Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, 

Ειχα ρωτήσει και την περασμένη εβδομάδα το ζήτημα για τις μεμβράνες και επανέρχομαι με μια νέα απορία. Καταρχάς αποφάσισα να τοποθετήσω τις madico σε επίσημο αντιπρόσωπο μπρος πίσω με ένα ενιαίο χρωμα και μια σκουροτητα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για τον τύπο των νανοκεραμικων μεμβρανών. Σε τι υπερτερούν και σε τι υστερούν σε σχέση με τις κλασικές μεμβράνες που κυκλοφορούσαν μέχρι σήμερα; 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη ψαρώνεις από βαρύγδουπες μαρκετινίστικες ορολογίες.

Πρακτικά, υποδηλώνεται η ύπαρξη κάποιας επιπλέον επίστρωσης (αν υποθέσουμε ότι είναι αληθείς οι ισχυρισμοί) που ουδεμία διαφοροποίηση επιφέρει στην αίσθηση που λαμβάνει ο χρήστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Μη ψαρώνεις από βαρύγδουπες μαρκετινίστικες ορολογίες.

Πρακτικά, υποδηλώνεται η ύπαρξη κάποιας επιπλέον επίστρωσης (αν υποθέσουμε ότι είναι αληθείς οι ισχυρισμοί) που ουδεμία διαφοροποίηση επιφέρει στην αίσθηση που λαμβάνει ο χρήστης.

Καμία σχέση. Έχω αμάξι με nexfil nanoceramic και αμάξι με nexfil απλές. Είναι η μέρα με τη νύχτα και φυσικά και δεν είναι μάρκετινγκ. Όλες κόβουν ακτινοβολία αλλά στις νάνοκεραμικές έχεις καλύτερη ορατότητα υπο όλες τις συνθήκες. Στις απλές βράδυ με βροχή έχει τύχει να κατεβάσω παράθυρο για να έχω ορατότητα σε σκοτεινές διασταυρώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ να αναφέρω απλά μια λεπτομέρεια, αν φοράς γυαλιά ηλίου polirized, να ξέρεις ότι σε κάποιες μεμβράνες (δεν ξέρω αν ισχύει για όλες) βλέπεις την χρωματική ανάλυση. Για κάποιους αυτό είναι ενοχλητικό, οπότε δοκιμάστε πριν βάλετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Εγώ να αναφέρω απλά μια λεπτομέρεια, αν φοράς γυαλιά ηλίου polirized, να ξέρεις ότι σε κάποιες μεμβράνες (δεν ξέρω αν ισχύει για όλες) βλέπεις την χρωματική ανάλυση. Για κάποιους αυτό είναι ενοχλητικό, οπότε δοκιμάστε πριν βάλετε. 

Πολύ σωστό. Με είχε δει με polarized ο τύπος που μου τις πέρασε και μου είπε αυτή τη μάρκα μη την κοιτάξεις θα έχεις θέμα (δε θυμάμαι μόνο ποια μάρκα ήταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω την αντηλιακή μεμβράνη του λινκ με σκοπό να την τοποθετήσω στο αμάξι ή σε κάποιο παράθυρο στο σπίτι, η διαδικασία τοποθέτησης είναι απλή υπόθεση; Είναι ένα αυτοκόλλητο φιλμ που το κολλάς όπου θέλεις ή μιλάμε για μια διαδικασία πολύπλοκη όπως αυτη των επαγγελματιών;

https://www.hellas-tech.gr/product/76256/antiliaki-membrani-idaniki-gia-aytokinito-kai-gia-to.html?ref=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thant είπε

Αν αγοράσω την αντηλιακή μεμβράνη του λινκ με σκοπό να την τοποθετήσω στο αμάξι ή σε κάποιο παράθυρο στο σπίτι, η διαδικασία τοποθέτησης είναι απλή υπόθεση; Είναι ένα αυτοκόλλητο φιλμ που το κολλάς όπου θέλεις ή μιλάμε για μια διαδικασία πολύπλοκη όπως αυτη των επαγγελματιών;

https://www.hellas-tech.gr/product/76256/antiliaki-membrani-idaniki-gia-aytokinito-kai-gia-to.html?ref=1

Ότι θα τη βάλεις θα τη βάλεις. Το θέμα είναι ότι 99% θα τη βάλεις χάλια μέσα στις φουσκάλες σκόνες κλπ και μετά θα πληρώσεις για να στην ξηλώσουν...

η τοποθέτηση δεν είναι απλή διαδικασία και πρέπει να γίνεται σε κατάλληλο χώρο και όχι πλυντήρια αυτοκινήτων, πάρκινγκ σπιτιών, πολύσυνεργεία που κάνουν τα πάντα  κλπ...που βλέπουμε συχνά πυκνά...!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Ουσιαστικά την τεχνογνωσία πληρώνεις απ' ότι έχω καταλάβει.

Γι' αυτό όλοι έχουν ταρίφα ~100€, το φιλμ πρέπει να τους κοστίζει ελάχιστα.

