Προς το περιεχόμενο

GPS για Αθήνα


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον μετα το καλοκαιρι θα μετακομισω Αθηνα. Οποτε χρειαζομαι ενα καλο GPS. Εχω και smartphone το galaxy s7 edge αλλα το google maps που το εβαλα μια φορα δεν ηταν και οτι καλυτερο...

 

Απο χρηματα διαθετω μεχρι 200 ευρω. 

 

Αξιζει να παρω GPS ή να χρησιμοποιησω το κινητο με καποιο προγραμμα σαν το here maps σε offline mode? Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η ακρίβεια, γιατι αν χασεις μια στροφη μετα πρεπει να κανεις κυκλους, και αυτο ειναι κατι το οποιο το φοβαμαι με το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν αξίζει. Αγόρασε ένα πρόγραμμα όπως το Sygic και το βάζεις είτε στο κινητό είτε αγοράζοντας tablet αν θες να βλέπεις σε μεγαλύτερη οθόνη. Κατά καιρούς παίζουν και προσφορές για το Sygic. Να παρακολουθείς τις προσφορές εδώ στο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν αξίζει. Αγόρασε ένα πρόγραμμα όπως το Sygic και το βάζεις είτε στο κινητό είτε αγοράζοντας tablet αν θες να βλέπεις σε μεγαλύτερη οθόνη. Κατά καιρούς παίζουν και προσφορές για το Sygic. Να παρακολουθείς τις προσφορές εδώ στο φόρουμ.

 

Δλδ απο θεμα ακριβειας ειναι το ιδιο? Το sygic ειναι καλυτερο απο το here maps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω άλλοι λένε καλύτερο άλλοι χειρότερο. Εμένα το sygic μου φαίνεται καλύτερο. Μπορείς να δοκιμάσεις το Sygic. Για κάποιες μέρες (περίπου 1 εβδομάδα)  είναι free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω άλλοι λένε καλύτερο άλλοι χειρότερο. Εμένα το sygic μου φαίνεται καλύτερο. Μπορείς να δοκιμάσεις το Sygic. Για κάποιες μέρες (περίπου 1 εβδομάδα)  είναι free.

 

Το χρησιμοποιεις με δεδομενα ή offline? Εμενα με ενδιαφερει κυριως η Offline πλοηγηση καθως δεν θελω να εχω συνεχεια ανοικτα τα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη δουλειά που το θες (αυτοκινητο και εχει και καλο κινητο) η ξεχωριστη συσκευή ειναι πεταμενα λεφτα.

 

Εχω δουλεψει διεξοδικά δοκιμαστικα copilot, sygic και here maps  (παντα offline).

 

Με βαση τις αναγκες μου, δεν με έπεισαν τα δυο πρωτα να τα αγοράσω. Με το here maps εκανα τη δουλεια μου εκτός απο 2 features των αλλων δυο (που μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτα)

 

Το co pilot ειναι πολύ καλύτερο search με βάση το internet. Π.χ. μπαινεις online και αναζητάς τα σουπερ μαρκετ σκλαβενιτης που ειναι κοντά σου.

 

To sygic για το hud display (ειναι extra) και το feature να κάνω zoom/scroll στο χάρτη, να βρίσκω αυτό που θελω (εννοειται ήξερα τι έψαχνα αλλα δεν ηξερα διευθυνση) κραταγα πατημενο το δαχτυλο και μου εδινε επιλογη για πλοήγηση μεχρι εκεί. 

 

Βαλε πρωτα το here maps να εχεις ενα εργαλειο και οταν εισαι αθηνα εγκατετησε τις δοκιμαστικες των αλλων δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε here wego έχει τους ποιο ενημερωμένους χάρτες κατά την γνώμη μου, σαν γραφικό περιβάλλον  μου άρεσε πολύ το navigon, θα δουλέψω taxi και έχω δοκιμάσει πολλές εφαρμογές για να δω ποια θα  εγκαταστήσω στο tablet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο με την χρηση κινητου για gps ειναι η υπερθερμανση λογω ηλιου, ειδικα το καλοκαιρι, και η καταναλωση μπαταριας.

 

Για την μπαταρια μπορω να το συνδεσω στην πριζα που εχει μεσα στο αμαξι αλλα θα πρεπει να βαζω καλωδια...(μικρο το κακο)

 

Η υπερθερμανση ομως ειναι κατι που με ενοχλει καθως κανει κακο στο κινητο.. Ειδικα ο συνδυασμος φορτιση+ηλιος+GPS στο ταμπλω νομιζω οτι θα το διαλυσει το κινητο. Επισης το s7 edge ειναι γυαλινο οποτε στον ηλιο εχει μειονεκτημα εναντι των υπολοιπων κινητων...

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο με την χρηση κινητου για gps ειναι η υπερθερμανση λογω ηλιου, ειδικα το καλοκαιρι, και η καταναλωση μπαταριας.

 

Για την μπαταρια μπορω να το συνδεσω στην πριζα που εχει μεσα στο αμαξι αλλα θα πρεπει να βαζω καλωδια...(μικρο το κακο)

 

Η υπερθερμανση ομως ειναι κατι που με ενοχλει καθως κανει κακο στο κινητο.. Ειδικα ο συνδυασμος φορτιση+ηλιος+GPS στο ταμπλω νομιζω οτι θα το διαλυσει το κινητο. Επισης το s7 edge ειναι γυαλινο οποτε στον ηλιο εχει μειονεκτημα εναντι των υπολοιπων κινητων...

ισχύει και σε αντίστοιχη περιπτωση το κινητο αρχισε να υπολειτουργει και να κανει διακοπες. Μολις κρύωσε, συνήρθε.

 

Βεβαια παρομοιο θεμα θα εχεις και με συσκευή gps. 

 

Λύσεις υπάρχουν. Πήρα κατι σαν το παρακατω (1Ε απο τους κινεζους) που ειναι πιο χαμηλά και πάνω στην εξοδο του αεραγωγου (αρα το δροσίζει οταν δουλευει) και ειχα κοψει και ενα χαρτονακι - σκίαστρο και σε πολύ ζεστες το εβαζα και ήτανε "τζι-τζι" (χωρια που εβλεπα και καλύτερα την οθονη).

 

Το μειονεκτημα της παρακατω βασης ειναι οτι ο πλοηγος ειναι χαμηλοτερα απο το επιπεδο του ματιου και θελει να τραβηξεις τα ματια απο το δρόμο. Αν δεν σε βολευει βρες βαση ή φτιαξε σκιαστρο για τη βαση του παμπριζ.

 

https://www.afasia.gr/basi-stirixis-kinitwn-ston-aeragwgo-toy-aytokinitoy-p-18849.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα 1 τετοια φτηνη στηριξη για τα air vents ετσι ωστε να δροσιζεται τις μερες με πολυ ζεστη, και πηρα και μια πιο καλη η οποια θα ειναι μονιμα στο ταμπλω. Πηρα την spigen stealth που ειναι και ομορφη και μπορεις να τοποθετησεις το κινητο με το 1 χερι...

 

Επισης αγορασα το sygic premium+ traffic για Ευρωπη στα 25 ευρω. 

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό (Iphone 7s Plus) έχω το Navigon το οποίο και το συστήνω. Κοστίζει λιγότερο από ένα καλό GPS και έχεις και δωρεάν αναβαθμίσεις στους χάρτες κάθε 3 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...