Προς το περιεχόμενο

Διάστημα καθυστέρησης διαθεσιμότητας VDSL από εναλλακτικούς παρόχους μετά τα έργα του ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει εδώ και μήνες οπτικές ίνες στην περιοχή μου (Ηλιούπολη) και πλέον διαθέτει VDSL εώς και 50 mbps. Το πρόβλημα είναι οτι οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν μου προσφέρουν VDSL για κάποιο λόγο. Αυτό που ήξερα ήταν οτι όλοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ οπότε θεώρησα με το που ολοκληρωθούν τα έργα θα μπορούσα να έχω VDSL και μέσω της Vodafone, με την οποία έχω συμβόλαιο για σχεδόν 2 χρόνια ακόμη. Μετά απο αρκετή επικοινωνία με την τεχνική υποστρήριξη μίλησα με κάποια υπεύθυνη στην Vodafone η οποία υπέβαλλε ερώτημα εσωτερικό και της απάντησαν αρχικά οτι υπολογίζεται οτι τις πρώτες μέρες του Μαϊου θα μπορούν να μου προσφέρουν και οτι θα επικοινωνήσει μαζί μου τηλέφωνικα μόλις έχει νεότερα. Με πήρε και με ενημέρωσε οτι το συστημά τους δεν τους δίνει τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση στον ΟΤΕ για τη γραμμή μου και οτι μόλις έχει νεότερα θα με καλέσει πάλι. 

Το ερώτημα μου ειναι το εξής:

Εφόσον ολοκληρωθούν τα έργα VDSL από τον ΟΤΕ, υπάρχει πλέον οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και ο ίδιος ΟΤΕ προσφέρει VDSL στη γραμμή μου, μετά απο πόσο χρονικό διάστημα μπορούν να προσφέρουν και οι υπόλοιποι πάροχοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς από ένα λανθασμένο δεδομένο, δηλαδή ότι, επειδή ο ΟΤΕ δίνει vdsl από KV στην περιοχή σου, θα πρέπει και κάθε πάροχος (πχ η Voda) υποχρεωτικά να σου δώσει και εκείνος.

 

Κάθε πάροχος έχει διαφορετική πολιτική στο θέμα αυτό, για διάφορους λόγους, και, για παράδειγμα, η Forthnet δεν έδινε το 2013 στην περιοχή μου, ενώ τώρα δίνει, και, αντίθετα, η Voda έδινε ενώ τώρα δεν δίνει. Γενικά, έχω παρατηρήσει ότι η Voda δεν δίνει σε πολλές περιοχές που έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

Συμπερασματικά, εάν θέλεις vdsl, μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις πάροχο, όταν λήξει η δέσμευση με τη Voda.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γραμμή σου είναι στο αστικό κέντρο Δάφνης 21097 η στο αστικό κέντρο Ηλιούπολης 21099 στο αστικό κέντρο δάφνης θα πάρει καιρό ακόμη  έχουν μπει καινούργια καφάο στα περισσότερα δεν έχει μπει ρεύμα από την ΔΕΗ από όσο ξέρω από φίλο τεχνικό σε κάνα εξάμηνο  για όλους τους πάροχους η Δάφνη η Ηλιούπολη από ότι ξέρω στο μεγαλύτερο κομμάτι κεντρική πλατεία κάτω Ηλιούπολη  και αστυνομικά έχει vdsl για άλλες εταιρείες.

 

 

 

 

Χάρτης κάφαο vdsl adsl ΟΤΕ vodafone wind     http://fttxgr.eu/map

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή μου ανήκει στο αστικό κέντρο Δάφνης. Υπάρχει δηλαδή ξεχωριστή παροχή ρεύματος για τους υπόλοιπους παρόχους στο καφαο απο αυτή που έχει ο ΟΤΕ; Μου φαίνεται περίεργο να έχει ρεύμα ο ΟΤΕ και άλλοι να μην έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ο ΟΤΕ εχει καμπίνες και λειτουργουν είναι στην κρίση του για το ποτέ θα τις κανει διαθέσιμες και στους υπόλοιπους παρόχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή μου ανήκει στο αστικό κέντρο Δάφνης. Υπάρχει δηλαδή ξεχωριστή παροχή ρεύματος για τους υπόλοιπους παρόχους στο καφαο απο αυτή που έχει ο ΟΤΕ; Μου φαίνεται περίεργο να έχει ρεύμα ο ΟΤΕ και άλλοι να μην έχουν.

 

Το οτι ο ΟΤΕ έχει ενεργό καφαο και δίνει vdsl δεν σημαίνει οτι δίνει και πόρτες σε εναλλακτικούς για την ίδια περιοχή, μόνο οτι επιβάλουν οι ποσοστώσεις. Στο Καλαμάκι π.χ. υπάρχει ΟΤΕ 50άρι τουλάχιστον από πέρσυ, αλλά όλοι οι υπόλοιποι είμαστε σε αναμονή (και σερνόμαστε στα 5-7 κιόλας).

