Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Εγώ πάντως παιδιά πρότεινω τις ποιο ανοιχτόχρωμες, δεν δίνεις στόχο ιδιαίτερα στους αστυνομικούς. Αφού όλες κόβουν την ακτινοβολία εντέλει.

Βασικά πέρα από το ζήτημα της ακτινοβολίας τις τοποθετώ και για οπτικούς λόγους, θέλω εγώ να μπορώ να βλέπω εξω, αλλά το ανάποδο να είναι δύσκολο. Έτσι ήταν και στο fiesta μου και επί 6 χρόνια που το είχαμε δεν μας σταμάτησε ποτέ κανείς, ούτε υπήρξε ποτέ πρόβλημα με το ΚΤΕΟ. Νομίζω είναι καθαρά μην πέσεις στην περίπτωση και σε κανέναν περίεργο και σε σταματήσει, αλλιώς δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έχω μιλήσει με αστυνομικούς για το θέμα, τους ενδιαφέρει πρωτίστως να μπορούν να δουν εκείνοι μέσα στο αυτοκίνητο.

Με το να βάλεις σκούρες μεμβράνες, τους δίνεις αφορμή να σε σταματήσουν όταν τους δοθεί η ευκαιρία.

Προσωπικά, ακόμα κι εγώ που δεν είμαι αστυνομικός, ως ύποπτο το εκλαμβάνω αυτό που θέλεις, φαντάσου εκείνοι.

Και το θέμα είναι ότι αν τους δώσεις τέτοια αρχική εντύπωση, δεν ξέρεις τι θα γίνει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω οτι στο μπροστα τζαμι η βλαβερη ακτινοβολια μπλοκαρεται ηδη απο το εργοστασιο 

Στο πλαι ομως ειναι αλλιως τα πραγματα

https://www.skincancer.org/prevention/are-you-at-risk/sun-hazards-in-your-car

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kwstas77 είπε

Πολύ ωραία! Θα βάλω λοιπόν λίγο πιο σκούρες και ας μην θεωρούνται νόμιμες...Αυτές που βλέπω που έχουν ανεβάσει τα παιδιά παραπάνω είναι πολύ ανοικτές ή έτσι μου φαίνονται εμένα...

Είναι νόμιμες αρκεί να είναι στα πίσω τζάμια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θεωρώ απαραίτητες τις αντηλιακές μεμβράνες στα πλαϊνά και πίσω τζαμί.

Αναφέρω ενδεικτικά μερικούς λόγους:

-Προστασια καθισμάτων από φθορά (οποιουδήποτε υλικού και αν είναι κατασκευασμένα )

- προστασία των πλαστικών του αυτοκινητου

- εξοικονόμηση ενέργειας στη χρήση του κλιματισμου

Υποψιν, αναφέρομαι στο νούμερο 2 βαθμό σκουρότητας που σου δίνουν χαρτί για να περνάς και ΚΤΕΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ας πει κάποιος που γνωρίζει εάν οι πιο σκούρες συμβάλλουν στο να είναι περισσότερο δροσερό το εσωτερικό, γιατί νομίζω ότι είναι μόνο θέμα εμφάνισης.

Προφανώς και κόβουν παραπάνω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Ας πει κάποιος που γνωρίζει εάν οι πιο σκούρες συμβάλλουν στο να είναι περισσότερο δροσερό το εσωτερικό, γιατί νομίζω ότι είναι μόνο θέμα εμφάνισης.

Στις δικές μου ASWF η διαφορά της πιο ανοιχτής65  απο την πιο σκούρα20 είναι 15% οπότε μην περιμμένεις τεράστια διαφορά. Υπόψιν τα κτέο εχουν αρχίσει να ελεγχουν μπροστινο παρπριζ, ενώ όποιος έχει σκουρες στο παρπριζ  και μπροστινά παράθυρα καλό ειναι να αποφεύγει να πηγαινει απο Σερβία μεριά.

memvranes.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιωτικό ΚΤΕΟ που πάω με το που δουν τα φιμέ έρχονται στο αμάξι και κατεβάζουν τα μπροστά παράθυρα ακόμα και αν χιονίζει. Μετά το βάζουν μέσα και περνάει κανονικά τον έλεγχο και φυσικά μέχρι να φύγεις κατεβασμένα παράθυρα...! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, phanispal είπε

Επειδή έχω μιλήσει με αστυνομικούς για το θέμα, τους ενδιαφέρει πρωτίστως να μπορούν να δουν εκείνοι μέσα στο αυτοκίνητο.

