Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

ψάχνοντας να βάλω αντιηλιακές μεμβράνες στο νέο μικρό της οικογένειας (Fiat Panda) έχω καταλήξει ανάμεσα στα 2 παρακάτω:

http://staf.gr/

Μεμβάνες Madico, εγγύηση εφ'όρου ζωής, 100 ευρώ

και 

https://www.carsound.gr/product/501/antiliakes-membranes-aytokinitwn.html

Μεμβάνες Aswf, εγγύηση εφ'όρου ζωής, 95 ευρώ

 

Εσείς τι θα διαλέγατε και αν εχετε κατι κοντινο να προτείνετε, καλοδεχούμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to 55% απλη madico  me to 75% black pearl κατα περιεργο τροπο δε φαινονται να απεχουν πολυ..

εγω πηρα προσφορα για sedan 5πορτο Octavia ολο με black pearl 75 ( εκτος παρμπριζ) στα 180 ευρω .

Και εχω και μια προσφορα ASWF στα 100 απο γνωστο( ξερω οτι και αλλου κοστιζουν τοσο αλλα τουλαχιστον θα τα βαλει προσεχτικα)

ο φοβος μου ειναι αν το 75 black pearl ειναι εξισου αποδοτικο με σκουρες μεμβρανες. ειχα παλιοτερα αλλη μαρκα πιο σκουρες και μολις ανεβαζα το παραθρο ειχα τρελη ανακουφιση απο τον καυτο ηλιο.ισχυει αραγε το ιδιο με τις ανοιχτοχρωμες black pearl?

Επεξ/σία από pug_f_e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2019 στις 12:55 ΜΜ, pug_f_e είπε

to 55% απλη madico  me to 75% black pearl κατα περιεργο τροπο δε φαινονται να απεχουν πολυ..

εγω πηρα προσφορα για sedan 5πορτο Octavia ολο με black pearl 75 ( εκτος παρμπριζ) στα 180 ευρω .

Για black pearl μπρος πίσω την προσφορά την πήρες από carglass? Γιατί θα πάρω αύριο να κλείσω ραντεβού, αν είναι να τους ρωτήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2019 στις 6:04 ΜΜ, George555 είπε

Ρε παιδιά ενδιαφέρομαι κι εγώ να βάλω σε καινούριο αμάξι αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω βάση συγκράτησης ακτινοβολίας.

Θέλω σίγουρα να μην περνα UV και υπέρυθρη από το παρπριζ και τα πλαινα παραθυρα.

Δε με ενδιαφέρει να είναι φιμέ για μόστρα αλλά να μην περνα ιχνος UV εσωτερικα.

Εχει μετρήσει κανείς με αισθητήριο αν περνάει ακτινοβολία από τις μεμβράνες αυτές?

Προσωπικά πήρα για arduino αισθητηρα UV (περιμενω και εναν υπερύθρων) που βλέπει μόνο την μπαντα της UV (UBA+UVB) και σκεφτομαι να παω να ζητησω δειγματα να δω ποια κόβει την περισσότερη.

Όμως θελω να μαθω και αν καποιος άλλος το έχει κάνει.

Ναι ίσως είναι υπερβολή αλλά δεν θελω να μου πωλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες καθώς έχω διαβάσει οτι μπορεί να έχεις διαλέξει 3Μ και να σου βάλουν αλλο φτηνοτερο που δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να αφηνει λιγοτερο φως να περναει.

Επίσης όσοι βάλατε φιλμ που κόβουν και υπερυθρη, έχετε θεμα με σήμα GPS και ασύρματα ταγκ τύπου e-pass Αττικής οδού ?

Το 99% της UV το φιλτράρουν όλες. Αυτό είναι το εύκολο (λόγω υλικού). Στην άλλη πλευρά, στο IR που συμβάλει στο 49% της θερμικής ενέργειας είναι που εντοπίζονται διαφορές, όπως επίσης κ ο τρόπος που επανεκπέμπουν IR όταν θερμανθούν.

