Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω οταν εβαλα το πηρα πισω μεσα στα νερά. Μου ειπε μου φοβασαι θα στεγνώσει, δεν αφηνει σημαδι. Μετα σαν το μακακα εψαχνα τρόπο να βγαλω τις σταμπες

 

εμενα μου τα σκουπισαν τα παιδια απευθείας μολις τελειωσαν τη δουλεια... ειναι να πεσεις σε σωστο μάστορα (αν και ο δικος μου ήτνα λιγο νευρικος και αποτομος που αν ημουν λιγο πιο οξύθυμος θα ειχα αρπαχτει, παρόλα αυτα δουλευε ρολοι)

paylidis μήπως γνωρίζεις για τις vcool αν είναι καλές; Επίσης έχω διαβάσει οτι και οι crystaline της 3M είναι πολύ καλές αλλά στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν.

 

δεν τις ξέρω καθόλου, εχει καιρό που ειχα κάνει την αναζήτηση μου... το καλύτερο θα ηταν να μπεις σε 2-3 αμαξια με διαφορετικές μαρκες να δεις τη διαφορά αλλα δυσκολο να βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εβαλα lummar γυρω στο 2010 σε ολα τα παραθυρα εκτος του μπροστινου π δεν εβαζαν.ΑΝ δεν κανω λαθος ειχα βαλει την δευτερη σκαλα.Νομιζω ειχε 3 η 4..Εδιναν εγγυση εφορου ζωης.ΕΙμαι απολυτα ικανοποιημενος και μετα απο τοσα χρονια ειναι ακριβως οπως και στην αρχη.Αν θυμαμαι καλα ειχα δωσει γυρω στα 140 αλλα οι τιμες πλεον ειναι πολυ πιο κατω.

Πριν 2 χρονια πηγα στην 3Μ και εβαλα και στο μπροστινο οχι πολυ σκουρο για να μην εχω θεμα με αστυνομια.Για αυτο ειχα δωσει 80αρι αλλα η δουλεια π εκαναν ηταν πραγματικα τελεια.Προσωπικα θεωρω οτι αξιζει να δωσει καποιος και να βαλει μεμβρανες ωστε να προσταταψει το αυτοκινητο.Φυσικα δεν το εκανα μονο για αυτο αλλα και για ομορφια.

Θεωρω αποσα εχω ακουσει αλλα και απο δικη μ εμπειρια οτι 3Μ lummar και madico ειναι οι καλυτερες.Καλο ειναι να πας σε αποκλειστικους συνεργατες αυτων και οχι σε οποιονδηποτε,εκτος αν εχεις καποιον δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Llumar titanium έβαλα πριν 5 χρόνια στα 240€ στο mazda 6 μου

 

Έκτοτε δεν έχουν πάθει το παραμικρό. (Φτου φτου)

 

Μου έχει δώσει και χαρτί γνησιότητας,τι μεμβράνες έβαλε κτλπ στοιχεία επάνω με εγγύηση εφόρου​ ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στανταρντ οι 'διαβαθμισεις' στην σκουροτητα/φωτεινοτητα;

Για πειτε μου να εχω μια εικονα, σε ποια γκαμα μπορουμε να κινηθουμε.

Οσο πιο σκουρα ειναι, τοσο περισσοτερη ακτινοβολια κοβει;

Αν βαλω πιο ανοιχτοχρωμη, θα κοβει λιγοτερη;

Ή οτι κι αν βαλω, θα κοβει την ακτινοβολια, και μετα το ποσο ανοιχτη/σκουρα ειναι ειναι μονο θεμα πρακτικοτητας & αισθητικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την UV την κόβουν όλες απο αποχρώσεις σε υψηλό ποσοστό. απο εκει και πέρα η καθεμία κόβει και τα υπολοιπα φασματα ανάλογα με το χρώμα της...

Οπως σου ειπα ήδη το καλύτερο ειναι να δεις αμαξια που τις φοράνε και να διαλέξεις χρώμα. Επισης δε ταιριάζουν όλα τα σκούρα σε όλα τα αμαξια (π.χ. στο δικο μου δε θα ταιριαζε πολυ σκουρα μεμβράνη λόγω ανοιχτού χρώματος του αμαξώματος)

Εαν θέλεις μπορώ να δω και το δικο μου τι ειναι και να σου στειλω μηπως σε βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα.

Ετσι κι αλλιως δεν ειχα κατα νου κατι 'αδιαφανες'. Αφου ολες κοβουν την UV, αυτο αρκει.

Και το δικο μου χρωμα αμαξωματος ειναι αρκετα ανοικτο, οποτε δεν θα θελα μεγαλο contrast με τις μεμβρανες.

