Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Δεν είναι παλαβό, σε μια χώρα με 10 μήνες ηλιοφάνεια, να υπάρχουν νόμιμες και παράνομες μεμβράνες;

Εγώ πάντως θεωρώ εντελώς παλαβό να βάζει τόσος κόσμος σκούρο φιμε μπροστά και να μην φαίνεται ο οδηγός και να υπάρχουν μαγαζιά που τους επιτρέπεται να τα διαθέτουν. Στα χαρτιά είναι παράνομο αλλά όλοι το κάνουν. Αλλά έχουμε βρει τι παραθυράκι με τους γιατρούς και όλα "γίνονται"...

Σαν να ξέρεις ότι απαγορεύεται η οπλοκατοχή αλλά να υπαρχουν μαγαζί να πουλάνε όπλα, τραβηγμένο παράδειγμα βέβαια.

Και όταν προκύψει αναγκη για ταξίδι οδικώς σε Δυτική Ευρώπη, να ρωτάμε αν θα έχουμε θέμα με τις τοπικές αρχές.... Επειδή ξέρουμε ότι είμαστε παράνομοι και φοβόμαστε όπου τηρούνται οι νόμοι!

Για το φιμε στο μπροστινό παρμπρίζ, δεν το σχολιάσω καθόλου

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gasgounis είπε

Εγώ πάντως θεωρώ εντελώς παλαβό να βάζει τόσος κόσμος σκούρο φιμε μπροστά και να μην φαίνεται ο οδηγός και να υπάρχουν μαγαζιά που τους επιτρέπεται να τα διαθέτουν. Στα χαρτιά είναι παράνομο αλλά όλοι το κάνουν. Αλλά έχουμε βρει τι παραθυράκι με τους γιατρούς και όλα "γίνονται"...

Σαν να ξέρεις ότι απαγορεύεται η οπλοκατοχή αλλά να υπαρχουν μαγαζί να πουλάνε όπλα, τραβηγμένο παράδειγμα βέβαια.

Και όταν προκύψει αναγκη για ταξίδι οδικώς σε Δυτική Ευρώπη, να ρωτάμε αν θα έχουμε θέμα με τις τοπικές αρχές.... Επειδή ξέρουμε ότι είμαστε παράνομοι και φοβόμαστε όπου τηρούνται οι νόμοι!

Για το φιμε στο μπροστινό παρμπρίζ, δεν το σχολιάσω καθόλου

Δεν βλέπω λόγο να φαίνεται ο οδηγός...

Δεν είμαστε στις ΗΠΑ που ο καθένας έχει και από ένα σιδερικό στο ντουλαπάκι για να φοβάται ο αστυνομικός μήπως τον σημαδεύουν πίσω από το παράθυρο!

12 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Για μπροστά συμφωνώ και 'γω.

Μα για τα πίσω δεν υπάρχει όριο στο νόμο...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Σοβαρά;

Και ότι λέει η "EU" πρέπει να είναι θέσφατο για μας;

Απο τις μεμβρανες το καταλαβες εσυ? Το οτι σαν Ελληνικο Κρατος πληρωνουμε προστιμα για μη εναρμονισμό σε διαφορες πολιτικες της ΕΕ δεν το εχεις ξανακουσει?

 

Στο θεμα μας τωρα, η διακριση παρανομων/εννομων μεβρανω υπαρχει ακριβως επειδη στο κωλοχανειο που ζουμε δεν εφαρμοζονται οι νομοι και οι διαταξεις.

Στην Ισπανια πχ (μια χωρα με επισης μεγαλη ηλιοφανεια) η διαταξη οριζει οτι μπορεις να βαλεις μονο στα πισω τζαμια και συγκεκριμένες σκουροτητες. Και να το ζητησεις, δεν σου βαζει ο εγκαταστατης μπροστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν βλέπω λόγο να φαίνεται ο οδηγός...

Δεν είμαστε στις ΗΠΑ που ο καθένας έχει και από ένα σιδερικό στο ντουλαπάκι για να φοβάται ο αστυνομικός μήπως τον σημαδεύουν πίσω από το παράθυρο!

Μα για τα πίσω δεν υπάρχει όριο στο νόμο...

Εγώ πάλι προσωπικά το θεωρώ σημαντικό και για την οδηγική ασφάλεια να φαίνεται ο οδηγός. Από τα πιο απλά πράγματα, να κάνει ένα νόημα, μέχρι πιο πολύπλοκα όπως να προβλέψεις αντιδράσεις του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

θεωρώ σημαντικό και για την οδηγική ασφάλεια να φαίνεται ο οδηγός

Αυτό στην Ελλάδα γιατί πολλοί οδηγοί δεν ξέρουν να οδηγούν. Αυτό πάει και στον μπροστά που δεν ξέρει να ανάβει φλας ή χαζεύει στο κινητό/πίνει φραπέ/τρώει κολατσιό και στον πίσω που θέλει να χωθεί όπου βρει . Το με είδε ,τον είδα είναι για πεζούς

Καταλαβαίνω τι λες μιας και είμαι σχεδόν αποκλειστικά με ηλεκτρικό ποδήλατο στην πόλη αλλά δεν είναι σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο είναι, πως η σκούρες μπροστά (παρ πριζ) κόβουν την ορατότητα, που πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μόνο οι ΑΟΖ είναι υπο διαπραγμάτευση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2020 στις 9:03 ΜΜ, paylidis είπε

