Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Σαφως και πρεπει να ειναι εμφανης η διαφορα, αλλιως δεν δικαιολογουν και το 1,5 φορα στην τιμη.

το "καμινι/κόλαση" με το "τσουρουφλά/ζεματά" δεν έχει πρακτική σημασία

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Στα specs τους λενε για 2πλασια αποδοση απο τις απλες, αναλογως την εταιρεια βεβαια. που σημαινει 2πλασιος χρονος προσαρμογης στην θερμοκρασια.

όχι δε σημαίνει 2πλασιος χρόνος προσαρμογής μιας και θερμαίνεται όλο το υπόλοιπο αμάξι αλλά και τα τζάμια αφού η μεμρβράνη δεν αντανακλά όλη την ενέργεια των υπέρυθρων αλλά απορροφά κιόλας (άρα ζεσταίνεται και το τζάμι )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2022 στις 10:17 ΜΜ, gemis XTX είπε

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα λέει ητε με το κτεο ητε με την τροχαία εδώ είμαστε.. Κάποτε λέει βάζαμε τώρα δεν χρειάζεται λέει γιατί στα χαρτιά που νιυ δώσανε έχει κολλημενα εκεί τα αυτοκόλλητακια

Το εδώ είμαστε σημαίνει....έλα σε μένα να στις αφαιρέσω (hint: θα πληρωθώ για αυτό), θα πας να σε ελέγξουν ξανά (hint: επανέλεγχος σε ΚΤΕΟ = πληρωμή, κάποιες φορές) κι αν θες να ξαναβάλεις μετά από τον ελεγχο...εδώ είμαστε (hint: θα ξαναπληρωσεις για να σου ξαναβάλω). 

Δεν μου ακούγεται κακό για τον εγκαταστατη, αλλά win win. Εκτός αν μαζί με το εδώ είμαστε, διευκρίνισε είτε εκείνος είτε εσύ ρωτώντας τον πως θα σου καλύψει όλα τα παραπάνω (έστω τα δικά του) δωρεάν. Αλλιώς το εδώ είμαστε είναι να είχαμε να λέγαμε.

Όσο για τα αυτοκολλητακια, ο νόμος είναι ξεκάθαρος για το που και πως πρέπει να μπαίνουν, το τι λέει ο κάθε εγκαταστατης (κατά πως τον βολεύει) όπως καταλαβαίνεις είναι αδιάφορο.

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ritualistic είπε

αρα συμφωνουμε πως οταν βραζει ο τοπος δεν θα δεις διαφορα και εγω θεωρω οτι στους 35 βαθμους οταν εχεις παει θαλασσα ακομα και το 3ωρο ειναι τεραστιο διαστημα αρκετο για να εκμηδενισει ολες τις διαφορες.

το αν δικαιολογουν το εξτρα κοστος θα πρεπει να το δουμε με στοιχεια συγκεκριμενα. ωρες εκθεσης, τυπος αυτοκινητου, χρωμα αμαξωματος, εξωτερικη θερμοκρασια και φυσικα μετρησεις με θερμομετρο. 

Γκρι ανθρακι  με μετριες foliatec 8ετιας

Ένα περίεργο ασημοχρυσό με  σκούρες νανοκεραμικες το άλλο και με πολύ καλύτερη μόνωση λόγω καλύτερου μοντέλου.

Κοινως ενώ όλα είναι εναντίον του γκρι μπορώ να πω πως οι απλές ήταν καλύτερη αγορά.

Όταν βρω χρόνο και τα φέρω ξανά δίπλα δίπλα θα κατέβω να μετρήσω τον επιφάνειες με το IR θερμόμετρο να βάλουμε κ μετρήσεις να είμαστε έντιμοι.

Έως ότου γίνει αυτό θα επιμένω ότι όπως είπε και ο φίλος ο τρόπος που παρουσιάζονται και για το εξτρα κόστος δεν φαίνεται να συμβαδίζει με στην πραγματικότητα.

Άποψη μου παιδιά έχοντας και τα δύο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 11:14 ΠΜ, bjj-p είπε

Σαφως και πρεπει να ειναι εμφανης η διαφορα, αλλιως δεν δικαιολογουν και το 1,5 φορα στην τιμη.

Στα specs τους λενε για 2πλασια αποδοση απο τις απλες, αναλογως την εταιρεια βεβαια. που σημαινει 2πλασιος χρονος προσαρμογης στην θερμοκρασια.

Προφανως, αν αφησεις ενα αμαξι στις 9πμ και το παρεις στις 4μμ πρακτικα δεν θα εχει διαφορα. Αλλα αν αφησεις ενα αμαξι στις 4μμ  στον ηλιο και το παρεις στις 7μμ που αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια θα εχεις διαφορα.

Η διαφορά των απλών μεμβρανών με τις νάνο, είναι πως οι νάνο κόβουν και την υπέρυθρη ακτινοβολία. Γι αυτό δεν σε καίει ο ήλιος όταν πέφτει πάνω σου. Δεν αναφέρουν πουθενα ότι ο χρόνος προσαρμογής θα είναι διπλάσιος κτλ. Κάτι έχεις καταλαβει λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Η διαφορά των απλών μεμβρανών με τις νάνο, είναι πως οι νάνο κόβουν και την υπέρυθρη ακτινοβολία. Γι αυτό δεν σε καίει ο ήλιος όταν πέφτει πάνω σου. Δεν αναφέρουν πουθενα ότι ο χρόνος προσαρμογής θα είναι διπλάσιος κτλ. Κάτι έχεις καταλαβει λάθος!