Επίσης, το ορατό φάσμα είναι υπέυθυνο για άλλο ένα 49% της θερμότητας που δεχόμαστε από τον ήλιο, οπότε κατά κανόνα όσο μικρότερη διαπερατότητα φωτός, τόσο πιο δροσερό το αμάξι (και τόσο πιο δύσκολο να δούμε τη νύχτα και σε κακές καιρικές συνθήκες όμως).

Σχετικά με GPS και RFID, αρκεί να διαπερνούν το παρμπρίζ, όπου κατά κανόνα δε βάζεις μεμβράνες (από UV καλύπτεσαι λόγω κατασκευής laminate με πλαστικό ανάμεσα).

Επεξ/σία από [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι λοιπον και οι δικες μου με 75% black pearl και 55% onyx

Επισης στη δευτερη φωτογραφια παραθετω δειγμα της δουλειας που εγινε απο την carglass που προς τιμην της δεχτηκε να τις ξηλωσει και να τοποθετησει καινουργιες χωρις δευτερη σκεψη, Αυριο θα μπουν καινουργιες

IMG_20190609_154744-01.jpeg.dddc2e11d71d6b456c8ac67500433234.jpegIMG_20190609_101928.jpg.842c3cef2e2bbdcfad05fd31bc565cc1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου αυτή δεν είναι εικόνα εγκαταστάτη. Λύσεις για να φανεί η δουλειά σου επαγγελματική υπαρχουν. Δεν ξέρω αν εσύ ο ίδιος έχεις σχέση με το επάγγελμα αλλά βλέποντας αυτήν την εικόνα, τα υπόλοιπα τζάμια γεμάτα λευκά στίγματα και μάλιστα σε 2 από αυτά με τρυπουλες. ..το λιγότερο που μπορείς να πεις είναι συγνώμη θα σας τα αλλάξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, δε φάνηκαν καλά οι υπόλοιπες ατέλειες στη φωτο. Όταν στεγνώσουν εντελώς οι μεμβράνες, τα ορατά ψεγάδια υποχωρούν κατά πολύ. Θέλει 2-3 μέρες τουλάχιστον. Αλλά μην ξεχνάς ότι είναι χειρωνακτική εργασία που δε γίνεται μέσα σε clean room, οπότε αναπόφευκτα θα υπάρξουν κάποια σωματίδια που θα μείνουν εγκλωβισμένα. Μη μπεις στη λογική να ξηλώνεις και να ξανακολλάς μέχρι να δεις το τέλειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, [email protected] είπε

Συγγνώμη, δε φάνηκαν καλά οι υπόλοιπες ατέλειες στη φωτο. Όταν στεγνώσουν εντελώς οι μεμβράνες, τα ορατά ψεγάδια υποχωρούν κατά πολύ. Θέλει 2-3 μέρες τουλάχιστον. Αλλά μην ξεχνάς ότι είναι χειρωνακτική εργασία που δε γίνεται μέσα σε clean room, οπότε αναπόφευκτα θα υπάρξουν κάποια σωματίδια που θα μείνουν εγκλωβισμένα. Μη μπεις στη λογική να ξηλώνεις και να ξανακολλάς μέχρι να δεις το τέλειο...

Δεν νομίζω... εδώ τα σημάδια είναι τεράστια...

Όταν τοποθέτησα και εγώ μεμβράνες η τοποθέτηση υπήρξε άψογη από το πρωτο δευτερόλεπτο....

