Προς το περιεχόμενο

Βρήκε ένα CD-R με τον πηγαίο κώδικα του StarCraft και το επέστρεψε στην Blizzard


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληροφοριακα και μονο δεν ξερω για τα ποτα που λεει να τον βγαλουνε εξω αλλα απο προσωπικη μου εμπειρια εποχης wrath of the lich king ειχα παραγγειλει κατι απο το store της blizz αξιας 6 euros φυσικα λογω οτι εχουμε ενα απο τα πιο συγχρονα συστηματα στο ταχυδρομειο το δεμα χαθηκε (ετσι νομιζα) εποικινωντας με blizz μου ειπανε οτι εγινε λαθος απο αυτους με αποτελεσμα να μου το ξαναστειλουνε + καλουδια αξιας 50ευρω σαν δωρο για το λαθος.τα συμπερασματα δικα σας.απλα καποιες καταστασεις δεν χρειαζετε να τις ισοπεδωνουμε.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορεί να μην ήξερε τι είναι αυτό το στρογγυλό γυαλιστερό μυστήριο δισκάκι.. ειδικά αν είναι μέχρι 15 χρονών!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα απορω πως ειναι δυνατον ενα  cd με τον πηγαιο κωδικα να ειναι τυπωμενο σαν εμποριου...

 

Δεν θα επρεπε να ειναι, χειρογραφο σε συνθηματικα πανω, ωστε να καταλαβαινουν οι ιδιοι τι ειναι αλλα οι αλλοι οχι?

 

Γενικα παντως πολυ περιεργη υποθεση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε θα το θυμάται και θα κλαίει ο τύπος. Δεν "έκλεψε" Εκκλησία, ούτε κάνα φτωχό. Πολυεθνική που βγάζει ΔΙΣ αρμέγοντας την αγελάδα.

 

Δεν πειράζει όμως, θα του μείνει η ανάμνηση με τα ποτάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δείτε τί έπαθα... Αγόρασα από το Insomnia 3 παιχνίδια για XBOX και το ένα είχε μέσα τον πηγαίο κώδικα των Windows 10.

Aμέσως πήρα τον δικηγόρο και το ανέβασα στο Enikos.gr.

Λίγες μέρες μετά με πήρε ο Bill Gates στο Viber και μου λέει: "Έλα filos, αυτό που έχεις είναι πνευματική ιδιοκτησία  και έχουμε γ......ει τον κόσμο στα updates κάθε δύο ώρες για να μην είναι ίδιος με αυτόν που έχουμε εδώ..".

Εγώ του είπα "Φιλαράκι εγώ θα στο δώσω γιατί πραγματικά σε συμπαθώ και δεν θέλω τίποτα γιατί το έχω υποσχεθεί στον πνευματικό μου".

Για να δείτε όμως πόσο παντελωνάτος είναι ο Bill, 10 μέρες μετά μου έστειλε ένα κουτί με τουλούμπες και ένα δισκάκι με Windows 8.1 που δεν κάνουν update μαζί με μία επίσημη επιστολή-απολογία για το 1607 update και βέβαια... τον γνήσιο κουβά με τον οποίο έκανε το ice bucket challenge.

Τι μπορεί να σου τύχει ε?

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που το επεστρεψε. Θα μπορουσε να το διαμοιρασει σε κοινοτητες οπου διατηρουν τετοια αρχεια και να διαφυλαχτει καταλληλως. Τωρα δεν θα γινει το παραμικρο, μακαρι να υπαρχει και δευτερο καπου εκτος Blizzard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτα που διαβάζω εδω που κατακρίνουν επιδει εκανε το αυτονόητο με ξεπερνά... Δλδ τι επρεπε να κάνει??

Το αυτονοητο απο ανθρωπο σε άνθρωπο ειναι διαφορετικό.

