Προς το περιεχόμενο

Ο νέος αδιάβροχος e-reader της Kobo είναι ότι πρέπει για την… παραλία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά το συγκεκριμένο το έχω εδώ και 6 μήνες +... τι νέο λέει ???

μάλλον αυτός που γράφει δεν γνωρίζει ότι υπάρχει,και οτι αυτό που θα βγει είναι η version 2 του Aura H2O.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες, φετίχ, δεν είναι διόλου σχετικό με το τι είναι το βιβλίο και το τι προσφέρει.Έχεις φετίχ με το χαρτί, όχι με την πληροφορία που μεταφέρει.

δεν υπάρχει και αντίστροφη ανάγνωση ,γιατί δηλαδή να μην υφίσταται φετίχ με μια συσκευή 6 ιντζων με φωτισμό που δε λαγκαρει πουθενά; όσον αφορά την πληροφορία .πότε έχει νόημα όταν έχεις συσσωρεύσει κανείς 100.000 βιβλία,pdf  ή όταν τα διαβάσει όταν δηλαδή τα κάνει χρήση(και εννοείται τι είδους); γιατί κάποιοι θα σου πουν και ότι η συσσώρευση είναι φετιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει και αντίστροφη ανάγνωση ,γιατί δηλαδή να μην υφίσταται φετίχ με μια συσκευή 6 ιντζων με φωτισμό που δε λαγκαρει πουθενά; όσον αφορά την πληροφορία .πότε έχει νόημα όταν έχεις συσσωρεύσει κανείς 100.000 βιβλία,pdf  ή όταν τα διαβάσει όταν δηλαδή τα κάνει χρήση(και εννοείται τι είδους); γιατί κάποιοι θα σου πουν και ότι η συσσώρευση είναι φετιχ.

Κάθε περίπτωση που το μέσο είναι ο λόγος ανάγνωσης και όχι η πληροφορία, τότε είναι φετίχ.

Οιαδήποτε αναγνώστης εκτιμά το βιβλίο, και όχι το μέσο, θα χαρεί να αλλάξει την συσκευή του με κάτι που είναι καλύτερο.

Εάν αύριο βγει π.χ. μια ολογραφική συσκευή που προβάλει το βιβλίο με περισσότερο αξιόπιστο και ξεκούραστο τρόπο, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλοί βιβλιόφιλοι που δεν θα άφηναν τα e-paper μπλιμπλίκια τους για να αγοράσουν την νέα, καλύτερη, συσκευή.

Προσωπικά θα πετάξω όλα τα e-book readers που έχω εάν και όταν βγει καλή και ποιοτική(όχι το ξέπλυμα όπως πριν λίγα χρόνια) έγχρωμη συσκευή e-paper.

 

Ανάλογα τι θέλεις και τα κρατάς, είναι διότι θέλεις να τα έχεις και να λες ότι τα έχεις, ή επειδή θέλεις να τα ξαναδιαβάσεις ή/και να έχεις μια βιβλιοθήκη για να βλέπεις κάποια πράγματα όταν χρειάζεσαι. Αναλόγως την χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε περίπτωση που το μέσο είναι ο λόγος ανάγνωσης και όχι η πληροφορία, τότε είναι φετίχ.

Οιαδήποτε αναγνώστης εκτιμά το βιβλίο, και όχι το μέσο, θα χαρεί να αλλάξει την συσκευή του με κάτι που είναι καλύτερο.

Εάν αύριο βγει π.χ. μια ολογραφική συσκευή που προβάλει το βιβλίο με περισσότερο αξιόπιστο και ξεκούραστο τρόπο, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλοί βιβλιόφιλοι που δεν θα άφηναν τα e-paper μπλιμπλίκια τους για να αγοράσουν την νέα, καλύτερη, συσκευή.