Εξαλλου παντα υπαρχει η σκεψη και στη νυχτερινη οδηγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν παω σε επισημο-εξουσιοδοτημενο εγκαταστατη, πχ της LLumar(οχι σε κεντρικο υποκαταστημα ομως),

υπαρχει ενδεχομενο κατα την τοποθετηση να προκληθει καμια -εστω και μικρη-ζημια στις πορτες του αυτοκινητου;

Δεν ξερω πως τοποθετουνται, και τι απαιτειται ως εργασια, και αν ειναι εντελως 'ανωδυνη' διαδικασια για το αυτοκινητο,

ή ενέχει κίνδυνο μικροφθορών στις πορτες πχ εσωτερικοι μηχανισμοι παραθυρων, ή στο φινιρισμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεμβρανες διαφανεις (δηλαδη χωρις σκουρα αποχρωση) που να εμποδίζουν UV ωστε να προστατεύεσαι και εσυ αλλα και τα πλαστικά υπαρχουν; Ή αναγκαστικά πας σε αποχρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω ναι, υπάρχουν, αλλά:

 

1. Νομίζω ότι κι αυτές απαγορεύονται να τοποθετηθούν σε παρμπρίζ.

2. Δεν ξέρω κατά πόσο προστατεύονται τα πλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω ναι, υπάρχουν, αλλά:

 

1. Νομίζω ότι κι αυτές απαγορεύονται να τοποθετηθούν σε παρμπρίζ.

2. Δεν ξέρω κατά πόσο προστατεύονται τα πλαστικά.

Απο ο,τι εχω δει οι UV ακτίνες καταστραφούν τα πλαστικά οποτε για το 2 αφου τις εμποδίζουν θα τα προστατευουν (; )

Για το 1 αφου θα ειναι χωρις αποχρωση γιατι να απαγορευονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παω σε επισημο-εξουσιοδοτημενο εγκαταστατη, πχ της LLumar(οχι σε κεντρικο υποκαταστημα ομως),

υπαρχει ενδεχομενο κατα την τοποθετηση να προκληθει καμια -εστω και μικρη-ζημια στις πορτες του αυτοκινητου;

Δεν ξερω πως τοποθετουνται, και τι απαιτειται ως εργασια, και αν ειναι εντελως 'ανωδυνη' διαδικασια για το αυτοκινητο,

ή ενέχει κίνδυνο μικροφθορών στις πορτες πχ εσωτερικοι μηχανισμοι παραθυρων, ή στο φινιρισμα κλπ.

 

Αυτο το θεμα με απασχολει αρκετα.

Και ρωτω εσας, γιατι εσεις πρεπει να ξερετε και να πειτε.

Αν ρωτησω τον x εγκατασταση τι περιμενετε να μου πει; 'ολα καλα θα πανε', αλλα αμα γινει κατι μετα θα γινει χαμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζουν τις γλυστρες των παραθυρων. Θεωρητικά δεν θα εχεις προβλημα, αν ομως πεσεις σε κανεναν αλμπανη μπορει να στις σπάσει... Ανεξαρτήτως εγκαταστατη-μαρκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζουν τις γλυστρες των παραθυρων. Θεωρητικά δεν θα εχεις προβλημα, αν ομως πεσεις σε κανεναν αλμπανη μπορει να στις σπάσει... Ανεξαρτήτως εγκαταστατη-μαρκας...

 

Εκει που σκεφτομαι να παω, ειναι εξουσιοδοτημενος της llumar.

Φυσικα οπως ειπες, ειναι κυριως σε ποιον θα πεσεις.

Το οτι ειναι εξουσιοδοτημενος της llumar, αραγε λεει κάτι, ή οχι και πολλα, πανω στο θεμα 'πιθανη ζημια απο την εγκατασταση';

 

Δεν τα ξερω καλα αυτα τα 'μηχανικα', φανταζομαι 'γλυστρες' ειναι ο μηχανισμος που κατεβαζει το παραθυρο; Περα απο αισθητικο κομματι, ειναι μην εχω πχ και κανενα θεμα στεγανοτητας μετα. Και φυσικα μη χαλασει κατι και μετα τρεχω να πληρωνω επισκευες...

 

Τον εγκαταστατη/τες δεν τον ξερω προσωπικα, ξερω ομως οτι αρκετος κοσμος εχει παει εκει το αμαξι του και εβαλε llumar, χωρις ομως να ξερω καποιον συγκεκριμενα απο τους πελατες του για να τον ρωτησω ειδικα γι'αυτο το θεμα, αν συνεβη κατι ή ολα καλα.

 

Εχεις να προτεινεις κατι εσυ, ωστε ή προκαταβολικά, ή εκεινη την μερα που θα κανονισω τοποθετηση,

να προσεξω-αν κατι μπορω, για να μην εχουμε ιστοριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε λεει τιποτα απολυτως το ποιος ειναι και αν ειναι "εξουσιοδοτημένος"... απλα τηρει καποια στανταρ το μαγαζι του και του εδωσαν αυτη την "εξουσιοδιοτηση"...

οι γλιστρες ειναι ενα πλαστικο κομματι εξωτερικό (αυτο που μοιαζει να εχει τα σφουγγαρακια που ωρισκεται καταμηκος της πορτας οπως κατεβαινει το παραθυρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...