Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/10/2018 στις 4:10 ΜΜ, VFerF1 είπε

Επίσης αυτό το αυτοκολλητάκι με τις προδιαγραφές που βάζει η CarGlass είναι μεγάλο και φαίνεται;

Ειναι περιπου 2χ2 εκατοστα διαφανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2018 στις 10:35 ΜΜ, GeorgeKatz είπε

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, μετά από ανάγνωση / συμβουλές κτλ έβαλα  από Llumar:

  • 41% μπροστά παράθυρα - νόμιμη
  • 48% πίσω

Ο νόμος ορίζει 75% για παρμπρίζ και τα μπροστά παράθυρα οδηγού - συνοδηγού, το 41% μήπως είναι άλλη μέτρηση; 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, terry308 είπε

Ο νόμος ορίζει 75% για παρμπρίζ και τα μπροστά παράθυρα οδηγού - συνοδηγού, το 41% μήπως είναι άλλη μέτρηση; 

Μια λεπτομερεια, αν μου επιτρέπεις, το ποσοστό ειναι 70% ειναι στα μπροστά παράθυρα οδηγού - συνοδηγού.

Ναι, το 41% αναφέρεται στο sun protection, ωστόσο ειναι η μόνη νόμιμη επιλογή για μπροστά στη κατηγορία "αντηλιακές μεμβράνες" της Llumar.

Φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και καλή Σαρακοστή σε όλους,

Αναζωογονώ το θέμα γιατί είμαι σε διαδικασία να βάλω μεμβράνες αυτήν την εβδομάδα και θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις γνώμες σας.

Μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για τοποθέτηση αντιηλιακών μεμβρανών στο καινούργιο μου Fiesta, όπως είχα στο παλιό αυτοκίνητο και αφού διάβασα το thread, έχω απορίες.

Στο προηγούμενο Yaris όταν το αγόρασα από την αντιπροσωπεία, επειδή τους ήξερα, είχα ζητήσει να μου βάλουν εκείνοι τις μεμβράνες και όταν το παρέλαβα φορούσε 3M (δε γνωρίζω ποιο μοντέλο-τύπο) στα 4 πλαϊνά παράθυρα και πίσω. Ήταν θεωρητικά το νόμιμο τότε (2007) ποσοστό, όπως μου είπαν και είχαν εγγύηση εφ' όρου ζωής. Σαν μεμβράνες δεν ήταν καθόλου σκούρες, έβλεπες δηλαδή κανονικά από μέσα και από έξω και δε με σταμάτησαν ποτέ για έλεγχο. Όσον αφορά την απόδοση, από άποψη θερμοκρασίας και προστασίας εκτιμώ πως ήταν ικανοποιητικές, το καλοκαίρι δρόσιζε γρήγορα το αυτοκίνητο, είχα καλή ορατότητα, δεν καιγόμουν και γενικώς μου φάνηκε ότι έκαναν μια χαρά δουλειά. Στα 12 χρόνια που είχα το αμάξι δεν έπαθαν τίποτα, κάτι μικροσποπικά σημάδια από τη χρήση με το πάνω κάτω το παράθυρο, και δεν ασχολήθηκα.

Το Fiesta 5-πορτο έχει από το εργοστάσιο σκούρα τζάμια στα πίσω παράθυρα και στο πορτ-μπαγκαζ. Έχοντας, λοιπόν, αυτήν την εμπειρία, ξεκίνησα να πάω να ψάξω για 3M. Σκεφτόμουν να βάλω μόνο στα μπροστά πλαϊνά για να μην έχω έντονη διχρωμία και επειδή δεν ξέρω αν χρειαζόταν στα πίσω (δεν είμαι σχετικός με το άθλημα).

Πήγα σε 1-2 εξουσιοδοτημένους της 3Μ στο Γέρακα και τη Μεταμόρφωση την προηγούμενη εβδομάδα, κυρίως για να κάνω κάποιες ερωτήσεις ώστε να με κατευθύνουν και να με βοηθήσουν να επιλέξω τύπο και που να τοποθετήσω κλπ. Η αλήθεια είναι ότι αφενός με μπέρδεψαν γιατί μου είπαν να βάλω σε όλο το όχημα, και παρμπρίζ διαφανή μεμβράνη και επίσης δεν με έπεισαν πολύ με όσα μου είπαν, αντί να με βοηθήσουν με βομβάρδιζαν με επιλογές και αποφάσεις που δεν ήξερα πως να τις πάρω. Γενικώς σαν να τους φάνηκε περισσότερο αγγαρεία να με εξυπηρετήσουν για τα 2 πλαϊνά παράθυρα που ήθελα.

