Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε αν έχετε άμεση ανάγκη χρημάτων; Έστω και λίγων


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να θεωρηθεί τρολιά. Απλά ψάχνω λύσεις σε καθημερινά προβλήματα που μπορεί να έχουν αρκετοί.

 

Ο μισθός δεν φτάνει. Φεύγει χωρίς να προλάβεις να κάνεις τίποτα. Υποχρεώσεις πολλές και δυστυχώς τον τελευταίο χρόνο έκατσαν πολλά προβλήματα οικονομικά και φτάσαμε πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις

Τα οικονομικά προβλήματα φέρνουν γκρίνια , τσακωμούς και πολλά άλλα. 

Συγκεκριμένα προσπαθώ πάρα πολύ να έχω ένα έξτρα εισόδημα και να μπορώ να πω ότι μπορώ να βγάζω έστω και 15-20 ευρώ την ημέρα για να μπορώ να πω ότι έχω φαγητό στο σπίτι.

Τα λεφτά είναι λίγα και με 2 παιδιά και τόσες υποχρεώσεις υπάρχουν φορές που δεν υπάρχει ούτε ένα ευρώ.

Κυνηγάω δουλειές για κάτι έξτρα αλλά είναι δύσκολα και τα ωράρια και γενικότερα η νοοτροπία εδώ.

Έχω καμιά δυο συνεργασίες αλλά όχι κάτι μόνιμο και σίγουρο όχι κάτι το οποίο μου αποφέρει ένα καλό έξτρα εισόδημα.

Δανεικά δεν ζητάω πλέον. Δεν χρωστάω σε κανέναν αλλά δεν θέλω πλέον. 

Χρωστάω 20 ευρώ σε ένα φαρμακείο και η όχληση είναι καθημερινή αλλά δεν ξέρω από που να κόψω για να τα δώσω.

Προσπαθώ παράλληλα με freelancing μέσω ενός ελληνικού site αλλά και από εκεί δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Άντε να έχω βγάλει 20 ευρώ τον τελευταίο μήνα. 

 

Με ενεχυροδανειστήρια δεν ασχολούμαι φυσικά.

 

Κάθονται διάφορα έκτακτα και φεύγουν τα λεφτά και μετά ψάχνομαι. Και όχι μόνο εγώ.

Κυνηγάω διαφόρους για να φτιάξω έναν υπολογιστή , ένα δίκτυο , να προσφέρω μια υποστήριξη αλλά τίποτα. 

 

Δεν ψάχνω γενικότερα δανεικά και αγύριστα. Ψάχνω τρόπους έστω και μέσω ιντερνετ να μπορώ να πω ότι μπορώ άμεσα να βγάλω 20 ευρώ πχ την μέρα και να είμαι ήσυχος.

 

Πιστεύω ότι από τον Ιούλιο θα φτιάξουν τα πράγματα γιατί περιμένουμε κάτι χρήματα αλλά πραγματικά έχω κουραστεί από όλες αυτές τις καταστάσεις.

Έχω τόσες γνώσεις και ειδικά μεγάλο φιλότιμο σε ότι δουλειά αναλαμβάνω , διαβάζω συνέχεια , μαθαίνω συνέχεια πράγματα αλλά δεν βρίσκω τρόπους να τα εφαρμόσω

 

Και να πω οτι μοιράζω καμιά κάρτα σε μαγαζιά έχει και αυτό το ρίσκο του. Και δεν είναι μόνο τα χρήματα αλλά δεν θέλω να πω ότι χάρη των χρημάτων θα φάω την δουλειά από τον εκάστοτε επαγγελματία.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Χρύσα πουλάς χρυσά (μην λες δεν σκέφτεσαι ενεχυροδανειστήρια έτσι που ήρθαν οι εποχές να σκεφτείς να δώσεις αν έχεις κάνα περιττό χρυσό σε περίπτωσης μεγάλης ανάγκης να φάνε τα παιδιά σου το κάνεις και αυτό )

 

Αν έχεις πράγματα τεχνολογίας περιττά τα πουλάς.

 

Αν έχεις σπίτι,οικόπεδο,αμάξι,μηχανάκι κτλπ τα πουλάς ώστε να έχεις μετά κάτι στην άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να νοικιασεις δωματιο μαζι με τουαλετα μπανιο φυσικα, μεσα στο σπιτι σου και να μενεις και εσυ με τα παιδια σου μεσα, στο airbnb. Για συγκεκριμενες ημερομηνιες και οποτε θες.απλα να αναφερεις αν ειναι κοινοχρηστη η τουαλετα ή μονο δικη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που λες αλλά κάποια απαιτούν χρόνο . 

