Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω λιγο το θεμα με τις αντηλιακές μεμβράνες.
Εχω καποιες αποριες πανω σε αυτο, οποτε τις παραθετω και οποιος γνωριζει πανω σε αυτα, παρακαλω ας απαντησει.
Πολλες ερωτησεις, αλλα οσα περισσοτερα γνωριζω τοσο το καλυτερο.

- Ενδεικτικά κόστη, για οικονομικές μεμβράνες που να ειναι αξιοπιστες;
- Δινουν εγγυηση για καποια ετη;
- Καλές μάρκες;
- Ποια ειναι η χρυση τομη, ωστε και να μην επηρεαζεται η ορατοτητα κυριως τη νυχτα, αλλα και να εχεις ενα πιοδροσερο αμαξι τη μερα; Ποσο % σκουρες;
- Που ειναι σωστο/βελτιστο, να τοποθετησει κανεις; Σε ολα εκτος απο μπροστινο παρμπριζ;
- Είναι συγκεκριμένες για καθε τυπο αυτοκινητου, ή τις 'κοβουν' στα μετρα του αυτοκινητου σου;
- Η τοποθέτηση πόση ωρα συνηθως κανει;
- Πρεπει να αποφύγει καποιος κάτι πανω σε αυτο το θεμα;
- Επειδη με βολευει μαλλον, η carglass τι προσφερει, απο τιμες/ποιοτητες κλπ?
- Επειδή έχω ξεμείνει με ...κουρτινάκια, αξιζει τον κοπο;
- Μετα απο χρονια, αν εχεις βαλει καλες μεμβρανες με καλη εγκατασταση, η φθορα ποια ειναι; Μηπως τελικα γινει μια...αηδια?
- Επηρεαζονται μηπως στο πισω παρμπριζ, οι τριχοειδης αντιθαμβωτικες γραμμες;
- Πλεον, μετα απο τοσα χρονια της μαζικης διαθεσης μεμβρανων στην αγορα, εχει οντως ανεβει γενικως η ποιοτητα (τελος οι παιδικες ασθενειες;) και εχουν οντως πεσει οι τιμες;
- Θελει εγκαταστατη με μεγαλη εμπειρια; Οι πορτες θελουν...λύσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάχνω λιγο το θεμα με τις αντηλιακές μεμβράνες.

Εχω καποιες αποριες πανω σε αυτο, οποτε τις παραθετω και οποιος γνωριζει πανω σε αυτα, παρακαλω ας απαντησει.

Πολλες ερωτησεις, αλλα οσα περισσοτερα γνωριζω τοσο το καλυτερο.

 

- Ενδεικτικά κόστη, για οικονομικές μεμβράνες που να ειναι αξιοπιστες; 90-150€ αναλόγως μάρκας

- Δινουν εγγυηση για καποια ετη; καποιες 3 έτη κάποιες άλλες εφόρου ζωής

- Καλές μάρκες; Aswf, Nexfil (αυτες εχω εγω αλλα τις nanoceramic που είναι η ακριβη σειρά), 3M, Llumar

- Ποια ειναι η χρυση τομη, ωστε και να μην επηρεαζεται η ορατοτητα κυριως τη νυχτα, αλλα και να εχεις ενα πιοδροσερο αμαξι τη μερα; Ποσο % σκουρες; Δεν το ξέρω, αλλα ο σωστός εγκαταστατης θα μιλήσει 3' μαζι σου και θα βρείτε τις τέλειες. Αν παρεις νανοκεραμικές, οσο σκούρες και να παρεις θα έχεις αριστη ορατότητα μερα νυχτα με βροχές και βρωμιές στα τζαμια (2 χειμώνες-καλοκαίρια δοκιμασμένο ποτε δε χρειάστηκε να κατεβασω το παραθυρο για να δω)

