Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎8‎/‎5‎/‎2017 στις 10:01 ΠΜ, mentoras99 είπε

Ψάχνω λιγο το θεμα με τις αντηλιακές μεμβράνες.
Εχω καποιες αποριες πανω σε αυτο, οποτε τις παραθετω και οποιος γνωριζει πανω σε αυτα, παρακαλω ας απαντησει.
Πολλες ερωτησεις, αλλα οσα περισσοτερα γνωριζω τοσο το καλυτερο.

- Ενδεικτικά κόστη, για οικονομικές μεμβράνες που να ειναι αξιοπιστες; (γυρω στο 120αρι για ένα μέσο αυτοκινητο - βρίσκεις και προσοφορες όμως...deals 365 αυτή τη στιγμή έχει)
- Δινουν εγγυηση για καποια ετη; (εγω πριν 12 χρόνια πηρα για 7 χρονια...μέχρι στιγμής κανενα θεμα - αλλες δινουν και for life)
- Καλές μάρκες; (Madico - Lumar)
- Ποια ειναι η χρυση τομη, ωστε και να μην επηρεαζεται η ορατοτητα κυριως τη νυχτα, αλλα και να εχεις ενα πιοδροσερο αμαξι τη μερα; Ποσο % σκουρες; (το πιο σκούρο που να σε κρατα νομιμο...ξερουν εκεινοι που τα βάζουν)
- Που ειναι σωστο/βελτιστο, να τοποθετησει κανεις; Σε ολα εκτος απο μπροστινο παρμπριζ; (ναι)
- Είναι συγκεκριμένες για καθε τυπο αυτοκινητου, ή τις 'κοβουν' στα μετρα του αυτοκινητου σου; (το κόβουν)
- Η τοποθέτηση πόση ωρα συνηθως κανει; (2 ώρες με ραντεβου)
- Πρεπει να αποφύγει καποιος κάτι πανω σε αυτο το θεμα; (να πας σε επωνυμους - αν δεν το εχεισ ξανακανει μην τα βαλεις μονος σου)
- Επειδη με βολευει μαλλον, η carglass τι προσφερει, απο τιμες/ποιοτητες κλπ? (δεν εχω ιδεα...αν πας μαθε τις μεμβρανες χρησιμοποιουν...3Μ ίσως)
- Επειδή έχω ξεμείνει με ...κουρτινάκια, αξιζει τον κοπο; (δεν κάνουνν την ιδια δουλεια...σιγουρα απο αποψη ηλιου τα κουρτινακια κοβουν πιο πολυ...οι μεμβρανες σε μαυρο αυτοκινητο συνεχιζουν να μου το κανουν ηφαιστειο)
- Μετα απο χρονια, αν εχεις βαλει καλες μεμβρανες με καλη εγκατασταση, η φθορα ποια ειναι; Μηπως τελικα γινει μια...αηδια? (12 χρονια κανενα μα κανενα θεμα ...εβαλα Lumar)
- Επηρεαζονται μηπως στο πισω παρμπριζ, οι τριχοειδης αντιθαμβωτικες γραμμες; (oxi)
- Πλεον, μετα απο τοσα χρονια της μαζικης διαθεσης μεμβρανων στην αγορα, εχει οντως ανεβει γενικως η ποιοτητα (τελος οι παιδικες ασθενειες;) και εχουν οντως πεσει οι τιμες; (χρονια τωρα σε καλα μαγαζια δεν ειχες "παιδικες ασθένειες" αλλα΄εχουν πεσει οι τιμες σιγουρα)
- Θελει εγκαταστατη με μεγαλη εμπειρια; Οι πορτες θελουν...λύσιμο; (σιγουρα καποια εμπειρια....οχι ποτε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα

Μίλησα νωρίτερα με έναν εγκαταστάτη της ASWF , και για ντύσιμο ολόκληρου του αυτοκινήτου (εκτός μπροστινού παρμπρίζ), με ότι μεμβράνη επιθυμώ, κόστος 99€ προσφορά.

Το "με ότι μεμβράνη επιθυμώ" προφανώς θα παίζει στην σκουρότητα και όχι στον τύπο. Του ξεκαθάρισα οτι θέλω σωστή αντηλιακή προστασία λόγω παιδιών, και φυσικά κάποια περισσότερη ασφάλεια σε ενδεχόμενη θραύση κρυστάλλων.

