Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε αν έχετε άμεση ανάγκη χρημάτων; Έστω και λίγων


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψανχω να βρω εναν Ιαπωνα απο το θεμα προσφορες του insomnia, φανεται αρκετα ψαγμενος, για να ποσταρει εδω. :) Ισως δωσει λυση.

Αν μπορεσω θα τον φερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έχεις οικογένεια και παιδιά είναι δύσκολο. Εκτος και αν έχεις συγγενείς στο εξωτερικό τότε αλλάζει το πράμα. Για να φύγεις στο εξωτερικό θες και χρήματα όμως που είναι δύσκολο να βρεθούν όταν παλεύεις για να βγάλεις την μέρα σου... :whistle:

 

Αν βρει δουλειά εκεί, ας πάρει και δανεικά και τα επιστρέφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρει δουλειά εκεί, ας πάρει και δανεικά και τα επιστρέφει.

 

Αν είσαι στη φάση που μπορείς να βρεις δουλειά χωρίς να πατήσεις καν στη χώρα του εργοδότη (ή έστω χωρίς να μένεις ήδη εκεί μόνιμα) δεν έχεις τους προβληματισμούς αυτού του θρεντ. Οπότε λογική η πρόταση, αλλά μη εφαρμόσιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες απαντησεις ειναι εκτος πραγματικοτητας.Τι παει να πει πουλα το αυτοκινητο σου?Αυτη ειναι λυση?Στην τελικη πουλα και κανα νεφρο ξερω γω(edit:τωρα ειδα το ποστ του suffocater  :-D )

.Προφανως το παιδι αναφερεται σε κατι παρτ ταιμ κατι μικρο σαν μερεμετοδουλεια που να μπορει να του δωσει ενα χαρτζιλικι.Μπορεις να κανεις καποια δουλεια σε κανενα παππου πχ να αλλαξεις καμια πριζα,να του πληρωσεις κανα λογαριασμο,να βοηθησεις σε δουλειες που εχουν να κανουν με βαρη οπως τα ψωνια,ακομα και θεληματα δεν ειναι ντροπη,ειναι ενα εξτρα εισοδημα και αυτο.Δεν λεω να εισαι και αποκλειστικος αλλα αν χρειαστει κατι να μπορεις να πεταχτεις κανα μισαωρο να τον βοηθησεις.Οσο για το εξωτερικο,και το γραφω εγω που ξυπναω και το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι δεν γινεται να δουλευω για ψιχουλα και πρεπει να φυγω,ξερετε ποσο δυσκολο ειναι να παρεις δυο παιδια ειδικα αν ειναι και σε εφηβεια-προεφηβεια και οχι μικρα που θα προσαρμοστουν ευκολα,και να τα βροντηξεις και να φυγεις?Επισης ποσο ευκολα νομιζετε οτι θα βγαινει καποιος στο εξωτερικο με τον βασικο(εκει) με το κοστος ζωης.Γιατι ο ανειδικευτος εργατης (μιας και ο οπ ισως κοβεται λογω γλωσσας) τον βασικο θα παιρνει.Αν δουλευουν και οι δυο γονεις τοτε ναι,αλλα και παλι τα παιδια?Ασε που στην αρχη πρεπει να εχεις καποια μαζεμενα λεφτα μεχρι να μπεις σε προγραμμα.Για αυτο λεω δεν ειναι τοσο ευκολο για εναν οικογενειαρχη να φυγει οσο για εναν 20ρη που στο κατω κατω αν φαει τα μουτρα του γυριζει πισω και δεν τρεχει και κατι.Αν ομως ενας οικογενειαρχης αποτυχει,και ηδη εχει αφησει-παραιτηθει εστω απο την δουλεια με τον βασικο πισω στην Ελλαδα τοτε τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ποσο ευκολα νομιζετε οτι θα βγαινει καποιος στο εξωτερικο με τον βασικο(εκει) με το κοστος ζωης.Γιατι ο ανειδικευτος εργατης (μιας και ο οπ ισως κοβεται λογω γλωσσας) τον βασικο θα παιρνει.Αν δουλευουν και οι δυο γονεις τοτε ναι,αλλα και παλι τα παιδια?

 

Καλυτερα να εισαι ανεργος σε μια χωρα που εχει υποδομες και πλατες στηριξης , παρα σε μια χρεωκοπημενη μπανανια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν έχω λεφτά ζητάω δανεικά ή από τον αδερφό μου ή από μια θεία

 

 

λες να δανεισουν και στον ts?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάποιο σχόλιο , delivery δεν μπορείς να πας? 

νομίζω είναι κάτι εύκολο , πιθανόν αν έχεις και κάποιο κύκλο να μπορείς βρεις και σχετικά εύκολα.

 

Προσωπικά , πριν χρόνια που δυσκόλεψαν εδώ τα πράγμαγα έφυγα για εξωτερικό.

Στην αρχή δεν ήταν εύκολα αλλά επιβιώνεις. Φαντάσου η πρώτη μου δουλειά ήταν να πλένω πιρούνια και να τα συσκευάζω.

Το ξεπέρασα όμως και το έχτισα. Πλέον είμαι πίσω Έλλάδα σε υποφερτή κατάσταση και όλο αυτό το ζόρι μου βγήκε σε καλό.