- Που ειναι σωστο/βελτιστο, να τοποθετησει κανεις; Σε ολα εκτος απο μπροστινο παρμπριζ; κανονικά δεν επιτρέπεται στα μπροστινα παραθυρα οδηγου συνοδηγού, ωστόσο ειναι δώρο άδωρο να τις βαλεις μονο στα πισω, οποτε το 99% βαζει σε όλα εκτος παρμπριζ

- Είναι συγκεκριμένες για καθε τυπο αυτοκινητου, ή τις 'κοβουν' στα μετρα του αυτοκινητου σου; <- αυτό

- Η τοποθέτηση πόση ωρα συνηθως κανει; ~1,5-2 ωρες αναλογα το αμαξι

- Πρεπει να αποφύγει καποιος κάτι πανω σε αυτο το θεμα; οχι πλυσιμο για 1 εβδομάδα, δεν ανοίγεις παράθυρα για 2-3 μέρες και προτου πας εχεις το αμαξι αψογα πλυμενο. Πολυ προσοχή επισης, ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΕΙΔΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, οχι σε πληντηρια βενζινάδικα κλπ τοποθέτηση...

- Επειδη με βολευει μαλλον, η carglass τι προσφερει, απο τιμες/ποιοτητες κλπ? δεν εχω ιδεα αλλα τότε που το είχα ψαξει ήταν ακριβή σε σχέση με την αγορά

- Επειδή έχω ξεμείνει με ...κουρτινάκια, αξιζει τον κοπο; ποιαααααααα κουρτινάκια (σα να λεμε ποια άμστελ)... δε συγκρινονται

- Μετα απο χρονια, αν εχεις βαλει καλες μεμβρανες με καλη εγκατασταση, η φθορα ποια ειναι; Μηπως τελικα γινει μια...αηδια?  οι καλες μεμβράνες δε χαλάνε, και να χαλασουν ομως εχεις εφόρου ζωής εγγυηση σε πολλες μαρκες...

- Επηρεαζονται μηπως στο πισω παρμπριζ, οι τριχοειδης αντιθαμβωτικες γραμμες; προσωπικά δεν ειχα θέμα εως τώρα...

- Πλεον, μετα απο τοσα χρονια της μαζικης διαθεσης μεμβρανων στην αγορα, εχει οντως ανεβει γενικως η ποιοτητα (τελος οι παιδικες ασθενειες ;) και εχουν οντως πεσει οι τιμες; ξεκαθαρα ναι, καποτε ήθελες 300 ευρω για κάτι απλές 3Μ που οποιοι εβαζαν τις ξήλωναν με συνοπτικές διαδικασίες γιατι απλα δεν εβλεπαν

- Θελει εγκαταστατη με μεγαλη εμπειρια; Οι πορτες θελουν...λύσιμο; εμπειρια ναι,  σιγουρα βοηθάει στην σωστη τοποθέτηση... οι πορτες δε θέλουν λύσιμο, βγάζουν μονο τις γλυστρες των παραθυρων

 

η δικη μου εμπειρια, σου απανταω πανω στο κειμενο σου απευθείας 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς εγγύηση για τις μεμβράνες? Έχω llumar με εγγύηση εφ όρου ζωης. Το πρόβλημα είναι ότι οι μεμβράνες έχουν κάνει γραμμές που φαίνονται άσχημα, μάλλον έχουν γίνει από το ανοιξε-κλεισε στα παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς εγγύηση για τις μεμβράνες? Έχω llumar με εγγύηση εφ όρου ζωης. Το πρόβλημα είναι ότι οι μεμβράνες έχουν κάνει γραμμές που φαίνονται άσχημα, μάλλον έχουν γίνει από το ανοιξε-κλεισε στα παράθυρα.

 

Εδω σε θελω τωρα!

