Προς το περιεχόμενο

Surface Laptop, η εναλλακτική στο MacBook Air με 14.5 ώρες αυτονομία και τιμή από $999


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμορφο. Μου την σπάει μόνο (όπως και στην Apple) η άθλια κατά την γνώμη μου ύπαρξη θυρών. Δηλαδή αν προσθέσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για εγγραφή μένω από θύρες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 i5 Surface Laptop είναι 50% ταχύτερο από το MacBook Air με επεξεργαστή Core i7

πωπω σοβαρά τώρα ρε ms...... τα λες αυτά γιατί είσαι χρήσιμη παντού στα pc και ενώ όλοι σε κράζουν όλοι σε έχουν για αυτό υπάρχεις και ακόμα και λες τέτοιες μπαρούφες έτσι.

 

 

Όμορφο. Μου την σπάει μόνο (όπως και στην Apple) η άθλια κατά την γνώμη μου ύπαρξη θυρών. Δηλαδή αν προσθέσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για εγγραφή μένω από θύρες!!

ανταγωνιστής του macbook air είναι,μιας κατηγορίας ελαφρών λάπτοπ με αυτονομία και χαλαρή δουλειά όχι για mobile studio,επίσης γιατί να πάρεις την πατάτα της ms και δεν πας σε asus zenbook στα 999 ευρώ με i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι αυτονομιες δεν υπάρχουν απλα. Εκτος εννοει 14.5 ώρες να το αφήσεις idle και να κοιτάς το desktop. Ένα videaki λουπα στα 480p στο YouTube να βάλεις θα πάει στις 3-4 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχε coil whine; Γιατί υπάρχουν άπειρες αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Εγώ θέλω να πάρω ένα xps 13 και με κρατάει αυτό το πράγμα, δε θα το αντέξω να έχω δώσει μια περιουσία και να σφυρίζει το Laptop.

 

Coil whine ευτυχως δεν εχει. Αν σφυριζε και ολη την ωρα θα ειχε φυγει απ' το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δε ξαναπλησιαζω dell.

 

Αγορα Dell XPS 15 τον περασμενο Οκτωβριο (i7, 32gb ram, 1tb ssd pci-e, 4k touchscreen) αξιας περιπου 3400ε τοτε και τσαφαριζαν τα ηχεια, σαν να ηταν σκισμενα.

 

Ενημερωνουμε, στελνουν τεχνικο, τρεχει διαγνωστικα, δε βρισκει τιποτα.

Ξανακλεινουμε ραντεβου για σερβις, ερχεται τεχνικος αλλαζει ηχεια, τιποτα.

Ερχεται 3η φορα τεχνικος, αλλαζει ολη τη μητρικη, τα ιδια.

 

Μετα απο 2-3 μηνες ταλαιπωρια και καμια 10αρια email με απειλες και βιντεο με το προβλημα γινεται αλλαγη το λαπτοπ με Dell Precision με τα ιδια σπεκς, αλλα με Quadro αντι για GTX, αξιας 3600ε περιπου.

 

Ξαναστηνεται το μηχανημα, γινεται δοκιμη και - surprise surprise - ακριβως το ιδιο προβλημα με τον ηχο.

 

Αποδειχτηκε (με αρκετο ψαξιμο) οτι εχουν κατασκευαστικο προβλημα (μαλλον συντονιζει το σασι σε καποιες συχνοτητες) το οποιο δεν διορθωθηκε ποτε και εχει δωθει γραμμη απο την εταιρεια στο σερβις να κανουν την παπια.

 

Οσο για το μηχανημα, για να ειμαστε δικαιοι, ειναι τερας αλλα κανει σα σκουπα οταν ζοριζεται και η οθονη παρα την απιστευτη λεπτομερεια της θελει αρκετες ωρες για να συνηθισεις τα πολυ υπερκορεσμενα χρωματα της.

 

Με αυτα και με αυτα παντως θεωρω την αγορα τους πεταμενα λεφτα, την δε εταιρεια τερμα αναξιοπιστη και επιπεδου πανηγυριου του χωριου με την συμπεριφορα και την αντιμετωπιση της επι του θεματος.

 

Οποτε σου συστηνω αν σκοπευεις να επενδυσεις καποιο μεγαλο ποσο για αγορα ultrabook να μην το σκεφτεις καν για dell αλλα να στραφεις αλλου καλυτερα.