 

Άρα θεωρώ αν πρέπει να ξεπεράσεις μια δυσκολία , ο τρόπος θα βρεθεί αν ξεπεράσεις εαυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι οι εποχές είναι δύσκολες. Αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα και ήμασταν πριν τα μνημόνια θα ήμουν πασάς στα γιάννενα. Απλά επειδή έχω ανάγκες και επειδή έχω αρκετές γνώσεις (δεν το λέω εγωιστικά) προσπαθώ να καταπιαστώ με όλα και κάπου χάνομαι

Το σαββατοκύριακο πάλευα με την επισκευή ενός laptop. Καθαρισμός , έλεγχος πλακέτας , τροφοδοσίας , κολλήσεις στο dc jack κλπ κλπ. Σήμερα θα παραγγείλω εξαρτήματα για να τα αλλάξω.

Χτες ασχολιόμουν με προώθηση διαφημίσεων στο faceboοk , έγραψα 2 άρθρα για seo και σήμερα κάνω κάτι διορθώσεις σε wordpress

Δεν κάνω διαφήμιση της δουλειάς μου απλά σας δείχνω ότι έχω και θέμα στο να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά και χάνομαι μεταξύ κατσαβιδιού,html,developing.

Αν μπορούσα να πω ότι έχω μια δουλεια έστω και 10 ώρες την μέρα και παίρνω 1500 ευρώ θα ήμουν ευτυχής. Αλλά όλα αυτά που κάνω και πολλά παραπάνω δεν αμοίβονται πλέον από τις εταιρείες . Σου ζητάνε πλέον πτυχια, master , να ξέρεις 10 γλώσσες προγραμματισμού , να ξέρεις από ηλεκτρονικά και πας και παίρνεις 500 ευρώ

 

ΨΙΤ, Σε ευχαριστώ για το Link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλες δουλειες απο το σπιτι, εαν εχεις γνωσεις οπως λες, στειλε βιογραφικα ονλαιν. Το  θεμα ειναι εαν ξερεις λιγο απο ολα η εαν ξερεις κατι καλα.... τα αγγλικα σιγουρα ειναι ενα θεμα... αλλα εαν εισαι καλος, παραβλεπεται γιατι διορθωνεται...

Κυριως στο server administration/web development/designer klp. Σιγουρα δεν εχεις τιποτα να χασεις.

Δε θυμαμαι το σαιτ απο το οποιο βρηκε ο αδερφος μου πολυ καλη δουλεια απο το σπιτι, θα ρωτησω και θα σου πω.

 

Edit: stackoverflow k linkedin. Επι εξι μηνες εστειλε εκατονταδες βιογραφικα και τελικα ανταμειφθηκε με κατι υπερβολικα καλο για Ελλαδα. Λεπτομερειες σε π.μ αν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι οι εποχές είναι δύσκολες. Αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα και ήμασταν πριν τα μνημόνια θα ήμουν πασάς στα γιάννενα. Απλά επειδή έχω ανάγκες και επειδή έχω αρκετές γνώσεις (δεν το λέω εγωιστικά) προσπαθώ να καταπιαστώ με όλα και κάπου χάνομαι

Το σαββατοκύριακο πάλευα με την επισκευή ενός laptop. Καθαρισμός , έλεγχος πλακέτας , τροφοδοσίας , κολλήσεις στο dc jack κλπ κλπ. Σήμερα θα παραγγείλω εξαρτήματα για να τα αλλάξω.

Χτες ασχολιόμουν με προώθηση διαφημίσεων στο faceboοk , έγραψα 2 άρθρα για seo και σήμερα κάνω κάτι διορθώσεις σε wordpress

Δεν κάνω διαφήμιση της δουλειάς μου απλά σας δείχνω ότι έχω και θέμα στο να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά και χάνομαι μεταξύ κατσαβιδιού,html,developing.

Αν μπορούσα να πω ότι έχω μια δουλεια έστω και 10 ώρες την μέρα και παίρνω 1500 ευρώ θα ήμουν ευτυχής. Αλλά όλα αυτά που κάνω και πολλά παραπάνω δεν αμοίβονται πλέον από τις εταιρείες . Σου ζητάνε πλέον πτυχια, master , να ξέρεις 10 γλώσσες προγραμματισμού , να ξέρεις από ηλεκτρονικά και πας και παίρνεις 500 ευρώ

 

ΨΙΤ, Σε ευχαριστώ για το Link

Θα πω το εξης ψυχρο και ισως ακουστει bitchy. Δεν γινεται να τα κανεις ολα και να εισαι καλος σε ολα. Αρα ή εισαι καλος σε ενα και τα άλλα προεκυψαν, οποτε ασχοληθηκες, ή κανεις πασαλιματα σε όλα. Σορυ για το τελευταιο.

Ειδικευσου σε κατι. Γινε καλος σε 1 πραγμα.

Επεξ/σία από mary
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχεις δοκιμάσει κανένα από αυτά; Κάποια δείχνουν δελεαστικά ,αλλά για τα περισσότερα πρέπει να ζεις στην Αμερική ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...