Εφ'ορου ζωης (ωραιο ακουγεται παντως!!!!), αλλα τωρα τι κανεις σε αυτη την περιπτωση; Το καλυπτουν ή θα πουν ... 'φυσιολογικη φθορα';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε παλιότερο αυτοκίνητο που πήρα με llumar και εφόρου ζωής για ένα ξεκολλημα ξεφτυσμα στην άκρη όπως ήταν την ξήλωσαν κ την άλλαξαν όλη. Το θέμα είναι να είναι κ σοβαρός ο εγκατάστασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε ρε παιδια ομως ενα ενδεικτικο κοστος για τοποθετηση μεμβρανων, πχ llumar, ή αλλη αν ξερετε,

για sedan αυτοκινητο, το κλασικο σετ, πισω παρμπριζ, και 4 πλευρικα.

Περιπου, για να εχω μια σχετικη εκτιμηση κοστους, σε llumar ή αλλη καλη μαρκα,

γιατι ποσο/ευρος χρηματων μιλαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nexfil και aswf και madico που βάζουν τα πιο πολλα μαγαζιά πλεον εχουν 90€. Οι πρώτες έχουν οπως σου ειπα και τις nanoceramic που τις βαζουν γυρω στα 130-150 αναλογως το μαγαζι.

Οι llumar φευγουν πανω απο 160 αρχική για την πιο οικονομική σειρά. Οι 3Μ εχουν πολυ οικονομική σειρά με 100 αλλα ειναι απαραδεκτες (τις εβαλε αντιπροσωπεια σε ΜΙΝΙ φίλου δωρο με την αγορά και είναι χαλια σε σχέση με τις δικές μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει πολλες συννενοησεις, συναντησεις-ημέρες, για να γινει η τοποθετηση;
Ή πχ ακομη και μια, να παρω τηλεφωνο και να μου τα πει, και σε μια μερα που εχω κλεισει ραντεβου να παω και να τις βαλει;
Μπορω με ενα τηλεφωνο-βασικες ερωτησεις/προσφορα κλπ, και μια επισκεψη, να ξεμπερδεψω, ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Θελει εγκαταστατη με μεγαλη εμπειρια; Οι πορτες θελουν...λύσιμο;

 

Κάποιες φορές θέλουν λύσιμο οι ταπετσαρίες στις πόρτες και όχι οι ''γλύστρες'' των παραθύρων (αφού αυτές είναι εξωτερικές και

η μεμβράνη τοποθετείται εσωτερικά) όπως προαναφέρθηκε. Βέβαια συνηθίζεται  να δουλεύουν με λεπίδες που τις χώνουν λίγο εντός των ελαστικών παρεμβυσμάτων της πόρτας, με το ανάλογο ρίσκο για μικροζημιές( ξεχειλώματα, γδαρσίματα, κοψίματα). Παίρνουν τις διαστάσεις του τζαμιού εξωτερικά πρώτα και κατόπιν το εφαρμόζουν εσωτερικά. Αφού το ψεκάσουν με πολύ σαπουνόνερο, τόσο που αν δεν προσέξουν , θα σου χαλάσουν και την ταπετσαρία. 

 

Προσωπικά, με φιμέ καλής ποιότητας που με είχαν τοποθετήσει σε δύο αμάξια έμεινα ευχαριστημένος για την αισθητική αναβάθμιση περισσότερο, παρά για το αποτέλεσμα και την αντοχή τους σε γδαρσίματα.  Συνυπολογίζοντας το πόσο αλμπάνηδες είναι στη δουλειά τους και οι καλύτεροι από τους εγκαταστάτες , στο καινούριο μου αμάξι ΔΕΝ έβαλα μεμβράνες. Μερικά βίντεο στο youtube, θα σε πείσουν για το πόσο χρονοβόρα και δύσκολη στη λεπτομέρεια είναι μια προσεκτική , σωστή τοποθέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paylidis μήπως γνωρίζεις για τις vcool αν είναι καλές; Επίσης έχω διαβάσει οτι και οι crystaline της 3M είναι πολύ καλές αλλά στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω οταν εβαλα το πηρα πισω μεσα στα νερά. Μου ειπε μου φοβασαι θα στεγνώσει, δεν αφηνει σημαδι. Μετα σαν το μακακα εψαχνα τρόπο να βγαλω τις σταμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...