Τι γνώμες έχετε για την εταιρεία και την προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UncleKim είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Μίλησα νωρίτερα με έναν εγκαταστάτη της ASWF , και για ντύσιμο ολόκληρου του αυτοκινήτου (εκτός μπροστινού παρμπρίζ), με ότι μεμβράνη επιθυμώ, κόστος 99€ προσφορά.

Το "με ότι μεμβράνη επιθυμώ" προφανώς θα παίζει στην σκουρότητα και όχι στον τύπο. Του ξεκαθάρισα οτι θέλω σωστή αντηλιακή προστασία λόγω παιδιών, και φυσικά κάποια περισσότερη ασφάλεια σε ενδεχόμενη θραύση κρυστάλλων.

Τι γνώμες έχετε για την εταιρεία και την προσφορά?

Πολύ καλή τιμή. Η προσφορά αυτή παίζει στο συγκεκριμένο μαγαζί, ή είναι κάποια αλυσίδα; Για δώσε ίνφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DhZou είπε

Πολύ καλή τιμή. Η προσφορά αυτή παίζει στο συγκεκριμένο μαγαζί, ή είναι κάποια αλυσίδα; Για δώσε ίνφο.

Και εγώ αυτό είδα.

Γκούγκλαρα και είδα αυτό στο Περιστέρι. Να είναι όντως ASWF  ή θα βάλει τίποτε Κινέζικες και θα γίνεται φούρνος το αμάξι;;;;

EDIT....Μόλις το γκούγκλαρα την είχε την προσφορά.Μόλις την ποστάρισα εδώ την έβγαλε;;;;;Γκαντεμιά ή διαφημιστικό κόλπο.Απορρίφτε τον

Την ξαναέβαλε.Δεν ξέρω τι παίζει ή μήπως το κάνει για κάποιο διάστημα και μετά τη βγάζει

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ποστάρετε είναι από παλαιότερη προσφορά (αν δείτε έχει και ημερομηνία λήξης καπου το 2014), και δεν λέμε για τον ίδιο :)

Εγώ λέω αυτό στα Μελίσσια, όπου τηλεφωνικά τουλάχιστον μου ακούστηκε πολύ νορμάλ

https://fime-design-aswf.business.site/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 3:02 ΜΜ, UncleKim είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Μίλησα νωρίτερα με έναν εγκαταστάτη της ASWF , και για ντύσιμο ολόκληρου του αυτοκινήτου (εκτός μπροστινού παρμπρίζ), με ότι μεμβράνη επιθυμώ, κόστος 99€ προσφορά.

Το "με ότι μεμβράνη επιθυμώ" προφανώς θα παίζει στην σκουρότητα και όχι στον τύπο. Του ξεκαθάρισα οτι θέλω σωστή αντηλιακή προστασία λόγω παιδιών, και φυσικά κάποια περισσότερη ασφάλεια σε ενδεχόμενη θραύση κρυστάλλων.

Τι γνώμες έχετε για την εταιρεία και την προσφορά?

Να εχεις υποψιν σου ομως, οτι στα οδηγου-συνοδηγου πρεπει να εχεις τις νομιμες αποχρωσεις 75% για να μην αντιμετωπισεις προβλημα με τροχαια ή κτεο.Στα υπολοιπα βαζεις οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως γενικα η αστυνομια γραφει ? Περασα χθες το βραδυ απο τα mac στην Ιερα Οδο και ειχα πισω μου ενα Golf το οποιο ειχε φιμε μεχρι και στο παρμπριζ (δεν εβλεπα καθολου μεσα, τοσο μαυρο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chsam είπε

Να εχεις υποψιν σου ομως, οτι στα οδηγου-συνοδηγου πρεπει να εχεις τις νομιμες αποχρωσεις 75% για να μην αντιμετωπισεις προβλημα με τροχαια ή κτεο.Στα υπολοιπα βαζεις οτι θες.

