Προς το περιεχόμενο

Έχεις το motospeed ck108? Βοήθααα!


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... πήρα σήμερα επιτέλους το motospeed ck108 το οποίο είναι φανταστικό μηχανικό πληκτρολόγιο για την τιμή του.

 

Αλλά θέλω την βοήθεια κάποιου που το έχει στην κατοχή του.

 

Είδα σε αυτό το video που έχω παρακάτω (στο 10:40) που ο τύπος έχει τρόπο να βάζει custom lighting χωρίς χρήση του software της motospeed... αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το καταφέρω.

Εγώ όταν πατάω fn+~ εμφανίζει το default αλλά όταν το πατάω δεύτερη φορά δεν είναι σβηστό ώστε να σβήσω κουμπιά, αλλά ανοιχτό σε κόκκινο χρώμα. Επομένως, δεν μπορώ να σβήσω κάποιο πλήκτρο, αλλά μόνο να αλλάξω τα χρώματα. Εσάς σας δουλεύει όπως και στο video ή όπως σε εμένα;

 

Επίσης, μία δεύτερη ερώτηση... είναι δυνατό να γίνουν reset όλες οι custom ρυθμίσεις στα default χωρίς το software της motospeed?

 

Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει...

 

https://www.youtube.com/watch?v=kFB_H-hB4Ik&feature=youtu.be&t=642

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

***Εχω προβλημα με το software.Κατεβαινει το αρχειο zip αλλα δεν γινεται το install....και δεν γνωριζω απο που να το κατεβασω***

Θα εκτιμουσα λιγο help :D12

 

Τωρα για το προβλημα σου,το ιδιο που συμβαινει σε εσενα συμβαινει και σε εμενα :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software το κάνεις unzip και μετά rename με αγγλικούς χαρακτήρες και μπαίνει κανονικά. Δεν μπαίνει όταν το filename έχει κινεζικους όπως είναι όταν το κατεβάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

***Εχω προβλημα με το software.Κατεβαινει το αρχειο zip αλλα δεν γινεται το install....και δεν γνωριζω απο που να το κατεβασω***

Θα εκτιμουσα λιγο help :D12

 

Τωρα για το προβλημα σου,το ιδιο που συμβαινει σε εσενα συμβαινει και σε εμενα :/

Τελικά το κατάφερες να κάνεις εγκατάσταση το software?

 

Επίσης, είδα ότι με fn+~ και μετά fn+> αλλάζει το χρώμα που θα μπει ως custom, αλλά εμένα έχει εκεί 2 φορές το κόκκινο και καμμία φορά το μαύρο (σβηστό, χωρίς χρώμα) ενώ κανονικά έπρεπε να έχει το σβηστό, μετά το κόκκινο και μετά όλα τα χρώματα. Έτσι είναι και σε εσένα?

 

Να πω την αλήθεια, είχα σκεφτεί να στείλω κανά mail στην motospeed ζητώντας τους τρόπο να ξαναπεράσω το firmware του πληκτρολογίου, γιατί νομίζω πως είναι θέμα άλλου firmware που είχαν παλαιότερα και άλλο τώρα, αλλά δεν νομίζω να πάρω καμιά απάντηση, Κινέζοι γαρ... Μετά είχα σκεφτεί να το στείλω πίσω στο κατάστημα, και να μου δώσουν άλλο, γιατί είναι 2-3 ημερών, και να δω αν το κάνει και το καινούργιο, αλλά και πάλι δεν νομίζω πως αξίζει, αφού με το software λειτουργούν όλα ΟΚ

 

Θα εκτιμούσα όμως και μία απάντηση από κάποιον ακόμα.... μου φαίνεται λίγο παράξενο να μην το έχει αγοράσει κανείς άλλος, όταν υποτίθεται ότι είναι ένα από τα best sellers λόγο της τιμής του... ελέγξτε αν μπορείτε στο δικό σας, and report back please

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Τελικά το έκανα reset με fn+esc+f1+f3+f5.

Μετά το reset λειτουργεί σωστά. Αν όμως θέσω κάποιο custom φωτισμό, μετά πάλι δεν έχω επιλογή από το πληκτρολόγιο να σβήσω τον φωτισμό στα κουμπιά. Φυσικά, με χρηση του software είναι όλα ok και μπορώ να σβήσω τον φωτισμό σε όποια κουμπιά θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω πρόβλημα με το πρόγραμμα. ΟΛΟ ΤΟ INTERFACE ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. Ξέρει κανείς πώς αλλάζω την γλώσσα;

Μήπως είναι επειδή κατέβασα τους driver απο gearbest της κίνας;

Δείτε την παρακάτω φωτο:

image.png.397457281c3f834a4d215b3fa4fe61ed.png

Επεξ/σία από hackeras01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/09/2020 at 17:57, hackeras01 said:

έχω πρόβλημα με το πρόγραμμα. ΟΛΟ ΤΟ INTERFACE ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. Ξέρει κανείς πώς αλλάζω την γλώσσα;

Μήπως είναι επειδή κατέβασα τους driver απο gearbest της κίνας;

Δείτε την παρακάτω φωτο:

image.png.397457281c3f834a4d215b3fa4fe61ed.png

κατέβασε το αντιστοιχο πρόγραμμα της redragon (εγώ είχα το KALA) καΙ ανακάλυψα ότι δουλεύουν άψογα όλα τα rgb προγράμματα φωτισμού της redragon με το συγκεκριμένο motospeed. Στα αγγλικά κανονικά και μοιάζει αρκετά το interface του με αυτό που έχεις postαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
6 ώρες πριν, saminto είπε

ΔΕΝ δουλεύει το num lock με αποτέλεσμα να μη μπορώ να λειτουργήσω το αριθμητικό .
και ανταποκρίνεται σαν τα βελάκια 

Βάλε βγάλε το usb κάνε κάνα restarτ και θα φτιάξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Βάλε βγάλε το usb κάνε κάνα restarτ και θα φτιάξει 

το δοκίμασα , κατέβασα και το manual για να δω τι συνέβη.
κατάφερα να το ενεργοποιήσω απο το πληκτρολόγιο οθόνης , παρόλα αυτά ενώ γράφει νούμερα , το numlock ΔΕΝ ανάβει ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...