Συνεπώς, μετά πήγα στο Carglass γιατί το είχα διαβάσει εδώ και έχουν λέει προσφορά 30%, παρόλο που βάζουν Madico μεμβράνες που δεν τις ξέρω.

Η προσφορά που μου έδωσαν είναι 60+60 ευρώ για τα 2 εμπρός πλαϊνά παράθυρα και 15+15 τα 2 μπροστινά φινιστρίνια, σύνολο 90 ευρώ με την έκπτωση.  Η κοπέλα ασχολήθηκε και μου είπε να σκεφτώ για τοποθέτηση σε όλο το όχημα πλην παρμπρίζ, και μου είπε για τιμή 180 ευρώ από 225 αρχική. Μου είπε τις Madico είναι οι προβλεπόμενες από το νόμο και θα μου δώσει βεβαίωση για ΚΤΕΟ και τροχαία.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Στα πίσω παράθυρα και πορτ-μπαγκάζ έχει τα σκούρα κρύσταλλα και σκεφτόμουν, λοιπόν, να μη βάλω καθόλου μεμβράνες, γιατί δεν ξέρω αν χρειάζονται. Αυτά τα τζάμια κάνουν δουλειά ή πρέπει να βάλω κι εκεί μεμβράνες για έχει αποτέλεσμα στην απόδοση και τη θερμοκρασία; (να σημειώσω ότι δεν έχω ακόμη οικογένεια, άρα στο αυτοκίνητο σπάνια μπαίνουν πάνω από 2 άτομα)

- Αν βάλω μεμβράνες πίσω, να επιλέξω διαφανείς για να μην αλλάξει το χρώμα κι άλλο ή να βάλω κι εκεί σκούρες;

- Η τιμή των 180 ευρώ για όλο το όχημα, πώς σας φαίνεται; Στο Yaris για όλο το αυτοκίνητο πλην παρμπρίζ με τις 3M μου είχαν πάρει 150 ευρώ.

- Για τις Madico δεν ρώτησα κάτι. Πρέπει να ρωτήσω αν θα είναι οι νανοκεραμικές ή να επιλέξω εγώ κάτι άλλο;

- Εγώ θέλω ομοιομορφία (όσο γίνεται), ποιότητα και αξιοπιστία στην απόδοση των μεμβρανών. Θεωρείτε ότι οι Madico ανταποκρίνονται σε αυτά τα κριτήρια;

Αυτά τα ολίγα, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

Επεξ/σία από tsakali_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakali_gr είπε

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Στα πίσω παράθυρα και πορτ-μπαγκάζ έχει τα σκούρα κρύσταλλα και σκεφτόμουν, λοιπόν, να μη βάλω καθόλου μεμβράνες, γιατί δεν ξέρω αν χρειάζονται. Αυτά τα τζάμια κάνουν δουλειά ή πρέπει να βάλω κι εκεί μεμβράνες για έχει αποτέλεσμα στην απόδοση και τη θερμοκρασία; (να σημειώσω ότι δεν έχω ακόμη οικογένεια, άρα στο αυτοκίνητο σπάνια μπαίνουν πάνω από 2 άτομα)

Φυσικα και κανουν δουλεια αφου θα μειωνουν την συνολικη θερμοτητα στο αμαξι.

- Αν βάλω μεμβράνες πίσω, να επιλέξω διαφανείς για να μην αλλάξει το χρώμα κι άλλο ή να βάλω κι εκεί σκούρες;

Οτι σου αρεσει, απλα αν ειναι απο το εργοστασιο σκουρα και βαλεις κ σκουρη αποχρωση θα εχεις προβλημα την νυχτα.

- Η τιμή των 180 ευρώ για όλο το όχημα, πώς σας φαίνεται; Στο Yaris για όλο το αυτοκίνητο πλην παρμπρίζ με τις 3M μου είχαν πάρει 150 ευρώ.

Οπως σου προανεφεραν η carglass κανει καθε χρονο προσφορα 135ευρω και αν εχεις πιστωτικη εχει ατοκες δοσεις.

- Για τις Madico δεν ρώτησα κάτι. Πρέπει να ρωτήσω αν θα είναι οι νανοκεραμικές ή να επιλέξω εγώ κάτι άλλο;

Στην προσφορα της carglass, οι οδηγου-συνοδηγου ειναι οι black pearl nanoceramic 75, οι υπολοιπες ειναι απλη σειρα.Σε εμενα εβαλαν τις desert αλλοι ειχαν onyx αν θυμαμαι.