 

Δυστυχώς τώρα που άρχισα ενδελεχή έρευνα για το τι ακριβώς παίζει με το Dell XPS 13 9360 (και όχι τα κλασικά yolo σχόλια του στιλ "το παίρνω με κλειστά τα μάτια"), διαπίστωσα κι εγώ πάμπολλα προβλήματα. Απαριθμώ μερικά:

  • Μετριότατα ηχεία,
  • κάμερα σε επιεικώς απαράδεκτη θέση,
  • επιφάνεια που λερώνεται πολύ εύκολα εκατέρωθεν του trackpad,
  • trackpad αξιοπρεπές αλλά σαφώς χειρότερο των MB Air/MBP (έχοντας συνηθίσει αυτό του MBP 15 οποιοδήποτε άλλο μού προκαλεί ναυτία)
  • coil whine (πολλοί λένε το ακούν μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας όμως εγώ καλώς ή κακώς έχω ιδιαίτερα ευαίσθητα αυτιά σε αυτό το θέμα και φοβάμαι τι θα τραβήξουν τα καημένα),
  • έλλειψη υποστήριξης docking station (απίστευτο έγκλημα και όχι, το γεμάτο προβλήματα TB16 των 300+ ευρώ δεν θα έπρεπε να θεωρείται docking αφού δεν δίνει και ρεύμα στο laptop),
  • αδυναμία customization για αγορά από Ελλάδα (το ότι η dell.gr δεν πουλάει απευθείας σε ιδιώτες είναι κι αυτό έγκλημα τεραστίων διαστάσεων αλλά εδώ πας στο site τους, πατάς το link των μεταπωλητών και σου βγάζει ότι... η σελίδα δεν υπάρχει)
  • χαμηλότερη μέγιστη φωτεινότητα οθόνης σε σχέση με τον ανταγωνισμό

...συν κάμποσα άλλα μικρά κι ασήμαντα που δεν πολυθυμάμαι (η οθόνη δεν σηκώνεται με ένα δάχτυλο, δεν έχει Windows Hello κλπ).

 

Και όλα αυτά στα 1800 με 2000 ευρώ για το μοντέλο με i7/QHD/Touch. Το οποίο αν θυμάμαι καλά δεν αναβαθμίζεται σε 16GB/512GB όπως τα παλιότερα XPS (μιας και πρόκειται για ultrabook).

 

Έχω ήδη αρχίσει να λοξοκοιτάω προς άλλες μεριές μπας και... (Spectre X360, MBP 13 ή θα περιμένω την MS).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 4/5/2017 στις 11:08 ΜΜ, nzeppos είπε

Δυστυχώς τώρα που άρχισα ενδελεχή έρευνα για το τι ακριβώς παίζει με το Dell XPS 13 9360 (και όχι τα κλασικά yolo σχόλια του στιλ "το παίρνω με κλειστά τα μάτια"), διαπίστωσα κι εγώ πάμπολλα προβλήματα. Απαριθμώ μερικά:

  • Μετριότατα ηχεία,
  • κάμερα σε επιεικώς απαράδεκτη θέση,
  • επιφάνεια που λερώνεται πολύ εύκολα εκατέρωθεν του trackpad,
  • trackpad αξιοπρεπές αλλά σαφώς χειρότερο των MB Air/MBP (έχοντας συνηθίσει αυτό του MBP 15 οποιοδήποτε άλλο μού προκαλεί ναυτία)
  • coil whine (πολλοί λένε το ακούν μόνο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας όμως εγώ καλώς ή κακώς έχω ιδιαίτερα ευαίσθητα αυτιά σε αυτό το θέμα και φοβάμαι τι θα τραβήξουν τα καημένα),
  • έλλειψη υποστήριξης docking station (απίστευτο έγκλημα και όχι, το γεμάτο προβλήματα TB16 των 300+ ευρώ δεν θα έπρεπε να θεωρείται docking αφού δεν δίνει και ρεύμα στο laptop),
  • αδυναμία customization για αγορά από Ελλάδα (το ότι η dell.gr δεν πουλάει απευθείας σε ιδιώτες είναι κι αυτό έγκλημα τεραστίων διαστάσεων αλλά εδώ πας στο site τους, πατάς το link των μεταπωλητών και σου βγάζει ότι... η σελίδα δεν υπάρχει)
  • χαμηλότερη μέγιστη φωτεινότητα οθόνης σε σχέση με τον ανταγωνισμό

...συν κάμποσα άλλα μικρά κι ασήμαντα που δεν πολυθυμάμαι (η οθόνη δεν σηκώνεται με ένα δάχτυλο, δεν έχει Windows Hello κλπ).

Και όλα αυτά στα 1800 με 2000 ευρώ για το μοντέλο με i7/QHD/Touch. Το οποίο αν θυμάμαι καλά δεν αναβαθμίζεται σε 16GB/512GB όπως τα παλιότερα XPS (μιας και πρόκειται για ultrabook).

Έχω ήδη αρχίσει να λοξοκοιτάω προς άλλες μεριές μπας και... (Spectre X360, MBP 13 ή θα περιμένω την MS).

Το tb16 δίνει ρεύμα στο λάπτοπ. Όλα μέσα από ένα thunderbolt.
Το έχω στην κατοχή μου 4 μήνες και δουλεύει άψογα. Είχα μερικά θεματάκια στην αρχή αλλά όλα λύθηκαν μετά από update των driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...