 

Αν τωρα αυτονοητο εννοεις οτι το επεστρεψε, αν διαβασεις λιγο προσεκτικά, το επεστρεψε οταν αροισανε να του τσιμπανε το πωπουδακι οι δικηγοροι της εταιρείας. Μεχρι τοτε ειχε βγει στα social media και ελεγε δειτε τι βρήκα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα και μονο δεν ξερω για τα ποτα που λεει να τον βγαλουνε εξω αλλα απο προσωπικη μου εμπειρια εποχης wrath of the lich king ειχα παραγγειλει κατι απο το store της blizz αξιας 6 euros φυσικα λογω οτι εχουμε ενα απο τα πιο συγχρονα συστηματα στο ταχυδρομειο το δεμα χαθηκε (ετσι νομιζα) εποικινωντας με blizz μου ειπανε οτι εγινε λαθος απο αυτους με αποτελεσμα να μου το ξαναστειλουνε + καλουδια αξιας 50ευρω σαν δωρο για το λαθος.τα συμπερασματα δικα σας.απλα καποιες καταστασεις δεν χρειαζετε να τις ισοπεδωνουμε.....

 

η Blizz κανει παρτυ το βραδυ μεταξυ των δυο ημερων της Blizzcon. συν ενα δειπνο για φιλανθρωπικο σκοπο. δεν θα τους ηταν δυσκολο να βγουν εξω να τα πιουν με τους φανς.

Το αυτονοητο απο ανθρωπο σε άνθρωπο ειναι διαφορετικό.

 

Αν τωρα αυτονοητο εννοεις οτι το επεστρεψε, αν διαβασεις λιγο προσεκτικά, το επεστρεψε οταν αροισανε να του τσιμπανε το πωπουδακι οι δικηγοροι της εταιρείας. Μεχρι τοτε ειχε βγει στα social media και ελεγε δειτε τι βρήκα.

 

ακριβως, και απορω πως τα μηντια δεν το προσεξανε αυτο το σημειο. προφανως ηθελε να βγαλει καποιο κερδος απο αυτο, γιαυτο και ρωταγε στο reddit, να δει τι θα του πουν. οταν του της επεσαν οι δικηγοροι της Blizz, πηγε και τους το εδωσε.

Για εμάς τους άσχετους, τί μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό το cd που είναι τόσο σημαντικό για την Blizzard;

 

να φτιαξει εναν κλωνο του Starcraft και οτιδηποτε αλλο παιχνιδι με ξενο κωδικα. επισης θα προκαλουσε προβλημα στην anti-cheat τεχνολογια που χρησιμοποιει το SC1, το οποιο παραμενει δημοφιλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να φτιαξει εναν κλωνο του Starcraft και οτιδηποτε αλλο παιχνιδι με ξενο κωδικα. επισης θα προκαλουσε προβλημα στην anti-cheat τεχνολογια που χρησιμοποιει το SC1, το οποιο παραμενει δημοφιλης.

Υπάρχει κάτι τόσο ιδιαίτερο στο StarCraft που κάποια άλλη εταιρεία δεν έχει καταφέρει να "αντιγράψει" σε δικό της ομοειδές παιχνίδι; Ή εννοείς οτι με minimal resources θα έκανε ο ίδιος publish ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί μου νομίζετε ότι ο πηγαίος κώδικας του starcraft είναι μικρό πράγμα.

Εκεί μέσα βρίσκονται οι κωδικοσειρές  εθισμού και πόρωσης των προϊόντων της Blizzard.

Η αποκωδικοποίηση θα αποκάλυπτε το σχέδιο κατάκτησης της Ασίας, αρχίζοντας από την Κορέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες δηλαδη αυτο το cd ειχε κατι τοσο σημαντικο και αυτοι του δωσανε 250 δολλαρια σε δωροεπιταγη, ποτα και μερικες τσιχλες ε?

 

Συγνωμη αλλα το θελουν το ..... τους, ο τυπος πρεπει τωρα να ανεβασει στο νετ το αρχειο και να βγει 1 δις κοπιες ετσι για να μη χαθει, κατι σαν μπακ απ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το ενδεχομενο να τον ποτισουν τοσο ωστε να πει αν εκανε καμια κοπια το cd.. σιγα μην ηθελαν να τον κανουν και κολλητο τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...