Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέων ελαστικών


HALF EVIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Cormoran Runpro B 180 η τετραδα , θυγατρικη της michelin αλλα να ξερεις μεχρι τα 20000χλμ πατανε καλα , μετα αρχιζουν και .....

 

20k έκανα τον τελευταιο 1.5 χρόνο. να ξαναλλάξω πάλι λαστιχα σε 2 χρόνια απλα δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20k έκανα τον τελευταιο 1.5 χρόνο. να ξαναλλάξω πάλι λαστιχα σε 2 χρόνια απλα δεν παίζει.

 

Στα 20000 τα ένιωσα κάπως , έβαλα τα πισω εμπρός και τα αλλαξα στα 48000 .

Απλα ειπα οτι απο τα 20K και μετα αλλαξε η αισθηση τους , που επανηλθε μετα την αλλαγη πισω μπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 20000 τα ένιωσα κάπως , έβαλα τα πισω εμπρός και τα αλλαξα στα 48000 .

Απλα ειπα οτι απο τα 20K και μετα αλλαξε η αισθηση τους , που επανηλθε μετα την αλλαγη πισω μπρος

Τόσο κρατάνε όλα, μια χαρά σου πήγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 16/5/2017 στις 11:54 ΜΜ, kaklikos είπε

Παντως και εγω με την σειρα μου μετα απο οσα ελαστικα αλλαχτηκαν στο αμαξι να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τα Goodyear Eagle F1 assymetric 2. Τα 3αρια θα ειναι η επομενη μου επιλογη για δοκιμη. Το αμαξι ειχε ερθει με τα pirelli pzero nero σε διασταση 225 45 17. Μετα απο σχεδον χρονο τα οποια ειχαν γινει τερμα ξερα αλλαξα σε toyo T1R 225 40 18. Ισως το χειροτερο λαστιχο που μπηκε ποτε πανω στο αμαξι. Μετα τον 1.5 χρονο ηταν απλα ενα οχι για μενα. Την θεση τους πηραν τα michelin pilot sport 2. Αψογο λαστιχο. Και στο στεγνο και στο βρεγμενο. Μετα απο τους πρωτους 12 μηνες ενα λαστιχο συνεχως εχανε αερα. Η αντιπροσωπια οπου τα αγορασα δεν αναγνωριζε τιποτα. Το λαστιχο μ λεγαν συνεχεια ειναι μια χαρα. Αντε να εχανε 2 με 3 psi στον μηνα ενω τα αλλα ηταν στα ιδια. Ωσπου μια μερα μου πεταξε τα λινα πανω στον δρομο. Μετα πηραν θεση τα goodyear eagle f1 assymetric 2 τα οποια φοραω μεχρι σημερα 3ο ετος και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο. Θα ελεγα οτι σε σχεση με τα michelin εχουν πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο βρεγμενο. Και ειδικα στα πολλα νερα σαν λιμνη. Ολα τα ελαστικα με ζωηρη χρηση και αρκετη ταλαιπωρια σε στροφες. Παντα κοιτουσα να ειναι παραγωγη του ετπυς που τα εβαζα. Οχημα Saab 9-3 Aero.

Εξαιρετικό το Saab 9-3 aero.....δεν το αλλάζω με τίποτα

11265020_3_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joll είπε

Εξαιρετικό το Saab 9-3 aero.....δεν το αλλάζω με τίποτα

11265020_3_b.jpg

Και με το δικιο σου δεν το αλλαζεις! Σου ευχομαι απειρα χιλιομετρα με το εργαλειο, να το χαιρεσαι !

 

post-273346-0-74584900-1492246509_thumb.jpgpost-273346-0-28528400-1492247720_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από kaklikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Έχω Ford Focus 1.6 lt, 116HP 2010 facelift, ζάντα 17".

Το αυτ/το μαμά είχε έρθει με Continental Sport Contact 5 205/50/17. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος όσον αφορά στην άνεση και την ασφάλεια (φρένα, κρατήματα, απόκριση).