Προσωπικά θα πετάξω όλα τα e-book readers που έχω εάν και όταν βγει καλή και ποιοτική(όχι το ξέπλυμα όπως πριν λίγα χρόνια) έγχρωμη συσκευή e-paper.

 

Ανάλογα τι θέλεις και τα κρατάς, είναι διότι θέλεις να τα έχεις και να λες ότι τα έχεις, ή επειδή θέλεις να τα ξαναδιαβάσεις ή/και να έχεις μια βιβλιοθήκη για να βλέπεις κάποια πράγματα όταν χρειάζεσαι. Αναλόγως την χρήση.

 

οκ καταλαβαίνω τι εννοείς στο κάτω κάτω τα ποιο αξιόλογα βιβλία είναι αυτά που οι αναγνώστες μιας βιβλιοθήκης ξεσάλωσαν πάνω τους. με κομμένες σελίδες πολλές εκνευριστικές και αξιόλογες σημειώσεις και αυτά τα σπαστικά τσακίσματα στις σελίδες  για σελιδοδείκτες .

 

τεσπα αν θες τσεκαρε το koreader με drag n drop εγκαθιστάτε και κάνεις jailbreak την συσκευή σου οπότε πρώτα back up .προσωπικά το χω σε kobo aura το πρώτο και κρατάω και hightlights οπότε τα βρίσκω μετά και κάνω ενα pdf με σημειώσεις .

 

μπορώ αν επιτρέπεται να σου στείλω pm κάτι ψηφιοποιημένα βιβλία να μου πεις πως τρέχουν στα ebook reader σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει με το default firmware;

 

EDIT: Άκυρο, βρήκα Link.png Site: αυτό που το εξηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει και αντίστροφη ανάγνωση ,γιατί δηλαδή να μην υφίσταται φετίχ με μια συσκευή 6 ιντζων με φωτισμό που δε λαγκαρει πουθενά; όσον αφορά την πληροφορία .πότε έχει νόημα όταν έχεις συσσωρεύσει κανείς 100.000 βιβλία,pdf  ή όταν τα διαβάσει όταν δηλαδή τα κάνει χρήση(και εννοείται τι είδους); γιατί κάποιοι θα σου πουν και ότι η συσσώρευση είναι φετιχ.

 

εγώ γνωρίζω ότι η βιβλιοθήκη ως συλλογή θα μείνει στους αιώνες. Το άλλο θα καεί, δε θα έχεις προλάβει να μεταφέρεις κάτι, στικάκια, cloud, κάτι θα χαθεί, φτου κ από την αρχή. Τα φάγαμε στη μάπα. Άσε που στα περισσότερα σε πιάνει ζαλάδα από την υπεροθονάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γνωρίζω ότι η βιβλιοθήκη ως συλλογή θα μείνει στους αιώνες. Το άλλο θα καεί, δε θα έχεις προλάβει να μεταφέρεις κάτι, στικάκια, cloud, κάτι θα χαθεί, φτου κ από την αρχή. Τα φάγαμε στη μάπα. Άσε που στα περισσότερα σε πιάνει ζαλάδα από την υπεροθονάρα. 

φίλε μου το libgen ή άλλες παρόμοιες βιβλιοθήκες θα είναι πλέον για πάντα δω .επίσης στην after 90s διαδικτυακή εποχή υπάρχει η παραδοχή ότι ο όγκος των πληροφοριών υπεραυξάνεται εκθετικά .τα βιβλία ως data καταλαμβάνουν ελάχιστο χώρο, η δυνατότητα προσβασιμότητας διευκολείνεται.

 

η διάδοση τους ως pdf,epub κλπ (το λέω αναζητώντας πολύ συγκεκριμένους τίτλους ) αν ξεπερνάει το repost σε 3 sites με δικό τους database δεν χάνονται στο διαδύκτιο.έτσι βρίσκεις έγγραφα που μια που ανεβήκαν μια που έπεσαν και κάποια άλλα που υπήρξαν σε περισσότερα sites να μην πέφτουν.