 

Και από ότι έχω καταλάβει αυτός είναι και το κύριο πρόβλημα για vodafone tv over vdsl, επειδή οι πόρτες είναι του ΟΤΕ μάλλον υπάρχουν επιπλέον περιορισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προβλέπεται καμία ποσόστωση, από κανέναν κανονισμό. Όποιος πάροχος θέλει, μπορεί να πάρει υπηρεσία στην χοντρική.

 

Μία φορά στο τέλος κάθε βδομάδας, ο ΟΤΕ κάνει σχετική ενημέρωση στο online πληροφοριακό σύστημα, οπότε μπορεί να πάρει και 2 βδομάδες μέχρι να ξεκινήσουν οι άλλοι να δίνουν στη λιανική. Αν υπάρχει μεγαλύτερη καθυστέρηση (ή καθόλου διάθεση), είναι καθαρά θέμα του εκάστου παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή μου ανήκει στο αστικό κέντρο Δάφνης. Υπάρχει δηλαδή ξεχωριστή παροχή ρεύματος για τους υπόλοιπους παρόχους στο καφαο απο αυτή που έχει ο ΟΤΕ; Μου φαίνεται περίεργο να έχει ρεύμα ο ΟΤΕ και άλλοι να μην έχουν.

Επειδή ανήκουμε στο ίδιο αστικό κέντρο εδώ και ένα δίμηνο έχει  αρχίσει να βάζει ρεύμα η ΔΕΗ στα κάφαο οπότε αναμονή

Πληροφοριακά από όσο ξέρω ένα ρολόι ρεύματος ανά κάφαο και όχι για κάθε πάροχο ξεχωριστά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προβλέπεται καμία ποσόστωση, από κανέναν κανονισμό. Όποιος πάροχος θέλει, μπορεί να πάρει υπηρεσία στην χοντρική.

 

Μία φορά στο τέλος κάθε βδομάδας, ο ΟΤΕ κάνει σχετική ενημέρωση στο online πληροφοριακό σύστημα, οπότε μπορεί να πάρει και 2 βδομάδες μέχρι να ξεκινήσουν οι άλλοι να δίνουν στη λιανική. Αν υπάρχει μεγαλύτερη καθυστέρηση (ή καθόλου διάθεση), είναι καθαρά θέμα του εκάστου παρόχου.

 

Επομένως αυτό που λές είναι να περιμένω 2 εβδομάδες και αν δεν αλλάξει τίποτα τότε να αλλάξω πάροχο καθώς δεν έχουν σκοπό να με εξυπηρετήσουν;   

 

Η Vodafone για να πάρει υπηρεσία χονδρική απο τον ΟΤΕ σε κάποιο καφαο πρέπει να πάρει πολλές γραμμές ή μπορεί να πάρει και μια, πχ μόνο τη δική μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως αυτό που λές είναι να περιμένω 2 εβδομάδες και αν δεν αλλάξει τίποτα τότε να αλλάξω πάροχο καθώς δεν έχουν σκοπό να με εξυπηρετήσουν;   

 

Η Vodafone για να πάρει υπηρεσία χονδρική απο τον ΟΤΕ σε κάποιο καφαο πρέπει να πάρει πολλές γραμμές ή μπορεί να πάρει και μια, πχ μόνο τη δική μου; 

 

Έγραψα παραπάνω ότι μάλλον η Voda έχει αποφασίσει να μην δώσει vdsl από KV και σ' αυτή την περιοχή, όπως κάνει και σε άλλες, για δικούς της λόγους. Ετοιμάσου στην ιδέα να αλλάξεις πάροχο όταν λήξει η δέσμευσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έγραψα παραπάνω ότι μάλλον η Voda έχει αποφασίσει να μην δώσει vdsl από KV και σ' αυτή την περιοχή, όπως κάνει και σε άλλες, για δικούς της λόγους. Ετοιμάσου στην ιδέα να αλλάξεις πάροχο όταν λήξει η δέσμευσή σου.

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει διότι αν δεν έχει σκοπό να δώσει VDSL απο KV η Vodafone τότε θα εξαγοράσω το συμβόλαιο και θα φύγω. Μην περιμένω τσάμπα.  Το θέμα είναι οτι κανένας άλλος πάροχος δεν φαίνεται να δίνει VDSL στη γραμμή μου οπότε έχω ακόμη κάποιες ελπίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εναλλακτικοί Wind και η Forthnet, εκτός από τον ΟΤΕ, δίνουν vdsl από KV, στις περισσότερες περιοχές που έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...