Ναι, το είχα υπόψιν μου, σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Το σκεπτικό είναι να βάλω τα νόμιμα σε παρμπριζ-μπροστά πλαινά, και τα όσο σκουρότερα θα μου επιτρέπουν να μπορώ να παρκάρω βράδυ, στα πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,  καταρχάς χθες ξεκίνησε ενα promo της LLumar το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ: https://llumar.gr/car/spring_offer_ig_2019?utm_source=Traffic+-+Instagram&utm_medium=Traffic+-+Instagram&utm_campaign=Traffic+-+Instagram

Εγώ τελικά δεν είχα την υπομονή να περιμένω πότε θα δεήσει η Carglass να βάλει πάλι προσφορά με 40% και αφού με γείωσαν που είχα ζητήσει καλύτερη τιμή, πήγα στη LLumar (πριν το promo δυστυχώς) και επειδή μου άρεσε αυτό που είδα το προχώρησα. Από αρχική τιμή 225 ευρώ για τις καλύτερες μεμβράνες και όχι τις πιο απλές, μου πήρε 184 ευρώ (με το promo θα βγει πιο φτηνά).

- Στα 2 μπροστά πλαϊνά έβαλα την πιο καλή μεμβράνη με έξτρα προστασία για τον ήλιο/θερμότητα και UV προστασία και επέλεξα αυτήν με ποσοστό 48%, που δεν είναι πολύ σκούρα.

- Στα υπόλοιπα τζάμια (πλην παρμπρίζ) επειδή είχα σκούρα κρύσταλλα από το εργοστάσιο, έβαλα αντίστοιχα την πιο καλή μεμβράνη για τον ήλιο και UV προστασία με ποσοστό 39%, για να μην σκουρύνει περισσότερο.

Έκαναν άψογη τοποθέτηση, κόλλησαν τα ειδικά αυτοκολλητάκια σε όλα τα τζάμια, μου έδωσαν εγγύηση εφ' όρου ζωής και βεβαίωση τοποθέτησης για το ΚΤΕΟ.

Να σημειώσω εδώ, ότι υποθετικά ακόμη και με αυτές που δεν είναι σκούρες και βλέπεις μέσα στο όχημα, βάσει νόμου είμαι εκτός προδιαγραφών.

Ωστόσο, θεωρώ ότι η αστυνομία δε σταματάει ποτέ, παρά μόνο σε κραυγαλέες περιπτώσεις (όπως το Golf που λέει το παιδί πιο πάνω) ή αν πέσεις σε κανέναν στραβωμένο που θέλει να σε γράψει.

Ο χρόνος θα δείξει πώς θα πάνε οι LLumar, όμως οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakali_gr είπε

Ο χρόνος θα δείξει πώς θα πάνε οι LLumar, όμως οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

 Καλορίζικες! βάλε και καμιά φωτό να δούμε πως φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2019 στις 12:12 ΜΜ, tsakali_gr είπε

Έκαναν άψογη τοποθέτηση, κόλλησαν τα ειδικά αυτοκολλητάκια σε όλα τα τζάμια, μου έδωσαν εγγύηση εφ' όρου ζωής και βεβαίωση τοποθέτησης για το ΚΤΕΟ.

Να σημειώσω εδώ, ότι υποθετικά ακόμη και με αυτές που δεν είναι σκούρες και βλέπεις μέσα στο όχημα, βάσει νόμου είμαι εκτός προδιαγραφών.

Ωστόσο, θεωρώ ότι η αστυνομία δε σταματάει ποτέ, παρά μόνο σε κραυγαλέες περιπτώσεις (όπως το Golf που λέει το παιδί πιο πάνω) ή αν πέσεις σε κανέναν στραβωμένο που θέλει να σε γράψει.

Το θεμα ειναι ομως να μην την πατησεις, γιατι γνωστο μου τον σταματησαν και ειχε προστιμο κ αφαιρεση διπλωματος!!!!Ετρεχε μετα με βυσματα για να το παρει πισω.

Αυτη η βεβαιωση για το ΚΤΕΟ τι χρησιμοτητα εχει, αφου θα αναγραφει το μη νομιμο ποσοστο διαπερατοτητας;Υποτιθεται στην δινουν για να την δειξεις στο ΚΤΕΟ ωστε να το περασεις. Η δικια μου εμπειρια παντως (πριν καμια δεκα χρονια) με ιδιωτικο ΚΤΕΟ , ηταν οτι με εβαλαν να τις ξηλωσω εκεινη την στιγμη αν ηθελα να περασω τον ελεγχο, οπως και το εκανα.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nickokin είπε

 Καλορίζικες! βάλε και καμιά φωτό να δούμε πως φαίνονται.

Θα βγάλω, να κοπάσει λίγο αυτός ο αέρας με τη σκόνη και τη γύρη, γιατί το αμάξι είναι κίτρινο αυτές τις ημέρες.