Εντάξει πράγματα τεχνολογίας περιττά δεν έχω,

Το αμάξι αν και το έχω σκεφτεί , το έχω ανάγκη γιατί με 2 παιδιά δεν παίζεις με αυτά τα πράγματα

Ενεχυροδανειστήριο έχω επισκεφτεί στο παρελθόν , είχα δώσει κάτι , το πήρα πίσω αλλά αυτό το άγχος κάθε μήνα με την δόση..

 

Το σπίτι δεν είναι δικό μου. Ενοικιαστής είμαι. 

 

Λύσεις υπάρχουν για χρήματα πχ σε 1-2-3....10 μέρες. Το θέμα είναι ότι ψάχνω μια αμεσότητα χωρίς να ζητήσω δανεικά από γνωστό , φιλο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να θεωρηθεί τρολιά. Απλά ψάχνω λύσεις σε καθημερινά προβλήματα που μπορεί να έχουν αρκετοί.

 

Ο μισθός δεν φτάνει. Φεύγει χωρίς να προλάβεις να κάνεις τίποτα. Υποχρεώσεις πολλές και δυστυχώς τον τελευταίο χρόνο έκατσαν πολλά προβλήματα οικονομικά και φτάσαμε πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις

Τα οικονομικά προβλήματα φέρνουν γκρίνια , τσακωμούς και πολλά άλλα. 

Συγκεκριμένα προσπαθώ πάρα πολύ να έχω ένα έξτρα εισόδημα και να μπορώ να πω ότι μπορώ να βγάζω έστω και 15-20 ευρώ την ημέρα για να μπορώ να πω ότι έχω φαγητό στο σπίτι.

Τα λεφτά είναι λίγα και με 2 παιδιά και τόσες υποχρεώσεις υπάρχουν φορές που δεν υπάρχει ούτε ένα ευρώ.

Κυνηγάω δουλειές για κάτι έξτρα αλλά είναι δύσκολα και τα ωράρια και γενικότερα η νοοτροπία εδώ.

Έχω καμιά δυο συνεργασίες αλλά όχι κάτι μόνιμο και σίγουρο όχι κάτι το οποίο μου αποφέρει ένα καλό έξτρα εισόδημα.

Δανεικά δεν ζητάω πλέον. Δεν χρωστάω σε κανέναν αλλά δεν θέλω πλέον. 

Χρωστάω 20 ευρώ σε ένα φαρμακείο και η όχληση είναι καθημερινή αλλά δεν ξέρω από που να κόψω για να τα δώσω.

Προσπαθώ παράλληλα με freelancing μέσω ενός ελληνικού site αλλά και από εκεί δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Άντε να έχω βγάλει 20 ευρώ τον τελευταίο μήνα. 

 

Με ενεχυροδανειστήρια δεν ασχολούμαι φυσικά.

 

Κάθονται διάφορα έκτακτα και φεύγουν τα λεφτά και μετά ψάχνομαι. Και όχι μόνο εγώ.

Κυνηγάω διαφόρους για να φτιάξω έναν υπολογιστή , ένα δίκτυο , να προσφέρω μια υποστήριξη αλλά τίποτα. 

 

Δεν ψάχνω γενικότερα δανεικά και αγύριστα. Ψάχνω τρόπους έστω και μέσω ιντερνετ να μπορώ να πω ότι μπορώ άμεσα να βγάλω 20 ευρώ πχ την μέρα και να είμαι ήσυχος.

 

Πιστεύω ότι από τον Ιούλιο θα φτιάξουν τα πράγματα γιατί περιμένουμε κάτι χρήματα αλλά πραγματικά έχω κουραστεί από όλες αυτές τις καταστάσεις.

Έχω τόσες γνώσεις και ειδικά μεγάλο φιλότιμο σε ότι δουλειά αναλαμβάνω , διαβάζω συνέχεια , μαθαίνω συνέχεια πράγματα αλλά δεν βρίσκω τρόπους να τα εφαρμόσω

 

Και να πω οτι μοιράζω καμιά κάρτα σε μαγαζιά έχει και αυτό το ρίσκο του. Και δεν είναι μόνο τα χρήματα αλλά δεν θέλω να πω ότι χάρη των χρημάτων θα φάω την δουλειά από τον εκάστοτε επαγγελματία.

εισαι ωραιος .. ρισπεκτ..

