Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε αν έχετε άμεση ανάγκη χρημάτων; Έστω και λίγων


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά πάντως ψάχνω λύσεις και εδώ στον Πύργο που είναι πιο μικρή πόλη

Ανάγκες υπάρχουν αρκετές . Και δεν ειναι μόνο αυτοσκοπός το χρήμα αλλά ψάχνω και τρόπους για να γλιτώσω "πεταμένα λεφτά"

Έχει ξανασυζητηθεί βέβαια παρόμοιο θέμα.

 

Για παράδειγμα χρειάζομαι τώρα να αλλάξω όλα τα πατάκια στο αμάξι . Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό κόστος 15-20 ευρώ

Θα πάω το απόγευμα σε ένα μαγαζί στην γειτονιά ο οποίος έχει και θα του προτείνω μια ανταλλαγή. Του κοιτάζω τα pc γιατί σίγουρα έχει ανάγκη η του κάνω μια άλλη δουλειά και παίρνω τα πατάκια

Φυσικά δεν ξέρω αν θα δεχτεί αλλά θα του πω σου κοιτάζω πρώτα τα μηχανήματα και μετά μου δίνεις τα πατάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κακη ιδεα και σε μια διαφορετική κοινωνία θα δούλευε πολύ καλα κάτι τετοιο αλλα στην Ελλαδα δε ξερω αν θα πετύχει... στο ευχομαι παντως καθώς ειναι ιδανικό...

κατι αντίστοιχο σκέφτηκα και εγω σήμερα καθώς πουλάω ενα ανταλλακτικό αυτοκινήτου που εχω αχρείαστο και με πηρε ενα συνεργείο αλλα επειδη ειμαι ιδιωτης και δε θα εχει τιμολόγιο ζορίζεται, σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να τον παρω και να του προτεινω να το ανταλλαξουμε με καποια εργασία απο μέρους του...θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα φτιαξει εναν εκτυπωτη ειχε χασει τον driver και πηρα ενα καθαριστικο τζαμιων αμαξιου5 ευρω τζαμπε. Μονο μια φορα ετυχε σε ενα βεντζιναδικο.

Στην Ιταλια γινεται ενα μπαζαρ κα ανταλαζουν υπηρεσιες με υπηρεςιες ή προϊοντα, υδραυλικοι μαναβηδες ηλεκτρολογοι κτλ,.το ειχα δει στην τηλεοραση, το εφερε η κριση. Θεωρειτε πολυ κακο για την οικονομια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς την κατάσταση που βρίσκεσαι και τις λύσεις που επιλέγεις. Με ασπιρίνες δε χτυπάς τον καρκίνο.

Αν καίγεσαι για 10 ευρώ το μήνα, δε θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν, χτύπα ξύλο, τρακάρεις από απροσεξία σου και πρέπει να φτιάξεις το αυτοκίνητο ή τέλος πάντων συμβεί κάποιο απρόοπτο και χρειάζεσαι χρήματα πολύ περισσότερα από 10 ευρώ.

 

Δεύτερη μόνιμη δουλειά ή μετανάστευση, δε βλέπω άλλη λύση. Όσο και αν ακούγεται σκληρό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τυχαίνουν μικροανάγκες και σκέφτεσαι πολύ σοβαρά να χαλάσεις 10-20-30-40-50 ευρώ γιατί μετά σίγουρα από κάπου θα σου λείψουν.

Εγώ για παράδειγμα χρειάζομαι αυτή τη στιγμή πατάκια για το αυτοκίνητο. Δεν είναι ειδος πρώτης ανάγκης και σίγουρα δεν θα γυρίσει ο κόσμος ανάποδα αν δεν τα πάρω. Το 20άρικο αυτό όμως μπορώ να πληρώσω το τηλέφωνο του σπιτιού.

Δεν κυνηγάω αυτή την κατάσταση αλλά όπου μπορώ να γλυτώσω μικροέξοδα θα το κάνω. Μπορεί να μην δουλέψει , μπορεί να δουλέψει

Βέβαια δεν θα ορίσω την ζωή μου γύρω από την ανταλλαγή υπηρεσιών. 

Πριν καιρό ήθελα ένα πάγκο για την κουζίνα. Πήγα σε ένα γνωστό , μιλήσαμε και κουβέντα στην κουβέντα του έφτιαξα 3 υπολογιστές και κάποια πράγματα στην σελίδα του facebook. Του είπα στην αρχή για τον πάγκο. Τελικά δεν τον πήρα και μου έδωσε χρήματα. Ο πάγκος είχε 50-60 ευρώ. Πήρα ένα 60αρι γιατί δούλεψα συνολικά πάνω από 5-6 ώρες και έχουμε γίνει φίλοι τώρα πλέον . 

Και με έχει προτείνει και σε άλλα 2 άτομα πριν λιγες μέρες και περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τυχαίνουν μικροανάγκες και σκέφτεσαι πολύ σοβαρά να χαλάσεις 10-20-30-40-50 ευρώ γιατί μετά σίγουρα από κάπου θα σου λείψουν.

Εγώ για παράδειγμα χρειάζομαι αυτή τη στιγμή πατάκια για το αυτοκίνητο. Δεν είναι ειδος πρώτης ανάγκης και σίγουρα δεν θα γυρίσει ο κόσμος ανάποδα αν δεν τα πάρω. Το 20άρικο αυτό όμως μπορώ να πληρώσω το τηλέφωνο του σπιτιού.

Δεν κυνηγάω αυτή την κατάσταση αλλά όπου μπορώ να γλυτώσω μικροέξοδα θα το κάνω. Μπορεί να μην δουλέψει , μπορεί να δουλέψει

 

Στην περιπτωση σου τα πατακια θεωρουνται πολυτελεια. Μην το σκεφτεσαι καν.

 

Απο τη στιγμη που ζοριζεσαι να βρεις νεες πηγες εισοδηματος, συνεχισε να ψαχνεις τροπους να μειωσεις τα εξοδα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...