 

τώρα για να φετιχοποιηθώ εγώ σαν αναγνώστης σε μια οθόνη 6 ιτνζων. καθόμαστε σε μια αναπαυτική καρέκλα γραφείου,πέρνουμε  στηρίγματάκι για κάρτες και ένα χαρτόκουτο για να ανεβάσουμε το ύψος του ebook στο ύψος των ματιων μας και το βάζουμε το στο στήριγμα σε απόσταση που μας βολεύει από τα ματια. αράζεις , ρυθμίζεις φωτισμό ,διαβάζεις και κάθε τόσο κρατάς και σημειώσεις ή μαρκάρεις παραγράφους. ούτε να σκύβεις ούτε τπτ χώρια ότι στο κρεβάτι διαβάζεις χωρίς να ενοχλείς των περίγυρο σου λόγο φωτισμού  και έχεις μια ολόκληρη βιβλιοθήκη στο χέρι σου.

 

απλά το θέμα είναι ότι είναι σχετικά περίπλοκο για κάποιον/α που καίγεται με βιβλία κι όχι με τα κομπιουτερς να ασχοληθεί με προγράμματα τύπου scan taylor ,abby finereader ,calibre. και να έχει ένα αξιόλογο αποτέλεσμα στο ebοok-reader

 

πάντως προσωπικά έχω εξοικονομήσει αρκετά

 

υγ είμαι περισσότερο τεχνοφοβικός απόσο μπορεί να αφήνεται ως εντύπωση στο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γνωρίζω ότι η βιβλιοθήκη ως συλλογή θα μείνει στους αιώνες. Το άλλο θα καεί, δε θα έχεις προλάβει να μεταφέρεις κάτι, στικάκια, cloud, κάτι θα χαθεί, φτου κ από την αρχή. Τα φάγαμε στη μάπα. Άσε που στα περισσότερα σε πιάνει ζαλάδα από την υπεροθονάρα. 

μάλλον δεν έχεις δει ereader από κοντά. δες πρώτα και μετά πες μας,την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κρατήσει ποτέ σημειώσεις σε μυθιστόρημα. Μερικά βιβλία που έχει τύχει να τα ξαναδιαβασω το έκανα σε Ebook. Και μόνο στην σκέψη να πιάσω χάρτινο βιβλίο ξενερώσω. Άντε να βάζεις σελιδοδείκτες, να ανάβεις φώτα (η σύζυγος φωνάζει), χωρίς ομοιόμορφο φωτισμό, να το κουβαλάς μαζί σου αν θέλεις να διαβάσεις στο τρένο, στην ουρά κλπ.

 

Για επιστημονικά κλπ δεν ξέρω, αλλά για ψυχαγωγική ανάγνωση τα ebooks δεν παίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω Kindle εδώ και πολλά χρόνια και με έχει κάνει να διαβάζω περισσότερο. Είναι ίσως το πιο αγαπημένο γκάτζετ μου, μάλλον επειδή ξεχνάς ότι κρατάς συσκευή (ειδικά όσο πιο απλό είναι το μοντέλο), δεν έχεις άγχος για updates, για πότε θα φορτίσεις κ.ο.κ.. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγοράζω και βιβλία σε χαρτί, ούτε ότι πρέπει με το ζόρι να έχεις ή το ένα ή το άλλο.

Το e-reader έχει πολλά πλεονεκτήματα (κουβαλάς μια βιβλιοθήκη μαζί σου, σημειώσεις, λεξικό), το βιβλίο έχει τα δικά του. Όσο υπάρχουν και τα δύο, προσωπικά θα είμαι χαρούμενος. Και ναι, όσο χαζό και να ακούγεται η "μυρωδιά" του χαρτιού συνεχίζει να είναι από τα αγαπημένα μου πράγματα στο χάρτινο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το νέο paperwhite θα είναι αδιάβροχο και στην ίδια τιμή με το προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...