 

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, tsakali_gr είπε

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Στα πίσω παράθυρα και πορτ-μπαγκάζ έχει τα σκούρα κρύσταλλα και σκεφτόμουν, λοιπόν, να μη βάλω καθόλου μεμβράνες, γιατί δεν ξέρω αν χρειάζονται. Αυτά τα τζάμια κάνουν δουλειά ή πρέπει να βάλω κι εκεί μεμβράνες για έχει αποτέλεσμα στην απόδοση και τη θερμοκρασία; (να σημειώσω ότι δεν έχω ακόμη οικογένεια, άρα στο αυτοκίνητο σπάνια μπαίνουν πάνω από 2 άτομα)

Αν είναι εργοστασιακά πιθανότατα να είναι ψημένα οπότε σε προστατεύουν από την ακτινοβολία κλπ.

Προσωπικά σε 5θυρο έχω βάλει από την μέση και πίσω CS20 της 3Μ, και οδηγού συνοδηγού CS35. Κάνει άψογη δουλειά ιδίως στην ζέστη, αλλά αν ξανά έβαζα ίσως σκεφτόμουν και για CS20 μπροστά. Ο λόγος είναι ότι όταν ο ήλιος σε χτυπάει από την μεριά του οδηγού (ιδίως όταν ταξιδεύεις 2-3 ώρες), νιώθεις λίγο την ζέστη- κάψα σε σχέση με πίσω όπου δεν νιώθεις τπτ.Να αναφέρω ότι μπροστά οι CS35 είναι παράνομες αν σε σταματήσουν. Αν θες μπες και στο site της 3m  (https://www.3m.com/3M/en_US/automotive-window-solutions-us/automotive-window-film-simulator/#colorstable) για να πάρεις γενικά μία ιδέα από το πόσο σκούρες φαίνονται στο αμάξι ΑΝ και στην πραγματικότητα διαφέρουν προς το πιο σκούρο. Όταν πας στο μαγαζί να δεις ποια σκουρότητα ταιριάζει και προσεξε από την απέναντι μεριά να έχει ανοιχτόχρωμα τοιχο ή φως ώστε να έχεις μια σαφή εικόνα. 

Και μία ιδέα για την προστασία, την σκουρότητα κλπ ανά μοντέλο:

3m+window+films+overview+table.png?MOD=A

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάλεξα τις μεμβράνες με βάση την εξυπηρέτηση μεταξύ των επωνύμων εταιρειών. Ποιοτικά μικρές διαφορές πιστεύω θα δεις από το προϊόν. Αν ξεχωρίσει κάτι θα είναι η σωστή ενημέρωση, εξυπηρέτηση και τοποθέτηση.

Στο δια ταύτα σου προτείνω να μην βάλεις έντονα χρωματισμένες μεμβράνες γιατί δεν έχουν διαφορά στην απόδοση, παρά μόνο στην εμφάνιση. Και μπορεί σε βραδυνές συνθήκες να σε δυσκολέψουν στο παρκάρισμα. Σίγουρα να καλύψεις όλα τα τζάμια. Αν θα πετύχεις ομοιομορφία με τα πίσω κρύσταλλα να είναι άλλης απόχρωσης δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Αυτό που καταλαβαίνω από τα σχόλιά σας είναι καταρχάς ότι θα ήταν καλύτερο να περιμένω για μεγαλύτερη έκπτωση από την Carglass. Τους πήρα τώρα τηλέφωνο να "ψήσω" μια καλύτερη τιμή αν κάνω ολικό ντύσιμο και δεν μου κάνουν κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τις μάρκες, η αλήθεια είναι ότι στάθηκα σε αυτό που λέει o φίλος @pantelikas ότι στην carglass μου άρεσε και η αντιμετώπιση στο κατάστημα εκτός από το προϊόν (Madico). Σε ευχαριστώ @plasTOST για το αναλυτικό ποστ και τις επεξηγήσεις.

Βέβαια εξακολουθώ να μπερδεύομαι :) για 2 παράθυρα πήγα ο κακομοίρης και από ότι φαίνεται θα ντύσω όλο το αυτοκίνητο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsakali_gr είπε

Βέβαια εξακολουθώ να μπερδεύομαι :) για 2 παράθυρα πήγα ο κακομοίρης και από ότι φαίνεται θα ντύσω όλο το αυτοκίνητο.