Με το να βάλεις σκούρες μεμβράνες, τους δίνεις αφορμή να σε σταματήσουν όταν τους δοθεί η ευκαιρία.

Προσωπικά, ακόμα κι εγώ που δεν είμαι αστυνομικός, ως ύποπτο το εκλαμβάνω αυτό που θέλεις, φαντάσου εκείνοι.

Και το θέμα είναι ότι αν τους δώσεις τέτοια αρχική εντύπωση, δεν ξέρεις τι θα γίνει μετά.

Εχω τα πιο σκουρα νομιμα φιμε, και σε κτεο δεν ειχα ποτε θεμα, ουτε καν υπονοια.

Με εχουν σταματησει 2 φορες ετσι. Οχι σε μπλοκο, με πηραν στο κυνηγι.

Τη πρωτη φορα στα  χανια, με σταματαει οπκε, ερχεται διπλα μου με το mp5 αυτος κατεβαζω παραθυρο και μου λεει φυγε :P

Τη δευτερη φορα ζωγραφου, ειχα πισω μου 2-3 μηχανες και αφου εκανα σλαλομ στις 432 λακκουβες που εβλεπα στο δρομο για να μη σπασω το αμαξι, με σταματησανε και ψαξανε τα παντα

και στο τελος μου την ειπανε επειδη ειχα κανει  εργαλειοθηκη τη θηκη της πορτας του οδηγου :P (πενσες, κατσαβιδια, κτλ)

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εχω τα πιο σκουρα νομιμα φιμε, και σε κτεο δεν ειχα ποτε θεμα, ουτε καν υπονοια.

Με εχουν σταματησει 2 φορες ετσι. Οχι σε μπλοκο, με πηραν στο κυνηγι.

Τη πρωτη φορα στα  χανια, με σταματαει οπκε, ερχεται διπλα μου με το mp5 αυτος κατεβαζω παραθυρο και μου λεει φυγε :P

Τη δευτερη φορα ζωγραφου, ειχα πισω μου 2-3 μηχανες και αφου εκανα σλαλομ στις 432 λακκουβες που εβλεπα στο δρομο για να μη σπασω το αμαξι, με σταματησανε και ψαξανε τα παντα

και στο τελος μου την ειπανε επειδη ειχα κανει  εργαλειοθηκη τη θηκη της πορτας του οδηγου :P (πενσες, κατσαβιδια, κτλ)

Ουτε ΚΤΕΟ ειχα προβλημα, ουτε τιποτα....Εδω σταματαω διπλα τους και δεν ασχολουνται! Βλεπουν που ο κοσμος τα εχει παιξει (φοροι κλπ) σου λενε ασε μη ξεσπασουν πανω μας....

Οταν θελησουν "εξτραδακι" θα το κυνηγήσουν οπως εκαναν καποτε.....

Για το τελευταιο....Επρεπε να βρουν να πουν κατι και εκεινοι :D

Επεξ/σία από manousos82003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagos789 είπε

Νάνο κεραμικές είναι η νέα γενιά όπως η black pearl 

εχει κάποιο νόημα ή είναι marketing μόνο ;

Σε σχετική ερώτηση, μου απάντησαν οτι όσο πιο ανοιχτόχρωμη είναι η μεμβράνη τόσο πιο δύσκολο είναι να μπλοκάρεις τις uv ακτίνες. Στις σκουρόχρωμες βοηθά σε ενα μεγάλο ποσοστό το σκούρο χρώμα. Όταν αυτό απουσιάζει τότε χρειάζονται νέες τεχνολογίες όπως η παραπάνω...            

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, bromiaris είπε

Σε σχετική ερώτηση, μου απάντησαν οτι όσο πιο ανοιχτόχρωμη είναι η μεμβράνη τόσο πιο δύσκολο είναι να μπλοκάρεις τις uv ακτίνες. Στις σκουρόχρωμες βοηθά σε ενα μεγάλο ποσοστό το σκούρο χρώμα. Όταν αυτό απουσιάζει τότε χρειάζονται νέες τεχνολογίες όπως η παραπάνω...            

Παπάτζες σου απάντησαν.Τις UV τις μπλοκάρει και ένας τελείως διάφανος φακός από γυαλιά οράσεως σε ποσοστό 99,99% .Δεν έχει να κάνει η σκουρότητα με την απορρόφηση ή μη της UV ακτινοβολίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Παπάτζες σου απάντησαν.Τις UV τις μπλοκάρει και ένας τελείως διάφανος φακός από γυαλιά οράσεως σε ποσοστό 99,99% .Δεν έχει να κάνει η σκουρότητα με την απορρόφηση ή μη της UV ακτινοβολίας.

Ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...