Αντικαταστάθηκαν από Pirelli Cinturato P7 225/45/17. Παρόλο που είναι πιο φαρδιά δεν έμεινα ευχαριστημένος από κρατήματα, φρένα, απόκριση, επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος στην απόδοση σε βάθος χρόνου. Έκανα και τη βλακεία και έβαλα 225 πλάτος, καθώς τα 205/50/17 έρχονται κατά 80-100 ευρώ περισσότερα από τα 225/45/17. BTW τα έφαγα σε βενζίνες και με το παραπάνω. 

Στα θετικά του Pirelli είναι η ασφάλεια 1 έτους την οποία τη χρησιμοποίησα αντικαθιστώντας ένα ελαστικό δωρεάν, πράγμα το οποίο το είχα πληρώσει ακριβά όταν αντικατέστησα ένα Conti λόγω βυζιού στο μάγουλο.

 

Ήρθε η ώρα να αλλάξω πάλι ελαστικά.

Για αρχή θα πάω στη μαμά διάσταση (205/50/17) και ας είναι πιο ακριβό, θα τα γλιτώσω σε βενζίνη.

 

Μου έχουν προτείνει τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (205/50/17), αλλά εγώ προσανατολίζομαι στα Continental PremiumContact 6 (205/50/17) μιας και είχα μείνει ικανοποιημένος. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι τα Conti δεν έχουν ασφάλεια 1 έτους σε αντίθεση με τα Goodyear.

 

Εσείς τι λέτε, έχετε να προτείνετε κάτι ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο φαρδύ λάστιχο στους ελληνικούς δρόμους που δεν έχουν και την καλύτερη άσφαλτο δε δίνει καλύτερη πρόσφυση, το αντίθετο μάλιστα. Δε μας λες όμως τι χρήση θες να κάνεις. Αν είναι μόνο μετακινήσεις και cruising τα Continental θα σε καλύψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ποια η γνωμη σας για τα uniroyal;

rainexpert η rainsport?

 

Μεχρι στιγμης τα rainexpert ~5,000χλμ μου θυμιζουν michelin energy (σε 185/65/15). Πολύ καλά σε γενικές γραμμές.

 

Βέβαια η τιμή τους σα θυγατρικά δεν ειναι και πολύ φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2018 στις 4:39 ΜΜ, stavros kar είπε

Καλησπέρα,

Έχω Ford Focus 1.6 lt, 116HP 2010 facelift, ζάντα 17".

Το αυτ/το μαμά είχε έρθει με Continental Sport Contact 5 205/50/17. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος όσον αφορά στην άνεση και την ασφάλεια (φρένα, κρατήματα, απόκριση).

Αντικαταστάθηκαν από Pirelli Cinturato P7 225/45/17. Παρόλο που είναι πιο φαρδιά δεν έμεινα ευχαριστημένος από κρατήματα, φρένα, απόκριση, επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος στην απόδοση σε βάθος χρόνου. Έκανα και τη βλακεία και έβαλα 225 πλάτος, καθώς τα 205/50/17 έρχονται κατά 80-100 ευρώ περισσότερα από τα 225/45/17. BTW τα έφαγα σε βενζίνες και με το παραπάνω. 

Στα θετικά του Pirelli είναι η ασφάλεια 1 έτους την οποία τη χρησιμοποίησα αντικαθιστώντας ένα ελαστικό δωρεάν, πράγμα το οποίο το είχα πληρώσει ακριβά όταν αντικατέστησα ένα Conti λόγω βυζιού στο μάγουλο.

Ήρθε η ώρα να αλλάξω πάλι ελαστικά.

Για αρχή θα πάω στη μαμά διάσταση (205/50/17) και ας είναι πιο ακριβό, θα τα γλιτώσω σε βενζίνη.

