Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις του iPhone συνεχίζουν να μειώνονται αργά και σταθερά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι στην οικογένεια μου είμαστε iPhoneακίδες αλλά τώρα έχουμε γυρίσει σε Samsung κλάσης ανώτερο design

και ανθεκτικό, κάνε μια αναζήτηση στο Google το χειρότερο Smartphone από θέμα ανθεκτικότητας το S8 ακόμα και  σε επίσημα τεστ του stiftung warentest της Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Οι υπηρεσίες ωστόσο της εταιρείες συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία, με τα έσοδα να αγγίζουν τα $7,04 δισεκατομμύρια, παρουσιάζοντας αύξηση 18% σε ετήσια βάση"

 

Εκεί είναι το ζουμί παίδες. Όχι στο hardware. Το 1% λιγότερες πωλήσεις κινητών δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αν δεν έχασε πελάτες. Λογικό είναι να μην αγοράζουν όλοι κάθε χρόνο νέα συσκευή.Αλλά τους τα παίρνει από τις υπηρεσίες ακόμα και με 3-4 χρόνων συσκευές. Στο Μάρκετινγκ δεν την πιάνει κανένας την Apple, είναι η μόνη που ελέγχει 100% το οικοσύστημά της όσον αφορά τους πελάτες (στο hardware εξαρτάται από τρίτους προμηθευτές). H Samy και οι υπόλοιποι πουλάν την συσκευή και μετά γιοκ κέρδη από τον πελάτη, τα μαζεύει η Google. H Apple όμως πουλά ακόμα υπηρεσίες σε κατόχους ipod δεκαετίας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχει μείωση πωλήσεων σε 2 από τα 3 της κύρια προιόντα και αύξηση 5% των κερδών, νομίζω ότι σημαίνει μείωση κόστους παραγωγής. Αυτό μεταφράζεται σε απολύσεις, αύξηση εργατοωρών, φθηνότερες πρώτες ύλες κτλ. Πάντως μαγκιά τους γιατί ποιοτικά κρατούν τον πήχη πολύ ψηλά. Και αυτό προέρχεται από θερμό υποστηριχτή της Samsung, που κι εκείνη τις ίδιες τακτικές ακολουθεί, αλλά το τελικό προιόν τα τελευταία χρόνια είναι ανώτερο, ακόμα και σε πιο οικονομικά μοντέλα(βλέπε σειρά A)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστος πελατης της apple, παντα αγοραζα smartphone iphone, ικανοποιημενος, δεν σκεφτομαι καν να αγορασω κατι αλλο στο μελλον, ομως το iphone 6 του 2014 τρεχει αψογα, η μπαταρια κραταει, δεν εχω κανενα κινητρο να αγορασω νέο μοντελο ρε apple, ασε που θελω να χρησιμοποιω τα ακουστικα στο iphone την ωρα που φορτιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε απόλυτους αριθμούς είναι μείωση ,μην λέμε ό,τι θέλουμε. Απλά , δεν έχει να φοβάται κάτι γιατί  έχει "εγκλωβίσει" πολύ κόσμο στο οικοσύστημά ( ε ρε κάτι λέξεις ) της με τα apps , οπότε είναι καλυμμένη  . Αυτό δείχνουν και τα αποτελέσματα από το κομμάτι των υπηρεσιών .Με άλλα λόγια μια φορά μηλάνθρωπος για πάντα μηλάνθρωπος. Το πληρώνεις κάτι τις παραπάνω , αλλά τι να κάνουμε , μπρος στα κάλλη  τι είναι ο πόνος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχει μείωση πωλήσεων σε 2 από τα 3 της κύρια προιόντα και αύξηση 5% των κερδών, νομίζω ότι σημαίνει μείωση κόστους παραγωγής. Αυτό μεταφράζεται σε απολύσεις, αύξηση εργατοωρών, φθηνότερες πρώτες ύλες κτλ.

Χαραμίζεσαι με τέτοια οικονομική ανάλυση... Σημαίνει απλά αύξηση στις πωλήσεις το +μοντέλου σε σχέση με το απλό. Αυτό σε απόλυτα νούμερα είναι μικρότερο από αυτά του "απλού" μοντέλου αλλά παράλληλα σαν πιο ακριβό μοντέλο προσφέρει αύξηση κερδών στην εταιρία.

 

Kοινώς σου λέει....

5 iPhone x 600 euro < 4 iPhone+ x 800 euro ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε απόλυτους αριθμούς είναι μείωση ,μην λέμε ό,τι θέλουμε. Απλά , δεν έχει να φοβάται κάτι γιατί  έχει "εγκλωβίσει" πολύ κόσμο στο οικοσύστημά ( ε ρε κάτι λέξεις ) της με τα apps , οπότε είναι καλυμμένη  . Αυτό δείχνουν και τα αποτελέσματα από το κομμάτι των υπηρεσιών .Με άλλα λόγια μια φορά μηλάνθρωπος για πάντα μηλάνθρωπος. Το πληρώνεις κάτι τις παραπάνω , αλλά τι να κάνουμε , μπρος στα κάλλη  τι είναι ο πόνος .

Αν αγόραζες τα apps και στο Android, το ίδιο "εγκλωβισμένος" θα ήσουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε απόλυτους αριθμούς είναι μείωση ,μην λέμε ό,τι θέλουμε. Απλά , δεν έχει να φοβάται κάτι γιατί  έχει "εγκλωβίσει" πολύ κόσμο στο οικοσύστημά ( ε ρε κάτι λέξεις ) της με τα apps , οπότε είναι καλυμμένη  . Αυτό δείχνουν και τα αποτελέσματα από το κομμάτι των υπηρεσιών .Με άλλα λόγια μια φορά μηλάνθρωπος για πάντα μηλάνθρωπος. Το πληρώνεις κάτι τις παραπάνω , αλλά τι να κάνουμε , μπρος στα κάλλη  τι είναι ο πόνος .

Εγω 8 χρονια εδωσα 110 ε στο appstore ,κατα την μεταβαση στο android 35 ε προς το παρων ,σιγα μην θεωρω τον εαυτο μου εγκλωβισμενο για 100 ε η καποιος αλλος ασε που ο μεσος ορος αμφιβαλλω αν δινει και 100 ε ,εξαλλου οταν τα iphone γινουν παλι πρωτοποριακα και ξανακανω την μεταβαση δεν τα χανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Εγώ αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου galaxy s7edge άλλα η αλήθεια είναι ότι και το 7plus τηλεφωναρα είναι,τα ακριβά τηλέφωνα πλέον κάνουν της δουλειές μας,μετά είναι θέμα γούστου για των καθένα τι συσκευή θα πάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...