Στην θέση σου θα πήγαινα με το αμάξι και θα τους ελεγα βάλτε στα μπροστά παράθυρα ίδια σκουρότητα με τα πίσω και αναλόγως σε ποια εταιρεία έπεφτε ποιο κοντά θα τα έβαζα. Όλες τα ίδια προσφέρουν σε προστασία. Αλλάζει το χρώμα της μεμβράνης και πόσο σκούρες φαίνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsakali_gr είπε

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Αυτό που καταλαβαίνω από τα σχόλιά σας είναι καταρχάς ότι θα ήταν καλύτερο να περιμένω για μεγαλύτερη έκπτωση από την  Carglass . Τους πήρα τώρα τηλέφωνο να "ψήσω" μια καλύτερη τιμή αν κάνω ολικό ντύσιμο και δεν μου κάνουν κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τις μάρκες, η αλήθεια είναι ότι στάθηκα σε αυτό που λέει o φίλος @pantelikas ότι στην carglass μου άρεσε και η αντιμετώπιση στο κατάστημα εκτός από το προϊόν (Madico). Σε ευχαριστώ @plasTOST για το αναλυτικό ποστ και τις επεξηγήσεις.

Βέβαια εξακολουθώ να μπερδεύομαι :) για 2 παράθυρα πήγα ο κακομοίρης και από ότι φαίνεται θα ντύσω όλο το αυτοκίνητο.
 

Και εγώ τοποθέτησα στα 5 κρύσταλλα μεμβράνες Madico σε κατάστημα της  Carglass  στο Yaris μου.

Στα 2 μπροστινά (μαζί και φινιστρίνια) έβαλα την προβλεπόμενη από τον νόμο διαφάνεια BP Nano Ceramic75 IR PS και στα 3 πίσω την  Onyx 55 PS SR.

Έχει ελάχιστη διχρωμία… και θεωρώ για τα δικά μου πιστεύω ιδανικό το αποτέλεσμα…

Αρχική τιμή 225… αλλά με έκπτωση 40% που βάζει συχνά η Carglass, πλήρωσα 135…

Οπότε επειδή το κόστος ήταν μικρό, κάλυψα όλα τα τζάμια, εκτός του μπροστινού…

Οπότε εγώ συνιστώ να περιμένεις λίγο και συχνά να τσεκάρεις την σελίδα τους (κάθε 10-15 ημέρες) για το ποτέ ξεκινά η προσφορά στα -40%

1 ώρα πριν, BELL είπε

Η carglass όταν βγάλει προσφορά 80% θα σου κοστίσει η τοποθέτηση 130€. Αυτό θυμάμαι να αναφέρουν προλαλησαντες

-40% και θα πάει από τα 225 στα 135 ευρώ.

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, tsakali_gr είπε

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Αυτό που καταλαβαίνω από τα σχόλιά σας είναι καταρχάς ότι θα ήταν καλύτερο να περιμένω για μεγαλύτερη έκπτωση από την Carglass. Τους πήρα τώρα τηλέφωνο να "ψήσω" μια καλύτερη τιμή αν κάνω ολικό ντύσιμο και δεν μου κάνουν κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τις μάρκες, η αλήθεια είναι ότι στάθηκα σε αυτό που λέει o φίλος @pantelikas ότι στην carglass μου άρεσε και η αντιμετώπιση στο κατάστημα εκτός από το προϊόν (Madico). Σε ευχαριστώ @plasTOST για το αναλυτικό ποστ και τις επεξηγήσεις.

Βέβαια εξακολουθώ να μπερδεύομαι :) για 2 παράθυρα πήγα ο κακομοίρης και από ότι φαίνεται θα ντύσω όλο το αυτοκίνητο.
 

Το καλο με την carglass, γι'αυτο την προτιμησα κ γω, ειναι οτι εχει πολλα καταστηματα, σου δινει πληρη φακελο με τα στοιχεια των μεμβρανων, αυτοκολλητα στα τζαμια με την αναγραφομενη σκιαση και εφ'ορου ζωης εγγυηση.Να ξερεις ομως οτι δεν θα σου βαλουν μπροστα αλλες μεμβρανες περα απο τις νομιμες 75%.Φυσικα να ξερεις οτι αν βαλεις αλλη σκουροτητα στα μπροστινα υπαρχει ο κινδυνος να μην περασεις κτεο (εμενα πριν δεκαπεντε χρονια στο παλιο αμαξι με αναγκασαν να τις ξηλωσω εκεινη την στιγμη,εκτος κ αν λαδωσεις) και αν σε σταματησει τροχαια εχει προστιμο και αφαιρεση διπλωματος.Αυτο τουλαχιστον εγινε σε γνωστο που ειχε χαρτι γιατρου ομως δεν το ειχε ανανεωσει.

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρωτήσει κανείς φέτος για τοποθέτηση μεμβράνης στο παρμπρίζ? Θυμάμαι πέρσυ η Carglass τα κοστολογούσε 80€, αλλά ίσως φέτος να έχουν ρίξει λίγο τις τιμές γιατί δεν ψήνομαι να δώσω τόσα λεφτά για ένα τζάμι όταν το έντυσα όλο με 135€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...