Δε τις δουλεύει πλέον ο autosynthesis τον πηρα τηλέφωνο. Δουλεύει κάτι άλλες που είναι πανάκριβες, και φαντάσου 2 αμαξια είχα κάνει εγώ λαό είχα στείλει αλλά 7-8 άτομα και τις έβαλαν. 
βρηκα έναν στο νέο ψυχικό Πίσω υπό το υπέθα,  έχει κανείς εμπειρία;

Αν εννοείς την Autofilms είναι καθαρά μαγαζί μόνο για μεμβράνες, δεν ασχολείται με τίποτα άλλο.Εγώ πριν κανα χρόνο είχα περάσει μεμβράνες στο συγκεκριμένο μαγαζί.Είχα βάλει τις νανοκεραμικές που έχει κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και με την ποιότητα και με την τοποθέτηση.Του έχω στείλει και 2 φίλους που θέλανε ,ευχαριστημένοι και αυτοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vonick είπε

Αν εννοείς την Autofilms είναι καθαρά μαγαζί μόνο για μεμβράνες, δεν ασχολείται με τίποτα άλλο.Εγώ πριν κανα χρόνο είχα περάσει μεμβράνες στο συγκεκριμένο μαγαζί.Είχα βάλει τις νανοκεραμικές που έχει κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και με την ποιότητα και με την τοποθέτηση.Του έχω στείλει και 2 φίλους που θέλανε ,ευχαριστημένοι και αυτοί.

Ποσο σου ειχαν παει οι νανοκεραμικες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2020 στις 8:28 ΜΜ, Lacepo είπε

Τις αντηλιακές μεμβράνες ASWF μπορεί να τις βρεις κάποιος στον Φίλη glass, είναι κορυφαία εταιρεία και μακράν καλύτεροι από πολλές άλλες στον χώρο και οι τιμές υπάρχουν στο σαιτ τους.

Τις νανοκεραμικές nexfil που ζητάνε κάποιοι μπορεί να τις βρούνε στο autosynthesis

 

Στις 26/6/2020 στις 10:26 ΜΜ, vonick είπε

Αν εννοείς την Autofilms είναι καθαρά μαγαζί μόνο για μεμβράνες, δεν ασχολείται με τίποτα άλλο.Εγώ πριν κανα χρόνο είχα περάσει μεμβράνες στο συγκεκριμένο μαγαζί.Είχα βάλει τις νανοκεραμικές που έχει κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και με την ποιότητα και με την τοποθέτηση.Του έχω στείλει και 2 φίλους που θέλανε ,ευχαριστημένοι και αυτοί.

Επειδη ειδα ενα μελος αναφερε καποιο καταστα με την ονομασια Autofilms και βαζει νανοκεραμικες πηρα να ρωτησω ποιες βαζει και ειναι Ventura IR (Armolan) και μου ειπανε οτι ειναι καλυτερες απο τις κορεατικες Nexfil. Ειδα οτι εχουν και SUNTEK HIGH PERFORMANCE μεμβρανες και απλες 3M COLOUR STABLE, στο σαιτ τους aitofilms.gr ειναι ολες οι τιμες και πληρως ενημερωμενο για ολα, φαινεται να ξερουν καλα την δουλεια, μεχρι στιγμης επειδη το μαγαζι δεν το ηξερα καν μου αφησε αρκετα καλες εντυπωσεις και η επικοινωνια ηταν αριστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι οι Black Pearl της Madico είναι οι καλύτερες, ή υπάρχουν κι άλλες απόψεις;

Σκέφτομαι να βάλω κάτι καλό αυτή τη φορά, αλλά όχι και να δώσω πάνω από 200€ για πεντάθυρο hatchback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νομος επιτρεπει για τα πισω τζαμια να ειναι οι αντιηλιακες μεμβρανες στο 75% σκουρες το μεγιστο? και ποσο τοις εκατο  επιτρεπουν για τζαμια πλαινα οδηγου-συνοδηγου και μπροστινο παρμπριζ?

αυτο ισχυει και για απλες αντιηλιακες μεμβρανες και για νανοκεραμικες?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

ο νομος επιτρεπει για τα πισω τζαμια να ειναι οι αντιηλιακες μεμβρανες στο 75% σκουρες το μεγιστο? και ποσο τοις εκατο  επιτρεπουν για τζαμια πλαινα οδηγου-συνοδηγου και μπροστινο παρμπριζ?

αυτο ισχυει και για απλες αντιηλιακες μεμβρανες και για νανοκεραμικες?

ευχαριστω.

Πίσω μπορείς να βάλεις όσο σκούρο θες, δεν υπάρχει πρόβλημα. Οδηγό, συνοδηγό και παρμπριζ απαγορεύεται ό,τι και να βάλεις άσχετα αν η εφαρμογή του νόμου είναι ελαστική και είναι στην ευχέρεια εκείνου που κάνει τον έλεγχο και στο πως ξύπνησε αν θα σε γράψει. Υπάρχει και ένα άγραφο deal που λέει οτι αν  είναι τόσο σκούρα η μεμβράνη στα πλαϊνά μπροστινά παράθυρα ωστε να φαίνεσαι απο έξω, τότε είναι οκ. Στο παρμπριζ τώρα όλες οι μεμβράνες πλήν των διάφανων είναι παράνομες, που στην Ελλάδα σημαίνει ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να σε γράψουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...