δεν εχω λυση στο προβλημα αλλα φαινεσαι πολυ ενταξει και ντομπρος αναφορικα με την νοοτροπια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opcorsa σε ευχαριστώ.

Γενικά προσπαθώ πάρα πολύ να τα προλάβω όλα στην ζωή μου. Αν και δεν έχω γενικά ισσοροπίες προσπαθώ να είμαι καλός στην δουλειά μου, στο σπίτι μου, στα παιδιά μου, στην γυναίκα μου. Να μπορώ να προσφέρω και να προσπαθώ. Πολλές φορές δεν τα καταφέρνω και χάνομαι κάπου στην μέση. Νιώθω ενοχές γενικότερα στα λάθη που κάνω. Αλλά παλεύω.

Έχω χάσει δουλειές γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να φάω την δουλειά άλλου.

Έχω φύγει από πελάτη χωρίς λεφτά γιατί δεν μου είπε τι σου χρωστάω και εγώ ντράπηκα να του ζητήσω παρόλο που κάθησα εκεί 2 ώρες

Και πολλά ακόμα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι τι κανουμε μολις μεινουμε και απο τα τελευταια ψιλα ή τι κανουμε γενικα στη ζωη μας για τα φερουμε βολτα και να μην μεινουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει δουλειές γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να φάω την δουλειά άλλου.

Έχω φύγει από πελάτη χωρίς λεφτά γιατί δεν μου είπε τι σου χρωστάω και εγώ ντράπηκα να του ζητήσω παρόλο που κάθησα εκεί 2 ώρες

Συγγνώμη αν σε προσβάλω αλλά λίγο θύμα είσαι έτσι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν σε προσβάλω αλλά λίγο θύμα είσαι έτσι;

Θύμα δεν θα το έλεγα. Αλλά το κακό με εμένα είναι ότι δίνομαι πραγματικά σε ότι κάνω και ειδικά όταν μου αρέσει μια δουλειά.

Και δεν έκανα πότε κάτι με αυτοσκοπό το χρήμα. Αν και έχω όλες τις γνώσεις και την εμπειρία να το κάνω ανά πάσα στιγμή.

Μπορεί να μην τα καταφέρνω γενικά με τις ισσοροπίες μου , να έχω κάνει λάθη και επαγγελματικά και οικογενειακά αλλά θέλω να κοιμάμαι το βράδυ ήσυχος.

Μαύρες δουλειές θα κάνω , όλοι κάνουν. Ακόμα και οι επαγγελματίες. Αλλά δεν θα κυνηγήσω αυτό που λένε την μαύρη εργασία. Θα πάω με μικρά βήματα, σε φίλο φίλου, ξάδερφο γνωστό και ότι κάτσει.

 

Βασικά του ΙΤ είμαι και τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω μπει και στον χώρο των ιστοσελίδων σε ότι αφορά στήσιμο,διαχείριση, έλεγχο,marketing . Προσπαθώ να βρω χρόνο να μάθω και προγραμματισμο σε ότι αφορά τις ιστοσελίδες αλλά είναι και αυτή η δουλειά κάτι το ενδιαφέρον.

Η μεγάλη αγάπη μου είναι το κατσαβίδι βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει δουλειές γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να φάω την δουλειά άλλου.

Έχω φύγει από πελάτη χωρίς λεφτά γιατί δεν μου είπε τι σου χρωστάω και εγώ ντράπηκα να του ζητήσω παρόλο που κάθησα εκεί 2 ώρες

 

 

Οκ. Σεβαστές οι προθέσεις σου αλλά προσπάθησε να αλλάξεις αυτή την τακτική γιατί τελικά χαμένος βγαίνεις. Εσύ δεν θες να φας την δουλειά άλλου, αλλά να ξέρεις πριν σε καλέσει κάποιος για να του αναλάβεις κάποια δουλειά, μπορεί να υπήρχε άλλος ένας που θα σε καλούσε αλλά τελικά δεν έγινε γιατί σου έφαγε την δουλειά άλλος. Και όταν έχεις οικογένεια με παιδιά δεν γίνεται να περιμένεις τον άλλον να σου πει τι σου οφείλει για να σε πληρώσει, εσύ θα του λες κοστίζει τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξερασμα ειναι αυτο; child abuse; Δεν πρεπει να επεμβουν οι ανθρωπιστικες οργανωσεις;

Σαν διαφημιση παιδικης πορνογραφιας ειναι. Σαν να λεει....ελατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...