Έτσι. Το φιλμ πάνω από 15 ευρώ δεν κοστίζει ούτε το πιο ακριβό για ένα μέτριο αυτοκίνητο. Ουσιαστικά πληρώνεις την τεχνογνωσία όπως λες + το ότι ο άλλος διατηρεί ένα μαγαζί για αυτή τη δουλειά γιατί δεν είναι πχ λάμπες ή μπαγκαζιέρες που μπαίνουν όπου να ναι θέλει ειδικό χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πραγματικά να δω έστω κ σε φωτό αυτά τα εργαστήρια τοποθέτησης μεμβρανών που περιγράφονται. Διότι τέτοιοι αποστηρωμενοι χώροι χρειάζονται διεθνείς πιστοποιήσεις και εξοπλισμό. Εκτός αν εννοείται ότι ο τελευταίος κλείνει την πόρτα, τοτε πάω πάσο

Δεν κρίνω φυσικά την τεχνογνωσία, μην παρεξηγηθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BELL είπε

Θα ήθελα πραγματικά να δω έστω κ σε φωτό αυτά τα εργαστήρια τοποθέτησης μεμβρανών που περιγράφονται. Διότι τέτοιοι αποστηρωμενοι χώροι χρειάζονται διεθνείς πιστοποιήσεις και εξοπλισμό. Εκτός αν εννοείται ότι ο τελευταίος κλείνει την πόρτα, τοτε πάω πάσο

Δεν κρίνω φυσικά την τεχνογνωσία, μην παρεξηγηθω

Ένα που ξέρω εγώ κοντά μου οι εργασίες γίνονται σε εξωτερικό χώρο κάτω από στέγαστρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνισα τη Δευτέρα να κάνουμε την τοποθέτηση σε επίσημο αντιπρόσωπο της madico. Μου είπε για 100 τις κλασικές και 180 τις νανοκεραμικές. Για τις τελευταίες απλώς μου είπε ότι μπλοκάρουν και την IR ακτινοβολία, τώρα αυτό σε τι βοηθάει δεν ξέρω. Θα τις δω από κοντά, όπως και τις αποχρώσεις και θα αποφασίσω εκείνη την ώρα. Θα γράψω περισσότερα μόλις τις τοποθετήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thant είπε

Ένα που ξέρω εγώ κοντά μου οι εργασίες γίνονται σε εξωτερικό χώρο κάτω από στέγαστρο.

Αυτά καλό είναι να μη γίνονται και να αποφεύγονται. Πηγαίνετε μια βόλτα από κάποιο σοβαρό Εγκαταστατη και θα δείτε πως πρέπει να είναι ο χώρος για να γίνει σωστή εγκατάσταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πέρσι που γεννήθηκε ο γιος μου, ξεκίνησα αρχικά να βρω κουρτινάκια (αυτά που βεντουζώνουν στα παράθυρα), για να μην χτυπά ο ήλιος το μωρό. Τελικά αποφάσισα να περάσω μεμβράνες για να γίνει σωστά η δουλειά.

Πέρασα της lumar, πίσω παράθυρα και πίσω παρμπρίζ όσο πιο σκούρες επιτρέπεται από τον νόμο για να μπορεί και η γυναίκα μου να θηλάζει τον μικρό χωρίς να φαίνεται και μπροστινά παράθυρα αρκετά πιο ανοιχτόχρωμες για να μπορώ να βλέπω σε διασταυρώσεις νύχτα με βροχές κλπ. Παρμπρίζ μπροστινό καθόλου. 

Κατά αρχάς, εννοείται ότι η διαφορά από πριν είναι τεράστια. Μπαίνεις μέσα και το αυτοκίνητο ναι μεν έχει ζέστη αλλά δε γίνεται καμίνι. Καλοκαιριάτικο μεσημέρι με ντάλα ήλιο άνοιξα το αυτοκίνητο και αμέσως μετά άνοιξα και μπήκα στης γυναίκας μου (υπόψιν το δικό μου είναι αρκετά πιο σκουρόχρωμο) και στης γυναίκας μου απλά δεν άντεχες να κάτσεις, ενώ στο δικό μου ήταν ξεκάθαρα καλύτερα και με λίγο κλιματιστικό όλα έστρωναν. Αλλά και στις διαδρομές που κάναμε από τότε χρησιμοποιώ λιγότερο τον κλιματισμό και δε με καίει ο ήλιος από το πλάι.

Όλη η ιστορία κόστισε 110€ σε μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου στην Καβάλα και η δουλειά που έγινε ήταν εξαιρετική. Ούτε φουσκάλες, ούτε γραμμούλες, ούτε τίποτα. Αν και έχω την εντύπωση ότι η τιμή κανονικά είναι λίγο παραπάνω (γνωστός). Μέχρι που σε καποιο συνεργείο, άτσαλος μάστορας έδωσε μία με το κατσαβίδι και έγδαρε τη μεμβράνη στο παράθυρο του οδηγού... Αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...