Μου έχουν προτείνει τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (205/50/17), αλλά εγώ προσανατολίζομαι στα Continental PremiumContact 6 (205/50/17) μιας και είχα μείνει ικανοποιημένος. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι τα Conti δεν έχουν ασφάλεια 1 έτους σε αντίθεση με τα Goodyear.

Εσείς τι λέτε, έχετε να προτείνετε κάτι ?

Ευχαριστώ.

 

Στις 5/8/2018 στις 10:57 ΜΜ, 1988panos2171 είπε

Δε μας λες όμως τι χρήση θες να κάνεις. Αν είναι μόνο μετακινήσεις και cruising τα Continental θα σε καλύψουν.

Απλή χρήση εντός Αθήνας και ταξίδια 6-7/έτος. Λόγω οικογένειας θέλω να έχω και να νιώθω σιγουριά, πράγμα που δεν μου προσέφεραν τα Pirelli Cinturato P7 225/45/17. Γενικά αποφεύγω να πατάω φρένο, πράγμα που σημαίνει ότι στις στροφές τα χρειάζομαι. Για να μην παρεξηγηθώ δεν οδηγώ στα όρια ή ανάποδα τιμόνια κλπ., απλά πιστεύω πως στις στροφές (εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες) μπαίνω με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα από το μέσο όρο.

Στις 5/9/2018 στις 6:46 ΠΜ, ladakis είπε

α θα σε μαλωσω, τα καλυτερα πας και αντικαθιστας και εσύ 

εδιτ

εννοείς αστοχια στονελαστικο ή περιγράφεις τις συνθήκες του ατυχήματος που οδήγησαν στην αστοχια;

Το εξόγκωμα/καρούμπαλο στο προφίλ (βυζί στο μάγουλο  :lol:) ήρθε μάλλον μετά από λακκούβα.

 

 

Btw, προχώρησα στην αγορά Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (205/50/17) που δίνουν και 1 έτος ασφάλεια για την αντικατάσταση ενός ελαστικού για οποιοδήποτε λόγο.

Την ίδια ημέρα πήγα ταξίδι 300 χλμ (+300χλμ επιστροφή) και τα ελαστικά είναι μια χαρά. Αν και από όσο θυμάμαι τα Conti SportContact 5 μου έδιναν καλύτερη αίσθηση, ωστόσο φαίνονται αρκετά καλύτερα από τα Pirelli Cinturato P7 225/45/17 που φορούσα τελευταία.

Επίσης, από την αλλαγή των διαστάσεων το 50άρι προφίλ δίνει και καλύτερη αίσθηση - άνεση, καθώς απορροφάει περισσότερους κραδασμούς από το 45άρι και όσον αφορά στην κατανάλωση στην πρώτη διαδρομή είδα διαφορά της τάξης του 0,5λτ/100χλμ (περίπου, από το control του αυτοκινήτου). Άρα, η διαφορά τιμής μεταξύ 225 και 205 θα αποσβέσει σύντομα.

Η άποψή μου θα ολοκληρωθεί μετά από 2 έτη, οπότε θα έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο τους. Το μόνο που με ανησυχεί αυτή τη στιγμή είναι να μην επιβεβαιωθεί αυτό που είχα διαβάσει κάπου, ότι τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, έχουν μεν καλή συμπεριφορά, αλλά αυτή φθίνει πολύ γρήγορα.

Στις 5/9/2018 στις 7:38 ΠΜ, d_gkal είπε

Ποια η γνωμη σας για τα uniroyal;

Κάποτε είχα βάλει σε starlet (το τελευταίο μοντέλο starlet που βγήκε), σε μικρές διαστάσεις και δεν είχα μείνει ικανοποιημένος. Δεν θυμάμαι ούτε διαστάσεις (ακτίνα 12" ? πέλμα 145 ή 155 ?) ούτε το μοντέλο.

Επεξ/σία από stavros kar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...