρα μου αλλα......

Πληρωνα καθε χρονο 2500 χιλιαδες για πετρελαιο και δεν ζεσταινομασταν.Τωρα ΟΛΟ το χρονο πληρωσα για φυσικο αεριο 600-650 ευρω.Εχω κανει κι αλλα πραγματα βεβαια για να φτασω σε αυτο το νουμερο με το εξοικονομω.

Οτι πληρωνεις λιγοτερα με το αεριο πληρωνεις αλλα για να σωθεις πρεπει να κανει κι επιπλεον πραγματα.

Το θεμα ειναι αν τα αλλα πραγματα που λες τα ειχες και οταν χρησιμοποιούσες πετρελαιο θα πληρωνες πχ 800 ευρω για πετρελαιο η 2500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Το θεμα ειναι αν τα αλλα πραγματα που λες τα ειχες και οταν χρησιμοποιούσες πετρελαιο θα πληρωνες πχ 800 ευρω για πετρελαιο η 2500

Δεν θα πληρωνα 800 για πετρελαιο αν τα ειχα ολα αλλα κατω απο 1500 θα πληρωνα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. πως γίνεται με την μέση τιμή του φυσικού αερίου να είναι 20% φθηνότερη από το πετρέλαιο να δίνεις στις ίδιες συνθήκες 600-650€ και με πετρέλαιο 1300 πχ?

και όχι +20% άρα 700-800€ έστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...