Ο δεικτης της υπερυθρης που λες ειναι ο IR και υπαρχει σε ολες τις μεμβρανες. Στις κεραμικες το ποσοστο απορριψης ειναι περιπου 80% , ενω στις απλες παιζει γυρω στο 35%( εχει να κανει και το ποσο σκουρες ειναι), τουλαχστον στις xpel που εχω κοιταξει.
Αυτο λοιπον μεταφραζεται ως διπλασια απορροφιση και λογικο ειναι να γινεται συγκριση με το χρονο. Μαλλον δεν εχω καταλαβει λαθος!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ο δεικτης της υπερυθρης που λες ειναι ο IR και υπαρχει σε ολες τις μεμβρανες. Στις κεραμικες το ποσοστο απορριψης ειναι περιπου 80% , ενω στις απλες παιζει γυρω στο 35%( εχει να κανει και το ποσο σκουρες ειναι), τουλαχστον στις xpel που εχω κοιταξει.
Αυτο λοιπον μεταφραζεται ως διπλασια απορροφιση και λογικο ειναι να γινεται συγκριση με το χρονο. Μαλλον δεν εχω καταλαβει λαθος!

Madico η απλή σειρά δεν καλύπτει IR, όπως και ακόμα 2-3 που εχω κοιτάξει. Μόνο οι νάνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μάκαρος είπε

Madico η απλή σειρά δεν καλύπτει IR, όπως και ακόμα 2-3 που εχω κοιτάξει. Μόνο οι νάνο 

IR Rejection 47%
 
Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bjj-p είπε
IR Rejection 47%
 
Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος!

Η απλή σειρά της Madico είναι η desert η οποία δεν αντανακλά IR. Ψαξου καλυτερα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Η απλή σειρά της Madico είναι η desert η οποία δεν αντανακλά IR. Ψαξου καλυτερα ;) 

Spoiler

Η διαφορά των απλών μεμβρανών με τις νάνο, είναι πως οι νάνο κόβουν και την υπέρυθρη ακτινοβολία. Γι αυτό δεν σε καίει ο ήλιος όταν πέφτει πάνω σου. Δεν αναφέρουν πουθενα ότι ο χρόνος προσαρμογής θα είναι διπλάσιος κτλ. Κάτι έχεις καταλαβει λάθος!

Σου υπενθυμιζω τι εγραψες και σου εξηγησα οτι αυτο ειναι λαθος. Στο απεδειξα και με παραδειγμα. Τι αλλος θες ρε ανθρωπε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bjj-p είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Η διαφορά των απλών μεμβρανών με τις νάνο, είναι πως οι νάνο κόβουν και την υπέρυθρη ακτινοβολία. Γι αυτό δεν σε καίει ο ήλιος όταν πέφτει πάνω σου. Δεν αναφέρουν πουθενα ότι ο χρόνος προσαρμογής θα είναι διπλάσιος κτλ. Κάτι έχεις καταλαβει λάθος!

Σου υπενθυμιζω τι εγραψες και σου εξηγησα οτι αυτο ειναι λαθος. Στο απεδειξα και με παραδειγμα. Τι αλλος θες ρε ανθρωπε!

Δεν θες να καταλαβεις αυτό που σου εξηγούν 5 άνθρωποι εδώ μέσα και συνεχίζεις τα δικά σου. Καλή σου συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2022 στις 10:12 ΠΜ, Μάκαρος είπε

Madico η απλή σειρά δεν καλύπτει IR, όπως και ακόμα 2-3 που εχω κοιτάξει. Μόνο οι νάνο 

δώσε λινκ , μόνο onyx έχει όσο το έψαξα

Άσχετο μου κάνει εντύπωση που δε γράφει για τις desert και ψάχνοντας στο ιντερνετ δε βρήκα πληροφορία για τη συγκεριμένη μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ my 2 cents, μιας και ψάχνοντας να δω αν έχουν κι άλλοι τρέλα με μεμβράνες όπως εγώ. Τελικά είμαστε αρκετοί, και από τι ότι φαίνεται το θέμα μεμβράνη ήρθε για να μείνει. Ότι καλύτερο έχω βάλει αλήθεια.

Όσο με χαρτιά και νομιμότητα δεν είχα θέμα με ΚΤΕΟ που ρώτησα όταν το πήγα επίτηδες για τις μεμβράνες, έχοντας και μια καβάτζα σχετική ενημέρωση από τον άνθρωπο που μου τοποθέτησε. Έχω βάλει του μπαρμπρίζ με xpel xr plus,  στο ΚΤΕΟ, ένας ήξερε καλά οι άλλοι άσχετοι, έλεος.

Να αναφέρω ότι για την δική μου περίπτωση, εγώ πήγα με βάση τις ανάγκες μου, έχοντας δύο παιδιά μια μεγάλη και ένα βρέφος, με βάση του τι είδα εκεί επιτόπου από όχημα που είχε μέσα και το κουτί με το πως περνάει το φως και η θερμοκρασία και αποφάσισα τι να βάλω στο Nissan, οπότε νταξ δεν το έπαιξα κορόνα γράμματα.. γιατί πραγματικά όσο και να σου το λέει ο άλλος αν δεν το δεις να το οδηγήσεις με μεμβράνη δεν υπάρχει. 

Εγώ έβαλα μεμβράνη στο TINT.town σε ένα απόγευμα ήμουν έτοιμος, για το κουτί της εταιρείας, που κοιτάζεις πως θα ήταν για να αποφασίσω, προτείνω να το δείτε από κοντά, ότι δεις στο ίντερνετ είναι φωτογραφίες δεν φαίνεται ίδιο με το μάτι...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω προσφορά black pearl 75ara σε όλα πλην παρμπρίζ στα 195€ και armolan ventura ir οποιαδήποτε σκουροτητα στα 200€. Οποιαδήποτε γνώμη για επιλογή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...