Προς το περιεχόμενο

DHL paket international


Benoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια καλησπερα παρηγγειλα ενα προιον γυρω στα 3-4 κιλα απο Γερμανια και ο τροπος αποστολης ειναι DHL Paket international . Αποτι εχω δει το DHL Paket ειναι το απλο Γερμανικο ταχυδρομειο και οχι DHL courier . Ξερει κανεις αν το δεμα ερχεται σπιτι σου ? Καπου διαβασα οτι αν ειναι με απλο Γερμανικο ταχυδρομειο DHL Paket International δηλαδη στο φερνει σπιτι η ταχυμεταφορικη της ΕΛΤΑ και οχι η DHL επειδη δεν ειναι express. Ισχυει κατι τετοιο? Εχει αγορασει κανεις με τον παρομοιο τροπο αποστολης DHL Paket International? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

DHL PAKET δινει ειτε σε elta / elta courier, ειτε ενα μικρο ποσοστο διανεμεται στην Ελλαδα απο την ιδια τη DHL.

Οταν το πακετο φυγει απο Γερμανια, στο tracking tool της deutsche post (DHL δηλαδη, που εξαγοραστηκε απο τα γερμανικα ταχυδρομεια), θα σου "δειξει" αν ερχεται με ελτα ή dhl σπιτι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHL PAKET δινει ειτε σε elta / elta courier, ειτε ενα μικρο ποσοστο διανεμεται στην Ελλαδα απο την ιδια τη DHL.

Οταν το πακετο φυγει απο Γερμανια, στο tracking tool της deutsche post (DHL δηλαδη, που εξαγοραστηκε απο τα γερμανικα ταχυδρομεια), θα σου "δειξει" αν ερχεται με ελτα ή dhl σπιτι σου...

Πώς ακριβώς μπορώ να δω αν έρχεται με elta ή dhl?

post-301431-0-56222900-1494338757_thumb.png

 

Ο αριθμός μεταξύ του CF και DE έχει 9 ψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε σου γράψει ότι εφτασε ελλαδα δε μπορείς να δεις τίποτα. Το λινκ που σου δίνει υποδηλώνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα διανεμηθεί από dhl στην Ελλάδα. Αλλιώς θα σου έδινε λινκ από αναζήτηση ελτα.
Κατά συνέπεια , όταν αναγράψει ότι αφιχθη Ελλάδα παίρνεις 2109890020 και σου δίνουν το νέο waybill...

YΓ Εχω πακετο ακριβως ιδια μερα και ωρα, ταξιδευουν παρεα με το δικο σου, οποτε μολις εμφανιστει το δικο μου θα σου ριξω συρμα

ΥΓ 2 Προτεινω ανεπιφυλακτα την εφαρμογη deliveries package tracker. Αυτοματος συγχρονισμος, οριζεις διαστημα ανανεωσης και μπορεις να βαλεις πολλαπλες διανομες

Επεξ/σία από mberg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σου γράψει ότι εφτασε ελλαδα δε μπορείς να δεις τίποτα. Το λινκ που σου δίνει υποδηλώνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα διανεμηθεί από dhl στην Ελλάδα. Αλλιώς θα σου έδινε λινκ από αναζήτηση ελτα.

Κατά συνέπεια , όταν αναγράψει ότι αφιχθη Ελλάδα παίρνεις 2109890020 και σου δίνουν το νέο waybill...

YΓ Εχω πακετο ακριβως ιδια μερα και ωρα, ταξιδευουν παρεα με το δικο σου, οποτε μολις εμφανιστει το δικο μου θα σου ριξω συρμα

ΥΓ 2 Προτεινω ανεπιφυλακτα την εφαρμογη deliveries package tracker. Αυτοματος συγχρονισμος, οριζεις διαστημα ανανεωσης και μπορεις να βαλεις πολλαπλες διανομες

Κι εσένα link για dhl Ελλάδας έβγαλλε ή για κάποια άλλη μεταφορική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHL

Στο 90% των περιπτώσεων όμως δίνει elta και τελικά διανέμεται από ελτα κουριερ...

Σήμερα έχει μεγάλες πιθανότητες να κάνουν την εμφάνιση τους Ελλάδα τα πακέτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παραγγελια απο Γερμανία στις 06/06 και αποστολη με dhl post δεν εχει γινει update στο tracking number απο τις 07/06.

Τελευταιο update:

Thu, 07.06.18 06:47 Feucht, Germany
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)
 
Ποσες μερες χρειαζεται για αποστολη στην Ελλαδα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thanosmech είπε

Παραγγελια απο Γερμανία στις 06/06 και αποστολη με dhl post δεν εχει γινει update στο tracking number απο τις 07/06.

Τελευταιο update:

Thu, 07.06.18 06:47 Feucht, Germany
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)
 
Ποσες μερες χρειαζεται για αποστολη στην Ελλαδα?

Το συγκεκριμένο είναι οδική υπηρεσία και αργεί. Σε μένα έκανε γύρω στις 10 μέρες, οπότε υπομονή ως την επόμενη εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 15/6/2018 στις 1:54 ΜΜ, spartak1 είπε

Το συγκεκριμένο είναι οδική υπηρεσία και αργεί. Σε μένα έκανε γύρω στις 10 μέρες, οπότε υπομονή ως την επόμενη εβδομάδα

Καλησπέρα. Αναφέρεσαι σε 10 ημερολογιακές ή 10 εργάσιμες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spartak1 είπε

10 εργάσιμες

Ευχαριστώ. Έχω το ίδιο πρόβλημα. Το status έχει "κολλήσει" στο Feucht από 15.08 και έκτοτε δεν έχει λάβει ενημέρωση. Η παράδοση θα γίνει με dhl (μίλησα μαζί τους στο 2109890000 και επιβεβαίωσαν / παραγγελία από το rosebikes, το ποδηλατάδικο). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά το θεώρησα καλύτερο από το να φτιάξω νέο.

Έχω κάνει μια παραγγελία και η αποστολή φαίνεται ότι είναι με DHL Ταχυδρομείο  και όχι courier.

Φαίνεται πως εδώ θα παραδοθεί με DHL (απο αυτά που διαβάζω παραπάνω) μιας και αυτό το URL μου δίνει. Το URL της Ελληνικής DHL δεν βγάζει κανένα αποτέλεσμα οπότε δεν έχει φτάσει εδώ λογικά ακόμα.

Το θέμα είναι ότι είναι κολλημένο από τις 6/12 ότι φεύγει από την Γερμανία, και με τα πόδια να το έφερναν θα είχε φτάσει.

Θα καλέσω αύριο την DHL μήπως μπορούν να μου δώσουν καμία πληροφορία. Το κατάστημα έγραφε ότι η παράδοση γίνεται σε 5-8 εργάσιμες, μπορώ να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων για την καθυστέρηση;;; Δεν ήταν και λίγα (13 ευρώ). Παραγγέλνω συνέχεια από εξωτερικό, τέτοια καθυστέρηση δεν έχω ξαναδεί. 

EDIT: Ήρθε τελικά σήμερα το δέμα :) 11 εργάσιμες απο τότε που έφυγε απο Γερμανία, σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο θέμα!

Τα στάδια είναι τα παρακάτω:

Untitled.png.86b379620bde14e8a662b724ed3c84a6.png

Επεξ/σία από epir21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...