2 ώρες πριν, chsam είπε

Το θεμα ειναι ομως να μην την πατησεις, γιατι γνωστο μου τον σταματησαν και ειχε προστιμο κ αφαιρεση διπλωματος!!!!Ετρεχε μετα με βυσματα για να το παρει πισω. 

Αυτη η βεβαιωση για το ΚΤΕΟ τι χρησιμοτητα εχει, αφου θα αναγραφει το μη νομιμο ποσοστο διαπερατοτητας;Υποτιθεται στην δινουν για να την δειξεις στο ΚΤΕΟ ωστε να το περασεις. Η δικια μου εμπειρια παντως (πριν καμια δεκα χρονια) με ιδιωτικο ΚΤΕΟ , ηταν οτι με εβαλαν να της ξηλωσω εκεινη την στιγμη αν ηθελα να περασω τον ελεγχο, οπως και το εκανα. 

Ο νόμος περιορίζει την τοποθέτηση μεμβράνης στο παρμπρίζ (που απαγορεύεται) και μετά ορίζει την διαπερατότητα στα 2 πλαϊνά οδηγού και συνοδηγού, που πρέπει να είναι κάπου στο 71%-75% (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, μου το είπαν στην Carglass. Η Carglass ειναι από τις λίγες που βάζει μόνο την καθ' όλα νόμιμη μεμβράνη στα πλαϊνά.

Όπως έχω πει στο thread πιο πριν, στο προηγούμενο αυτοκίνητο ένα Yaris του '07 μου είχαν βάλει 3M από την αντιπροσωπεία και δεν μου είχαν δώσει κανένα χαρτί και καμία βεβαίωση.

Το αυτοκίνητο το πέρασα κανονικά ΚΤΕΟ (σε μεγάλη αλυσίδα μάλιστα) όλα τα επόμενα χρόνια και ποτέ δεν μου είπαν τίποτα για τις μεμβράνες.

Τώρα αν δε βάλεις την απολύτως νόμιμη, προφανώς είναι θέμα τύχης να μην σε γράψουν.

Όμως, πιστεύω ότι για να ασχοληθεί η τροχαία/αστυνομία, θα πρέπει να είναι κραυγαλέα σκουρόχρωμο ή καγκουρεμένο το αυτοκίνητο ή να πέσεις πραγματικά σε κάποιον που θα θέλει να σε γράψει και υποθετικά πρέπει να έχει φωτόμετρο για να μετρήσει τη διαπερατότητα.

Αν παρατηρήσετε κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα με μεμβράνες εκεί έξω και αμφιβάλω αν όλα αυτά "φοράνε" τις σωστές. Επίσης, ακόμη κι αν χρειαστεί να τις αφαιρέσεις, τότε ξηλώνεις τις 2 στα μπροστά πλαϊνά, για τις πίσω δεν υπάρχει απαγόρευση αρκεί το όχημα να έχει 2 καθρέπτες.

Στο τέλος της ημέρας, έχω καταλάβει ότι η σχετική νομοθεσία είναι αναχρονιστική και έχει συνέχεια αλλαγές, για αυτό δεν ασχολείται και η τροχαία αυστηρά με αυτό το ζήτημα.

Βέβαια, αν θέλει κάποιος να μην το ρισκάρει, βάζει μόνο ότι μεμβράνες προβλέπει ο νόμος τη δεδομένη στιγμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 3:52 ΜΜ, Μάκαρος είπε

Παντως γενικα η αστυνομια γραφει ? Περασα χθες το βραδυ απο τα mac στην Ιερα Οδο και ειχα πισω μου ενα Golf το οποιο ειχε φιμε μεχρι και στο παρμπριζ (δεν εβλεπα καθολου μεσα, τοσο μαυρο) 

Εντός Αττικης ούτε που ασχολούνται ούτε το ΚΤΕΟ,τουλάχιστον εκεί που το πάω. (εχω 35 γύρω γύρω και μπροστά 50).

Κάποιοι φοβούνται και θα σου πουν βάλε 75 και όχι μπροστά, εγώ που είμαι «θαρραλέος» θα σου πω κανε ότι θες και άσε να λένε....

(Υποψη, δεν το κάνω για «μούρη» αλλά δεν θέλω να με χτυπάει ο ήλιος στη μάπα (δικά μου κολλήματα). Και ναι, με 50 μπροστά βλέπω κανονικά μέρα-βράδυ...)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...