Είναι καθαρά θέμα στο πόσο μερακλής είναι αυτός που θα τις τοποθετήσει...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω να αντικαταστήσω τη μεμβράνη του παρμπρίζ γιατί με τα χρόνια έχει γρατσουνιστεί και μου κάνει οπτικές διαθλάσεις τύπου ιστού αράχνης γύρω από φωτεινές πηγές το βράδυ. (Άτιμα car wash)

Αυτός εδώ είναι κοντά μου: https://fime-design-aswf.business.site/
Τον έχετε ακούσει; Τι τιμή θεωρείτε φυσιολογική για παρμπρίζ σκέτο; Υπ' όψη πρέπει να αφαιρέσει και την παλιά.
Φαντάζομαι όλες είναι παράνομες, άρα ό,τι και να βάλω θα είμαι εκτός, ανεξαρτήτου τυχόν χαρτιού που μπορεί να δίνει κλπ, ναι;

Τώρα ούτε καν θυμάμαι τι είναι αυτή που φοράει, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σε σύγκριση με απ' ευθείας όψη (πχ από το ανοιχτό παράθυρο του οδηγού), όλα έχουν μια απειροελάχιστη πρασινωπή απόχρωση, δεν φαίνεται να σκοτεινιάζουν όμως.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο σύμφωνα με το τελευταίο ΦΕΚ που νομίζω έχει παρατεθεί κι εδώ, πλέον επιτρέπεται μεμβράνη στο παρμπρίζ αρκεί να είναι έως 75% αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά θέλω να αντικαταστήσω τη μεμβράνη του παρμπρίζ γιατί με τα χρόνια έχει γρατσουνιστεί και μου κάνει οπτικές διαθλάσεις τύπου ιστού αράχνης γύρω από φωτεινές πηγές το βράδυ. (Άτιμα car wash)

Αυτός εδώ είναι κοντά μου: https://fime-design-aswf.business.site/
Τον έχετε ακούσει; Τι τιμή θεωρείτε φυσιολογική για παρμπρίζ σκέτο; Υπ' όψη πρέπει να αφαιρέσει και την παλιά.
Φαντάζομαι όλες είναι παράνομες, άρα ό,τι και να βάλω θα είμαι εκτός, ανεξαρτήτου τυχόν χαρτιού που μπορεί να δίνει κλπ, ναι;

Τώρα ούτε καν θυμάμαι τι είναι αυτή που φοράει, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σε σύγκριση με απ' ευθείας όψη (πχ από το ανοιχτό παράθυρο του οδηγού), όλα έχουν μια απειροελάχιστη πρασινωπή απόχρωση, δεν φαίνεται να σκοτεινιάζουν όμως.

Στο παρμπριζ ειναι το λιγοτερο 75% διαπερατοτητα φωτος (οπως οι madico black pearl που βαζει η carglass). Απο το 2008 υπαρχει και ΦΕΚ που αναφερει εκτος των αλλων: 

Άρθρο 2

Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες οχημάτων

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη− μάτων καθορίζεται σε: α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα. β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού. γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί− σθιου ανεμοθώρακα.

Και πιο πολλες λεπτομερειες στο παρακατω αρχειο...

1584_ap_29039.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, chsam said:

Στο παρμπριζ ειναι το λιγοτερο 75% διαπερατοτητα φωτος (οπως οι madico black pearl που βαζει η carglass). Απο το 2008 υπαρχει και ΦΕΚ που αναφερει εκτος των αλλων: 

Άρθρο 2

Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες οχημάτων

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη− μάτων καθορίζεται σε: α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα. β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού. γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί− σθιου ανεμοθώρακα.

Και πιο πολλες λεπτομερειες στο παρακατω αρχειο...

1584_ap_29039.pdf 85.38 kB · 1 download

Thanks. Για τα υπόλοιπα ποιά η άποψή σου; Ο συγκεκριμένος δεν βάζει madico.

1 hour ago, phanispal said:

Γιώργο σύμφωνα με το τελευταίο ΦΕΚ που νομίζω έχει παρατεθεί κι εδώ, πλέον επιτρέπεται μεμβράνη στο παρμπρίζ αρκεί να είναι έως 75% αν θυμάμαι καλά.

Σε ευχαριστώ, ωστόσο σχετικά με τα υπόλοιπα τι έχεις να μου πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...